Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Fiber internet kurulmadığı için eski interneti kullanmak.

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında ebolukcu tarafından paylaşıldı.


 1. ebolukcu

  ebolukcu Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğeni:
  4
  Merhaba arkadaşlar foruma göz attım varsa da göremedim. Okulumuzda altyapı ve tahtalar var. Fiber internet gelmedi. Eski adsl meb internetini sitem odasına versek, dağıtsak sorun olur mu? Böyle yapanlar var mı? Varsa yasal mı? Sonra biri bana neden böyle yaptın diyebilir mi?
  Son bir soru bu durum şartnameye vs. uygun değilse ben btr iken eba formlarını doldurabileceğim mi?
   
 2. ebolukcu

  ebolukcu Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğeni:
  4
  Yok mu cevap
   
 3. kais36

  kais36 Site Gezgini

  Kayıt:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  64
  Beğeni:
  2
  Hocam ben sordum bu kurulumu yapan arkadaşlara bir sorun olmaz dediler. Benim sorunum nasıl bağlanacağıyla ilgili. Modemin olduğu yer sistem odasına uzak. Bende modemi olduğu odadaki yeni girişe bağladım. Tahtalarda interneti gördüm ama sınırlı bağlantı diyor. Bağlanamadım bir türlü. Bu işi daha önceden yapan arkadaşlar varsa bir yardımcı olalım...
   
 4. serdemir

  serdemir Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.265
  Beğeni:
  10
  Alt yapıcılar niye bağlamamışlar ki interneti (adsl interneti)? Fiber gelene kadar eski hattı takması gerekirdi.
   
 5. oziie

  oziie Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.006
  Beğeni:
  10
  Bizim okul da adamlar kendileri modemi aldılar sistem odasına koydular, biz bir şey söylemeden.

  "Fiber in gelmesi daha sürer, bunu kullanırsınız gelene kadar . " dediler. Sorun olmaz o yüzden .
   
 6. arquebus

  arquebus Site Gezgini

  Kayıt:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğeni:
  2
  Arkadaşlar benim okulumdada fiber henüz gelmedi.Adsl modemi sistem odasındaki switche bağladım ancak elle ip versemde otomatik almasını istesemde tahtaların hiç biri intrenete bağlanmıyor.Çözüm bulabilen varsa paylaşırsa sevinirim.
   
 7. kardelen007

  kardelen007 Üye

  Kayıt:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar sınıflardaki cisco access pointler neti kesiyor. RJ 45 birleştirici küçük kutularla(RJ45 UZATICI UZATMA BİRLEŞTİRME KONNEKTÖR ) tavanda asılı olan bu cihazlardaki kabloları birbiriyle birleştirdim. Nete giriyor şimdi. ama 16 mb ile.
  Bt olduğum okulda ise fiber var 300 mb hız diyorlar fakat ilk girişte 160 mbitlerde cihazlarda ise 80-90 lara düşüyor fiberin hızı.
   
 8. elrond

  elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.699
  Beğeni:
  205
  Fiber internet bağlantısı olmadan okul bağlantısını paylaştırmak intihar olur arkadaşlar. 30 tane tahtanın aynı anda ebaya ulaştığını düşünsenize. Okulumuzun hızı 24 mbps. Pcnin yavaşlığını internete yükleyen ve internet çok yavaş diyen bir camianın içindesiniz. Yok yere huzurunuzu kaçırmayın. Ebadaki videolar idm ile indirilebiliyor. Basitçe gösterin indirmeyi bi zahmet dersten önce indirip video olarak izletsin. Aynı şekilde z kitapları da anlatın. Onun içinde nete gerek yok indirdikten sonra. Ben bu şekilde yaptım öğretmenlerimiz çok rahat kullanıyorlar. Fiber gelene kadar bu mantıklı geldi bana. Yoksa idareniz e okula cep telefonundan girer :D
   
 9. aycanur

  aycanur Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2007
  Mesajlar:
  15
  Beğeni:
  1
  bizim okulda da adsl modem swicthe bağlı alt yapıyı kuranlar bağladı tahtalarımızda internet yoktu onuda sınıflardaki access pointlerdeki kabloları birbirine bağlayarak çözdük yoksa tahtalar kullanılamayacaktı kabloların gittiği kutuyu açıp mor renkli olanları birleştirdik net geldi hocam
   
 10. namra

  namra Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğeni:
  1
  hocam izninizle bi kaç sorum olucak
  hocam bende modemden çıkan kabloyu switche doğrudan değilde, switchten sınıftaki kanala gelen yere taktım.(switchte beyaz kabloların olduğu kısım) daha sonra laptopla fatih switche bağlandım internete bağlandım ancak switchte accesspointlere giden kırmızı kablonun olduğu yerde internet yok. dolayısıyla tahtalarda da yok. elle ip de verdim otomatik de verdim olmadı.

  accesspointte 2 kablo takılı bu ikisini mi birbirine bağlıyoruz rj 45 uzatma konnektörü ile? bir de sizin altyapıyı kuranlar modemden çıkan kabloyu switchte tam olarak nereye takmışlar? (beyaz kabloların olduğu kısma interneti verebilmeme rağmen aynı kabloyu kırmızı kabloların olduğu yere taktım ama interneti veremedim
  teşekkürler...
   
 11. mse

  mse Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.309
  Beğeni:
  163
  valla ben intihar ettim hocam, sosyalci arkadaş bugün 2 saatin nasıl geçtiğini bilemedik diyor, her kes her zaman kullanmıyor zaten interneti. Benim tahtada da ebam sürekli açık, şifresini unutan öğrenciye tak diye veriyor. 20 bilgisayar (lab) 6-7 öğretmen, idare bilgisayarı sürekli internette zaten... 5-10 tahtayla da çok sorun olmuyor, tüm tahtalara interneti verip, saat 4-5 te interneti olan tahtaların yüklenmelerini isteyeceğim.
   
 12. mse

  mse Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.309
  Beğeni:
  163
  hocam modemin ip numarasını değiştirin, orjinal numarasını kullanmasın, aradaki kablosuz vb tüm cihazlar dhcp olayını modeme bıraksın sıkıntı yok. ha bizde ap yok.
   
 13. hasan

  hasan Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.323
  Beğeni:
  293
  Ağ alt yapısı döşenmiş ama fiber internetin orta ve uzun vadede gelmesi zor olan okulların bir şekilde kurulan ağ alt yapısını kullanması lazım..
  Ben birşeyler yaptım ve kullanıyorum..
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal