Güvenlik Kartını Kasadan Söküp Format???

Kodla Büyü

yasarsahbaz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Hocalarım güvenlik kartıyla korunan bir bilgisayardaki güvenlik kartını kasadan söküp atsam hemen format işlemine geçebiliyor muyuz? Not: Güvenlik kartını tekrar takmayacağım, korumasız olarak devam ettireceğim.

Hocam bildiğim kadarıyla donım olarak kaldırmanız lazım önce değilse problem verebilir geçen gün öğretmen arkadaşın birisi sökmüş bilgisayarı açamamış

Birşey olmaz hocam at formatı, ardından deepfrezee kurmanı tavsiye ederim... En sağlıklı yöntem olarak düşünüyorum deepfrezee'i... 2 yıldır power supply dışında bir sorunla karşılaşmadım... O da sık sık elektrik kesintisinden kaynaklandı...

Bilgisayarlarınız Exper ise aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra format atabilirsiniz.
Exper Öğrenci PC’sinde Sistemi Yeniden Yükleme İşlemi

• Güvenlik kartı sistemden yazılımsal olarak kaldırılmalıdır
• Bunun için, bilgisayarın açılışı sırasında güvenlik kartının menüsü 3 sn kadar ekranda
kalır. Tam bu sırada CTRL+HOME tuşlarına basılır
• Şifre girilir
• Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden Kaldır ” a basılır.
• İki kere Enter
• Bilgisayar kapatılır ve güvenlik kartı sistemden donanımsal olarak kaldırılır yani kasadan
çıkartılır
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir
• Bios’ta “Advanced Peripheral Configuration Ata Controller Config” kısmındaki
değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir
S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit Save Changes&Exit ” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır

yasarsahbaz' Alıntı:
xodeda' Alıntı:
xodeda hocam hangisine "evet" dedin? Format atabiliyor olmak mı evet? yoksa yukarıda hocamın önce yazılım olarak kaldır demesine mi evet dedin? Bilgi için teşekkürler.

çıkar kartı. bilgisayarı cd den başlat at fotmatı bi sorun çık maz hocam

aydansiii' Alıntı:
Bilgisayarlarınız Exper ise aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra format atabilirsiniz.
Exper Öğrenci PC’sinde Sistemi Yeniden Yükleme İşlemi

• Güvenlik kartı sistemden yazılımsal olarak kaldırılmalıdır
• Bunun için, bilgisayarın açılışı sırasında güvenlik kartının menüsü 3 sn kadar ekranda
kalır. Tam bu sırada CTRL+HOME tuşlarına basılır
• Şifre girilir
• Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden Kaldır ” a basılır.
• İki kere Enter
• Bilgisayar kapatılır ve güvenlik kartı sistemden donanımsal olarak kaldırılır yani kasadan
çıkartılır
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir
• Bios’ta “Advanced Peripheral Configuration Ata Controller Config” kısmındaki
değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir
S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit Save Changes&Exit ” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır
İşte bunun söylenmesinden korkuyordum hocam :D Bilgisayarlar exper ama ilçe kütüphanesine ihale yoluyla gelen EXPER marka bilgisayarlar. Bu ayarları yapmak sorun değil de direkt güvenlik kartını çıkarıp formatı basmak mümkün olsaydı keşke. Bilgi için sonsuz teşekkürler.

bence bişey olmaz çıkar at formatı direk. benimkiler vesteldi hepsinde güvnlik kartı vardı. lanet ettim kafayı yedirttiler bana ömrümde karşılaşmadığım türden hatalar veriyordu. en son dayanamadım söktüm hepsinin kartını . şimdi çok rahatım canavar gibiler.. maşşallah..

yildiray75' Alıntı:
bence bişey olmaz çıkar at formatı direk. benimkiler vesteldi hepsinde güvnlik kartı vardı. lanet ettim kafayı yedirttiler bana ömrümde karşılaşmadığım türden hatalar veriyordu. en son dayanamadım söktüm hepsinin kartını . şimdi çok rahatım canavar gibiler.. maşşallah..
Hocam dediğin gibi güvenlik kartlarını pat diye çıkardım ve formatı bastım. Şu anlık sıkıntı yok. Tereddütü olan hocalarım varsa yazılımını kaldırmalarına falan gerek yok, direkt kartı söküp atabilirler.

meb de proje kapsamında kurulan güvenlik kartlı pc lerin değişik modelleri var. Kimisinde sıkıntı olmuyor kimisi sorun çıkartıyor.

Exper makinalara kartı söküp başka bir işlem yapmadan format atmıştım .
Vestel in BIOS u farklı olan modeli beni çok uğraştırmıştı. Kartı söküp XP kurarken makina kendini yeniden başlattığında kurulum başa dönüyordu. BIOS ta Boot seçeneklerini kurcalayarak çözebilmiştim.

Bende de güvenlik kartlı bilgisayarlar var. Direk çıkarmayı düşünüyordum açıkçası sorun olacağını hiç düşünmedim. Yazılımsal kaldırmadan direk kartı çıkaran arkadaşlardan sorun yaşayan var mı?

Bende Exper-2007 UBAK var. 3 sene önce hiç bir işlem yapmadan kartları (ws-lite) söktüm. Format attım. Drive kurdum. Sorun çıksaydı şimdiye çıkardı...

bencede sök kartı dvd den başlat at formatı. sorun çıkarsa başka bir hdd yi ana disk yap ona at diğerini 2. hdd yap onu da biçimlendir sonra kullan

valla benim 3. okulum hepsinde de söküp attım kartıları sorun olmadı. zaten vestel promegalar dvd okuyucular hariç bana sorun yaşatmadı.onuda ilk işim harici rom aldırmak oldu artık ona da ihtiyaç olmuyo flashdan yüklüyorum sistemi.

Geri