format atamıyorum

Kodla Büyü

0zge

Üye
BT sınıfındaki bilgisayarlardan birine güvenlik kartı sürücüsünü yükledikten sonra bilgisayar çöktü. Format atmaya çalıştığımda "bilgisayarınıza takılı harddisk bulunamadı" hatası veriyor. Harddisk BIOS'ta görünüyor. Harddiskten başlattığımda ise "Geçersiz bölüm tablosu" hatası çıkıyor. Neden kaynaklanıyor olabilir? Ayrıca bilgisayarın anakartı değiştikten sonra ilk formattı bu.

Daha önceden de olmuştu bu sorun. Uğraştık ama çözemeyince servise gönderdik. Söylediklerine göre harddiskte bir sorun yoktu. Formatı atıp gönderdiler sadece. O yüzden denemedim başka bir bilgisayarda henüz

Bios ayarlarında değişiklik yapmanız gerekebilir hocam.Büyük ihtimalle sorun oradan çözülür tahminim formatsız.

Genellikle acronisle yedek alınmış bilgisayarlarda bu sorun ortaya çıkıyormuş. Şimdi bende de bu sorun var. İnternette araştırırken gördüm bu yazıyı. Çözüm komple format diyorlar. Deneyeceğim, cevabı yazarım buraya da.

Benim lab UBAK projesi kapsamında gelen bil var. Bilgisayarın bir tanesinde ana kart yandı. diğer dilgisayarların imajını buna yükledim bil. çöktü açılmıypo formtatta atılmıyordu senin karşılaştığın hatayı veriyordu. Çözüm olarak yukarıda arkadaşın dediği gibi hdd yi söküp başka bir bilde komple format atmak. En azından ben böyl çözmüştüm. Kolay gelsin

hirens boot cd içinde dos programs altında partition toolslar içinde Gpart Partition editor var, başka partition araçları ile tamamlayamadığınız, hata alıp yarıda kesilen işlemleri bile bu program içinden sorunsuz yapabilirsiniz. Bu program ile hdd'deki bütün bölümleri silip yeniden oluşturmayı deneyin.

hdd yi sökün hocam başka bi pc ye bağlayın içinde önemli bişi varsa alın sonra biçimlendirmeyi deneyin,tekrar eski pc ye takıp güvenlik kartını çıkarıp tekrar format deneyin
format atarken de diski silip tekrar bölüm oluşturun ...

HDD'yi başka bilgisayara takıp biçimlendir yapıp windows yüklemeyi denedim, OLMADI. Şimdi internette okuduğum Bilgisayarım-sağ tuş-yönet-diskleri yönetten girip HDD'in bölümlerini silip tekrar biçimlendirmeyi deniyorum, bakalım sonuç ne olacak.

hirens boot cd içindeki gpart partition editör, başka programlarla biçimlendirirken aldığınız hatayı almadan biçimlendirmenize imkan verebilir. Bir deneyin.

OLMADI :( Artık biçimlendirmede sorun yok zaten, sürücüyü biçimlendirebiliyorum ama biçimlendirme sonrası windowsu kurmuyor. Kurulum sırasında yeniden başladığında sürekli Windows Kur ekranı(mavi beyaz) geliyor. İlerlemiyor kurulum. Son çare acronisle hazırladığım Bootable Rescue Media iso dosyasının CD'ye yazdırıp yüklemeyi deneyeceğim. Şu an elimde boş CD yok o yüzden yarına kaldı.

Çözümü yazıyorum arkadaşlar. Acronisle Create Bootable Rescue Media seçeneği seçilerek kurtarma başlangıç cdsi oluşturun. Bilgisayarı cdden boota ayarlayın. Bu arada d sürücüsünde daha önceden acronisle aldığınız yedeğin(my backups klasöründe) olması gerekiyor. Bilgisayarı açtığınızda gelen seçenekler arasından acronisi seçin. Daha sonra recover-disk recovery seçeneklerinden(bildiğimiz acronisle geri yükleme işlemi) c'yi geri yükle diyin. yedeğin yerini bulamazsa browse(gözat)tan yerini seçin. Ve bu kadar... İşlem bitince windowsunuz açılıyor. Teşekkürler kendime :D

Geri