Hangi oyun motoru kullanılmalı?

Kodla Büyü

robotikarduino

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Son zamanlarda sürekli öğrencilerim oyun geliştirme üzerine sorular soruyorlar. Unreal Engine, unity, godot, gdevelop birçok oyun motoru var. Tecrübeli arkadaşlar hangisi hem daha kolay hemde daha iyi sonuç veriyor? Ya da daha farklı kullandığınız önerdiğiniz oyun motoru var mı?

Şu godoya bir ben alışamadım :D Türkçe kaynak bolluğu nedeniyle Unity öğrenciler için giriş seviyesinde daha uygun olabilir. İngilizce konusunda sıkıntıları yoksa unreal ve godot olabilir tabii.

bence pygame ile başlanabilir, o basit gördüğümüz tetris, yılan oyunu vs. nin ne kadar kod yazılarak yapıldığını görmeleri açısından.

Hocam öğrenciler için construct çok iyi. Ben 10 küsür sene önce öğrenciyken ilk halini kullanmıştım. Üzerine çok kattı. Kısaca anlatayım

Nesne tabanlı (nesneleri yerleştirip seçiyorsun, bu düşman, bu karakter, bu üzerinde gezinilen platform, bu silah)
Vektörel ve 2b idi ben kullanırken (yukarı aşağı sol sağ)
İngilizcesi çok ağır değil ortaokul öğrencileri kurcalayarak öğrenebilir. Şöyleydi sanırım, if bullet touch, enemy die. Basitti yani.
Topluluk çok iyi herkes birbirine yardımcı. Şuradan erişebilirsin: https://www.construct.net/en/free-online-games
İçine sprite atılabiliyor. Örnek: mario karakterinin 8 resmini atarsınız, sağ ayak önde, sol ayak önde vs.. o kendi animasyon şeklinde yapıyordu. Google a "x sprite" yazarsanız çıkar. Kendiniz de çizebilirsiniz isterseniz.

Ben şöyle bir oyun yapmıştım. Platform, fakat kat kat. Tek katlı bir ortam değildi. Karakterim yürüyor koşuyor zıplıyor. Silahı ile ateş ediyor rastgele karşıdan düşman geliyor, vurursan puan dokunursan canın gidiyor. Bir kaç bölüm. Ekranın sağ üstünde puan. Puan da şöyleydi sanırım. if enemy die, plus point. Dediğim gibi tam hatırlamıyorum 10 küsür sene geçti. O zaman ki oyun programlaması vs ile bana çok iyi gelmişti. Ve ödevden yüksek aldığım için aklımda yer edindi. Bir rehberini Türkçe'ye çevirip internete atmıştım ama bulamam onu şuan. Sorduğum bir kaç soruya da dönmüşlerdi. Bu mesajı atmak için sitelerine girdim, çok değişmiş. Bence dene. Sen kendin de deneyebilirsin vaktin varsa. Youtube'da Türkçe kaynaklar olabilir. Kolay gelsin.

Bilgiler için sağolun. Bilişim teknolojileri o kadar geniş bir alan ki hala sürekli öğrenmek sorunda kalıyorum. Muhtemelen çoğumuzda bu şekildeyiz. Bazen nereden başlayacağımı bile uzun uzun araştırmak zorunda kalıyorum

Bu sene 12. sınıflarda Oyun Programlama dersinde hangi oyun motorunu kullanacaksınız arkadaşlar?

Geri