Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Görevli izinli öğretmen hakkında yardım!

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında stirkof tarafından paylaşıldı.


  1. stirkof

    stirkof Aktif Üye

    Kayıt:
    8 Eylül 2009
    Mesajlar:
    102
    Beğeni:
    35
    Merhaba arkadaşlar, mevzuata hakim olan arkadaşlardan bir yorum istiyorum mümkünse. Olay şöyle; Bir öğretmen görevli izinli olarak bir lisenin yetenekle öğrenci alma komisyonunda görevlendiriliyor. Görevli-izinli olduğundan dolayı kendi okulundaki ek dersi almasında sorun yok. Ama sınav komisyonun da bulunduğu için görevli olduğu okulda da 10 saat ek ders yazılmış. Şimdi öğretmen sadece mevcut okuludaki ek dersi mi almalı, yoksa hem kendi okulundaki ek dersini hem de komisyon görevindeki ek dersini beraber mi almalıdır?
    Bu durumla ilgili tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını yazarlarsa ve mümkünse ilgili yönetmelik maddeleri hakkında bilgilerini paylaşırlarsa çok iyi olur.
     
  2. yakuphan

    yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

    Kayıt:
    7 Nisan 2007
    Mesajlar:
    4.551
    Beğeni:
    773
    İkisini de alır.
     
    stirkof bunu beğendi.
  3. f_dogan76

    f_dogan76 Seçkin Üye Seçkin Üye

    Kayıt:
    8 Ekim 2017
    Mesajlar:
    436
    Beğeni:
    136
    Yüksek olanı alır. Ek ders kararının 16. maddesinin a) bendinde bahsettiğiniz komisyon üyeliğine yer verilmemiş
     
    stirkof bunu beğendi.
  4. stirkof

    stirkof Aktif Üye

    Kayıt:
    8 Eylül 2009
    Mesajlar:
    102
    Beğeni:
    35
    Sayın hocam ek ders yönetmeliğinin 12 maddesine'e göre 5 saat ek ders verilir ibaresi var.
    Sınav görevi

    MADDE 12- (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili
    mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama
    yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve
    beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, (Mülga İbare-BKK
    2017/10010) her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders
    ücreti ödenir.
     
  5. runalone

    runalone Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

    Kayıt:
    17 Mart 2008
    Mesajlar:
    1.264
    Beğeni:
    59
    ikisinide alır, ek dersin o kararının konu ile ilgisi yok. en yükseği almaya örnek vereyim. diyelimki bir okulda müdürsün(25 saat) , ar-geye görevlendirildin(18 saat).. ek dersini yüksek olandan alırsın
     
    stirkof bunu beğendi.
  6. f_dogan76

    f_dogan76 Seçkin Üye Seçkin Üye

    Kayıt:
    8 Ekim 2017
    Mesajlar:
    436
    Beğeni:
    136
    Beden eğitimi öğretmenleri 25 kasım 2020 tarihine kadar okullar arasında yapılan spor müsabakalarında görevli oldukları hâlde ek derslerini alamıyorlardı. Bu durum mağduriyete sebep olduğu için ek ders kararına ekleme yapıldı. Aynen bunun gibi her görevlendirmede ek ders ödenmez.
     
  7. runalone

    runalone Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

    Kayıt:
    17 Mart 2008
    Mesajlar:
    1.264
    Beğeni:
    59
    beden eğitimi ile bunun ne alakası var hocam, mesleki eğitimde sınav komisyonlarında görev almadınızmı hiç?? aynı ek ders işte
     
  8. f_dogan76

    f_dogan76 Seçkin Üye Seçkin Üye

    Kayıt:
    8 Ekim 2017
    Mesajlar:
    436
    Beğeni:
    136
    Sizin görevli olduğunuz yetenekle öğrenci alma komisyonu yukarıdaki sınavlardan hangisini yapıyor hocam?
    Elbette aldım. Mem lerde yapılan sınavlar kararda sayılmış.
     
  9. stirkof

    stirkof Aktif Üye

    Kayıt:
    8 Eylül 2009
    Mesajlar:
    102
    Beğeni:
    35
    Hocam olay benimle ilgili değil, bir öğretmen arkadaşımın başına gelen bir olay. Yapılan sınavı beceri sınavı kapsamına giriyor diye yorumlamıştım ben ama beceri sınavı anladığım kadarıyla başka bir durum. Ama ne hikmetse yetenek sınavının yapıldığı okulda sabah ve öğleden sonrası için 5+5 ekders yazılmış. Sanırım onlarda bu maddeye istinaden 10 saat ekders yazmışlar.Sorun şu ki komisyonda görev alan diğer öğretmenlerin müdürleri hem okuldaki ekderslerini hem de komisyon görevinden dolayı yazılan ekdersleri ödeyecekler. Ama arkadaşın müdürü ben sadece ekdersini yazarım, diğerini dahil etmem demiş. Yani ortada muğlak bir durum var, uygulamada birlik yok. Gene öğretmenler mağdur oluyor...
     

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal