Gitar ve Kursu Hakkinda...

Kodla Büyü

neverjealous

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar gitar ve dersini almak istiyorum. Alirken nelere dikkat etmeliyim. Ve ozel ders ne kadardir acaba bilgisi olan var mi ?

hocam ;

yaşınız kaç ; gitarınızın markası ne ; türü ne ?

ve ne tür çalmak istiyorsunuz ? yani amacınız ne?

ozgurgitarim' Alıntı:
hocam ;

yaşınız kaç ; gitarınızın markası ne ; türü ne ?

ve ne tür çalmak istiyorsunuz ? yani amacınız ne?

hocam; yas 26, zevk icin calacagim, ancak hevesim var, yani bayagi emek vermek istiyorum. klasik gitarla baslarim herhalde. yardimci olabilirseniz sevinirim..

admira juanita ya da solista marka gitarla başlamanı öneririm.... (klasik)

hevesin varsa ucuz öğrenci gitarlarından alıp ; kulaklarının pasına körükle gitme....

yani 300 ytl civarında bir parayı gözden çıkar......

özel kurs almak istediğin zaman ; buna iyi paralar verirsin....

saati 10 liradan başlar ; 40 - 50 liraya kadar çıkar.....

tavsiyem ; ilk önce alacağın gitara karar ver......

kulağın nasıl ? duyduğun bir müziği ıslığınla çalabiliyor musun mesela......

benim gördüğüm şudur.....

bu tür enstrümanları çalmak istediğimizde ; bir kursa gittiğimiz zaman ; hocalar ;

ilk olarak notaları gösterirler ; o sıkıcı notaları.....

derler ki ;temelden başlayalım...yaşını sormamın sebebi bu....

26 imiş...

bence notayla falan başlama....paranı alırlar nota ayağına saatlerce ;

basit akorları bul ; onların nasıl basıldığını öğren....

basit ritimleri bul ; onların nasıl vurulduğunu öğren.....

nota işine girme derim....

bir daha söylüyorum.....

bu işten anlıyanlar şunu diyecektir...

her şeyin temeli nota...nota öğrenmeden hiç bi şey öğrenemezsin.....

doğrudur....eğer sen ; 10 yaşında olsan doğrudur.....7 yaşında olsan doğrudur....

ama sen bunu zevk için yapacaksın....

gidip nota öğrenmeye ; yüzmilyonlarını verme.....

1.) şimdi gelelim basmasını ilk başta öğrenmen gereken akorlara ;

bunlar Am ; Dm ; F ; G ; Em ; Fm ; Bm ; C akorları... 8 tane akor.....

2.) öğrenmen gereken iki tane kolay ritim var ;

4/4 lük ve 3/4 lük.....bu ikisini vurmayı öğren.....

bir gitar sitesinde bu akorları ve bu ritimlerin nasıl vurulduğunu öğrenebilirsin.....

çevrende bu işten anlıyan ; arkadaşın ; eşin dostun varsa onlardan yardım al...

imkanın varsa da özel ya da toplu kurs alabilirsin (halkeğitim ; ismek vs...)

bilen birinin yardımıyla başlaman önemli...

hadi hayırlısı olsun bakalım.......

ozgurgitarim' Alıntı:
admira juanita ya da solista marka gitarla başlamanı öneririm.... (klasik)
hevesin varsa ucuz öğrenci gitarlarından alıp ; kulaklarının pasına körükle gitme....
yani 300 ytl civarında bir parayı gözden çıkar......
özel kurs almak istediğin zaman ; buna iyi paralar verirsin....
saati 10 liradan başlar ; 40 - 50 liraya kadar çıkar.....
tavsiyem ; ilk önce alacağın gitara karar ver......
kulağın nasıl ? duyduğun bir müziği ıslığınla çalabiliyor musun mesela......
benim gördüğüm şudur.....
bu tür enstrümanları çalmak istediğimizde ; bir kursa gittiğimiz zaman ; hocalar ;
ilk olarak notaları gösterirler ; o sıkıcı notaları.....
derler ki ;temelden başlayalım...yaşını sormamın sebebi bu....
26 imiş...
bence notayla falan başlama....paranı alırlar nota ayağına saatlerce ;
basit akorları bul ; onların nasıl basıldığını öğren....
basit ritimleri bul ; onların nasıl vurulduğunu öğren.....
nota işine girme derim....
bir daha söylüyorum.....
bu işten anlıyanlar şunu diyecektir...
her şeyin temeli nota...nota öğrenmeden hiç bi şey öğrenemezsin.....
doğrudur....eğer sen ; 10 yaşında olsan doğrudur.....7 yaşında olsan doğrudur....
ama sen bunu zevk için yapacaksın....
gidip nota öğrenmeye ; yüzmilyonlarını verme.....
1.) şimdi gelelim basmasını ilk başta öğrenmen gereken akorlara ;
bunlar Am ; Dm ; F ; G ; Em ; Fm ; Bm ; C akorları... 8 tane akor.....
2.) öğrenmen gereken iki tane kolay ritim var ;
4/4 lük ve 3/4 lük.....bu ikisini vurmayı öğren.....
bir gitar sitesinde bu akorları ve bu ritimlerin nasıl vurulduğunu öğrenebilirsin.....
çevrende bu işten anlıyan ; arkadaşın ; eşin dostun varsa onlardan yardım al...
imkanın varsa da özel ya da toplu kurs alabilirsin (halkeğitim ; ismek vs...)
bilen birinin yardımıyla başlaman önemli...
hadi hayırlısı olsun bakalım.......

Öncelikle cevabın çok teşekkürler hocam. Kulağımın iyi olduğunu düşünüyorum. Yani guzel bir gitar al ve çabalamaya başla :) Tekrar teşekkürler hocam, en kisa zamanda gitar alip rahatsiz ederim seni yine :roll:

öncelikle iyi bir gitar alman çok önemli. ne kadar çok para verirsen o kadar iyi gitar alırsın. klasik ve akustik gitar için 300 500 TL arası elektro için 600 1000 TL arası gitarları alabilirsin. Nota öğrenmen çok önemli. "Tab" adı verdiğimiz gitar notaları. bu konuyu kesinlikle atlama. Bora uslusoy' un solo gitar metodu kitabı ve bir metronomla bir yandan parmak alıştırması yaparken bir yandan tab okumayı hızlı bir şekilde öğrendiğini göreceksin. Benim asıl istediğim gitar çalmak değil şarkı söylemek dersen yukarıdaki arkadaşın dedikleri sana uyar. ama gitarist olmak için mutlaka metronomlu, sistemli, notalı çalışmalısın. özel ders yerine youtube dan videolar izleyebilir, yada CD ler alabilirsin. Özel ders verenler genelde bu işten anlamazlar. iyi bir müzik okuluna gidersen özel ders fiyatları da yüksek gelebilir. sonuçta evde çalışmak çok önemli. her gün 1 saat ayırmalısın. Yukarıdaki arkadaşın dediklerine katılmıyorum, nota öğrenmenin yaşı yoktur.Şimdi ben bütün bunları yazıyorum ya sen hocam çok iyi gitarist misin diyeceksin. Değilim.

cakkoyun' Alıntı:
öncelikle iyi bir gitar alman çok önemli. ne kadar çok para verirsen o kadar iyi gitar alırsın. klasik ve akustik gitar için 300 500 TL arası elektro için 600 1000 TL arası gitarları alabilirsin. Nota öğrenmen çok önemli. "Tab" adı verdiğimiz gitar notaları. bu konuyu kesinlikle atlama. Bora uslusoy' un solo gitar metodu kitabı ve bir metronomla bir yandan parmak alıştırması yaparken bir yandan tab okumayı hızlı bir şekilde öğrendiğini göreceksin. Benim asıl istediğim gitar çalmak değil şarkı söylemek dersen yukarıdaki arkadaşın dedikleri sana uyar. ama gitarist olmak için mutlaka metronomlu, sistemli, notalı çalışmalısın. özel ders yerine youtube dan videolar izleyebilir, yada CD ler alabilirsin. Özel ders verenler genelde bu işten anlamazlar. iyi bir müzik okuluna gidersen özel ders fiyatları da yüksek gelebilir. sonuçta evde çalışmak çok önemli. her gün 1 saat ayırmalısın. Yukarıdaki arkadaşın dediklerine katılmıyorum, nota öğrenmenin yaşı yoktur.Şimdi ben bütün bunları yazıyorum ya sen hocam çok iyi gitarist misin diyeceksin. Değilim.

Oncelikle yorumlarin icin tesekkurler hocam. Ozetle sunu cikarabilir miyim : Hergun en az bir saat ayirip, gerekli kaynagi sagladiktan sonra, tek basima ogrenebilirim... Dogru mu ?

neverjealous' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:

Oncelikle yorumlarin icin tesekkurler hocam. Ozetle sunu cikarabilir miyim : Hergun en az bir saat ayirip, gerekli kaynagi sagladiktan sonra, tek basima ogrenebilirim... Dogru mu ?

evet hocam doğrudur.

cakkoyun' Alıntı:
neverjealous' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:

evet hocam doğrudur.

Teşekkürler hocam, önerilerini dikkate alacağım...

Geri