Hangi cms sistemini kullanmalıyım phbb-smf-mybb ?

Kodla Büyü

ozanca66

Aktif Üye
arkadaşları yeni bir forum kuracagım ama bir türlü karar veremedim sizin fikirlerinizi bekliyorum lütfen

bu konuda bilinen cms ler

PHPBB
SMF
VBULLETİN
IPB

1-phpbb iyidir, ancak mod kurulumları hoşuna gitmeyebilir, eğer sorun olmaz ben yaparım, birşeyleri geliştirip, kendime göre uyarlamayı severim diyorsan tam senlik
yanlız kesinlikle kurman gereken modlar
* ctarcker crac ker
*Phpbb security

2-Smf basit ve kullanışlıdır, günlük tekil hitin 20 bin olsada çok fazla sorun çıkarmaz, işlemci kullanımı çok değildir, , bu yüzden tercih edilir, ancak pek gelişime müsait değildir ,birçok menü zaten içerisinde gelir, o yüzden ben uğraşamam, alır kullanırım diyosan
çöl ateşi temasını indir onunla beraber kullan, yapman gereken başka bişey yok

*kesinlikle yapman gerekenler
logları kapat...yoksa veritabanın 3 mb olacakken 100 mb olur
kendine düşman edinme, yoksa siten mafolur :)

3-Vbulletin paralıdır, süper bi sistem, herşey içinde, kullanımı çk kolay, web bilmene gerek yok, bilgisayarda müzik dinlemeyi bilsen bile yeterli, o kadar kolay...kodlarla uğraşmazsın, tema yükle dersin yükler, dil yükle dersin yükler , kodlarla işin olmaz, güvenliği sorun etmene gerek yok, yıllık güncelleştirirsin..
ancak lisansı 160 ytl, yıllık güncelleştirme içinde biraz veririsin

paran varsa kesinlikle tavsiye ederim

sonuç paran varsa vbulletin
paran yok düşmanın varsa phpbb
paran yok düşmanında yoksa smf

karar senin

tşk ederim kardeş değerlendircem şu kararsızlıgı hiç sevmiyorum ben yapcam foruma radyo ve üyeler için küçük bir sohbette eklemek istiyorum ve ayrıca sizin forumdaki son konular kısmı gerçekten hoş bu tarz bi çalışma yapmak istiyorum

umarım en dogru kararım veririm:(
tekrardan tşkler

Ben mi yanlış biliyor olabilirim ama

SMF'nin açığı phpbbden daha az deniliyor. sadece güvenlik için hangi dosyaların 777, hangi dosyaların 644 yapılacak. bunları bilmen gerekiyor. bunları da smfnin Türkiye sitelerinde anlatılıyor.

SMF güvenlidir diyorum...

ben phpbbde kullandım. her sabah uyanır, foruma üye olan kişilerin bıraktığı uygunsuz içerikli reklamları silmek için uğraşırdım. smfye geçtiğimden beridir böyle bir derdim kalmadı.

en son siteyi kapattım rahat ettim. geçen yazdan buyana da smf kullanıyorum. Daha bu güne kadar beni rahatsız edecek bir sorun ile karşılaşmadım. Tek karşılaştığım sorun moderatorlük yetkileri vermenin phpbbden daha zor olmasıydı.. hala modluk vermek can sıkıcı ve hiç bir işe yaramadığını düşünüyorum. herhalde benim daha smfye hakim olamamda olabilir sorun.

Teşekkürler.

mybb dene...hem bedava hemde güvenli ....görselliğide güzel....

Geri