Gönderdiğim maile gelen yanıt

Kodla Büyü

canegemen

Aktif Üye
Sayın İlgili,

Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi hakkındaki iletiniz incelenmiştir.

Talim ve Terbiye Kurulunun 20.07.2010 tarih ve 75 sayılı Kararı ile bir önceki İlköğretim Okulları Haftalık Ders Çizelgesi uygulamadan kaldırılarak yeni çizelge uygulamaya konulmuştur.

Uygulamaya giren yeni çizelgede 6-8. Sınıflarda 1’er saat olan Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi aynen korunmuş, 1-5. Sınıflarda ise tüm seçmeli derslerle birlikte uygulamadan kaldırılmıştır. 1-3. Sınıflara haftada 5 saat, 4-5. Sınıflara haftada 4 saat Serbest Etkinlikler konulmuştur. Bu uygulamanın ile

· Öğrencilerin eğlendirici ve öğretici etkinlikler yoluyla öğrencilerin okulu sevmelerini ve bir aile ortamı olarak benimsemelerini, okulda kendilerini çekinmeden ifade edebilmelerini, güvende hissetmelerini, mutlu olmalarını ve yaşama sevinci taşımalarını sağlamak, diğer öğrencilerle etkileşimlerini artırarak sosyalleşmelerine (birlikte yaşama, çalışma ve paylaşmalarına) yardımcı olmak; zihinsel, fiziksel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak,

· Bu nedenle serbest etkinlik saatlerinde günlük hayata ve kişisel ilgi alanlarına yönelik eğitici faaliyetler düzenlenecektir.. Etkinliklerin tasarlanmasında anne ve babaların görüş ve önerilerinden çok öğrencilerin ilgi alanları, bireysel yetenekleri, istekleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için öğretmenler öğrencilerini tanımaya yönelik etkinlikler düzenlenmesi,

· Serbest etkinlik saatlerinde farklı türde etkinlikler yapılarak öğrencilerin farklı becerileri geliştirilmelidir. Öğrenci sayısı fazla olan okullarda farklı şubelerden öğrencilerin katılabileceği çeşitli gruplar oluşturularak da serbest etkinlikler uygulanması amaçlanmıştır.

Söz konusu Kararın Açıklamalar bölümü 10. Maddesi (b) şıkkı “Serbest etkinlikler saatinde, okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak;”… “Seçmeli sanat ve spor etkinlikleri, bilişim teknolojileri, satranç ve tarım derslerinin programlarından öğrenci düzeyi de göz önünde bulundurularak yararlanılabilir.” ifadelerini bulundurmaktadır.

Ayrıca açıklamalar bölümü 11. Maddesi uyarınca 2010-2011 öğretim yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1-5. Sınıflarda seçmiş olan okullar “serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde” bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.

Başkanlığımızda bu gün itibari ile bilişim teknolojileri dersi ile ilgili yeni bir çalışma bulunmamaktadır.

Yazınızın görüş ve öneriler bağlamında değerlendirilmiştir.

Konu ile ilgili gösterdiğiniz duyarlılık için teşekkür ederiz

--
İlhami DEMİRCİ
Şube Müdürü

TTKB, Eğitim Öğretim ve Program Dairesi.
İlköğretim Şubesi

Geri