Flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme GÜNCELLENDİ

Kodla Büyü

altintepebilisim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Güncelleme
Uzun süreli kullanım ve uygulayan arkadaşların buradan paylaştıklarından yola çıkarak yöntemin xp işletim sisteminde işe yaramadığı ortaya çıktı arkadaşlar. Yöntem vista ve üzeri işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor korkusuzca kullanabilirsiniz ama xpde ntfs desteği ve güvenlik sekmesi olmadığı için virüs bulaşıyor dikkatinize.

Merhaba arkadaşlar,

Genel olarak flash belleklerdeki virüslerle ilgili çok fazla konu okuyorum burada. Benim flash belleklere virüs bulaşmasını engellemek için kullandığım bir yöntem var ondan bahsetmek istedim faydası olur diye.
Virüsler çalışmaları için root klasöre kendilerini kopyalamak zorundadırlar, root klasöre virüs bulaşmazsa o virüs kendini çalıştırtamaz. Bu yöntemde flash belleğimizin root klasörünün yazma izinlerini kapatıyoruz ve flash belleğin içine doğrudan dosya kopyalanmasını engelliyoruz. Yapmanız gereken adımlar aşağıda.
1-İlk yapmanız gereken flash belleğinizi NTFS dosya sisteminde biçimlendirmek. Burası önemli FAT sisteminde olursa yazma izinlerini kapatamıyoruz.
2-Flash belleğinizin içine dosyalarınızı kopyalayacağınız bir klasör açın örnek isim olarak klasöre BELLEK ismini verin. Dosyalarımız sadece bu klasör içine kopyalanabilecek başka yere kopyalanmasını engelleyeceğiz.
3-Flash belleğimize sağ tık özellikler yapıyoruz güvenlik sekmesine geliyoruz. İzinleri düzenle deyip bütün izinleri kaldırıyoruz ve sadece okuma ve yürütme, klasör içeriğini listeleme ve okuma izinlerini veriyoruz. sadece bu saydıklarımın karşısında tik olacak.
4-Buraya kadar işlemleri yaptığımızda bu flash belleğin içine artık hiçbir dosya kopyalayamazsınız.
5-Flash belleğin içine girin ve oluşturduğunuz klasörün üzerinde sağ tık özellikler yapın. Güvenlik sekmesine gelin ve izinleri düzenle deyip bu klasörün bütün izinlerini açın.
6-Artık flash belleğinizde sadece açtığınız klasör içinde işlem yapabilirsiniz başka hiçbir yere dosya kopyalayamazsınız. Doğal olarak virüslerde o flash belleğin içine kendilerini kopyalayamazlar. Bir senedir benim Flash bellek virüs yüzü görmedi. Sakınmadan istediğim bilgisayara da takıyorum.

Ben akıllı tahtaları kullanan bütün hocaların flash belleklerini bu hale getirdim ve başka flash bellek kullanmamalarını sağladım. Bu şekilde herhangi bir virüs problemi yaşamıyoruz. Herkese iyi çalışmalar.

Re: Flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme (programsız)

tesekkurler

Kendi flashlarımda kullandığım bir yöntemdi. işe yarıyor.

teşekkürler...

güzel mantık teşekkürler

çok beğendim, teşekkürler... :alkis:

kendi ATAK flash belleğimde kullanıyordum arkadaşlarınkini de yapmayı düşünüyorum

süper teşekkürler :++:

Hocam Teşekkür Ederim çok işime yaradı :++:

Teşekkürler.Bütün öğretmenlerin flash belleklerini böyle yapmak biraz uzun sürebilir yukarıdaki linkte verilen prg. süreyi azaltırmı acaba.?

Önemli değil faydalı olmuştur herkese inş. Programı boşverin arkadaşlar bir Flash belleği 1 dk da halledersiniz zaten. Programa güvenmem ben açıkçası kendiniz yaparsınız iki dk.

altintepebilisim' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Genel olarak flash belleklerdeki virüslerle ilgili çok fazla konu okuyorum burada. Benim flash belleklere virüs bulaşmasını engellemek için kullandığım bir yöntem var ondan bahsetmek istedim faydası olur diye.
Virüsler çalışmaları için root klasöre kendilerini kopyalamak zorundadırlar, root klasöre virüs bulaşmazsa o virüs kendini çalıştırtamaz. Bu yöntemde flash belleğimizin root klasörünün yazma izinlerini kapatıyoruz ve flash belleğin içine doğrudan dosya kopyalanmasını engelliyoruz. Yapmanız gereken adımlar aşağıda.
1-İlk yapmanız gereken flash belleğinizi NTFS dosya sisteminde biçimlendirmek. Burası önemli FAT sisteminde olursa yazma izinlerini kapatamıyoruz.
2-Flash belleğinizin içine dosyalarınızı kopyalayacağınız bir klasör açın örnek isim olarak klasöre BELLEK ismini verin. Dosyalarımız sadece bu klasör içine kopyalanabilecek başka yere kopyalanmasını engelleyeceğiz.
3-Flash belleğimize sağ tık özellikler yapıyoruz güvenlik sekmesine geliyoruz. İzinleri düzenle deyip bütün izinleri kaldırıyoruz ve sadece okuma ve yürütme, klasör içeriğini listeleme ve okuma izinlerini veriyoruz. sadece bu saydıklarımın karşısında tik olacak.
4-Buraya kadar işlemleri yaptığımızda bu flash belleğin içine artık hiçbir dosya kopyalayamazsınız.
5-Flash belleğin içine girin ve oluşturduğunuz klasörün üzerinde sağ tık özellikler yapın. Güvenlik sekmesine gelin ve izinleri düzenle deyip bu klasörün bütün izinlerini açın.
6-Artık flash belleğinizde sadece açtığınız klasör içinde işlem yapabilirsiniz başka hiçbir yere dosya kopyalayamazsınız. Doğal olarak virüslerde o flash belleğin içine kendilerini kopyalayamazlar.

Ben akıllı tahtaları kullanan bütün hocaların flash belleklerini bu hale getirdim ve başka flash bellek kullanmamalarını sağladım. Bu şekilde herhangi bir virüs problemi yaşamıyoruz. Herkese iyi çalışmalar.

Sağolun :)

:shock: gğzel paylaşım. ben daha önce DriveProtect kullanıyordum

Ekli dosyalar

• USB YAZMAYA KARŞI KORUMA.rar
    642.3 KB · Görüntüleme: 432

Çok mantıklı. Teşekkür ederim.

Geri