Güç Kaynağı - Anakart Sorunu

Kodla Büyü

ahmetfx

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, bizim LAB'da Dell GX620'ler var. Bunlardan bir tanesinde anakart üzerindeki PWR_AUX ışığı yanıp sönüyordu ve bilgisayar hiçbir şekilde tepki vermiyordu. İnternetten araştırdım ve genelde güç kaynağı sorunu diye belirtilmiş. Neyse çalışan bilgisayardan bir güç kaynağı taktım bu sefer ışık sürekli yanıyor fakat yine bilgisayarda tepki yok. Birinci sorun bu.

İkinci sorun, söktüğüm (çalışan) güç kaynağını geri önceki bilgisayara taktım. Yalnız öncesinde çalışmayan bilgisayarın güç kaynağını buna takmıştım sorun belki güç kaynağında değildir diye. Bilgisayar çalışmamıştı. Şimdi kendi güç kaynağını taktım, bu sefer çalışan bilgisayarda da yaşam belirtisi yok. Başka güç kaynakları denedim nafile. Güç kaynağını anakarta bağladığım anda bir cızırtı gelmeye başlıyor. Diğer bilgisayarın güç kaynağı bu bilgisayarın anakartını vs. bozmuş olabilir mi? Güç kaynağı kesin çalışıyor, şüphe yok. İkinci sorun da bu.

Bu iki konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Re: Ynt: Güç Kaynağı - Anakart Sorunu

Bozuk güç kaynağı sağlam anakartı bozmuş olabilir. seminer döneminde yeni atandığım okuldaki bir pc nin güç sorun vardı. Yeni güç kaynağını taktım çalışıyor fakat anarkartın güç grişini işlemcinin altına koymuşlar kablo yetişmediği için güç kaynağını sabitleyemedim. Bulduğum diğer güç kaynaklarını denedim olmadı. Tekrar yeni olanı taktım çalışmadı :cry:

Onarımı yapılabilir mi hocam? Anakart formu BTX bulmak biraz sıkıntı olur gibi.

Muhtemelen anakartınız Fujitsu simens bunlarda kronik kondansatör sorunu varmış kondansatör leri değişince sorun çözülüyormuş.

hasari' Alıntı:
Muhtemelen anakartınız Fujitsu simens bunlarda kronik kondansatör sorunu varmış kondansatör leri değişince sorun çözülüyormuş.

Anakartlar Dell hocam, DELL OPTIPLEX GX620 HH807.

Acaba tamir edebilirler mi bilgisayarcılar? Şimdi anakart form faktörü BTX, sadece anakartı değiştirmek istesek piyasada yok. O yüzden tamir edilirse çok iyi olacak.

ahmetfx' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Anakartlar Dell hocam, DELL OPTIPLEX GX620 HH807.

Acaba tamir edebilirler mi bilgisayarcılar? Şimdi anakart form faktörü BTX, sadece anakartı değiştirmek istesek piyasada yok. O yüzden tamir edilirse çok iyi olacak.
Doğru hocam bu anakartı bulazmasın tamir ettirmeye bak ama bilgisayarcılar anakart tamirinden pek anlamıyor. Ankarada ve istanbuldaki servislerden birine yaptırabilirsin fakat astarı yüzünü geçer.

Geri