Foruma üyelik

Kodla Büyü

sumunu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar burada gözlemlediğim kadarıyla birçok öğrenci var ve bazıları bizlere ödevlerini yaptırmaya çalışıyor. Ayrıca öğretmenlere özel tartıştığımız konulara müdahil olabiliyorlar. Foruma üyelik şartları tartışmaya açılmalı mı sizce? Ya da bir ben miyim bunu düşünen? Şahsi fikrim bir sınır olmalı yönünde.

katılıyorum her önüne gelen bu foruma üye olamamalı. Ne bileyim davetiye vs. gibi seçenekler olabilir.

nasıl yapıcaz hocam gerçi şöyle yapılabilir üyelik onayından önce öğretmen olduğunu belirten bir belge admine gönderilebilir. ama bunu bu şekilde kısıtlamak ne kadar doğru olur tartışılır.

üyelerden birinin referans olması şartı getirilebilir. Bu kadar üyeden (bilişim öğretmenleri) mutlaka biri ile tanışıklığınız vardır diye düşünüyorum. ?

bence öğretmen olduğuna dair belgeden ziyade hepimiz okullarımız için standart birer site yaptık. orada öğretmenlerimiz kısmında öğretmen olarak yer almasına bakılarak üyelik konusunda onay verilebilir. ( eğer illa öğretmenler üye olsun deniyosa. şahsi fikrim her bilişimcinin öğrenci mi öğretmen mi olduğuna bakılmaksızın üye olabilmesi. )

sonuna kadar katılıyorum bak mesela admınler ıyı bır nıyetle uyelıge actılar dun ve daha oncekı gunlerde bır anda dengesız dengesız yenı uyeler kol gezmeye basladı forumda adam akıllı uye olup forumun mantıgında konusanlar var fakat dun ıtıbarııle sunu gozlemledım adam saygısızca konusuyor bılıp bılmeden yonetmelıklerle uygulamalar hakkında atıp tutuyor bunun yanında gecmısten sure gelen uyelere satasarak mılletı kıskırtıyorlar.
kesinlikle bi ölçüt olmalı hatta şu son gunlerde uye olanlar ıyıce sorgulanmalı

ne gerek varya ben burda tartısırsamda konusursamda karsımdakı ogretmen bellı bır sevıyeye gelmıs adam ben ona bısey derım o bana bısey der zoruma gıtmez dun bı tecrubelı uye arkdasa satasmısta satasmıslar adam a sordum derdın nedır dıye adam bana yazıyı gondermıs bır konuda arkadas bısey yazmıs yenı bır uye adama demedıgını bırakmamıs
devrecılık falan muhabbetı degıl arkdaslar bazı arkdaslar bu forumda daha ham lar

bilgi paylastikca güzeldir... herkese acik olan birseye kisitlama getirmek niye.? ögrenciler sorarak ögreniyor işte

sumunu' Alıntı:
Arkadaşlar burada gözlemlediğim kadarıyla birçok öğrenci var ve bazıları bizlere ödevlerini yaptırmaya çalışıyor. Ayrıca öğretmenlere özel tartıştığımız konulara müdahil olabiliyorlar. Foruma üyelik şartları tartışmaya açılmalı mı sizce? Ya da bir ben miyim bunu düşünen? Şahsi fikrim bir sınır olmalı yönünde.
:+1:

agd85' Alıntı:
şahsi fikrim her bilişimcinin öğrenci mi öğretmen mi olduğuna bakılmaksızın üye olabilmesi. )

her ADAM AKILLI BİLİŞİMCİ DESEK GAYET GÜZEL OLUR HOCAM , samımı soyluyorum neler neler konusuyorlar hadı bız burda bırbırımıze soyluyoruz yazıyoruz cızıyoruz bozuyoruz fakat onlar ısın ıcıne gırınce sevıye berbatlasıyor

agd85' Alıntı:
bence öğretmen olduğuna dair belgeden ziyade hepimiz okullarımız için standart birer site yaptık. orada öğretmenlerimiz kısmında öğretmen olarak yer almasına bakılarak üyelik konusunda onay verilebilir. ( eğer illa öğretmenler üye olsun deniyosa. şahsi fikrim her bilişimcinin öğrenci mi öğretmen mi olduğuna bakılmaksızın üye olabilmesi. )
+1

Merhabalar;

28 mayıs dersin zorunlu dersler arasına alınması hatırına üyelikleri açtık düne kadar @g.cetin.66 foruma duyurunca da kapattık :p

Üyeliklerimiz uzunca bir süredir kapalı ve nadiren açıyoruz. Bazen facebook grubundan istekler geliyor, oradan gelen isteklere de üyelik oluşturuyoruz tabi gelen istek sahibinin profile bakarak :) Yeni üyelik oluştururken de ad soyad şeklinde oluşturuyoruz.. Eğer üye olmak isteyen, bizim zümreden arkadaşınız varsa pm ile yardımcı olmaya çalışırız.

Üyelik zorlaşınca yönetim olarak yasaklama uygulamasını mümkün olduğunca, çok anormal bir durum olmadıkça kullanmamaya çalışıyoruz. Son aylarda yasaklanan kişi sayısı çok az...
Zaman zaman oluşan hareretli çatışma ortamı, hakarete varan ifadeler yeni üyelik kapalı olduğu için minimuma iniyor en büyük avantaj bu.

the_korsan' Alıntı:
Merhabalar;

28 mayıs dersin zorunlu dersler arasına alınması hatırına üyelikleri açtık düne kadar @g.cetin.66 foruma duyurunca da kapattık :p

Üyeliklerimiz uzunca bir süredir kapalı ve nadiren açıyoruz. Bazen facebook grubundan istekler geliyor, oradan gelen isteklere de üyelik oluşturuyoruz tabi gelen istek sahibinin profile bakarak :) Yeni üyelik oluştururken de ad soyad şeklinde oluşturuyoruz.. Eğer üye olmak isteyen, bizim zümreden arkadaşınız varsa pm ile yardımcı olmaya çalışırız.

Üyelik zorlaşınca yönetim olarak yasaklama uygulamasını mümkün olduğunca, çok anormal bir durum olmadıkça kullanmamaya çalışıyoruz. Son aylarda yasaklanan kişi sayısı çok az...
Zaman zaman oluşan hareretli çatışma ortamı, hakarete varan ifadeler yeni üyelik kapalı olduğu için minimuma iniyor en büyük avantaj bu.

karamurat benim !!! :puhaha:

şu anda kapalı yani? ben de son açılışta üye oldum ancak zaten birkaç konuya bakarak kişi tanınabilir.

mantıklı olan ya davetiye ki bu normal gözüküyor yada kişilerin pm den adminlere ulaşıp profillerini tanıtmaları
ama her ikisindede uyellık sayısı bızım normumuzun su haftada 550 den 5000 çıkması gıbı olmaz ;)

Burası Türkiye' nin bilişim platformu ve bilişimci öğrenciler buraya üye olamayacaksa ne anladım ben bu işten?

Sayın hocalarım ve adminler değişik bir fikir de benden gelsin.

Üyelik herkese açık olsun ama kimlerim öğretmen kimlerin öğrenci olduğu da bilinsin diye düşünüyorum.

Biraaz zor bir işlem ama, öğretmen olan arkadaşların hepsi zaten kendi okul sitesinde gösteriliyor ve okulun mailini biliyor. Tekrar bir öğretmenlik aktivasyonu yapılarak okul mail adreslerine aktivasyon şifresi ile adminler kimlerin öğretmen olduğunu bilebilir ve bu üyelerin avatarında Öğretmen ifadesi yer alabilir. Hani Hiperaktif yazıyor ya onun gibi.

Böylece mesaj yazan kişinin öğretmen olup olmadığını mesaj yazan herkes görebilir.

Burada sorun şu olabilir. Forumun amacına uygun olarak herkesin kim olduğu gizli iken bu işlem sonucu adminler herkesin kim olduğunu nerede olduğunu bilecek. Ancak örneğin ben adminlere güveniyorum, kimin kim olduğunu nerede görev yaptığını yani kısaca veritabanını açıklamayacaklardır, saklayacaklardır. HAa açıklasa da bişiy olmaz ama çoğu arkadaş haklı olarak kimliğinin gizli kalmasını isteyecektir çünkü forum zaten böyl eolur.

Adminler bu şekilde bir aktivasyon kodu-şifresi ile öğretmen olanlarain avatarına "ÖĞRETMEN" yada "BbNET" yada "BİLİŞİMCİ" gibi ifadeler yazdırabilir.

Bence güzel olur.

ben bilişim öğrencilerinin foruma üye olmasına olumlu bakıyorum. sonuçta onlar da bikaç yıl sonra onlar da öğretmen olacaklar aynı sorunlara aynı sıkıntılara onlar da girecekler. en azından burdaki olaylara marjinal durumlara vss bakarak göreve bir ön hazırlıktan geçmiş olacaklar. ben göreve başladığımda okuldaki herşeyden bihaberdim mesela müdür çağırırdı şunu yaptınmı bunu yaptınmı diye ben aval aval bakardım müdürün yüzüne. zamanla burdaki durumlara paylaşımlara bakarak daha iyi bir duruşa sahip oldum diyebilirim. ödevlerini yaptırma konusuna gelince yaptırsınlar öğrenmek istemeyebilirler grafik sevmez animasyon sevmez ama dersi geçmek zorunda. herkes de yardıma koşmuyor zaten isteyenler yardımcı olmaya çalışıyor, yardım eden gelişiyor hiç olmassa. ben de uzunca bir süre bu siteyi sadece aradığım içeriklere ulaşmak için kullandım. zaman içinde üretmeye de başlarlar, paylaşmaya da başlarlar. terbiyesizlik saygısızlık edenlere gerekli yaptırım uygulanabilir. sadece öğrenciye de değil öğretmene de aynı şekilde. mevzuattan kuraldan anlamayanlar 'ham' olanlar kendini belli eder zaten. üyelikler 5 yıl önce kapatılmış olsaydı çok daha az öğretmenin üye olduğu belki daha elit belki daha kısır bir forum olurdu daha az paylaşım daha az istek olurdu. her yeni üye mutlaka bu foruma bir şeyler katacaktır.

Burda problem Üni. öğrencilerinin üyeliği değil zaten. Lise ya da Ortaokul öğrencilerinin üyeliği.

Burada özellikle Fatih projesi ve BT sınıflarının güvenliği ile ilgili paylaşımlar yapılıyor ve genellikle güvenlikle ilgili konular mümkün olduğunca PM üzerinden yapılıyor. En basitiyle etkileşimli tahta şifresi ya da benzer şifreler.

Yoksa her isteyen siteye girip konu takibi yapabiliyor zaten, kimseye girişte kimlik sorulmuyor.

tevfikdemir02' Alıntı:
ben bilişim öğrencilerinin foruma üye olmasına olumlu bakıyorum. sonuçta onlar da bikaç yıl sonra onlar da öğretmen olacaklar aynı sorunlara aynı sıkıntılara onlar da girecekler. en azından burdaki olaylara marjinal durumlara vss bakarak göreve bir ön hazırlıktan geçmiş olacaklar. ben göreve başladığımda okuldaki herşeyden bihaberdim mesela müdür çağırırdı şunu yaptınmı bunu yaptınmı diye ben aval aval bakardım müdürün yüzüne. zamanla burdaki durumlara paylaşımlara bakarak daha iyi bir duruşa sahip oldum diyebilirim. ödevlerini yaptırma konusuna gelince yaptırsınlar öğrenmek istemeyebilirler grafik sevmez animasyon sevmez ama dersi geçmek zorunda. herkes de yardıma koşmuyor zaten isteyenler yardımcı olmaya çalışıyor, yardım eden gelişiyor hiç olmassa. ben de uzunca bir süre bu siteyi sadece aradığım içeriklere ulaşmak için kullandım. zaman içinde üretmeye de başlarlar, paylaşmaya da başlarlar. terbiyesizlik saygısızlık edenlere gerekli yaptırım uygulanabilir. sadece öğrenciye de değil öğretmene de aynı şekilde. mevzuattan kuraldan anlamayanlar 'ham' olanlar kendini belli eder zaten. üyelikler 5 yıl önce kapatılmış olsaydı çok daha az öğretmenin üye olduğu belki daha elit belki daha kısır bir forum olurdu daha az paylaşım daha az istek olurdu. her yeni üye mutlaka bu foruma bir şeyler katacaktır.
haklısınız hocam :alkis:

AKADEMİA' Alıntı:
Sayın hocalarım ve adminler değişik bir fikir de benden gelsin.

Üyelik herkese açık olsun ama kimlerim öğretmen kimlerin öğrenci olduğu da bilinsin diye düşünüyorum.

Biraaz zor bir işlem ama, öğretmen olan arkadaşların hepsi zaten kendi okul sitesinde gösteriliyor ve okulun mailini biliyor. Tekrar bir öğretmenlik aktivasyonu yapılarak okul mail adreslerine aktivasyon şifresi ile adminler kimlerin öğretmen olduğunu bilebilir ve bu üyelerin avatarında Öğretmen ifadesi yer alabilir. Hani Hiperaktif yazıyor ya onun gibi.

Böylece mesaj yazan kişinin öğretmen olup olmadığını mesaj yazan herkes görebilir.

Burada sorun şu olabilir. Forumun amacına uygun olarak herkesin kim olduğu gizli iken bu işlem sonucu adminler herkesin kim olduğunu nerede olduğunu bilecek. Ancak örneğin ben adminlere güveniyorum, kimin kim olduğunu nerede görev yaptığını yani kısaca veritabanını açıklamayacaklardır, saklayacaklardır. HAa açıklasa da bişiy olmaz ama çoğu arkadaş haklı olarak kimliğinin gizli kalmasını isteyecektir çünkü forum zaten böyl eolur.

Adminler bu şekilde bir aktivasyon kodu-şifresi ile öğretmen olanlarain avatarına "ÖĞRETMEN" yada "BbNET" yada "BİLİŞİMCİ" gibi ifadeler yazdırabilir.

Bence güzel olur.
Hocamın görüşlerine katılıyorum ek olarka buradan yola çıkılırsa öğrencilerin faydalanacağı bölümler bizim tartışmalarımızın ve konuşmalarımızın yer alacağı bölümlerdende ayrılabilir. Böylece ne şiş yanar ne kebap... :) Tabi böyle bir şey mümkün olursa...

Tc kimlik numarası ile kimin öğretmen olup olmadığı belli oluyor. Eğer üyelik başvuru kısmında TC kimlik no bulunursa adminler onay verirken kontrol yapabilir. Bu kontrolün nerden yapıldığını burdan söylememi beklemeyin :)
Üyeliğin kapalı olması iyi hele benim gibi sinirli tipler için oto kontrol mekanızmasının çalışmasına gerçekten sebep oluyor. :puhaha:

Yada şimdi aklıma geldi öğretmen arkadaşlara forumun tümü açık olur. Yeni üyelere bazı kısımlar kapalı olur. Google aramadan saklanadabilir bu şekilde foruma üyelik açılabilir. Yeni üyeler öğretmen oldukları onaylanırsa yetki alır tüm forumu görebilir.

AKADEMİA HOCAMIN anlattıkları gerçekleşebilirse gayet mantıklı ve güzel olur bu yuzden +1 , diğer bir fikride beğendim öğrencilerin ve öğretmenlerin ulaşılabilirlik alanlarının sınırlı olmasıda gayet mantıklı

g.cetin.66' Alıntı:
AKADEMİA HOCAMIN anlattıkları gerçekleşebilirse gayet mantıklı ve güzel olur bu yuzden +1 , diğer bir fikride beğendim öğrencilerin ve öğretmenlerin ulaşılabilirlik alanlarının sınırlı olmasıda gayet mantıklı
Bence de gayet mantıklı.

graur' Alıntı:
emekli sicil numarasi göstermeyene üyelik yok o zaman :puhaha:
Neresi komik veya neden dalgaya alınıyor, anlayabilmiş değilim. Öğretmenlerin kendilerine özgü alanları olması kaçınılmazdır. Öğretmenler odası bile öğrencilerin kısmi olarak zorunlu durumlarda girebildikleri alanlar olmalı. Biz burada bazen öğrencilerimiz hakkındada yazabiliriz veya sadece öğretmenlerin görmesi gerekli konularıda tartışabiliriz, belki o an için çok hararetli tartışmalarda yaşayabiliriz. Bu gibi durumların ve yazışmalarımızın öğrencilerimiz tarafından görülmesi ne kadar doğrudur sizce???

g.cetin.66' Alıntı:

Hocam buradaki tek sıkıntı adminlere çok iş düşmesidir.

Yani yeni üyelik formu dolduran her arkadaşın okul epostasına ajtivasyon maili göndermek. Sayının çok olması adminlere zor gelebilir.

Ama ben buradaki admin olan arkadaşların bu işin üstesinden gelebileceğini biliyorum. :D

Geri