FP-BTR olup kendi okulunda Nöbet tutan var mı?

Kodla Büyü

elitbote

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malumunuz üzere gödevlendirmemiz FP-BTR oldu ve nöbet konusu net değil.

Habib hocamızın nöbetle ilgili açıklamaları şöyle :

"Soru 17: Btr öğretmenlerine nöbet görevi verilir mi?[Yeni]

Cevap: Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde için Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. (Kaynak: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 7. maddesi)

Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir.

Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. Maddesinin 4. Fıkrasında "İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar." denilmektedir.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 86. Maddesinin 4. fıkrasının (ö) bendinde "Okul yönetimince belirlenip kendisine verilen nöbet görevini yerine getirir." ve 91. Maddesinin 1. fıkrasında "Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler." denilmektedir.

Buna göre FP-Btr görevi olmayan günlerde diğer öğretmenler ile aynı konumda olup ilgili maddeler gereğince nöbet tutmalıdırlar.

Soru 17: Btr öğretmenlerine nöbet görevi verilir mi?[Eski]

Cevap: Yegitek 28.09.2012 tarih ve 16791 sayılı yazının 11. maddesi gereği btr öğretmenlerine Ek1'de belirtilen görevler dışında nöbet görevi de dahil başka görev verilemez. Yani btr öğretmenlerine nöbet görevi verilmez."

Bu yazi olusturan ekipteki Necdet Sari' nin forumda paylastigi nöbetle ilgili yorumu :
"Örneğin nöbet daha önce verilmemesi istendi ki nöbet öğretmeni asli görevidir, önceki yazıya rağmen okul müdürü resmi olarak sorduğunda ihtiyaç varsa verin diye yazıyorduk. Nöbet görevine açıklık getirdik ki nöbete ücret gelince mağdur olmayasınız. Nöbet rehberlik görevi teneffüste de yapıldığı için verilmiyordu o yüzden rehberlik olmadığı günler verilir yazıldı. Sadece kendinizi düşünen arkadaşım işinize geldiği gibi çekiyorsunuz değil mi."

Kendi okulumda FP-BTR görevlendirmem var.
Kendi okulumda 7 saat ders var. Ve haftanın bir günü 6 saat dersim var. O gün için plana FP-BTR görevi yazılmazsa (Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir" ifadesine binaen) o gün nöbet tutup bunun ücretini alabilir miyim? Yeni görevlendirme yazısına göre bu mümkün. Bu şekilde nöbet tutan ve ücretini alan bir arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.

elitbote' Alıntı:
Kendi okulumda 7 saat ders var. Ve haftanın bir günü 6 saat dersim var. O gün için plana FP-BTR görevi yazılmazsa (Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir" ifadesine binaen) o gün nöbet tutup bunun ücretini alabilir miyim? Yeni görevlendirme yazısına göre bu mümkün. Bu şekilde nöbet tutan ve ücretini alan bir arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.

Dediğini Cuma günü yaptım ve 6 saat dersimin olduğu ve ders programında btr yazılı olmayan gün nöbet tuttum, o maddeye binaen nöbet ücreti yazacaklar ama inşallah bir sıkıntı çıkmaz...

horozerk' Alıntı:
elitbote' Alıntı:

Dediğini Cuma günü yaptım ve 6 saat dersimin olduğu ve ders programında btr yazılı olmayan gün nöbet tuttum, o maddeye binaen nöbet ücreti yazacaklar ama inşallah bir sıkıntı çıkmaz...

Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız ve bu da bütün arkadaşlara örnek olur.

Var mı aceba başka nöbet tutan FP-BTR arkadaşlarımız?

ben bana nöbet yazın dedim dersimin olmadığı güne koymuşlar..
nöbet hangi gün tutyor diye bunu sorgulayacak kimse göremiyorum..

bende başka okulda görevliyim. Ve kendi okulumda nöbet tutuyorm. 6 saat dersimin olduğu günde. Yeni düzenlemeye görede bir sıkıntı teşkil etmiyor.

aynı durumdayım. kendi okulumda btr'yim ve pazartesi 6 saat dersim var. pazartesi 1. saatim boş. bu 1 saat boşluğu btr planında nerede gösteriyorsunuz?

Eskiden dersimizin olmadığı her saat planda BTR gözükürdü. Ama yeni konulan ifadeye göre 6 veya 7 saat dersimiz varsa mağdur olmamamız için nöbet tutabiliriz ve bir saat boşluğa da FP- BTR yazılmayabilir diye düşünüyorum. Keşke maddeler yazılırken net olsa da biz de hakkımız olanı mücadele ederek kendimizi açıklayarak almak zorunda kalmasak.

kendi okulumda pazartesi günleri 6 saat dersim var diğer 4 günde de başka bir lisede btr yim kendi okulumda derslerimin olduğu gün nöbetçiyim ücretini alıyoruz arkadaşlar ancak kafamda bir soru işareti var ben haftanın 4 günü btr iken ek ders neden haftanın beş gününe 4-3-4-3-4 diye yazılır onu anlamış değilim bu böyle yazılırsa müdürlerde sen haftanın 5 günü btr sin der ve nöbet yazmaz çünkü btr den dolayı 5 gün ekders ödeniyor bu da genelgeye ters değilmi btr günlerinde başka bir görev verilmez deniyor gel de çık işim içinden :)

horozerk' Alıntı:
elitbote' Alıntı:

I. dönem ben nöbet ücreti aldım. Dersim kendi okulumda 6 saat ve bir güne topladım. O güne nöbet yazdık ve parasını aldım. Şu anda da aynen devam ediyor.

ben de aynı durumdayım arkadaşlar, 4 saat dersim var ve dersimin olduğu günde nöbet tutuyorum. Diğer günlerde BTR 'yim.

Merhabalar, Arkadaşlar il koordinatörü ile görüştüm nöbet yazamıyoruz dedi bu birincisi.
ben a okulunda kadrolu olarak görev yapıyorum iki senedir. Bu sene kendi okulumda dersim 6 saat
bu dönem b okulunda btr görevlendirilmem yapıldı onaylandı.

pazartesi ve cuma günleri a okulundayım (kadromun old okul)
salı çarşamba perşembe günleri b okulunda btr görevim var. (derse girmem gerekmiyor ama ben girerim dedim)

Şimdi ben kaç saat ek ders alacağım haftalık 10 mu?
18 devam mı bu sorunu yaşayan var mı?

kendi okulumdaki müdür 6 saati 2 güne yaydı.

kaybil' Alıntı:
ben bana nöbet yazın dedim dersimin olmadığı güne koymuşlar..
nöbet hangi gün tutyor diye bunu sorgulayacak kimse göremiyorum..
Hocama katılıyorum. Kimse sorgulamaz.

başka okulda btr yim, kendi okulumda 8 saat dersim var 6 saatini bir güne topladık ve nöbet tutuyorum

Benim de pazartesi günü 6 saat dersim var. Nöbet günleri değişken olduğu için haftanın herhangi bi günü nöbet tutuyorum. İlk dönem de öğretmen yetersiz olduğu için tutmuştum.

SeA_' Alıntı:
Merhabalar, Arkadaşlar il koordinatörü ile görüştüm nöbet yazamıyoruz dedi bu birincisi.
ben a okulunda kadrolu olarak görev yapıyorum iki senedir. Bu sene kendi okulumda dersim 6 saat

salı çarşamba perşembe günleri b okulunda btr görevim var. (derse girmem gerekmiyor ama ben girerim dedim)

Arkadaşlar cevap verebilecek kimse yok mu?

Arkadaşlar benim anladığım başka okulda BTR görevlindirildiysek veya ful derse girdiğimiz gün tutabiliyoruz

SeA_' Alıntı:
SeA_' Alıntı:

Şu durumda kendi okulunuzda nöbet tutabilirsiniz tabii ki. BTR ek dersiniz de 18 saat üzerinden hesaplanır. Başka okulda 3 gün görevinizin olması 3 günlük ek ders almanız demek değil.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    435.9 KB · Görüntüleme: 541
Eslivya' Alıntı:
SeA_' Alıntı:
SeA_' Alıntı:

Şu durumda kendi okulunuzda nöbet tutabilirsiniz tabii ki. BTR ek dersiniz de 18 saat üzerinden hesaplanır. Başka okulda 3 gün görevinizin olması 3 günlük ek ders almanız demek değil.
Bilgilendirme için teşekkürler

gokhan_keskin55' Alıntı:
Eskiden kimse nöbet tutmak istemezdi şimdi herkes sıraya girmiş nöbet de kalsın para da...
önceden ücret ödenmiyordu diğer meslek gruplarının hepsinde nöbete ücret verilir.
Şu anda ücret ödeniyor bizde böyle bir hakkımız var mı diye araştırıyoruz.
Sen tutmak istemiyorsan bu senin kararın ancak ben tutmak istiyorum ve bunu araştırıyorum, konuya çözüm odaklık yaklaşırsan sevinirim.

gokhan_keskin55' Alıntı:
Eskiden kimse nöbet tutmak istemezdi şimdi herkes sıraya girmiş nöbet de kalsın para da...

Sırada bekleyen mi varmış? Verilmiş olan haktır sonuçta. Almak isteyene bu bakışınız çok çirkin. İstemiyosanız tutmayın siz. Ben ilk dönem de tutuyordum, şimdi diğerlerine ücret ödenirken bana ödenmemesi haksızlık olurdu ve bu yüzden hakkımı arayacağım elbette. Hayret bişey.

SeA_' Alıntı:

18 saat ek ders alacağım konusunda başka yorum yapacak olan var mı?

Bununla ilgili net bir yazı vs var mı?

Yardımcı olabilecek kimse var mı?
Bugün ona göre okul idareleri ile il koordinatörü ile etkileşime geçeceğim

SeA_' Alıntı:
SeA_' Alıntı:

18 saat ek ders alacağım konusunda başka yorum yapacak olan var mı?

Bununla ilgili net bir yazı vs var mı?

Hocam öncelikle ricam forum kurallarına uyunuz. Konuyu nöbet olarak açmıştım. Sizin sorunuz farklı..

Yardımcı olmaya çalışıyım Siz FP-BTR olarak görevlendirildiyseniz, ekdersiniz 18 saat olarak hesaplanır , ekdersinizi kendi okulunuz 4+3+4+3+4 olarak yapar. Sadece kendi okulunuzdaki dersinize girersiniz. BTR olarak görevlendirildiğiniz okulda derse girmezsiniz.
FP-BTR görevlendirmesi ek dersi tartışmaya açık değildir. İdarecileriniz konuya vakıf değil ve görevi bilmeyen insanlar galiba.
İldeki koordinatör de olayın farkında değil galiba eğer okulunda BTR yapmıyorsan nöbet de tutarsın ücretini de alırsın ...

Bizlerle alakalı resmi yazıların linki de sitede Habib hocamız var onda herşey mevcuttur şu linkten bakabilirsiniz :

Geri