Güvenlik Kamera Sistemi.Acaba yanlış bir işe mi girdik?

Kodla Büyü

toprak60

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar pansiyonumuza 4 adet kamera bağlanacak
elektrik ve elektronik hocalarımızla birlikte bu iş bize kaldı
arkadaşlar siparişleri vermişler bile
acaba uzman olmayan kişiler (yani bizler) bu işin içinden çıkabilir miyiz?
bir bilgisayarcı olarak bana hangi işler düşer?
kayıt yapacağımız bilgisayarın işlemcisi,anakartı,RAM i,harddiski,ekran kartı ne kadar önemli bizim için?
minumum sınırları ne olmalı?
Ayrıca, bu donanımlar hariç başka hangi birimlere ve hangi programlara ihtiyaç var ?
saygılar

Sistem özellikleri öyle çok bir şey istemiyor.. Bizim okuldaki kameralar külüstüre bağlı - sadece ekran kartının paylaşımsız olmasına dikkat etmen gerek..
Yoksa 1gb Ram bile yeterlidir. Gece gündüz makina açık kalacağı için güç kaynağının 400W tan aşşa olmamasına dikkat etmen gerek.. Dandik kasalar - yada güç kaynaklarına güvenme.. Gerçek 400-450W güç sağlayan bir PSU şart.
Kablolamayı v.s elektronikçiler yapabileceklerse sorun yok.. Yanlız bu kamera sistemi için bir bilgisayar kartı olması gerekiyor galiba.. Bizim okulun kasasında tv kartına benzer bir kart var. 3 -4 tane falan kamera bağlanabiliyor tek karta ( belki 5 tam emin değilim) bu karttan 2 tane var.. Ne kartı olarak geçiyor onu bilmiyorum internette araştırıp bulursun - bir de yazılım lazım kameraları kullanım kayıt yapacak.. Zor bir işe girişmişsiniz - bu işi yapanlar 4 bin liradan aşşa yapmıyorlar. İnşallah muvaffak olursun - gelişmelerden bizleri de haberdar edebilirsen sevirim - ileride başka arkadaşlara da yol gösterme açısından

toprak60' Alıntı:
arkadaşlar pansiyonumuza 4 adet kamera bağlanacak
elektrik ve elektronik hocalarımızla birlikte bu iş bize kaldı
arkadaşlar siparişleri vermişler bile
acaba uzman olmayan kişiler (yani bizler) bu işin içinden çıkabilir miyiz?
bir bilgisayarcı olarak bana hangi işler düşer?
kayıt yapacağımız bilgisayarın işlemcisi,anakartı,RAM i,harddiski,ekran kartı ne kadar önemli bizim için?
minumum sınırları ne olmalı?
Ayrıca, bu donanımlar hariç başka hangi birimlere ve hangi programlara ihtiyaç var ?
saygılar
işi ehline vermek lazım hocam illa bir yerde bir eksik kalır ama Allah kolaylık versin.
öncelikle kameraların elektrik beslemesi için bilgisayarların güç kaynaklarını kullanabilirsiniz çok daha verimli oluyormuş.
kamerayı bağlayacağınız bilgisayarın özelliklerinin çok iyi olmasına gerek yok ama harddiski büyük olması lazım. P4 3 ghz, 1GB ram 500GB harddisk, çok iyi bir kasa ve power (çünkü sürekli açık kalacak.)

kolay gelsin.

oziie ve yasarcan hocam çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için
elektronik bölümümüzde 4 tane kamera vardı benim kasalardan birine taktık
bi de ekran kartına benzer bir kart(adını bilmiyorum) vardı kameralarla birlilkte gelen
onu tanıttık PC ye kameraları taktık şimdilik sorun yok ekrandan göruntuyu aldık
ama bizim kullanacağımız kameralar farklı onların siparişini verdik
bakalım gelince onlarla da aynı sonucu alabilecek miyiz
aklıma takılan ram , power , ve harddisk
bu üç konuda biraz daha ayrıntılı yorumlarınızı alabilir miyim ?
saygılar

DVR kartlar sanırım görüntüyü makineye verenler. 4-8-16 diye gidiyor sanırım port sayıları. Benim de nacizane tavsiyem UPS mutlaka edinin. Ayrıca elektrik kesintilerine karşı, bilgisayarı, elektrik tekrar geldiğinde hemen açan bir olay var, bunu yapan PowerSupply mı yoksa anakart özelliği mi tam bilemiyorum. Ama çok iyi oluyor bu tip sürekli çalışan makineler için.

her ikinize de çok teşekkür ediyorum
şu anda malzemeleri temin etmek aşamasındayız
tam sonuca ulaştığımızda (tabii becerebilirsek) sonucu burada sizlerle paylaşırım
saygılar

Önceki okulumda elektrik bölümünde arkadaşla beraber kamera sistemi kurmuştuk 8 kameralı bir sistemdi, aynı sizin gibi dvr kartı kullanmıştık 8 çıkışlı.

Zor bir tarafı yok hocam zaten, elektrik bölümü öğrencilerine kabloları çektirir kanalları yaptırırsınız zaten, size bağlaması kalır.

Benim bu hadise 3 yıl önceye ait, o zamanki bilgisayar 1 gb ram, 160 gb hdd, 256 mb ekran kartıydı ve müdür yrd. bilgisayarıydı aynı zamanda.

Hem kendi işlerini yaptı hem kamera çalıştı sıkıntı çıkarmadı.

Geri