Haftasonu staj saati

Kodla Büyü

jiyan054

Site Gezgini
Arkadaşlar bu dönem haftasonu okulda öğrencilere staj yaptırmayı planlıyorum. Fakat haftasonu 1 güne kaç saat ders yazabiliyoruz? Okulumuz tam gün tam yıl kapsamında. 10 saat yazabilirmiyiz? Bilen arkadaş varsa mevzuatı ile söylebilirmi?

ben kurs yapıyorum 10 saat.. stajda olur herhalde..

pardon hocam ne stajı bu acaba? sta yarıyıl ve yaz tatilinde yapılır diye biliyorum. biraz açsanız hangi sınıfa ? şubeye ?

İl veye ilçelerde işletme bulunmaması halinde staj çalışmaları hafta sonu yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılır Büyük il ve ilçelerde hafta 20 saate kadar küçük il ve ilçe merkezlerinde 16 saate kadar alabilirsiniz

3 senedir bilişim öğretmeniyim meslek lisesinde. çalıştığım ilçede staj yapılcak kurum azlığı ve öğretmen yetersizliği nedeniyle teknik ve anadolu kısmının yaz stajlarını 2.dönem haftasonu (sadece cumartesi) yapmaktayız. Geçen sene ilk defa yaptık. +10 saat ek ders aldık. çünkü 10 saat çalışıyoruz. Sabah 9 Akşam 5. Eğer böyle yapmazsak yazın yapmamız lazım. ama yazın bu seferde öğretmenler hiç tatil yapamıyor. Çünkü yazında 1 ay staj devam ediyor. Sınıf çok , öğretmen az , staj yeri az. Ama mevzuatı bilmiyorum.

adem' Alıntı:
İl veye ilçelerde işletme bulunmaması halinde staj çalışmaları hafta sonu yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılır Büyük il ve ilçelerde hafta 20 saate kadar küçük il ve ilçe merkezlerinde 16 saate kadar alabilirsiniz

staj başka bir şeydir işletmelerde beceri eğitimi başka bir şeydir..

staj 300 saattir.. 10. sınıftan sonra 100, 11. sınıftan sonra 200 saati yada 11. sınıftan soonra 300 saati okul bitinceye kadar ister hafta içi, sonu yaz tatili vb.. istediğin gibi planla yazları ve 15 tatilde 44 saate kadar sene içindede 10 saate kadar planlayabilirsiniz.. maaş karşılığına sayılamaz.

işletmede beceri eğitimi.. haftada 24 saatlik bir eğitimdir. mezun olabilmek için mecburidir. işletmede yapılması esastır. işletme bulunamıyorsa okul ortamında ders olarak okutulur. işletmede yapıldığında doğrudan ek ders olur. okulda yapıldığında maaş karşılığınada sayılabilecek şekilde normal ek ders olur. işletmede beceri eğitimini okulda yaparsanız 300 saatlik staja öğrencileri göndermeniz gerekir.. ancak işletmede beceri eğitimi işletmelerde yapıldıysa staj zorunluluğu yoktur ama yinede isterseniz yapabilirsiniz. işletmede beceri eğitimi işletmede yapılıyorsa koordinatörlük görevi verilir bunun ek ders miktarınıda müdür belirler. (uzaklık, ulaşım vb) büyük şehir belediyelerinde 20 diğer yerlerde 16 saate kadar maksimum ek ders verilebilir. bu maaş karşılığına sayılamaz.

Yapacağımız staj çalışması öğrencilerin yapması zorunlu olan 300 saatlik stajdır. Mesleki ve teknik eğitim yönetmeliğinde öğrenci bütün derslerden başarılı dahi olsa 300 saatlik stajını tamamlamazsa başarısız sayılıp okulu bitiremeyeceği belirtilmiştir. 100 saatlik staj 10. sınıfın sonunda, geri kalan 200 saat ise 11. ve 12. sınıflarda yapılabilir diye ibare var. Staj çalışması yarıyıl ve yaz tatillerinde veya haftasonları okulda yapılabilir. Benim aklıma takılan nokta bir günde kaç saat yazabileceğimizdi. Cumartesi veya pazar günü 8 saatten fazla yazamıyoruz. Alabileceğimiz ücrette 8 saat olacaktır. 10 saat ücret alıyoruz diyen arkadaş yanlış yapıyorsunuz. İleride problem olabilir sizin için.

Şimdi arkadaşlar okuduklarımdan net bir sonuç çıkmadığından ben de tekrardan sorayım net bilgisi olupta yazmak isteyen arkadaşlarıma;
1.Teknik liselerin 300 saatlik stajını hafta sonu yaptırabiliyormuyuz?
2. Stajı hafta sonu yaptırırken +10 içinde mi sayılıyor yoksa koordinatörlük (16 saate kadar) içinde mi sayılıyor.
Yani mesela 16 saat koordinatörlük ücreti alan biri, hafta sonu 8 saat de staj ücreti alabilirmi?
Yoksa koordinatörlük (işletme) ile hafta sonu stajının toplamı 16 saat mi olabiliyor?
3. Bu sorduklarımın net olarak yönetmeliklerdeki yeri nedir?
Bilen arkadaşlardan yardım ister, hayırlı geceler dilerim.

yolcuhan' Alıntı:
Şimdi arkadaşlar okuduklarımdan net bir sonuç çıkmadığından ben de tekrardan sorayım net bilgisi olupta yazmak isteyen arkadaşlarıma;
1.Teknik liselerin 300 saatlik stajını hafta sonu yaptırabiliyormuyuz?
2. Stajı hafta sonu yaptırırken +10 içinde mi sayılıyor yoksa koordinatörlük (16 saate kadar) içinde mi sayılıyor.
Yani mesela 16 saat koordinatörlük ücreti alan biri, hafta sonu 8 saat de staj ücreti alabilirmi?
Yoksa koordinatörlük (işletme) ile hafta sonu stajının toplamı 16 saat mi olabiliyor?
3. Bu sorduklarımın net olarak yönetmeliklerdeki yeri nedir?
Bilen arkadaşlardan yardım ister, hayırlı geceler dilerim.
Ayrıca bu staj okulda öğrencilere nasıl yaptırılır.

Bizde 300 saatlik staj çalışmasını hafta sonları okulda 8 saat üzerinden yapıyoruz.Fakat bu 8 saati önceleri 8 ders saati yani 40 dk üzerinden yaparken 1 senedir 8 saat yani 60dk üzerinden yapmaktayız.8 saat 60 dk üzerinden olunca da bitmek bilmiyor.Sizce bu uygulamalardan hangisi doğru bunla ilgili net bir açıklama var mı bildiğiniz.

tayinci42' Alıntı:
staj başka bir şeydir işletmelerde beceri eğitimi başka bir şeydir..

staj 300 saattir.. 10. sınıftan sonra 100, 11. sınıftan sonra 200 saati yada 11. sınıftan soonra 300 saati okul bitinceye kadar ister hafta içi, sonu yaz tatili vb.. istediğin gibi planla yazları ve 15 tatilde 44 saate kadar sene içindede 10 saate kadar planlayabilirsiniz.. maaş karşılığına sayılamaz.

işletmede beceri eğitimi.. haftada 24 saatlik bir eğitimdir. mezun olabilmek için mecburidir. işletmede yapılması esastır. işletme bulunamıyorsa okul ortamında ders olarak okutulur. işletmede yapıldığında doğrudan ek ders olur. okulda yapıldığında maaş karşılığınada sayılabilecek şekilde normal ek ders olur. işletmede beceri eğitimini okulda yaparsanız 300 saatlik staja öğrencileri göndermeniz gerekir.. ancak işletmede beceri eğitimi işletmelerde yapıldıysa staj zorunluluğu yoktur ama yinede isterseniz yapabilirsiniz. işletmede beceri eğitimi işletmede yapılıyorsa koordinatörlük görevi verilir bunun ek ders miktarınıda müdür belirler. (uzaklık, ulaşım vb) büyük şehir belediyelerinde 20 diğer yerlerde 16 saate kadar maksimum ek ders verilebilir. bu maaş karşılığına sayılamaz.
...
+1
...
tayinci42 yeterince net açıklamış zaten. STAJ ve İBE 2 farklı şeydir.

Öncelikle öğrencilerinz TEKNİK LİSE yada ANADOLU TEKNİK LİSESİ öğrencsiyse İBE yapmazlar STAJ çalışması yaparlar. Bu staj çalışması da YARIYIL ve YAZ TATİLLERİNDE yapılır. Eğer staj yapacak işletme bulunamazsa o zaman OKULDA YAPILABİLİR ama yine bu tarihlerde yapılmak ZORUNDADIR. Bunun içinde 40 saate kadar ek ders verilebilir. (5 gün günde 8 saat = 40 saat) ama bu sürede 1 saat 40 dakikalık ders saati değil 60 dakikalık çalışma süresidir.
Öğretmenler tatil yapamıyor diye bunu değiştirme gibi bir şansınız yoktur. Daha önce Biz yaptık oldu diyenler olacaktır. Fakat herhangi bir denetlemede buna dikkat edecek bir müfettişe denk gelirseniz Geriye dönük olarak Zİmmet çıkatabilir. Başınız ağrıyabilir.

Eğer öğrencileriniz MESLİK LİSESİ yada ANADOLU MESLEK LİSESİ öğrencisiyle o zaman İBE yapmak zorundadırlar. Bunun da işletmelerde yapılması esastır. Yine aynı şekilde işletme bulunamaması durumunda okulda yapılmasına karar verilirse HAFTADA 24 SAATLİK ders olarak okutulmak ZORUNDADIR. Okulun fiziki şartlarına göre h.içi yada h.sonu bu İBE dersleri işlenebilir. Tam gün tam yıl uygulayan bir okulsanız cumartesi 12 pazar 12 olacak şekilde 24 saat planlamasını yapabilirsiniz. Ama İBE için girdiğniz her saat sizin ekdersinize dahildir. dolayısıyla +10 yada +12 şeklinde bir ekders olarak hesaplanmaz. hafta içi girdğiniz derslerle birlikte hesaplanır ve DERS + İBE toplamı 49u (şefler için 47yi) geçemez.

İBE ne giden meslek lisesi öğrencileri için staj zorunlu değil ancak istenirse yapılabilir diye biliyorum arkadaşlar doğrumudur acaba?

Hocam staj ve ibe farklı olabilir fakat ucret yönetmeliğinde aynı kapsamda değerlendirilmiştir...Aşagıdaki yönetmelik maddesine göre okulda yapılan staj çalışmalrında acık ve net olarak en fazla 20 saat alinabileceği belirtilmiştir...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

İşletmelerde meslek eğitimi

MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.

(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;

a) Meslekî eğitim merkezlerinde;

1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,

2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,

b) Diğer okul ve kurumlarda;

1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,

2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,

geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.

(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.

Re: Cumartesi ek dersi nasıl olacak???

Yesil26' Alıntı:
Soru 1-) Biz okulda cumartesi leri öğrencilere staj yaptırıyoruz 8 saat. Ek ders ücreti normal mi yoksa farklı mı olacak

1-) Okulumuz tam yıl tam gün değil.
2-) Günde 14 saat 07:30-19:00 arası ders var fiziki imkan yetersizliğnden dolayı sınıf (derslik) yok.

Soru 2-) Haftada iki gün sabah 07:30 da başlayan 19:00 da biten 14 er saatlik dersim var saat 17:00 den sonraki ek dersler için normal ek ders ücreti mi verilir? Birde tamamen boş bir günede nöbet koymuşlar yönetmelikte öyle yazıyorya diğer okulların bu yönetmelikten haberi yok galiba onlar boş güne nöbet koymuyorlar. Neyse ...

Soruyorum çünkü 1. dönem 8-10 kişinin MAAŞI 5 ay yaklaşık 90 TL eksik yatmış az para değil. Ben bordroları karıştırırken farkettim sonra ödediler sormasak takip etmesek öyle gidecek. Bana bu ek derslerde de bi sıkıntı var gibi geliyor.

Soru 3-) Tam yıl tam gün eğitim yapılan okullarda idarenin iş yükü artıyormu acaba resmiyette okulu tam yıl tam gün göstermeden böyle 07:00-19:00 arası ders yapılıyor.

Elinde sağlam ek ders yönetmeliği olan varsa alabilirim. Teşekkürler.
..
1. Yukarıdaki mesajlara göre yaptırıdğınız STAJ mı yoksa İBE mi açıklık getirrseniz iyi olur
2. Gece öğrenimi için
Kod:
Bu mahkeme kararına göre,
1- Saat 17.00’den sonra başlayan öğretim
2- Cumartesi, Pazar, yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılan öğretim
3- Tam gün tam yıl eğitim yapılan kurumlarda gündüz öğretiminin saat 19.00’dan sonra devam eden kısmındaki öğretim için
demişler memurlar.net te (http://www.memurlar.net/haber/16232/)
..
Evet yönetmeliklerde nöbeti öğretmenin EN BOŞ OLDUĞU güne koyun der. 1 gün boşaltın o güne koyun demez. Aynı şekilde EK DERS YÖNETMELİĞİ derki ÖĞRETMENİN BOŞ GÜNÜ OLMAZ yani EK DERSLER HAFTANIN GÜNLERİNE EŞİT DAĞITILMALIDIR. Eğer sizin idarenz boş gün verip o güne nöbet koyuyorsa okul idaresine bir dilekçe yazarak, ilgili yönetmeliğe göre ders yükünün haftanın günlerine eşt dağıtılması gerektiğini ve ders programı yapılırken buna dikkat edilmesi gerektiğini belirtin.
..
7-19 arası ders yapmanın tam gün tam yıl ile alakası yoktur. sizinde söylediğiniz gibi fiziki imkanların yetersizliğinden dolayı dersler uzatılmış. bunun yerine c.tesi - pazar da ders konulabilir. bunda da hiç bir sakınca yoktur.

Re: Cumartesi ek dersi nasıl olacak???

Yesil26' Alıntı:
Cumartesi satj yapıyoruz 10 ve 11. sınıflara ibe değil. Yukarıdaki ilk paragraf mı geçerli, ikinci paragraftan anladığım fiziki imkan yetersizse geç saatlere kadar ders yapılsa bile ek ders ücreti normal olacak şeklinde yanlış anladıysam düzeltin. Birde evet boş günüm dediğim bir gün sadece bir ders rehberlik koymuşlar yönetmeliğe uydurmak için o günede nöbet yazmışlar. Ben buna boş gün diyorum. Öyle değilmi.
...
Staj yaptığınız sınıflar sanırım TENKİK veya ANATOLU TEKNİK lisesi öğrencileri. Yani normalde YARIYIL ve/veya YAZ TATİLLERİNDE staj yapması gereken öğrenciler. Mesleki Teknik Eğitim Yönetmeliği bu konuda derki (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html)
Kod:
Stajda uygulama takvimi

Madde 64- Staj çalışmalarının kurum müdürlüğünce plânlanması, yarıyıl ve yaz tatillerinde yaptırılması esastır. Ancak, zorunlu durumlarda müdürün uygun görmesi ile staj çalışmaları, ders yılı içinde de yapılabilir. Kurum dışında staj yapan öğrencilerin dosyası, staj bitimini izleyen ilk hafta içinde kurum müdürlüğüne teslim edilir.
Durumunuzu ZORUNLU olarak açıklayabiliyorsanız Teknik ve Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerine ders yılı içinde de yaptırabilirsiniz. Bunun için bu çalışmalara başlamadan önce okul müdürü, staj işlemlerinden sorumlu teknik müdür yardımcısı ve alan öğretmenleri tarafından bir zümre yapılarak ........... nedenlerle öğrencilerin staj uygulamalarını eğitim öğretim yılı içerisinde yapmaları gerekemektedir. gibisinden bir zümre kararı almalısınız. Bu durumda yapılan çalışma ders değil STAJ uygulaması olduğu için verilen ücret KOORDİNATÖRLÜK olarak değerlendirilimelidir (BENCE). Yinede ülkemin her mal müdürü ve ita amiri bunu farklı şekilde yorumlayabiliyor.

Gelelim der dağıtım olayına. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html) bu konuda derki
Kod:
Dağıtım

MADDE 23- (1) Bu Kararın 10, 14 ve ek 1 inci maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasındaki(2) ek ders saati sayıları haftanın çalışma günlerine eşit olarak dağıtılır. Eşit dağıtılamaması hâlinde kalan ek ders saati sayısı eşit olarak pazartesi ve cuma günlerine eklenir.
Ek dersler haftanın çalışma günlerine EŞİT DAĞITILIR. Bu hüküm gereğince okul idaresine bir dilekçe yazarak ders programınınız bu hükme uygun olmadığını yukarıdaki hüküm gereğince ders programının tekrardan yapılmasını isteyebilirsin. Bu durumu mutlaka DİLEKÇE ile ve mutlaka GELEN EVRAK KAYIT NUMARASI alarak okul idaresine başvurun. Size 15 gün içinde dönmeleri gerekmektedir. Bu durum sadece size uygulanıyorsa ve durumu düzeltmezlerse; bir üst kuruma MOBBİNG e maruz kaldığınıza dair dilekçe yazın okul idaresi düşünsün...

Gündüz - Gece ücreti ayrımına gelince bu konuda her ilde farklı şekillerde YORUMLANABİLİYOR. o yüzden ne desem boş...

Hazır bu konu açılmışken bende bir soru sormak istiyorum. Kız meslek lisesinde çalışıyorum ve Alan şefiyim. Okulumuz ilçede olduğundan ve yeterli işletme olmadığından öğrencileri staja gönderemiyoruz. 12. sınıfda okulda kalacaklar ve İBE yi okulda ders olarak okutacaz. Şu anda okuyan 11. sınfların 300 saatlik stajını okulda yaptırmak istiyoruz. Bu stajı zorunlu sebeplerden ötürü (dershane ve kızların hafta sonu dolu olmaları vs.) hafta içi yapmak istiyoruz. Bunda herhangi bir sorun var mı? Ayrıca P.tesi=3saat, Salı=4saat, Çarşamba=3saat şeklinde olmasında bir sorun var mı?

gozturkgs' Alıntı:
Hazır bu konu açılmışken bende bir soru sormak istiyorum. Kız meslek lisesinde çalışıyorum ve Alan şefiyim. Okulumuz ilçede olduğundan ve yeterli işletme olmadığından öğrencileri staja gönderemiyoruz. 12. sınıfda okulda kalacaklar ve İBE yi okulda ders olarak okutacaz. Şu anda okuyan 11. sınfların 300 saatlik stajını okulda yaptırmak istiyoruz. Bu stajı zorunlu sebeplerden ötürü (dershane ve kızların hafta sonu dolu olmaları vs.) hafta içi yapmak istiyoruz. Bunda herhangi bir sorun var mı? Ayrıca P.tesi=3saat, Salı=4saat, Çarşamba=3saat şeklinde olmasında bir sorun var mı?
...
Hocam yukarıdaki mesjaımda da yazdığım gibi
Kod:
Stajda uygulama takvimi

Madde 64- Staj çalışmalarının kurum müdürlüğünce plânlanması, yarıyıl ve yaz tatillerinde yaptırılması esastır. Ancak, zorunlu durumlarda müdürün uygun görmesi ile staj çalışmaları, ders yılı içinde de yapılabilir. Kurum dışında staj yapan öğrencilerin dosyası, staj bitimini izleyen ilk hafta içinde kurum müdürlüğüne teslim edilir.
esas olan YARIYIL ve YAZ TATİLLERİNDE staj işlerinin halledilmesi. Bu çalışmayı neden tatil zamanında değilde yıl içinde yaptığınızı açıklayabileceğiniz ZORUNLU HALLER varsa bunu bir zümre kararı ile yaptırabilirisiniz. Ama tekrar söylüyorum sizin tarafınızdan zorunlu hal olarak görülen bir durum teftişe gelen müfettişler tarafından zorunlu hal olarak görülmeyebilir.... Dershane ve h.sonu dolu olmaları zorunlu sebep değildir çünkü NORMALDE yaz tatili süresince dershane yoktur ve staj çalışmaları da iş günlerinde yaptırılır.

İBE için konuşacak olursak yine, alan öğretmenleri, teknik müdür yardımcısı ve okul müdürünün katılımı ile yapacağınız bir zümre toplantısında öğrencilerin staj yapmaları için uygun işletme yoktur. bu nedenle İBE uygulamasının okulda yapılmasına karar verilmiştir. şeklinde bir tutanak tutarsanız haftada 24 saatlik ders olarak okulda yüz yüze yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

merhaba arkadaşlar biz bölümde iki öğretmeniz ve 11 öğrencimz staja gidiyor müdürümüz sadece diğer hocamıza 16 saat koordinatörlük veriyor bana hiç vermiyor öğrenci sayısı 16dan düşük olduğu için bir kaç arkadaşa sordum sana da verebilir dediler ama ne olur bu konuda bilgisi olan vrasa paylaşsın

diamond_s' Alıntı:
merhaba arkadaşlar biz bölümde iki öğretmeniz ve 11 öğrencimz staja gidiyor müdürümüz sadece diğer hocamıza 16 saat koordinatörlük veriyor bana hiç vermiyor öğrenci sayısı 16dan düşük olduğu için bir kaç arkadaşa sordum sana da verebilir dediler ama ne olur bu konuda bilgisi olan vrasa paylaşsın
...
Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html) derki
Kod:
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi

Madde 267-( Değişik birinci fıkra: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimin planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla kurumda atamaya esas alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen/öğretmenler görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:

a) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.
Öncelikle İBE için verilebilecek koordinatörlük görev yükünüzü hesaplayalım 11 öğrenci (8-16 arası için 1 grup dediği için);
Kod:
Grup sayısı....1
Ders saati.....24
Verilebilecek İBE ders yükü..... 24x1 = 24 saat
Alanınızla ilgili 24 saate kadar İBE görevi verilebilir. 24 saat verilecektir diye bir kural yoktur. belirtilen sayı üst sınırdır. bazı okullarda her öğrenci için 1 saat gibi bir uygulama yapıldığı da görülmüştür. Önemli olan bu değil. 11 de olsa 24 de olsa ilk alıntıda paylaştığım gibi Meslek dersleri DENGELİ OLARAK dağıtıldıktan sonra koordnatörlük görevi verilebilir.
Diğer öğretmen arkadaşınızın ve sizin programınızı bilmediğim için tam olarak sayısal değer vermek doğru değildir. ama şu da unutulmamalıdır. okul müdürü, stajdan sorumlu teknik müdür yardımcısı ve varsa sizin branşınızdaki diğer meslek dersi öğretmeni olan müdür yardımcıları da istemeleri halinde 6 saat koordinatörlük görevi alabilir.

Ama şu kısıtlamalar her şekilde söylenebilir. ŞEFLİK ve KOORDİNATÖRLÜK görevleri maaş karşılığı VERİLEMEZ. bu yüzden her öğretmen 20 saat meslek dersine girmek zorundadır. Bu durumda
ALAN ŞEFİ :
20 saat maaş + 10 saat şeflik + 2 saat ders dışı hazırlık...... 32 saat ..... 47-32 = EN FAZLA 15 saat koordinatörlük görevi verilebilir.
ATÖLYE ŞEFİ :
20 saat maaş + 6 saat şeflik + 2 saat ders dışı hazırlık...... 28 saat ..... 47-28 = EN FAZLA 19 saat koordinatörlük görevi verilebilir.
MESLEK ÖĞRETMENİ :
20 saat maaş + 2 saat ders dışı hazırlık...... 22 saat ..... 49-22 = MAKSİMUM ÜCRET VERİLEBLİR.

ya hocam valla bu müdürlerin şahsi uygulamalarından bıktım artık diğer okulumda 4 öğretmene TOPLAM 16 saat verdi müdür bu okulda da 16 saat tek kişiye verilmiş bölünmezmiş güya 37 saat dersim var dolu dolu bir saniyem boş deil 2 öğretmeniz bölüm şefi atölye şefi diye bir olayımız yok zaten onu geçtik sormuyoruz bile diğer hocamız böte mezunu erkek ,bulunduğumuz yer doğuda bana yönetmeliği deilde ilçenin durumunu anlatıp vaz geçiriyorlar 1,5 yıl oldu iki idare ile çalıştım herkes kendine göre yeni yönetmelik yazıyo sanki susturup gönderiyorlar bende ugraşmak istemiyorum ama canım cok sıkılıyor tabi bakıyorum millet 23 saat derse giriyo 16 saat koordinatörlük alıyo ben 37 saat ders nerdeyse okulu ben açıp kapatacağım her neyse herkese tavsiyem büyük ve köklü okullarda çalışın arkadaşlar .. :(

diamond_s' Alıntı:
ya hocam valla bu müdürlerin şahsi uygulamalarından bıktım artık diğer okulumda 4 öğretmene TOPLAM 16 saat verdi müdür bu okulda da 16 saat tek kişiye verilmiş bölünmezmiş güya 37 saat dersim var dolu dolu bir saniyem boş deil 2 öğretmeniz bölüm şefi atölye şefi diye bir olayımız yok zaten onu geçtik sormuyoruz bile diğer hocamız böte mezunu erkek ,bulunduğumuz yer doğuda bana yönetmeliği deilde ilçenin durumunu anlatıp vaz geçiriyorlar 1,5 yıl oldu iki idare ile çalıştım herkes kendine göre yeni yönetmelik yazıyo sanki susturup gönderiyorlar bende ugraşmak istemiyorum ama canım cok sıkılıyor tabi bakıyorum millet 23 saat derse giriyo 16 saat koordinatörlük alıyo ben 37 saat ders nerdeyse okulu ben açıp kapatacağım her neyse herkese tavsiyem büyük ve köklü okullarda çalışın arkadaşlar .. :(
..
hocam sizin mezun olduğunuz okul türünü ve görev yaptınığınız okul türünü öğrenebilirmyim ?

tahminimce TEF mezunusunuz ve ÇPL yada Ticaret te çalışıyorsunuz. ama siz söylerseniz ona göre size tavsiyede bulunabilirim.

Sayın barbaryan hocam benimde bir sorum olacak.
Ticaret Meslek Lisesinde Bilgisayar Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Bölümümüz anadolu ticaret meslek bünyesinde yer alıyor. 12. sınıf öğrencilerimiz bulunduğumuz yerde yeteri kadar işletme olmadığından işletmelerde beceri eğitimlerini okulda ibe dersi altında yapıyor ve bende 12 saat ibe dersine giriyorum. Ayrıca bu dönem 11. sınıftaki öğrencilerin eksik olan 150 saatlik stajlarını cumartesi günleri okulda yapıyoruz. stajda cumartesi günleri 10 saat ücret alıyorum. Ek ders yönetmeliğinde 15. maddede büyükşehir kapsamında olmayan ilçelerde mesleki eğitim ve staj çalışmasına katılan öğretmene haftada 16 saat ücret ödenir diyor. Hafta içi ibe dersinden 12 saat, stajdan 10 saat ücret alınca toplamda 22 saat ibe ve stajdan ücret alıyorum. Kimileri ibe ve staj farklı olduğundan alabilirsin diyor. Ama ücret yönetmeliğindeki maddeyi okuyunca kafam karıştı. Sizce bir sıkıntı olurmu?

jiyan054' Alıntı:
Sayın barbaryan hocam benimde bir sorum olacak.
Ticaret Meslek Lisesinde Bilgisayar Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Bölümümüz anadolu ticaret meslek bünyesinde yer alıyor. 12. sınıf öğrencilerimiz bulunduğumuz yerde yeteri kadar işletme olmadığından işletmelerde beceri eğitimlerini okulda ibe dersi altında yapıyor ve bende 12 saat ibe dersine giriyorum. Ayrıca bu dönem 11. sınıftaki öğrencilerin eksik olan 150 saatlik stajlarını cumartesi günleri okulda yapıyoruz. stajda cumartesi günleri 10 saat ücret alıyorum. Ek ders yönetmeliğinde 15. maddede büyükşehir kapsamında olmayan ilçelerde mesleki eğitim ve staj çalışmasına katılan öğretmene haftada 16 saat ücret ödenir diyor. Hafta içi ibe dersinden 12 saat, stajdan 10 saat ücret alınca toplamda 22 saat ibe ve stajdan ücret alıyorum. Kimileri ibe ve staj farklı olduğundan alabilirsin diyor. Ama ücret yönetmeliğindeki maddeyi okuyunca kafam karıştı. Sizce bir sıkıntı olurmu?
..
hocam üstteki mesajlarda da yazdığım gibi normalde STAJ uygulamaları yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılır ve İBE gibi işletmede yapılıyorsa koordinatörlük okulda yapılıyorda DERS ücreti verilir.

Ücret yönetmeliğine göre bu ikisinin toplamı için en fazla 16 (büyük şehirder 20) saat ücret verilebiliyor. Fakat yine daha önce belirttiğim gibi bizde yasalar YORUMLAYAN KİŞİYE göre değişiklik gösteriyor. Normalde İBE dersini MAAŞ KARŞILIĞI gösteriyorlarsa stajı da koordinatörlük görevi gibi verebiliyorlar.

Yinede en doğrusu meb BİLGİ EDİNME ye mail göndererek öğrenebilirsiniz. Kendi durumunuzu değilde genel olarak verilip verilmeyeceğini sorarsanız başınız da ağrımaz?

diamond_s' Alıntı:

tef mezunuyum..kız teknik meslekte çalışıyorum
119 sayılı TTKB yada değişen haliyle 2513 sayılı TTKB yani
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAKLARIN ATAMALARINA ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEK ÖĞRETİM PROGRAMLARI VE AYLIK KARŞILIĞI OKUTACAKLARI DERSLERE İLİŞKİN ESASLAR (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2513_0.html) a göre
Kod:
(**) Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Bilgisayar (Yazılım), Bilgisayar (Donanım) bölümlerine Atölye ve Meslek Dersi Öğretmeni olarak atanamazlar.
denilmektedir. Bu yazıya göre bu arkadaşa hiç bir meslek dersinin verilmemesi gerekmektedir. Arkadaşınız ve idarenizle ters düşmeyi göze alıyorsanız. Okul müdürlüğüne bu yönetmeliği ve ekini de ekleyerek bir dilekçe vererek ders programının bu yönetmeliklere göre düzenlenmesini isteyebilirsiniz....

Barbaryan hocam merhabalar benim de sorularım var yardımcı olursanız sevinirim.
Ben çok programlı lisede görev yapıyorum ayrıca müdür yardımcısıyım.
Bu eğitim öğretim yılı içerisinde bilişim tek. alanında 10. sınıf öğrencilerimiz için çevrede gidebilecekleri işletme olmadığından 100 saatlik İBE yapmayı planlıyorum. Ancak ilk kez yapacağımızdan dolayı hiç bir deneyimim yok. Tam yıl tam gün eğitimine geçerek yaz tatilinde okulların kapanmasını takiben İBE yi başlatacağız.
Aklıma takılan nokta şu ben bu İBE yi yaparken haftada sadece 16 saatlik mi bir plan hazırlayabiliyorum.
İkincisi böyle ise ben staj çalışmasını eğitim öğretim yılı içerisine yayabilir miyim. Hafta sonu staj çalışması yapamıyorum kasabamız çok uzak.

Geri