Fujitsu Esprimo P5731 Bios şifre Sıfırlama

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Fujitsu Esprimo P5731 Model D3011 Anakarta sahip olan bu bilgisayarda BİOS şifresi sıfırlamayı anlatacağım.

Normal Biosta sıfırlamak için kullandığımız pili çıkar gücü kes bekle yöntemi bu bilgisayarda işe yaramıyor isterseniz 2 ay bekleyin gene işe yapamaz.
Hirens.BootCD.15.2 içerisindeki bios şifre sıfırlama araçları da işe yaramıyor.
Biosa farklı şifreyi 3 kes hatalı gir sonra Master kodu versin yöntemi de işe yaramıyor.
Kasayı aç jumper ile resetle yöntemi de işe yaramıyor çünkü böyle bir resetleme pini yok.

Anlayacağınız bir kaç saat uğraştıktan sonra sonuç alamadım ama şu yolla sorunu çözdüm ihtiyacıda olan yararlansın istedim.

Kasayı açın HDD led, Power SW ,Reset pinlerinin bulunduğu alana ulaşın önünde güç soketi var rahat ulaşmak için bunu sökün, ardından burada takılı olan jumperı bulun sonra o jumperı resimde gösterdiğim şekilde takın böyle takınca Biosa girişte şifre istemeyecektir.

Ekli dosyalar

• 20161102_101255.jpg
    20161102_101255.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 1,113
  • 20161102_101205.jpg
    20161102_101205.jpg
    883.2 KB · Görüntüleme: 1,120
  • 20161102_1155222.jpg
    20161102_1155222.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 1,292
  • 20161102_115522.jpg
    20161102_115522.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 1,203
günlerdir yapamıyordum çok teşekkürler hasari hocam :alkis: :alkis: :alkis:

Geçen seneden beri aklımdaydı biosa erişilemiyordu fakat boot menü çalıştığından çok sorun etmemiştim bugün fırsat bulup uğraşmak istediğim. Neyse ki sorun çözüldü şuan şifre istemiyor. :)

Birde IDE HDD varsa ve bilgisayar çok geç açılıyorsa mutlaka jumper kontrol edin çok geç biosa giriyorsa ve boot oluyorsa mutlaka jumper hatalı takılmıştır. Elimde bir bilgisayar vardı bu sorun vardı çok geç açılıyordu sonra kontrol ettim HDD üzerindeki jumper ayarlarını gözden geçirdim meğer 40 pinli IDE kabloda jumper farklı bir pinde olması gerekiyormuş bunu değiştirdim değiştirince cihaz saniyeler içerinde açıldı. :)

Birde IDE HDD varsa ve bilgisayar çok geç açılıyorsa mutlaka jumper kontrol edin çok geç biosa giriyorsa ve boot oluyorsa mutlaka jumper hatalı takılmıştır. Elimde bir bilgisayar vardı bu sorun vardı çok geç açılıyordu sonra kontrol ettim HDD üzerindeki jumper ayarlarını gözden geçirdim meğer 40 pinli IDE kabloda jumper farklı bir pinde olması gerekiyormuş bunu değiştirdim değiştirince cihaz saniyeler içerinde açıldı. :)

Hocam bu pc nin driver cd leri varmı hala elinizde acaba

Cihazlarım duruyor ama bende sürücüleri yok direk sürücüleri görüyor görmeyeni de https://drp.su/tr şu paketle yükleyebilirsiniz. İllaki bulamazsanız yazın sizin için sürücüleri yedekleyip göndereyim.

Hocam bende de bu bilgisayardan mevcut. Açılmıyor şu anda. Kasayı açtım anakart üzerindeki led sürekli yanıp sönüyor, sizin anakart üzerindeki led de bu şekilde yanıp sönüyor mu - yoksa sürekli yanıyor mu?
Arızadan dolayı mı yanıp sönüyor bunu merak ettim.

IMG_3038.jpg

Hasari hocam 8 yıl sonra işimi çözdü bu başlık, insanların en hayırlısı en faydalı olanıdır dediklerinde aklıma ilk gelen insanlardansınız.
Emeğinize sağlık.

Hasari hocam 8 yıl sonra işimi çözdü bu başlık, insanların en hayırlısı en faydalı olanıdır dediklerinde aklıma ilk gelen insanlardansınız.
Emeğinize sağlık.
İşinizi görmesine çok sevindim hocam, bende böyle zamanlar için bu gibi konuları ekliyordum. Bu gibi konular herkesi ilgilendirmiyor ama ihtiyaç sahibi içinde hayati öneme sahip oluyor. Yıllar sonra birinin işine yaradığını görmek güzel bir duygu bende kendi adıma teşekkür ederim.

Geri