Güç kaynağını LED adaptörü olarak kullanmak

Kodla Büyü

mustafa_ogr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Evime LED ışık döşemeye karar verdim. Şeritleri ve adaptörü aldım. Yalnız şerit çok uzun olduğu için fanlı adaptör kullanmamız gerekti. Gürültülü olduğu için vazgeçtim. Fansız bir adaptör aldım. Ama ne yazık ki bir süre sonra aşırı ısınmadan dolayı yandı.
Ben de bir bilgisayar güç kaynağı denemeye karar verdim. Güç kaynağından çıkan sarı kablolar 12 V elektrik dağıtır. Tüm siyahlar da nötrdür. Netice olarak denedim ve oldu. Güç kaynağından ana karta taktığımız geniş beslemenin üzerinde bulunan yeşil kabloyu siyah bir kabloyla kısa devre yapınca güç kaynağı devreye geçiyor.

Fakat ufak bir sıkıntı oluştu. Ne ısınma sorunu ne de ses sorunu var şu anda. Tek sıkıntım şu ki, güç kaynağını besleyen anahtarı ilk açtığım zaman ışıklara güç geliyor. Fakat ışıklar yanıyorken anahtarı kapatıp açarsam tekrar yanmıyor. Burada takıldım. Bir şekilde bu ışıkların anahtarın her açılış kapanmasını sağlamam gerekiyor. Anakarta takılan geniş beslemeye taktığım kısa devreyi açıp kapatmak sorunu çözüyor. Oraya eklemiş olduğum kısacık kabloya bir anahtar daha ekleyebilirim. Ama iki anahtar da benim işime gelmiyor. Bu konuda aklına bir fikir gelen var mı?

yeşille siyahı sabit kısa devre yapıp, 220 volt girişine anahtar koydunuz sanırım değil mi, yanlış mı anladım ?? bu şekilde olması lazım normalde..

güç kaynağının 220 girişini hiç kapatmayacaksın.

o siyahla yeşil kablo arasına bir anahtar bağlayacaksın.

o anahtarla açıp kapatacaksın. farklı çözümlerde var ancak uğraştığına değmez. en basit çözüm bu.

Ledleri evin giriş koridoruna yaptım. Ledler için müteahhitimiz kapı girişine ekstradan bir anahtar koymuş. yani koridor için tepe lambasının anahtarının yanına bir de ledlere giden kablolar için bir anahtar daha var (müteahhitimiz mimardır, adam düşünmüş eklemiş). Dolayısıyla ben ekstradan bir anahtar daha eklemek istemiyorum. Meğer ki mecbur kalmazsam :)

Bir yerde kamera sisteminde görmüştüm, besleme olarak güç kaynağı kullanmışlar
Güç kaynağı her seferinde çalışıyordu. Onda da kısa devre yaptırılmıştı sizinki gibi ama renkleri hatırlamıyorum.

Bir de SS koyarmısınız hocam nasıl birşey yaptınız fikir olsun

Hocam 50 tl ye güç kaynağı aldım. Led adaptörleri daha pahalı ve gürültü ve yanma riskleri var.
SS ne oluyor anlayamadım.

SS demekle Sanırım şema demek istemiş.
Led bağlantıları ..anahtarlar ve psu dahil komple şema.

İşte şemam :cry:

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    286.9 KB · Görüntüleme: 1,678
fatihinfedaisi' Alıntı:
yeşille siyahı sabit kısa devre yapıp, 220 volt girişine anahtar koydunuz sanırım değil mi, yanlış mı anladım ?? bu şekilde olması lazım normalde..

Evet aynen dediğiniz gibi. Ama anahtarı açıp kapatınca yanmıyor. Tekrar yakmak için yeşil ve siyahı açkapa yapmam gerekiyor.

Hocam elinizde varsa başka bir power supply deneyebilir siniz. sanırım şu an kullandığınız power supply içinde koruma var. Benzer bir kullanım ben daha önce araba teybi için yapmıştım, bu tarz bir problem yaşamamıştım.

Bahsettiğiniz sorunu yaşamamanız gerekiyor teknik olarak. Farklı bir güç kaynağı ile deneyin, muhtemelen bu sorunu yaşamayacaksınız.

İlginçtir bazen çalışıyor.. Topraklama hattını bağlamadığımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bugün fırsat bulabilirsem onunla uğraşacağım.

mustafa_ogr' Alıntı:
İlginçtir bazen çalışıyor.. Topraklama hattını bağlamadığımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bugün fırsat bulabilirsem onunla uğraşacağım.
Ben şunu kullanıyorum hocam, problem yaşamadım. Gri renkli Power Ok ve Mor renkli Stand By çıkışları ile ilgili bişeyler yapmanız gerekebilir PSUnun kararlı çalışması için:
https://www.youtube.com/watch?v=z2oSFpKh_Uw

Geri