Fn + F1,F2,F3 vb... tuşları ile alakalı sorunum var.

Kodla Büyü

TRhumanus

Üye
Merhaba.Bende Fn sorunu var.F1,F2,F3 gibi F li tuslarin hepsine bastığımda üstündeki semboller aktif oluyor.Aslında aktif olması için Fn ye basılı tutup yapmak gerek.Bende tuşlar karıştı yada Fn basılı kaldı oyuzden Fn ye basmadan F tuşlarından birine basınca aktif oluyo.

Örnek vereyim: F3 tusu üzerinden ornek vereyim.F3 tusu ses acmaya yarar.Ama tusun calısması icin Fn ye basılı tutmak gerek.Bende öyle değil F3 e Fn ye hiç basmadan bassam bile tus aktif oluyor.

LÜTFEN YARDIM EDİN!!! :cry: :cry: :cry:

Özellikler;Lenovo z5070,Windows 10,64bit işletim sistemi (Bukadar yeter heralde) :)

BU OLAYIN BENDE YAŞATTIĞI SIKINTILARDAN ÖRNEK VERİRSEM:OYUNDA EKRAN GORUNTUSU ALACAKKEN F12 YE BASAMIYORUM FN+F12 YAPMAM GEREKİYOR BUDA BENİ SİNİRLENDİRİYOR.(KISACA TUSLAR KARISTI ARKADASLAR)

Re: Fn + F1,F2,F3... tuşları ile alakalı sorunum var.

hocam biosta onun ayarı vardı benimde başıma gelmişti. googleda biraz araştırın bulursunuz tam ayarını hatırlamıyorum.

bios dan hotkey mode

alıntıdır...

FN tuşu klavyedeki foksiyon tuşudur. FN tuşunun tek başına işlevi yoktur. FN tuşu ile birlikte klavyedeki diğer tuşlara basarak bazı karakterlere erişebilirsiniz. FN ile birlikte klavyeden hangi karakterlere ulaşabileceğiniz FN tuşunun üzerindeki, yazımındaki kullanılan yazı rengi ile klavyedeki diğer tuşların üzerinde gösterilmiştir.

FN tuşu sürekli basılıymış gibi davranıyorsa, FN tuşunu kapatmak, FN tuşunu pasif hale getirmek için;

Klavyeden Shift ve Numlock tuşlarına birlikte basın. Sorununuz muhtemelen çözülecektir.

Bazı markalarda bu kombinasyon Capslock ve Numlock tuşlarına basılarak çözülür.

HP Notebooklar'da

HP bilgisayarlarda "prt sc" tuşunun solunda bulunan kilit ikonlu tuş ile, Fn'e basılı tutarken Shift + Kilit yapmanız gerekecektir. Açmak içinde aynısını uygulamanız gerekiyor.

Samsug Notebooklarda, bazı modellerde, F12 tuşunun yanında FN LOCK tuşu sorunu çözecektir.

Bazı marka ve modellerde FN + Scrl Lock veya FN + NUMLOCK sorunu çözecektir.

Bazı notebook marka ve modellerinde klavyede FN LOCK bulunur ona basmak sorunu çözecektir.

Asus Notebooklarda FN tuşu çalışmıyorsa, özellikle format sonrası, C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yolundaki HControl.exe dosyasını iki kere tıklayın veya başlattan çalıştıra C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yazın ve enter'a basın. 32 Bit Windows kullananlar C:\Program Files\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yolunu kullanmalılar.

Çok da sorun olmaması lazım açıkçası, F3 tuşuna basmak istiyorsanız Fn tuşu ile basar kullanırsınız. Neticede Fonksiyon tuşlarının çok da aktif kullanıldığı söylenemez.
Bu durum böyle olduğu için benim kullandığım Dell dizüstü bilgisayarda adamlar fonksiyon tuşlarını FN tuşuna bağlamışlar. Üst sıradaki tuşların ilk işlevleri hep farklı.(Ses açıp kapama, parlaklık açma kapama, wireless açma kapama, vb. )

bende de fn+esc bu 2 . işlevleri açıp kapamaya yarıyor yani
fn+esc ye 1 kez basmayı da deneyebilirsiniz

Herkezin Dediğini yaptım ama olmadı yinede Teşekkür Ederim.Fakat BİOS tan yap diyen arkadaşlar sizin dediğinizi henüz yapmadım.Çünkü hiç Bios a girmedim nasıl ayar yapacağım hakkında bilgim yok.aliantep27 adlı arkadaş Hotkey Mode demişsin Biostan ama nasıl yapabilirim onu anlatan bir video bulamadım.Eğer anlatan bir video varsa Link verirmisin.HEPİNİZE İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM :) :) :) :)

lenovo da düğme var minik güç girişinin yanında (reset düğmesi gibi )bende kapalı iken ona basıp biosa giriyorum.

fonksiyon tuşları umrumda değil ses a kapa ekran karart aç daha çok kullanıyorum

TRhumanus' Alıntı:
Herkezin Dediğini yaptım ama olmadı yinede Teşekkür Ederim.Fakat BİOS tan yap diyen arkadaşlar sizin dediğinizi henüz yapmadım.Çünkü hiç Bios a girmedim nasıl ayar yapacağım hakkında bilgim yok.aliantep27 adlı arkadaş Hotkey Mode demişsin Biostan ama nasıl yapabilirim onu anlatan bir video bulamadım.Eğer anlatan bir video varsa Link verirmisin.HEPİNİZE İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM :) :) :) :)
Biosa girin değerli hocam,
Hotkey yazan yeri bulun,
Enable ise disable yapın,
Disable ise enable yapın.

Bu arada biosa z serilerinde novo tuşu ile giriliyormuş.
Lenovo-Z50-70.jpg

Kaynak:
http://www.infralib.com/2015/03/lenovo-bios-tusu/

aliantep27' Alıntı:
TRhumanus' Alıntı:
Hotkey yazan yeri bulun,

İlginiz için saolun efendim henüz denemedim ama orda çıkış tuşu varmı kolay kolay bozulmaz yada hic bilmeyen biri bile en azından yapabilir dimi biraz korkuyorum nasıl yapıcam diye birde o tuşa basmak yeterli mi başka bişey yapmak ta lazımmı (Çok cahilim kusura bakmayın)

TRhumanus' Alıntı:
aliantep27' Alıntı:
TRhumanus' Alıntı:
Hotkey yazan yeri bulun,

İlginiz için saolun efendim henüz denemedim ama orda çıkış tuşu varmı kolay kolay bozulmaz yada hic bilmeyen biri bile en azından yapabilir dimi biraz korkuyorum nasıl yapıcam diye birde o tuşa basmak yeterli mi başka bişey yapmak ta lazımmı (Çok cahilim kusura bakmayın)
Çıkarken ESC tuşuna ya da f10 a basın.
Değişiklikleri kaydetmek istiyormusunuz dediğinde "yes" seçeneğine gelip enter tuşuna basın.

Geri