Görüntü çoklayıcı neden bulanık gösteriyor?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Yeni kurulan labta projeksiyon ile kasa arasında bir görüntü çoklayıcı yerleştirilmiş. Ekran kartından gelen RGB kablosu bu çoklayıcıya bağlanmış çoklayıcıdan da RGB koblosuyla projeksiyone bağlanmış. Monitörün RGB kablosuda gene bu çoklayıcıya bağlanmış. Görüntü hem projeksiyonda hemde monitörde var. Fakat; monitördeki görüntü bulanık gösteriyor, bu durum beni çok rahatsız ediyor. Hepinizde durum aynı mı yoksa bunun bir çözümü var mı?

Görüntü çoklayıcı aşağıdakine benziyor.

Ekli dosyalar

• rsmvp4.jpg
    rsmvp4.jpg
    8.7 KB · Görüntüleme: 3,808
projeksıyon ayarlarından olmasın bu splıtterı kullandım uzun zaman sorun cıkarmdı hıc goruntude daha sonra kabloda kullandım bırde projeksıyon ıle splıtter arasındakı kablo boyu ne kadar 15 m fazlaysa dogal olarak kayıplar soz konusu

Metre olarak ölçmedim ama kablosu uzun duruyordu acaba bu kablonun kısasını alırsak sorun hallolur mu?
şuan piyasada istenen ölçülerde RGB kablosu bulabilirmiyiz.

bizde de aynı sistem var. Hiç görüntü problemi yaşamadım.
Mönitör kablosunu çoklayıcıdan çıkarıp direk kasaya tak bakalım görüntü yine bozuk mu ?
Bozuk ise monitöründe problem vardır.
Problem monitörden değilse, çoklayıcıdaki monitör kablosu ile projeksiyondan gelen kablonun yerlerini değiştir. Bi de o çoklayıcı bir adaptör ile çalışıyor. Adaptörde volt ayarları varsa düşük voltaja getirilmiş olabilir. Çoklayıcıda kaç volt yazıyorsa (Örn. 12v) adaptör ona uygun mu değil mi ona bak.
Kolay gele...

Projeksinyonda sorun yok, sorun monitörde. monitörde görüntü sorunu var yani bulanık gösteriyor. Yarın öneriler doğrultusunda dikkat çekitiğiniz hususlara bakıcam. Görüntü çoklayıcıda sorunlu olamaz hem yeni kuruldu hemde teknosa gibi yerlerde çoklu görüntülerde bulanıklık vardı. Özellikle teknosa elemanlarına sormama rahmen neden bulanık olduklarını açıklayamamışlardı.
Yarın port değişikliği ve voltaj kontrolü yapayım bakalım sorun hallolacak mı?
Cevaplar için tşkler. Yarın sonucu burdan bildiririm.

Monitörü direk kasaya bağladığımda sorun yok, görüntü harika. Ama monitörü çoklayıcıya bağladığımda görüntü büyük oranda bozuluyor. Port değişikliği yaptım kabloları yeniden bağladım. Çoklayıcı üzerindeki voltaj değerine ve adaptördeki voltaj değirine baktım ikisinde de 9 V yazıyordu.
Splitterin modeli applet video splitter 4 portlu acaba bu modeldemi sorun var yoksa sorun bende mi birde sizdeki video splitterlerin sağladığı görüntü nasıl?

deneyebiliyorsan hocam çoklayıcı başka bir bilgisayar girişleri ile deneyin.O monitordede aynı bulanıklığı veriyorsa çoklayıcı modelinde sorun var garantiye yollayın.

Hocam bende dvi çıkışını normal monitor çıkışına dönüştürücü aldım ve hem ekran kartı ve dönüştürülmüş dvi çıkışından aynı anda görüntü almak istiyorum bir türlü beceremedim. Vestel ana makine ve nvidia geforce 6200 turbo cashe ekran kartı var. Bir türlü halledemedim. Bu sorunu çözen arkadaşların desteğini bekliyorum...

hocam bende sonradan aldım çoklayıcı. görüntüde hafif titreme oluyor ve bilgisayarı kapattığımda çoklayıcı takılı iken açılmıyor. sanıırm ekran kartları yeterli değil çoklama işlemine. ben başka çözüm bulamdım.

bende yukarıdaki görüntü çoklayıcı kablodan kullanıyorum. genel olarak memnunum ama sadece projeksiyonun ışık miktarı biraz azalıyor hafif kararma oluyor. bunun dışında başka bi problem yok.

Hasari
%90 voltajdandır diye düşünmüştüm ama değilmiş. Bi de adaptörde + - seçenekleri var. Onlarla da oyna bakalım.
Projeksiyonun monitörün ya da ekran kartının ayarlarıyla ilgili bir sorun değildir. Son ihtimal splitter bozuk olabilir. Yeni almışsınız galiba. Garantiye gönder. Hem kendi okulumda hem de yardıma gittiğim diğer okullarda splitterlerin böyle bir problem çıkardığını hiç görmedim. Sadece bizim öğrenciler adaptörün voltajıyla oynamışlardı görüntüde titremeler vardı ordan biliyorum. Onu çözene kadar da bayağı bi uğraşmıştım :)

Dostum video spliter nerdeyse hiç kullanmadık yeni kuruldu sistemi oturtup öyle derse başlamak istiyoruz. Kurulduğu gün de bu sorun vardı. Adaptörde voltaj değiştirmek için artı eksi diye hiç birşey yok bildiğimiz şarz cihazlarına benziyor. :)
spliter olayı beni sarmadı. sanırım @ejdeharr hocamızın önerdiği kablodan alıcam hem kablo karmaşasından biraz kurtulabilirim.

Ekran kartı onboard, çıkış portuda VGA şimdilik bu dönüştürücüye ihtiyaç yok. Diğer çift başlıklı VGA kabloları nekadar acaba?

14754162_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/VGA-COKLAY ... ZZ20912919
5,90 tl + kargo
bende bunu kullanıyordum ama yeni lcd ekran aldım artık kullanamıyorum projeksiyon takılıyken lcd ye görüntü gelmiyor crt de böyle bi problem yoktu
ekran kartının dvi cıkısı calısmıyor 3, 4 değişik dvi-vga dönüştürücüyle denedim son sriverini buldum yükledim olmuyor hiç görümüyorki clone seceneğini secebilmeniz için bilgisayarın diger ekranıda görüp secenekleri cıkarması lazım ama görmüyor tv için zorla diyorum ozamanda tv cıkıyor e oda olmuyor arıza bildirimine yazdım bakalım

dndd' Alıntı:
14754162_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/VGA-COKLAY ... ZZ20912919
5,90 tl + kargo
bende bunu kullanıyordum ama yeni lcd ekran aldım artık kullanamıyorum projeksiyon takılıyken lcd ye görüntü gelmiyor crt de böyle bi problem yoktu
ekran kartının dvi cıkısı calısmıyor 3, 4 değişik dvi-vga dönüştürücüyle denedim son sriverini buldum yükledim olmuyor hiç görümüyorki clone seceneğini secebilmeniz için bilgisayarın diger ekranıda görüp secenekleri cıkarması lazım ama görmüyor tv için zorla diyorum ozamanda tv cıkıyor e oda olmuyor arıza bildirimine yazdım bakalım
Nihayet kabloyu alabildik, bu kablo sorunu çözdü. Yardım eden tüm arkadaşlara tşkler.

bu arada arızaya yazmıstım gelip değiştirdiler kartı şimdi dvi cıkısını kullanıyorum yukarda bahsettiğim lcd ye görüntü gelmiyor probleminide çoklayıcıyı karta değil monitöre takarak çözmüştüm

ejdeharr' Alıntı:
çoklayıcı haricinde birde kablo var ben kullanıyorum gayet memnunum. hareketsiz olmasına dikkat edin çabuk bozuluyorlar.

http://www.hemalhemsat.com/Shop/Auction ... 68386.html

12530551_x3j.jpg
bu kablo ile çoklayıcıya gerek kalmaz değil mi??eğer öyleyse hemen aldıracağım
bu kabloyu ekran kartı çıkışına bağlayıp uçlarına monitor ve projeksiyon ucu takacağız sanırım
görüntü de herhangi bir problem yaşanır mı çoklayıcı da yaşandığı gibi bulanık gösterme gibi

arslan_1905' Alıntı:
bu kablo ile çoklayıcıya gerek kalmaz değil mi??eğer öyleyse hemen aldıracağım
bu kabloyu ekran kartı çıkışına bağlayıp uçlarına monitor ve projeksiyon ucu takacağız sanırım
görüntü de herhangi bir problem yaşanır mı çoklayıcı da yaşandığı gibi bulanık gösterme gibi
Hocam rahat ol çok güzel görüntü veriyor diğer çoklayıcı bulanık olmasından dolayı nerdeyse gözümüzü kör edecekti.
Kabloyu alırken kaliteli birşey al, dandik olmasın. :)

bende de aynı problem var hasari hocam,okulda göreve başladığımdan beri çoklayıcı bağlı olduğunda görüntüde bulanıklık oluyor. monitör, splitter, projeksiyon aleti değişti bu dönem boyunca ama aynı sorun devam etti. kablodan kaynaklanıyor diye bir sonuç çıkıyor sanırım burdan :)

ben de bu çoklayıcı kablolardan alayım umarım sorunumuz hallolur.
bb yine kalitesini gösterdi,teşekkürler hocalarım :+1:

gandalf' Alıntı:
bende de aynı problem var hasari hocam,okulda göreve başladığımdan beri çoklayıcı bağlı olduğunda görüntüde bulanıklık oluyor. monitör, splitter, projeksiyon aleti değişti bu dönem boyunca ama aynı sorun devam etti. kablodan kaynaklanıyor diye bir sonuç çıkıyor sanırım burdan :)

Bulanık görüntüden dolayı baya bir araştırma yapmıştım. Gold bilgisayar elemenlarıne bile bu monitörleriniz neden bulanık gösteriyor şeklinde sorular sordum. Baktık olmadı bilgisayarbilisim.net üzerinden sizlere sorayım dedim. Sanırım bu görüntü çoklayıcılar bir işe yaramıyor neyseki VGA port çoğaltıcı kabloları varmışda bizde bundan nasiplendik. 2 sene garantili bir VGA kablo çoklayıcı aldım fiyatı biraz bana tuzlu (18 TL) gelsede görüntü son derece tatmin edici. :)

hasari' Alıntı:
gandalf' Alıntı:

Bulanık görüntüden dolayı baya bir araştırma yapmıştım. Gold bilgisayar elemenlarıne bile bu monitörleriniz neden bulanık gösteriyor şeklinde sorular sordum. Baktık olmadı bilgisayarbilisim.net üzerinden sizlere sorayım dedim. Sanırım bu görüntü çoklayıcılar bir işe yaramıyor neyseki VGA port çoğaltıcı kabloları varmışda bizde bundan nasiplendik. 2 sene garantili bir VGA kablo çoklayıcı aldım fiyatı biraz bana tuzlu (18 TL) gelsede görüntü son derece tatmin edici. :)
eğer sorun halloluyorsa hocam,splittera göre daha ucuzmuş kablo :)
ben de bugün halledeyim alayım şu kablodan :)

gandalf' Alıntı:
Hem daha ucuz, hem enerji sarfiyatı olmayacak, hemde üçlü prizinizde fazladan bir yer açılmış olacak.:)

hasari' Alıntı:
gandalf' Alıntı:
Hem daha ucuz, hem enerji sarfiyatı olmayacak, hemde üçlü prizinizde fazladan bir yer açılmış olacak.:)
benim de ilk aklıma gelip mutlu olduğum şey o oldu (prizde yer açılacak :) )

hasari' Alıntı:
gandalf' Alıntı:

Hocam markası ne acaba aldığınız çoklayıcı kablonun. Ben s-link marka aldım ama görüntü eh işte. Markaya göre değişiyor mu acaba görüntü kalitesi?

Geri