Fikir patent başvurusu

Kodla Büyü

jrerkan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
283
Bir tanıdığımın emlak sektörü için bir fikri var, bir web sitesi yaptırarak işe dönüştürmeyi planlıyor, ama bir web tasarım firmasına giderek fikrini paylaşmadan önce ne yapması gerektiğini bilmiyoruz, internette de araştırınca reklamlardan başka faydalı bir bilgi bulmak neredeyse imkansız. Yardımcı olacak arkadaş var mı burada?
 

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
1,951
patent süreci uzun sürerse noterden proje fikrini onaylatabilir. geçenlerde bir girişimcinin haberini okuduydum, adamın projesi var, web sitesi yaptıracak, ama kendisinin weble ilgisi temel kullanıcı düzeyinde, bunu güzel bir kazıklıyor freelancer çalışanlar, şirketler. genelde işi yapamıyorlar, hintlilere yaptırmaya çalışıyorlar, onlar da fazla para isteyince anlaşamıyorlar, ama adam aradan 2-3 yıl geçince kendi istediği projenin başkaları tarafından yapıldığını görüyor. O yüzden noterden onaylatmalı eğer patentini alamıyorsa, projenin patentinde projeye özgü ifadeler olmalı.
 

N.Alp.Ar

Site Gezgini
Mesajlar
52
fikirler patente konu olamaz arkadaşlar üzgünüm. prototipinin yapılmış olması gerekli ki ayrıca patent teknik/bilimsel bir geliştirmeyi kapsar.
burada mevzu olan ise sanıyorum bir iş modeli. İş modelleri taklit edilirler öyle de olması gerekir. Bununla birlikte arkadaşımız çalışılacak kurumla gizlilik sözleşmesi yapabilir.
Sonrasında eğer fikir kurum tarafından çalınırsa ve gerçekten tutarsa yüklü bir tazminat alabilir. Fakat böyle yatırım gerektiren konularda kişinin kendi şirketi bünyesinde yazılımcı istihdam etmesi daha doğru bir yöntem olur.
 
Üst