format sırasında ilginç hata yaptım(çözüldü)

Kodla Büyü

empati52

Seçkin Üye
Seçkin Üye
eşiminin arkadaşı dizüstü bilgisayarını göndermiş ve pc de kurtarılacak bişey yok diyerrek format atmamı istemiş.
bilgisayar, sistem;
dell, win7 home basic
format atayım derken işin içinden çıkılmaz hale getirdim,
şöyleki;
ilk önce bilgisayarı kurcaladım, tek sürücü olduğunu (C) görünce ikiye ayırayım yararı olsun dedim.win7 ultimate yüklemeye başladım ve bir de recovery bölümünün olduğunu gördüm.(normalde biçimlendirme yapıp iki sürücü oluşturmayı düşünüyordum)
recovery bölümünü şimdilik silmemek için biçimlendirme yapmadım, yalnız yaklaşık 300 gb olan (C) yi ikiye ayırdım ve yüklemeye devam ettim.
tahmini yazıyorum,
---disk 0 bölüm1 ayrılmamış alan (100mb)
---disk 0 bölüm2 recovery
---disk 0 bölüm3 (bana göre C) (60gb) işletim sistemi yüklemesi
---disk 0 bölüm4 (bana göre D) (220 gb)
ilerleyen aşamada bilgisayarın restart yapmalarından sonra bir daha restart yaptı ve artık sistem açılmıyor.açılışta başlangıç onarma ve normal başlangıç geliyor ama hangisini seçersem sonuç yok, en fazla windows logosunu görüyorum.yeniden yükleme yapamıyorum, tahminimce yetersiz disk alanı hatası alıyorum.
( 1. ) STOP: c000021a {Fatal System Error}
The initial session process or system process terminated unexpectedly with a status of 0x00000000 (0xc0000185 0x0010037c)
The system has been shut down.

ve yine yükleme esnasında mavi ekran hatası alıyorum,

sistemi açamıyorum format atamıyorum :)

donanımsal bir sorun olmadığını; disklerdeki karmaşa ya da sata ile ilgili engelleme var gibi düşünüyorum.
deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.Saygılar,

Re: format sırasında ilginç hata yaptım ve...

Bilgisayarınızın donanımsal bir hatası olup olmadığına ilk başta Xp çalışan cp ya da Windows 7 çalışan cd den bakmanızı öneririm eğer bir sorun yoksa sizin Windows 7 dvd .. nizde bir sorun olmuştur.

sil tüm bölümleri resetle sonra yeniden bölümle bas formatı kur windowsu.

xp, vista, vin 7 ile denedim.mavi ekran

disk bölümlerine kadar gelemiyorum

Hocam laptopu açabiliyorsanız hdd yi çıkarın kendi bilgisayarınıza bağlayın ve öyle deneyin biçimlendirin Hdd yi sonra tekrar takıp formatı atın.
Birde şundan olabilir recovery bölümleri genellikle silinmeye izin vermez bilgisayar onun için bu sorunu çıkartmıştır.

talp hocam dediğinizi yapamam laptop başkasının.aslında sizin dediğiniz çözüm.
buraya yazana kadar internetten bayağı araştırma yaptım, çözdüm diyenler var, denedim dediklerini ama kafam şişti iyice

Hocam sitede bııtable XP vardı. Onunla bir denesenize. Ondan açılışı seçip açılınca HDD de ne var ne yok bütün bölümleri silin bi. Olmadı hirens boot ile denersiniz.

empati52' Alıntı:
talp hocam dediğinizi yapamam laptop başkasının.aslında sizin dediğiniz çözüm.
buraya yazana kadar internetten bayağı araştırma yaptım, çözdüm diyenler var, denedim dediklerini ama kafam şişti iyice
Evet hocam emanet olunca insan istediğini yapamıyor korkuyor bide ...

enestar' Alıntı:
Hocam sitede bııtable XP vardı. Onunla bir denesenize. Ondan açılışı seçip açılınca HDD de ne var ne yok bütün bölümleri silin bi. Olmadı hirens boot ile denersiniz.
haklısınız hocam, hiren boot yok elimde. erd commander ile bir defa ısrarcı olmadan denedim, windows logosunda takıldı.

hocam bu gibi durumlarda farklı tür işletim sistemleri çözüm oluyor.

ben nerdeyse kıracaktım bilgisayarı aynı şey başıma gelmişti..

sata driverları uçmuşa benziyor :-D

ubuntu cd'si varsa elinizde ilk önce onla format atın düzelir

firtuna61' Alıntı:

ubuntu cd'si varsa elinizde ilk önce onla format atın düzelme ihtimali var.
bencede hocam, yalnız ubuntu yok. anlaşılan bu gece ubuntu, hiren boot vs cd ler hazırlayacam.

empati52' Alıntı:
firtuna61' Alıntı:

ubuntu cd'si varsa elinizde ilk önce onla format atın düzelme ihtimali var.
bencede hocam, yalnız ubuntu yok. anlaşılan bu gece ubuntu, hiren boot vs cd ler hazırlayacam.

hocam başka cdlerle uğraşmayın direk ubuntu indirin.

ben windows (98 me xp vista win 7) tüm sürümleri denedim sata driver dahil olmadı.

pardus denedim olmadı..

yurtdışından hediye olarak gelen ubuntu cd'si son anda yardımıma koştu

Çifte cevap olmuş.
:cry: exuce :?

3. kez netbook formatladım geçen hafta hepsindede harici DVD rom kullandım recovery bölümü ve mevcut 100 mb bölüm vs ne varsa HİREN BOOT partisyon mgic ile silip FAT 32 (vazgeçemedim) ile formatlayıp sorunsuz xp kurdum.
Karışık bir durum gibi ama herşeyi eski versiyon HİREN BOOT (9.7 yada 10 serisi altı ) partisyon mgic yada acronis tool ile dümdüz edin .Hardisk bozukluğu ile ilgili bir durum ise aynı cd den MBR toll ile bir ara benzer bir durumu halletiğimi biliyorum.

sorun senin elindeki win7 dağıtımlarında driver sorunu yüzünden mavi ekran hatası alıyorsun win7 onarma bölümünde driver yükleme bölümünden dell in kendi driverlarını yükle sorun çözülür

format sırasında ilginç hata yaptım ve...çözüldü

eğer bu durum başına gelen olursa faydalı olur diye sonucu yazıyorum.
belirlediğim sorun kaynağı başlangıçta belirttiğim üzere, disk bölümleri kafayı yedi.
denediğim yöntemler;
-erd commander, windows ekranında takılıyor.çözümsüz (dvd rom okuma kalitesi iyi olmadığı tahminindeyim)
-acronis disk direktör.çözümsüz (dvd rom okuma kalitesi iyi olmadığı tahminindeyim)
-paragon harddisk manager.çözümsüz (dvd rom okuma kalitesi iyi olmadığı tahminindeyim)
-win xp, vista, win 7 ;disk bölümlerini göremeden mavi ekran hatası.
UBUNTU çözüm oldu.
ilk önce cd ye yazdırdım ve yüklemeye çalıştım, cd okuma kalitesinden dolayı başarısız oldum.UBUNTU'yu flas belleğe atarak usb den kurulum yaptım ve akabinde disk düzenlemeleri yaparak win 7 kurulumu (usb'den) yaptım.
yardımcı olmaya çalışan tüm hocalarıma teşekkür ederim.

UBUNTU ile linux kurdunuz .
Peki sizce usb den çalışan bir win sürümü işinizi görmezmiydi?
son olarak
Linux sürümü olan ubuntunun diğer sürümlarden pardus vs farkı ne anlamadım?

başlangıçta belirttiğim üzere win xp win vista, win 7 kurulamıyordu.ne dvd den ne usb den.ilk mesajıma bir bakın isterseniz.disk bölümleri kafayı yedi.

Linux sürümü olan ubuntunun diğer sürümlarden pardus vs farkı var dediğimi hatırlamıyorum.

arkadaşlar bencede cd den çalışan bir xp sürümü ya da daha iyisi mini xp-hiren boot cd ile bu sorunları daha rahat halledebilirsiniz...
saygılar...

murtace' Alıntı:
arkadaşlar bencede cd den çalışan bir xp sürümü ya da daha iyisi mini xp-hiren boot cd ile bu sorunları daha rahat halledebilirsiniz...
saygılar...
sıra dediğiniz yönteme gelmişti hocam.internetten usb den çalışan xp indirdim, hazırda bekliyordu.çözünce gerek kalmadı.saygılar

Geri