Formatörlerin Çalışma Saatleri (kamudanhaber.com)

Kodla Büyü

comtea

Site Gezgini
http://www.kamudanhaber.com/sendika/tur ... elidir.htm

Türk Eğitim Sen olarak, Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmenlerinin ağır olan bir işi ifa ettikleri, formatörlük görevlerinin yanı sıra, asli görev tanımlarında olmamasına rağmen, bilgisayar teknisyenlerinin yapmakla yükümlü olduğu bilgisayar ve elektronik cihazların tamir ve bakım işlerini yaptıkları, hem derse girdikleri, hem de 08:00-17:00 saatleri arası görev yaptıkları için, Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmenlerinin 08:00-17:00 arası olan mesai saatleri, rehber öğretmenler gibi 09:00-15:00 arasına çekilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuruda bulunduk

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

Bilişim Teknolojileri öğretmenleri Bakanlığınızca okullarda Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni il ve ilçelerde ise Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmeni olarak görevlendirilmektedir. Bu uygulamanın başladığı 1992-1993 yıllarından bu yana halen aynı yasal mevzuata tabi tutularak görevlendirme yapılması, son yıllarda sayıları hızla artan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini birçok yönden mağdur etmektedir.

İlk mağduriyet bu öğretmenlerin mesai saati bakımından okullarındaki diğer branş öğretmenlerinden daha fazla çalışmalarına karşılık daha az ücret almaya mahkum edilmeleri sebebiyle yaşanmaktadır. Ek ödeme konusunda bazı illerde ek ödemeden yararlandıkları halde, bazı illerde yararlanamamaktadırlar. Uygulamadaki bu farklılık ise bu konudaki mevzuat hükümlerinin yoruma açık düzenlenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Mesai saatleri dışında verilen kursların ücretlerinin ödenmesi konusunda da aynı şekilde eşitsizlik yaşanmakta, bazı illerde ücretler ödendiği halde bazı illerde ödenmemektedir.

Okullarda görevli Bilgisayar Formatör Öğretmenleri, 1992 yılından bu yana sürekli görevlendirme yoluyla çalıştırılmaktadırlar. Birçoğu okullarda odası olmadan, okul idaresinin verdiği çeşitli işleri yaparak, okulların Bilişim Teknolojileri ile bütünleşmesi yönünde sabır ve emekle görev yapmaktadırlar.

Bilindiği üzere Bakanlığınızca eğitim kurumlarının Bilişim Teknolojileri ile bütünleşmesi için önemli miktarda harcamalar yapılarak Bilgi Teknoloji sınıfları kurulmuş, çeşitli firmalarla bu konuda anlaşmalar imzalanmış, birçok projenin planlaması yapılmış, ancak aradan geçen 16 seneye ve bu süre zarfındaki onca teknolojik gelişmeye rağmen, bu yatırımları hayata geçirecek öğretmenlerin görevleri halen tanımlanmamış, kadroları verilmemiş ve sorunlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapılmamıştır.

Daha öncede bakanlığınıza Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmenlerinin karşılaştığı sorunlar ile ilgili olarak yazılı başvurular yapılmış olmasına rağmen bakanlığınızca somut bir adım atılmamıştır. Sorumluluğu ağır olan bir işi ifa eden öğretmenlerimize hem formatörlük görevi verilmekte, hem asli görev tanımlarında olmamasına rağmen, bilgisayar teknisyenlerinin yapmakla yükümlü olduğu bilgisayar ve elektronik cihazların tamir ve bakım işlerini yapmakta, hem derse girmekte hem de 08:00-17:00 saatleri arası görev yapmaktadırlar. Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmenlerinin özellikle 08:00-17:00 arası olan mesai saatleri, rehber öğretmenler gibi 09:00-15:00 arasına çekilmelidir. Çalışma ortamında sınıf gürültüsü ve aşırı radyasyona maruz kalarak çalışan ve teneffüs ile öğle tatilinde Bilişim Teknolojisi sınıfını öğrencilerin kullanımına hazır bulundurmak durumunda olan öğretmenlerin iş veriminin düşmemesi için gerekli önlemler alınması gerekmektedir

Yukarıda izah edilen konularda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılması hususunda;

Gereğini arz ederiz.

Türk Eğitim Sen'e çok teşekkürler. :alkis:

sorunlarımızla ciddi anlamda ilgileniyorlar.

:+1:
sonunda sesimizi duyurmaya başladı sendikalar. biz demekki sendikalara bile üye değiliz ki bilgisayarcılar olarak, kimse farkında değilmiş...

eğitim bir sen ne iş için orda.Biz birlik olsak bir sendikaya bizim şu sorununmuzun çözümüne katkı sağlayın size katılacağız desek adamlar ellerinden geLeni yapar eminim ama biz birlik değiliz.Birlik değiliz.BİZ BİRLİK DEĞİLİZ.
EY BİLİŞİM ÖĞRETMENİ KİM HAKSIZLIĞA UĞRAYAN KARDEŞİ İÇİN HAKKI SAVUNMAZSA UMMASIN O RAHATI ONA DAİM OLACAK.ALLAH ADALET SAHİBİDİR VE SENİN KARDEŞLERİNİN HAKSIZLIĞA DÜŞÜRÜLMESİNE SES ÇIKARMAMANI KABUL ETMEZ.

pek bi sonuç çıkacağını düşünmüyorum kendi adıma...
Sendikaların bizim sorunlarımızla da ilgilenmeye başlaması olumlu bir gelişme, fakat bakanlıktaki ilgili birimin net bir cevap vereceğini zannetmiyorum.
Daha önceden pek çok konu hakkında yaptıkları gibi yuvarlak cümleler, geçiştirmeler, oyalamalar falan...
Kesin bir dille çalışma saatleriniz şu, şu işleri yapacaksınız deseler bari..

teşekkürler TÜRK EĞİTİM SEN diğer sendikalarında aynı özveriyi göstermelerini bekliyorum...

çalışma saatlerini 9-3 yapmları imkansız gibi.temennim bu şekilde olması tabi. İlköğretimden meslek liselerine kadar bütün okul türlerinde çalışan bilişimcileri de kapsamalıdır.

Hiçbir sendikaya üye değilim ama bu sorunu kim çözerse o sendikaya üye olacağım.

sendika konusunda birlik olmamız gerekmez birlik olamayızda zaten.eğer sendika sendika ise sen bi kişide olsan bin kişide olsan sesini duyar avazını işitir sorununa çözüm arar ama senin senidkan seni kullanmak isterse ozaman yok şu kadar olsa idiniz gibi cümleler kurar.biz o kadar kişi o sendikaya gişrersek belkide sendikanın o adama bi daire sözü vardır belki bi araba belkide bi tatil.sendika konusunda birlik olmaz kardeşim.he şu olur hepimiz sendikalarımızdan istifa edelim bak nasıl ozaman ilgilenirler.birlik olacaksak üye olmak yerine istifa edelim?

Geri