FORD FOCUS 1.6 TDCİ COLLECTİON

Kodla Büyü

bormut

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mrb arkadaşlar bu FORD FOCUS 1.6 TDCİ COLLECTİON modelinin hepsi çelik jantmıdır? trend ve ghia dan fakı ne bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Bi FORD FOCUS 1.6 TDCİ COLLECTİON model ford varda ama çelik jant değil acaba trend de COLLECTİON mı yazdılar onu merak ettim teşekkürler

hiçbiri çelik cant değil aliminyum alaşımlı cant
trend ve chia arasında donanım farkları var malzeme ve malzeme kalitesi farkı var yani varda var focus şirket arabası haline dönüştüğü için ford 5 ayrı versiyon focus üretiyor.

Sayın hocam, Ford Focus Ghia aracım var 2007 model dizel. Focuslarda 3 seviye donanım seçeneği var.
1. Trend, ABS, 2havayastığı, standart klima, standart M P 3 teyp, normal jant
2. Collection; ABS, 4 havayastığı, standart klima, biraz kaliteli bir teyp, hafif alaşım jant, hız sabitleyici, direksiyondan kumanda(teyp için)
3. Ghia (yeni modellerde titanium) ABS, ESP (bazı modellerde), dijital çift yönlü klima, 6 havayastığı(bazı modellerde 8 ) sony M P 3 teyp, direksiyondan kumanda, "çelik jant", hız sabitleyici, yağmur sensörü, far sensörü, elektrikli sürücü koltuğu... vs.

Collection ile Trend yada Ghia(Titanium) arasındaki tek fark, Collection ara model gibi. Trand'in kuruluğu ile Ghia'nın lüksü arası bişey yapmışlar. İç dizayn biraz değişik, klima ve teyp düğmeleri farklı, aluminyum alaşım jant (çelik jant değil), sinyaller dikiz aynalarında, 2 havayastığı fazla,
Trend modeller şirketler veya kiralama firmaları için tercih ediliyor. Normal bir kullanıcı için Collection daha uygun bana göre..

2008 dizel collection um var. memnunum. Ancak dizellerinin ses yalıtımının iyi olması gerek. bu konuda iyi değil. yeni jetta vb. gibi ses yalıtımı iyi olsaydı süper olurdu. Onun haricinde yol tutuşu güzel, dizel olmasına rağmen çok kıvrak, seri bir araba. 110 bg. 2009 ve sonrası yanılmıyorsam 90bg. buna dikkat.

jombal hocam, yeri gelmişken collection ile ghia arasındaki bir farkı daha belirteyim. Ghia modellerde, motor kaputunda ses yalıtımı için kalın keçe benzeri birmalzeme var. Collection ve Trend modellerde yok. Ses yalıtımını bayağı artırıyor bu malzeme. Aracımla söyle 15-20 km gittikten sonra içeri neredeyse motor sesi gelmiyor diyebilirim. Motor ısındıktan sonra ses kesiliveriyor.
90 BG'lik modeller 2008 sonrasında çıkmaya başladı. Her modelde yok yalnız 90bg seçeneği. Trend modeller için geçerli. (Şirketler için)

Fiyat aralığı Km ye göre ne olur?

ve servise gidiş sıkılığı diğer dizellere göre nasıl?

Yani aldıktan sonra masrafı ne oldu size?

hocam, ben aracımı 2.el almıştım. Şu anda piyasası 30-31 bin TL civarında. KM düştükçe fiyat artıyor malumunuz.
15000 km periyodik bakımınız var zaten. 15-45-75 bin bakımları biraz ucuz. Mazot flitresi değişimleri yapılmıyor bu bakımlarda. (Mazot filtresi her 30 binde değişiyor)
Geçen sene mayısta 57bin km'deyken yaptırdım bakım. mazot+hava+polen filtreleri, yağ+yağ filtresi, buji temizleme, antifriz ayarlama yapmışlardı Ford servisinde, 285 TL'ye mal oldu bakımı. Bu seneki bakımda mazot filtresi olmayacak misal, 70-80 TL daha ucuza gelecek.

Geri