Halk Eğitim Üzerinden Okulumda Blog Tabanlı R.K. Kursu Açma Hakkında Sorularım Var

Kodla Büyü

eyuperol

Aktif Üye
Merhaba öğretmenlerim. Benim okulumda Bilişim teknolojileri sınıfı yok (doğrusu lab. varmışta dersliğe dönüştürülmüş, bilgisayarlar yok edilmiş :( ) Ben öğrencilerime önümüzdeki dönem halk eğitim üzerinden (haftalık ders saati sayısında göre 2.5 - 3 ay gibi bir sürede bitmesini düşündüğüm) kurs açmak istiyorum. Biraz araştırdım okulda çoğu öğrencinin tableti var. Halk eğitim müdürüde "öğrenciler tabletleri ile gelecek o şeklide ders işleyeceğim" dediğimde tamam hocam siz evrakları getirin açalım hemen dedi.

Düşüncem, öğrenciler kurs günü tabletlerini getirecek, (eğer online bir uygulama kullanırsam) tahtanın internetini kullanarak internete bağlanacak, kullandığım uygulama offline ise internete gerek yok, ben de tahta üzerinden anlatım yapacağım.

Ama ne anlatabilirim nasıl anlatabilirim bu konuda çok kararsızım. Tabletler genellikle android olduğu için android uygulaması olan bir robotik kodlama eğitimi hazırlamak istiyorum. Bu konuda sizlerden önerilerinizi almak eğer bu tarz kurs açan ya da uygulama kullanan oldu ise fikirlerinizi almak isterim hem de benim gibi düşüncesi olan öğretmen arkadaşlarıma faydalı olmasını dilerim

Kurs belgelerini muhammettahasari hocamın Halk Eğitimde Blog tabanlı robotik kodlama eğitimi açma evrakları ve yönergesi adlı konusundan aldım ama hangi uygulama üzerinden anlatabilirim bilemedim ondan konu çma gereği duydum ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim.

Hocam bu tarz kursu daha önce birçok kere açtık. ancak bünyemizde lab. olduğu için sıkıntı olmadı. halkeğitim bünyesinde lab. varsa şansınızı orda deneyebilirsiniz. Veya lab olan başka okul bulabilirseniz orda da olur. Tablet yapmak konusuna gelince olmaz diye birşey yok tabi. Tinkercad üzerinden yapabilirsiniz. ama mouse şart. tabletlere mouse klavye takma şansınız olursa tinkercad sitesi işinizi görecektir.

Cevaplarınız için teşekkür ederim öğretmenlerim.
sezar10 halk eğitimde çalışan öğretmen varmış orada açmama uygun bakmayacaklarını söylediler ondan okulda açmak istedim.

okulda açarsam da öğrenciler okula tablet getirecek (onunda ayrı bir sorumluluğu olacak) o şekilde yapacağım ama bana uygulaması tablette sağlam stabil çalışacak uygulaması olan bir platform lazım.

Konu güncel kullanan, bilen duyan varsa fikirlere açığım. teşekkürler

Mblock kullanabilirsiniz hocam, uzaktan eğitim yaparken bilgisayarı olmayan öğrenciler tablet-telefonda mblock kullanmıştı. Scratch ile paralel olması da avantaj.

mblock un android ve ios uygulamaları var hocam. Ama benim fikrimi sorarsanız eğer tinkercad üzerinden sanal olarak anlatın öğrencilerde malzeme varsa yapsınlar kodlamalarını da bilgisayardan aktarım yaparsınız.

Bence kursun bir kısmını bilgekunduz sitesindeki geçmiş yıl sorularını çözerek geçirebilsiniz. Hatta bu süre öğrenciler sıkılana kadar şeklinde olabilir.
Benim düşümcem; bilgisayarsız bir ortamda öğrencilerin oradaki soruları çözmeye çalışması blok tabanlı kodlamadan daha faydalı olacaktır.

hocalarım önerilerinizi dikkate alacağım. Ancak kurs 90 küsur saat olunca bu kadar zaman diliminde tek bir platform yeterli olur mu yoksa sizin de önerdiğiniz gibi belli bir süre bir platform sonra diğerine geçmek daha cazip gibi duruyor. Bir yandan da öğrenciler bu konuda hiç bir bilgiye sahip değiller programı öğrenmeye istekli olacaklar ondan süreci kolayca başlatırım ilerletirim diye düşünüyorken bir yandan da bilgisayarsız olmak beni biraz tereddütte bırakıyor.

Hocam code.org'ta sınıf oluşturup her birine hesap vererek başlayın bence. Kurs 2 başlangıç için ideal. Sıkılmadan yapıyorlar ortaokul seviyesindekiler. Kurs 2 bitince de Minecraft var yine o da dikkatlerini çekiyor. Sonrasında mBlock'a geçiş yapabilirsiniz. Eğer ingilizce kod yazma mantığına da alışsınlar derseniz "Microsoft Small Basic" tavsiye ederim. Basit ingilizceyle kod satırları yazıyorlar, çok hoşlarına gidiyor.

Hocam code.org'ta sınıf oluşturup her birine hesap vererek başlayın bence. Kurs 2 başlangıç için ideal. Sıkılmadan yapıyorlar ortaokul seviyesindekiler. Kurs 2 bitince de Minecraft var yine o da dikkatlerini çekiyor. Sonrasında mBlock'a geçiş yapabilirsiniz. Eğer ingilizce kod yazma mantığına da alışsınlar derseniz "Microsoft Small Basic" tavsiye ederim. Basit ingilizceyle kod satırları yazıyorlar, çok hoşlarına gidiyor.
Hocamın söylediklerine ek olarak scratch'in kendi sitesinden online devam edebilirsiniz.

Hocam bence de mblock kullanin hem pinoo vb. kitlerle entegre edilebiliyor scratch a da cok benziyor.

Scratch tablet ve telefonda verimli kullanılamıyor hocam o yüzden mBlock dedim. Eğer bilgisayar varsa blok kodlama için kesinlikle Scratch daha mantıklı ama telefon/tablette mBlok indirilip kullanılabilir.

Geri