Hangi Projeksiyonu seçmeliyim LCD- DLP

Kodla Büyü

ismail

Site Gezgini
Projeksiyon yansıtma teknolojisinde LCD ve DLP diyr iki teknoloji var bu teknolojiler arasındaki farkı ve sınıf ortamı için hngisini daha uygun olacağını bilen varsa bana yardımcı olbilirmi..
Tüm sınıf öğretmenleri benden projeksiyon için özellik vermemi istiyoo fakat projeksiyonlarda okadar geniş seçenekler var ki tam netleştiremedim..
Önereceğiniz projeksiyonlar olursa sevinirim..

mümkünse en az 1024 768 çözünürlüklü olsun çünkü 800 600 çözünürlük bazı etkinlik cd lerinde sorun yaratıyor..

yardımcı olacak yada fikir verebilecek bi arkadaş yok mu?

konu anasayfadan silinip gidece :(

Açıkçası bende merak ediyorum. Bu konuda araştırma yapan deneyimli arkadaşların fikir ve yorumlarına ihtiyaç var.

lcd projeksiyon makinelerinin 2 çeşiti var eğer ucuz fiyatlı olursa tek lcd li veya düşük çözünürlüklü oluyorlar, fiyat olarak biraz daha yüksek olanlar ise 3 lcd li (RGB) ve biraz daha yüksek çözünürlüklüler. Renk kalitesi parlaklık bakımından 3 lcd li projeksiyon makineleri tercih edilmeli sınıfların çok karanlık hale getirilmeden projeksiyon makinesi kullanılması söz konusu ise bu konu önemli. Tabi bunun dışında ansilümen meselesi (lamba ışığı) var ansi lümen ne kadar fazla ise ışıkta o kadar fazla oluyor...

DLP lerde ise çok farklı bir yapı var. Projeksiyon makinasının çözünürlüğü kadar küçük plakacıklar var. Görüntü ışığın bu plakacıklara yansıtılmasından sonra merceğe yönlendirilerek dışarı aktarılıyor. dolayısıyla DLP lerde ışık herhangi bir engel aşmadığı için lamba ışığı direkt olarak görüntü oluşturuyor.

Sınıf içinde kullanılacağı için tepkime sürelerini göz önüne almıyoruz ama DLP ler yine LCD lere göre biraz daha üstün ama pahalı LCD lerde onlar kadar hızlılar.

DLP mi, LCD mi derseniz o sizin kararınız. Piyasada kampanyalı iyi bir LCD projeksiyon varken düşük ansi lümenli DLP alınmaz.

Aynı fiyata aynı özelliklerde biri LCD biri DLP projeksiyon varsa ben DLP tercih ederim.
umarım yardımcı olmuştur :)

Geri