Format atamıyorum. SATA harddiski görmüyor ?

Kodla Büyü

ersin_sisman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ASUS P5KPL-AM SE anakartım var ve SP' li Xp ile format atmak istedim ancak bir türlü görmedi. SATA driverleri ile nlite programında entegre ederek yeni bir XP oluşturdum ancak yine olmadı. Disket sürücüm yok. Şu işi tam olarak anlatabilecek var mı arkadaşlar. Aceba CD hazırlama yani sata driverlerını entegre etme aşamasındamı yoksa Biostamı bişeyleri eksik yapıyorum anlamadım. CD içinde sata driverini gösteren herhangi bir yönergede bulamadım hangisi sata driveri olabilir? Teşekkür ederim...

sata/pata diye bir ayar var bios ta oradan yapın. o ayarı yaptığınız halde hala oluyorsa bios pili bitmiştir ayar tutmuyor.

ersin hoCAM perfect xp v.s tarzı modifiyeli xp cdleri var,

nette bulabilirsen, onlarla dene.

Hocam Anakartınızın Cd sinde bir porgram olmalı ,şu an aklıma gelmiyor.Onu bir diskete kopyalamalısınız.Disket takılı iken PC açılmalı ve yükleme başlayıncaya kadar disket çıkarılmamalı, taki bilgisayar ilk kez kendiliğinden yeniden başlatılıncaya kadar.Bu arada disketi çıkarmalısınız.
Hangi program olduğunu CD yi araştırırsanız bulursunuz mutlaka.Bir program olmalı tıklayınca otomatik olarak dosyaları diskete kendi kopyalıyor.

Hocam ben hazır CD kullanıyordum problem olmuyor..Sp3'lü...Hiç olmazsa onlarıda bir denersiniz... TNC gibi...

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim ama bende disket sürücü yok ve BİOS da compabilty ayarlarının hepsini denedim ancak yinede harddiski görmedim. Ancak SP3lü CD ile denemedim bakalım olacak mı. Bide Adnan hocamın dediği Perfect CD yi bulmaya çalışayım. Bilgisayarı yeni aldım daha BİOS pili bitmemiştir heralde öyle düşünüyorum. Bu iş bu kadar zor olmamalı bence ya. Bir yerde eksiklik var?

hocam arkadaşların önerileri olmazsa,
anakart cd nizin içinde sata driverları vardır onları bi diskete atıp xp cd si ile bilgasyayarı açarken bi yerde SCSI driverlerı yüklemek için F6 (F6 dan emin değilim öyle kalmış aklımda) basınız die bi uyarı çıkıyo, ona basıp disketten SCSI driverlarını kurmanız gerekiyor. Bu arada disket sürücüm yok dediniz ama bu iş için gerekli maalesef..
kolay gelsin...

Hocam BİOS u epey kurcaladım ama bitek SATA kısmında disable, compability ve Exchaned diye üç seçenek ve onun altında S-ATA ,P-ATA VE S-ATA / P-ATA diye 3 seçenek var. Malesef disket sürücüm yok. Anakartta bir çok sürücü var ben bunların hangisinin SATA sürücüsü olduğunu nasıl anlayabilirim? Belli bir ismi varmı. Onu bulsak XP ye entegre ederek sorunu çözebiliriz sanırım.

hocam sorunun biostan olmadığına emin oldunuz galiba. adnan hocamın yazdığı gibi perfect xp, tncxp, shanexp yada sata driver entegreli sp3 cd leri nette bir çok yerde var.
bunlarla direk sata sabitdiskleri görür, ben xp için sürekli perfect xp kullanıyorum gayet başarılı.

hocam diğer hocalarımız anakart ayarlarından bahsetmişler lakin her anakartta bu ayarlar olmuyor/tutmuyor..
önünüzde üç seçenek var gibi görünüyor:(belki 3 den fazla da olaiblir :) )
1-satalı xp(ama ben sata lı xp den kuramadım onun içindeki satayı görmedi :( )
2-arkadaşların dediği gibi anakartın içinde sata driverini bulup , ya ayrı bir diskete kopyalayıp disket ile yapacaksınız ki(disket sürücünüz yokmuş),yada bu sata driveri ile satalı bir xp oluşturacaksınız
3-yada ankartın sitesinden sata driverini indireceksiniz ve 2 de belirtilen satalı cd yi oluşturacaksınız.

Ali hocam BİOS taki ayarları aynen yapmıştım ama yine olmamıştı. Artık akşam eve gidince SP3 lü Xp yada perfect XP ile deneyeceğim umarım olur.

Geri