Görev yöneticisinde RAM sorunu

Kodla Büyü

the_myth

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar. aynı sorun daha önce bir kaç defa başıma geldi. özellikle İnternet Explorer'ı çalıştırdığım zaman (bazen) bilgisayar işlem yapamaz hale geliyor. İe 7 kullanıyorum. bir sayfada bir kaç sekme açtğım zaman bilgisayar saçmalıyor. İşin tuhaf yanı görev yöneticisine baktığım zaman SD kullanımı çok fazla gösteriyor ( aşağıya resmini koydum) Yanlış bilmiyorsam o bölüm kullanılan RAM miktarını gösteriyor. ve benim makinede toplam 1 GB lık ram olduğu halde SD kullanımı 1.4 gb olarak görünüyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba? virüs kaynaklı olma ihtimali düşük çünkü bilgisayarın yedeğini aldım ve çok sık bi şekilde tekrar yüklüyorum. donanımsal bi sorun olma ihtimali varmı? Veya aynı sorunu yaşayan varmı acaba daha önce. bilgilendirirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    48.1 KB · Görüntüleme: 1,993
hocam sd kullanımı RAM kullanımı değildir. RAM kullanımını Fiziksel Bellek gösterir. Fiziksel bellekte sorun görülmüyor.

Fiziksel bellek yetmediği zaman sanal bellek (HDD 'de kendisine ayrılan) kullanır. Sanal bellek kullanılmaya başlandığında sistemde müthiş derecede bir yavaşlama olur. XP'nin 1GB aşması anormal bir durumdur tabi grafik programlarıyla çalışmıyor, yüksek işlem gücü gerektiren işler yapmıyorsanız. Yüksek işlem gerektiren uygulamalar neler olabilir. winrar ya da winzip programlarının sıkıştırma ya da çözme işlemi yapması, video dosyarının işlenmesi, oluşturulması, kesilmesi gibi...

Tahminimce şuan yüksek ram ihtiyacının sebebi program çakışmasıdır. Explorer yüklemiş olduğunuz uyumsuz bir eklenti buna sebep oluyor olabilir. Virüs programının düzgün çalışmaması buna neden oluyor olabilir.
Çözüm önerilerim:
Msconfig ile başlatı boşaltın.
Virüs programının düzgün çalıştığından emin olun (Deaktif ederek ters edebilirsiniz).
Mümkünse explorer eklentilerini devre dışı bırakın. Tools bar kullanıyorsanız bunları sistemden kaldırın. Youtube ve yasaklı sitelere girmek için kullandığınız alternatif programlar var ise bunlarıda sistemden kaldırın.
İşletim sistemini güncelleyin, mümkünse explorer 8.0 son sürümünü yükleyin.
Alternatif tarayıcı kullanmak isterseniz size mozilla firefox önerebilirim.
Aygıt yöneticisini kontrol edin eğer yüklenmemiş driverlarınız varsa bunları yükleyin. Mümkünse sürücülerin sürümlerini yükseltin.
Sorun devam ederse alternatif çözüm önerilerinde de bulunabiliriz.

Rami 3 gb yapıp sanal belleği kapattığın zaman makina resmen uçak oluyo :idea:

hasari' Alıntı:
Fiziksel bellek yetmediği zaman sanal bellek (HDD 'de kendisine ayrılan) kullanır. Sanal bellek kullanılmaya başlandığında sistemde müthiş derecede bir yavaşlama olur. XP'nin 1GB aşması anormal bir durumdur tabi grafik programlarıyla çalışmıyor, yüksek işlem gücü gerektiren işler yapmıyorsanız. Yüksek işlem gerektiren uygulamalar neler olabilir. winrar ya da winzip programlarının sıkıştırma ya da çözme işlemi yapması, video dosyarının işlenmesi, oluşturulması, kesilmesi gibi...

Tahminimce şuan yüksek ram ihtiyacının sebebi program çakışmasıdır. Explorer yüklemiş olduğunuz uyumsuz bir eklenti buna sebep oluyor olabilir. Virüs programının düzgün çalışmaması buna neden oluyor olabilir.
Çözüm önerilerim:
Msconfig ile başlatı boşaltın.
Virüs programının düzgün çalıştığından emin olun (Deaktif ederek ters edebilirsiniz).
Mümkünse explorer eklentilerini devre dışı bırakın. Tools bar kullanıyorsanız bunları sistemden kaldırın. Youtube ve yasaklı sitelere girmek için kullandığınız alternatif programlar var ise bunlarıda sistemden kaldırın.
İşletim sistemini güncelleyin, mümkünse explorer 8.0 son sürümünü yükleyin.
Alternatif tarayıcı kullanmak isterseniz size mozilla firefox önerebilirim.
Aygıt yöneticisini kontrol edin eğer yüklenmemiş driverlarınız varsa bunları yükleyin. Mümkünse sürücülerin sürümlerini yükseltin.
Sorun devam ederse alternatif çözüm önerilerinde de bulunabiliriz.

İlgilendiğin için teşekkür ederim Hasari hocam. önerilerini deniyeceğim. Sorunun oluştuğu anda çalışan sadece İE vardı. tabi bide arka planda anti-virüs falan.. yani çok kasacak bi program yoktu. Özellikle İE de çalışırken oluşuyor bu hata. sanırım Firefox'a terfi etmek gerekir. :) aslında çok daha kullanışlı bi tarayıcı ama işte İE de alışkanlık oldu bi yerde. :)

Geri