formatör öğretmenler iş başında... (zaman)

Kodla Büyü
http://www.memurlar.net/haber/201194/

bende tam başlık açıyordum hocam...benim çok komiğime gitti...sanki 1 sene yattık yazın çalışma vakti gelmiş gibi, formatörler iş başında gibi saçma sapan bir haber gereksiz bir başlıkla önümüze sürülmüş....

güzel yazılar bunlar. Ben seviyorum. Çalışalım arkadaşım borcu olan var eve girmiş olan var yazın da çalışın kışın da çalışın. Akşam 5 den sonra da çalışın. Boş duranı Allah sevmez. MEB hiç sevmez. Teknik Servis olduğumuzu cümle alem anladı bi biz kabullenemedik.

şimdi kötü bir şey yazacaktım zor durdum.....Maaşlarının yanında artı 500 tl ekstra para veriyorlarmış......

Bunların gözümü kör yoksa işlerine mi böyle geliyor.....

Sanki diğer öğretmenler ek ders almıyor , polisler , doktorlar fazla para almıyor ..... bize havadan para veriyorlarmış gibi yazmışlar ....

yazıklar olsun

Amerika'da bi söz vardır bildin mi diyor ya Cem Yılmaz G.O.R.A. filminde. Hah işte ondan!

Zaman gazetesi senin yapacağın habere de, o haberi yaptıran Adana bilmem ne şube başkanına da .....

bu haberi yapan galiba bizlerin sorunlarından haberi yok...tamamen üfürük bir haber ama bayram değil seyran değil formatörlük niye ballandıra ballandıra gazetelere düştü.

valla ben tepkimi koydum, herkes de tepkisini koysun arkadaşlar...

YOKSA bu yaz dönemi de boş geçecek ve eylülde yeni bir karmaşa başlayacak... Geçen sene de söylediğim gibi bu sene de Eylülden önce birşeyler yapmalıyız... Gidip de okul döneminde eylem yaparsanız adamlar size yaz döneminde yapacağız derler.. O yüzden esas harekete geçme vakti hazır okullar da tatil iken yani eylem yapmak için okuldan izin almanıza gerek kalmadan bu dönemde yapılmalıdır...

bunların yapacağı haber böle olur. araştırmadan koy yaz ne diyorlarsa sanki bize ödüll vermişler gibi üstelik herkes formatörde olamıyor. ama en çok sendika görevlsine kızdım adamın öğretmeninden haberi yok:S

ya arkadaşlar gerçekten durumumuz içler acısı. Herkes kafasına göre açıklama yapıyor. 500 tl alıyormuşuz vs. bu durumlara gelmemizdeki birinci sebep formatörlüğü destekleyen branştaşlarımdır. Bırakın artık dersimizi 3-5 saat ek derse satmayı. İlde formatörlük görevlendirmeleri bir hafta geç gelince il milli eğitimi telefon yağmuruna tutuyor sayın formatör sevdalısı arkadaşlar. EE biz böyle yaparsak herkes halimizden memnun olacağımızı düşünür.derslerimizin iyileştirilmesi hususunda da hiçbir adım atılmaz. sonrada norm fazlası olur kendimize başka okul arar dururuz. yazık ya gerçekten.

HERKES ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPARKEN DİĞER ÖĞRETMENLERE ASİSTAN OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA KOLAY GELSİN. ben seneye üç okul gezeceğim. ders saatim kaç olur bilmem. ama sonuna kadar DERSİME SAHİP ÇIKACAĞIM.

ÇOK YOĞUNUM ŞU İŞLERİ Bİ YOLUNA KOYAYIM İLK İŞİM TES İ ARAYIP SAĞLAM Bİ YARDIRIP İSTİFA ETMEK OLACAK MAAŞIN ÜSTÜNE 500 LİRA EK DERS PARASI ALACAKLARMIŞ TÖVBE TÖVBE...................... ADAMI 08:00 17:00 ARASI ÇALIŞACAKSAK KAÇ 500 ALMAMIZ GEREKİR ...........

bence tesli arkadaşlar sendikalarına gerekli tepkiyi göstermeli. siteye üye olup mail göndermeliyiz. başka türlü anlaşılmayacak. adana şube başkanı da araştırmadan basına yazı veriyor. Biz neyin derdindeyiz adamın şu yaptığına bak. Bütün emeklerimizi alıp götürüyor.

bilseydin dinci olurdum, onlara tüm kapılar açık bu dünyada da kolay kolay norm fazlası olmazlar

Arkadaşlar bu sendikaya üye olan arkadaşların hemen genel merkezi e-posta yağmuruna tutması lazım ve ardından gerekiyorsa istifa etmeleri yerinde olacaktır.. Adana şube başkanının eğitimcilikle alakası yok herhalde . ne demek 500 TL aylık ek ücret yaa.. mebde böyle bir sabit ücret var mı yaaa. 18 saat full ek ders ücreti desin bari nedir bu ağız anlayamadım. 500 lira sabit ücret vereceklerse zaten biz zarardayız, aydan aya değişiyor full ek ders alan bir branş öğretmeninin 500'ü geçtiği aylar oluyor mutlaka ...

Sonumuzu hiç iyi görmemeye başladım :( :verymad:

omd' Alıntı:
Amerika'da bi söz vardır bildin mi diyor ya Cem Yılmaz G.O.R.A. filminde. Hah işte ondan!

MEB deki en yeni ve haksızlığa uğratılan bir branşın öğretmeni olarak, bu kadar olaydan sonra aklıma GORA geçen başka sahneler geliyor.
Komutan logar büyük dedelerinden birinin ve robotunun başından dünyada çok kötü bir olay geçtiği için tüm dünyalılardan nefret ediyordu. MEB deki üst düzey bir yöneticinin başına da BT sınıfında çok kötü bir olay mı geldi de sürekli bizimle uğraşıyorlar. 3 tane bakan değişti her gelene sürekli bizi kötüleyip ek angaryalar çıkartıyor, her yıl başımıza başka çoraplar örüyorlar. :verymad: :verymad: Geçen yıl da tam bu tarihlerde ders saatlerimizi düşürmüşlerdi.

Maaşın yanında 500 TL ek ders vereceklermiş , bunu da müjdeymiş gibi sunuyorlar :verymad: . Sanki diğer öğretmenler ek ders almıyor. Haziran ek dersinde 30 saat derse giren tüm branş öğretmenleri de 577 TL aldı.

projeksiyon bozulduğunda kılımı kıpırdatırsam ne olıyım bu arada.

projeksiyon bozulursa servis çağrılır, yazıcı bozulursa yine servis çağrılır. Biz birşeylerin tamirini yapmak üzere eğitilmedik zaten.

Haber, sanki daha önce bt formatör öğretmeni görevlendirilmiyor da ilk defa görevlendiriliyor gibi verilmiş.
Üniversitelerin bilgisayar öğretmenliği ve bilişim teknolojileri bölümü mezunlarından seçilen, maaşlarının yanı sıra ayda 500 lira da ek ders ücreti alacakları açıklanan formatör öğretmenler, milli eğitim camiasının yanı sıra eğitim sendikalarından da destek görüyor.
Keşke yukarıdaki gibi olsaydı. Artık belgesi olmayanlar bile bt formatörü olabiliyor. Anadolu Ticaret Bilgi İşlem bölümü mezunlarına BÖTE'yi alan dışı yapanlara tekrar tekrar teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki de tercih yapamışız. Ben kurtuldum, tez zamanda bütün "bilişim teknolojileri" öğretmenleri de kurtulur inşallah.

Arkadaşlar bence bu haberde Türk eğitim sen in bir yanlış'ı ve birde ikinci yanlış'ı var.

Yanlış : Sanki biz formatörlüğü çok istiyormuşuz ve formatörlük çok gerekli bir şey ve parasıda çok güzel gibi bir hava estirilmiş

ki bunu asla ve asla hiçbir bt öğretmeni desteklemiyor.

Yanlış : bu şekilde hakkımızı savunacaklarsa hiç karışmasınlar. İnşaalah bakanla olan görüşmelerinde bu cümleleri kullanmamışlardır.

Buyrun tepkinizi dile getirin arkadaşlar....

İbrahim Sezer (TES) > adana1@turkegitimsen.org.tr
Mehmet Sezer (EBS) > adana1@egitimbirsen.org.tr

Bu da atacağınız mail olabilir;
Merhabalar Sayın Başkan,

Gönül isterdi ki bu açıklamayı yapmadan önce Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin derdini dinleyip o şekilde açıklama yapsaydınız. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri zaten Formatörlük gibi saçma bir görevlendirme çeşidini dayatma sonucu seçmek zorunda kalmaktadır.

Neden mi;
Ders sayımız bu yıl itibariyle 6. 7. ve 8. sınıflarda sadece 1 saattir ve o da seçmelidir. Yani tek şubeli bir okulda toplam ders saati sayımız 3 saattir. Bu da şu demektir ki maaş karşılığı girilmesi gereken ders sayısı olan 15 saati doldurmak için en az 5 şubeli bir okulda çalışmak gerekmektedir.
Kabaca bir hesap yaparsak :

Hesap 1:
Herhangi bir okulun sınıf mevcutlarına 25 kişi desek: 8 sınıf x 5 şube x 25 kişi = 1000 kişilik bir okul demektir.
Yani 1000 kişilik okulların altındaki tüm okullardaki Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri 15 saat olan MAAŞ KARŞILIKLARINI DAHİ dolduramamaktadır.

Hesap 2:
Herhangi bir okulun sınıf mevcutlarına 25 kişi desek: 8 sınıf x 2 şube x 25 kişi = 400 kişilik bir okul demektir.
Bu sayının altında kalan okullardaki Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri de 6 saati dolduramadıkları için NORM FAZLASIDIRLAR.

Bu hesaplardan dolayı okulunda kalmak isteyen arkadalar maaş karşılığını doldurabilmek ve de NORM fazlası olmamak için mecburen formatörlüğü seçmek zorunda kalmışlardır.

Şimdi siz de öyle bir açıklama yapmışsınız ki sanki bu öğretmen arkadaşlar bedavadan 500 TL ücret almaktadırlar. Bu 500 TL 18 saatlik ek dersin karşılığıdır.Aynı şekilde Rehber Öğretmenler, Müdür Yardımcıları ve Müdürler de bu ek dersi almaktadırlar.
Ama Öğretmen arkadaşlar bu paranın peşinde değil kendi dersleri peşindedirler. 1 saat olan ders sayılarını tekrar eskisi gibi 2 saate çıkarılmasının peşindedirler.

Biz de ;
* Diğer öğretmenler gibi dersimize girmek
* Diğer öğretmenler gibi nöbet tutmak
* Diğer öğretmenler gibi rehberlik,kulüp almak
* Diğer öğretmenler gibi sorumluluk almak
* Diğer öğretmenler gibi dersimiz bittiğinde evimize gitmek
* Diğer öğretmenler gibi 15 tatilde ve yaz tatilinde evimize gitmek
* Diğer öğretmenler gibi eğitim-öğretim vermek istiyoruz.

Tamircilik yapmak değil.

Biz de Eğitim-Öğretim hizmetleri kolunda çalışmaktayız ve Genel Hizmet ya da Teknik Hizmetler sınıfında çalıştırılamayız. Biz de Eğitim Fakültesi bitirdik. Hem de bu bölümü kazanırken Tıp Fakültesinden sadece 4-5 puan düşük alarak bu bölümleri kazandık.
O yüzden bizim de öğretmenlik yapma hakkımız vardır diye düşünüyorum.

Ayrıca eğer illa ki tamirci yapılacaksak da şartlarımız iyileştirilmek durumundadır.
Nedir bu şartlar;
8-5 değil günde 6 saat mesai şeklinde olmalıdır.
Yarıyıl ve Yaz Tatili verilmelidir.
En ÖNEMLİSİ de bunu görevlendirme ile değil haklarımızı yeniden düzenleyerek yapmalıdırlar.
Çünkü bu görevlendirmeler ilden ile farklılık göstermekte ve görevlendirme olduğu için de bilişim teknolojileri öğretmenleri her dönem acaba görevlendirme çıkacak mı maaş karşılığım dolacak mı diye kara kara düşünmektedir.

Bir de Bilişim Teknolojileri branşı dışındakilere formatörlük verilmektedir ki bu başlı başına çelişkidir.
Sadece şunu söylemek istiyorum;
180 saatlik kurs ile formatör yapılan bu arkadaşlar bu alanda yeterince bilgi sahibi olmadıkları için onun işlerini de Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri yapmakta ve ek ders ücretini ise formatör arkadaşlar almaktadırlar.
Ya da daha kötüsü eğer okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni yok ise veya ücretini almadığı için bu işlere elini sürmüyorsa formatör arkadaşlar yeterince bilgi sahibi olmadıkları için bilgisayarlar aynı şekilde bozuk kalmakta ama formatör arkadaşın ek dersi ödenmektedir.

Acilen bu uygulamalardan vazgeçilmeli ,derslerimiz geri verilmeli ve haklarımız yeniden düzenlenmelidirler.

Bilişim Teknolojiliri Öğretmenleri

Adan Tes başkanı haberciye ADANADAKİ Formatör öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili açıklamalar yapmış, haberci bazı kesimlerini almış koymuş.

Öncelikle Adanada 3 yıldır formatör öğretmen görevlendirmesi yapılmadığınıve 3 yıldır ilk kez aralık ayından itibaren görevlendirmelerin başladığını, Daha önce Öğretmenlerin 3-4 okul gezerek ders saatlerini doldurduğunu(3-4 okulun her türlü işlerini yapma demek ) bilmenizi isterim.

mesele bu değil kardeşler

meb önündeki eyleme kaç kişi katıldık 200-300
kaç öğretmen var 10.000
demekki bizde eksiklik var kendimizi anlatamıyoruz.
bu kadar duyarlı olan arkadaş var bu tepkilerden onu anlıyoruz , ölese bir tarih belirleyelim ankarada buluşalım nedersiniz?

Adanada yaz görevlendirmeleri ertelenirken Adana 1 Nolu Tes Başkanı İbrahim Sezer ,zorunlu olarak görevlendirmelerin olmaması gerektiğini, Görevlendirmelerin gönüllü olarak yapılmasının daha iyi olacağını, Ancak Tatillerde isyeyenlerin yarı yıl(15 gün) ve yaz tatili (2 ay) tatillerini kullanmasının önünü açmak için çaba göstermiştir.

Türk eğitimsen bt öğretmenlerine yapılan zulme genel merkez olarak gerekli her türlü talep ve tepkiyi ortaya koymuştur.

TÜRK EĞİTİM SEN OLARAK SADECE OCAK 2011 TARİHİNDEN BU GÜNE KADAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİNİN HAKLARINI
KORUMAK İÇİN BİR ÇOK GİRİŞİMDE BULUNDU, BUNLARDAN BAZILARININ LİNKLERİNİ ZİYARET EDEREK
BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ GÖREBİLİRSİNİZ.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ ZORAKİ TAYİNE İSYANDA http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13382
BT ÖĞRETMENLERİNİN SORUNLARI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDUK http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13433
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ YAZIMIZA MEB’İN CEVABI http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13468
FORMATÖRLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİDİR http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13512
BİLİŞİM TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLERİNİN FERYADI… http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13517

Geri