FOTOĞRAF MAKİNESİ TAVSİYESİ İSTİYORUMMM

Kodla Büyü

T-G

Üye
Profesyonel fotoğraf makinesi almak istiyorum canon ya da nikon önerisi olan??? max 2500 tl

teşekkür ederim. ilk profesyonel makinem olacak fazla bilgim yok Canon Eos 700D 18-55 IS ile Canon EOS 60D 18-135mm IS arasında kalmıştım

canon 400 d makine var elimde, ben de ilk makinem olarak almıştım, çok temiz, satmayı düşünüyorum, isterseniz görüşebiliriz..

hocam nikonda iyidir canon da. ikiside aynı kalitede. Tercih hangisini seçerseniz seçin yanılmazsınız.
yeterki aynı sınıf ve aynı segmentte olsun.

arkadaşım canon ve nikon olarak tercih sana kalmış. ikiside üst seviyede.
3 aşamada incelenir.

başlangıç seviyesi canon : 550d 600d 650d 700d nikonda : 3000,d3100 , d5000, d5100,d3200d,d90
orta seviye : canon da : 40d,50d,60d,70d nikonda d7000,,d7100
tam profesyonel 5d m 2, 5d m3 nikonda d800,d800e, d610, d600

aynı kategoride bir ürünü incelemek lazım. canon mu nikon mu iyi diye bir soru soramayız.

bu tercihi yaptıktan sonra lens cok önemli. amacına uygun bir lens alman lazım

www.refleksfoto.com sitedende yardımcı olurum fiyatta indirim sağlarım

Fotoğraf işinin

* Ağırlık(gram),
* Giriş-Orta-Üst seviye(Teknoloji),
* Sonraki harcama kalemleri,
* Kimin kullanacağı(Menülerin-Fonksiyonların kime hitap edeceği),
* GPS-Wireless aktarım-Flaş ile birlikte çalışma(Yüksek Senkron Hızı tercihi önemliyse),
* Sensör boyutu,
* Farklı tarz çekimler için ekstra lensler(Makine markasındaki lensler ya da alternatifler)
* Sürekli Işık/Flaş seçenekleri

...gibi parametreleri vardır.

Bunlara karar vermeden -ki karar vermek için bunları araştırmanız gerekir; kesinlikle almaya girişmeyin. İnsanlar önce bütçe belirleyip sonra makine almaya kalkışıyor ya da küçük kız öylesine kullanacak diyerek 5000TL'yi makineye akıtıyor. Aynı şekilde siz 2500 TL ayırsanız bile Tripod, Hafıza kartı, Çanta, Filtre, Temizlik ürünleri derken bu fiyata en az 1000TL daha ayıracaksınız -ki bazı tripodların kendisi zaten 1000TL, diğer ekipmanları varın siz düşünün :) Türkiyede isim yapmış fotografium(istanbul), tripodfoto(istanbul), fotozeynep(eskişehir) gibi siteleri inceleyip karşılaştırma yapmanızı, bazı ürünler için e-bay gibi yabancı menşe'li siteleri gözardı etmemenizi tavsiye ederim. Orjinal tercih etseniz bile Türkiye'deki distribütörlerden bulamayacağınız bazı ürünleri fabrikadan çıktığı gibi Asya'dan, Amerika'dan(Orjinal tabi ki) 1 haftada ve daha ucuza getirme şansınız var; tecrübeyle sabittir.

Farkettiyseniz bir ürün/marka/seviyeye yönlendirmekten ziyade alırken göz önünde bulundurmanız gereken şeylere değinmek istedim. 3000TL'lik çantamda şimdi 10bin TL taşıyorum ancak benim için neyin önemli olduğunu biliyorum ve kuruşum ziyan olmuyor. Almadan önce izleyin, araştırın,...keyfiniz pişmanlığa dönüşmesin :)

Fotoğraf sevdalısı dostları bekleriz efendim; Reklamlar :)
http://500px.com/ismailsu

sugibi' Alıntı:
Fotoğraf işinin

* Ağırlık(gram),
* Giriş-Orta-Üst seviye(Teknoloji),
* Sonraki harcama kalemleri,
* Kimin kullanacağı(Menülerin-Fonksiyonların kime hitap edeceği),
* GPS-Wireless aktarım-Flaş ile birlikte çalışma(Yüksek Senkron Hızı tercihi önemliyse),
* Sensör boyutu,
* Farklı tarz çekimler için ekstra lensler(Makine markasındaki lensler ya da alternatifler)
* Sürekli Işık/Flaş seçenekleri

...gibi parametreleri vardır.

Bunlara karar vermeden -ki karar vermek için bunları araştırmanız gerekir; kesinlikle almaya girişmeyin. İnsanlar önce bütçe belirleyip sonra makine almaya kalkışıyor ya da küçük kız öylesine kullanacak diyerek 5000TL'yi makineye akıtıyor. Aynı şekilde siz 2500 TL ayırsanız bile Tripod, Hafıza kartı, Çanta, Filtre, Temizlik ürünleri derken bu fiyata en az 1000TL daha ayıracaksınız -ki bazı tripodların kendisi zaten 1000TL, diğer ekipmanları varın siz düşünün :) Türkiyede isim yapmış fotografium(istanbul), tripodfoto(istanbul), fotozeynep(eskişehir) gibi siteleri inceleyip karşılaştırma yapmanızı, bazı ürünler için e-bay gibi yabancı menşe'li siteleri gözardı etmemenizi tavsiye ederim. Orjinal tercih etseniz bile Türkiye'deki distribütörlerden bulamayacağınız bazı ürünleri fabrikadan çıktığı gibi Asya'dan, Amerika'dan(Orjinal tabi ki) 1 haftada ve daha ucuza getirme şansınız var; tecrübeyle sabittir.

Farkettiyseniz bir ürün/marka/seviyeye yönlendirmekten ziyade alırken göz önünde bulundurmanız gereken şeylere değinmek istedim. 3000TL'lik çantamda şimdi 10bin TL taşıyorum ancak benim için neyin önemli olduğunu biliyorum ve kuruşum ziyan olmuyor. Almadan önce izleyin, araştırın,...keyfiniz pişmanlığa dönüşmesin :)

Fotoğraf sevdalısı dostları bekleriz efendim; Reklamlar :)
http://500px.com/ismailsu
..
hocam tebrik ederim çalışmalarınız çok güzel
:alkis:
ben özellikle ters ışık kullanımınızı beğendim...

Ankara'da Gezi Parkı eylemleri sırasında Starbucks'ta 4 gazeteciyle tanışıp lafladık ve "Canon mu Nikon mu" sorusuna hepbir ağızdan verilen cevap: "Tabiki Canon" :D

yasarsahbaz' Alıntı:
Ankara'da Gezi Parkı eylemleri sırasında Starbucks'ta 4 gazeteciyle tanışıp lafladık ve "Canon mu Nikon mu" sorusuna hepbir ağızdan verilen cevap: "Tabiki Canon" :D
..
her makineni kendine göre diğerinden üstün özellikleri var. o yüzden o mu bu mu ayrımı aslında kişiden kişiye değişir. tüm gazetecilerin ortak yorumunun canon olmasının asıl nedeni BENCE canon un menü arayüzünün ve ayarlarının daha kullanıcı dostu olması. bu yüzden kullanması daha rahat geliyor insanlara. yani özellik bakımından nikon dan üstün olduğu için değil tamamen kullanıcı dostu olduğu için tercih ediliyor.

aşağıdaki link te buna bir örnek verebilir. sadece yazan özelliklere göre kıyaslama yapan bir site. hemen hemen birbirine denk 2 modeli basitçe kıyaslayalım. aslında bu kuyaslamanın 600d ile yapılması daha mantıklı olacaktı (aynı zamanlarda piyasaya sürüldüğü için) ama biz yine de 650d ile yapalım.

kıyaslamaları incelerseniz canon un daha çok kullanıma yönelik + ları olduğunu nikon un ise daha çok çekilen fotoğrafın kalitesine yönelik + ları olduğunu göreceksiniz.

canon un artılarına bakalım
- Çok daha yüksek çözünürlüklü kamera
- Video otomatik odaklanma (Video AutoFocus)
- Harici mikrofon girişi mevcut
- Açılır ekran
- Maksimum ISO
- Depolama kartları çeşitleri fazla
- Daha yüksek çözünürlüklü ekran
- Dokunmatik ekran

birde nikona bakalım
- Daha çok odak noktası
- Çok daha uzun ömürlü batarya
- Kesinti oranı (crop factor) daha iyi
- Daha büyük sensör
- Vizör kapsama alanı daha geniş
- Vizör görüntü boyut faktörü
..
http://kiyas.la/tr/fotograf-makinesi/ka ... -Nikon-D90
-------------------------------------------
bu da ikinci siteden
canon
Açıkça daha fazla megapiksel (fotoğraf)
Oldukça fazla JPEG formatında AF ile en yüksek çözünürlükle daha hızlı fotoğraf çekme
Belirgin derecede daha iyi video kayıt kalitesi

nikon
Farkedilir şekilde yüksek ISO'da daha düşük parazit
Dikkat çekecek şekilde daha büyük sensör
Dikkat çekecek şekilde daha iyi görüntü kalitesi
..
http://versus.com/tr/canon-eos-650d-vs-nikon-d90

Geri