Fiber internet kurulmadığı için eski interneti kullanmak.

Kodla Büyü

ebolukcu

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar foruma göz attım varsa da göremedim. Okulumuzda altyapı ve tahtalar var. Fiber internet gelmedi. Eski adsl meb internetini sitem odasına versek, dağıtsak sorun olur mu? Böyle yapanlar var mı? Varsa yasal mı? Sonra biri bana neden böyle yaptın diyebilir mi?
Son bir soru bu durum şartnameye vs. uygun değilse ben btr iken eba formlarını doldurabileceğim mi?

Hocam ben sordum bu kurulumu yapan arkadaşlara bir sorun olmaz dediler. Benim sorunum nasıl bağlanacağıyla ilgili. Modemin olduğu yer sistem odasına uzak. Bende modemi olduğu odadaki yeni girişe bağladım. Tahtalarda interneti gördüm ama sınırlı bağlantı diyor. Bağlanamadım bir türlü. Bu işi daha önceden yapan arkadaşlar varsa bir yardımcı olalım...

Alt yapıcılar niye bağlamamışlar ki interneti (adsl interneti)? Fiber gelene kadar eski hattı takması gerekirdi.

Bizim okul da adamlar kendileri modemi aldılar sistem odasına koydular, biz bir şey söylemeden.

"Fiber in gelmesi daha sürer, bunu kullanırsınız gelene kadar . " dediler. Sorun olmaz o yüzden .

Arkadaşlar benim okulumdada fiber henüz gelmedi.Adsl modemi sistem odasındaki switche bağladım ancak elle ip versemde otomatik almasını istesemde tahtaların hiç biri intrenete bağlanmıyor.Çözüm bulabilen varsa paylaşırsa sevinirim.

arkadaşlar sınıflardaki cisco access pointler neti kesiyor. RJ 45 birleştirici küçük kutularla(RJ45 UZATICI UZATMA BİRLEŞTİRME KONNEKTÖR ) tavanda asılı olan bu cihazlardaki kabloları birbiriyle birleştirdim. Nete giriyor şimdi. ama 16 mb ile.
Bt olduğum okulda ise fiber var 300 mb hız diyorlar fakat ilk girişte 160 mbitlerde cihazlarda ise 80-90 lara düşüyor fiberin hızı.

Fiber internet bağlantısı olmadan okul bağlantısını paylaştırmak intihar olur arkadaşlar. 30 tane tahtanın aynı anda ebaya ulaştığını düşünsenize. Okulumuzun hızı 24 mbps. Pcnin yavaşlığını internete yükleyen ve internet çok yavaş diyen bir camianın içindesiniz. Yok yere huzurunuzu kaçırmayın. Ebadaki videolar idm ile indirilebiliyor. Basitçe gösterin indirmeyi bi zahmet dersten önce indirip video olarak izletsin. Aynı şekilde z kitapları da anlatın. Onun içinde nete gerek yok indirdikten sonra. Ben bu şekilde yaptım öğretmenlerimiz çok rahat kullanıyorlar. Fiber gelene kadar bu mantıklı geldi bana. Yoksa idareniz e okula cep telefonundan girer :D

bizim okulda da adsl modem swicthe bağlı alt yapıyı kuranlar bağladı tahtalarımızda internet yoktu onuda sınıflardaki access pointlerdeki kabloları birbirine bağlayarak çözdük yoksa tahtalar kullanılamayacaktı kabloların gittiği kutuyu açıp mor renkli olanları birleştirdik net geldi hocam

aycanur' Alıntı:
bizim okulda da adsl modem swicthe bağlı alt yapıyı kuranlar bağladı tahtalarımızda internet yoktu onuda sınıflardaki access pointlerdeki kabloları birbirine bağlayarak çözdük yoksa tahtalar kullanılamayacaktı kabloların gittiği kutuyu açıp mor renkli olanları birleştirdik net geldi hocam

hocam izninizle bi kaç sorum olucak
hocam bende modemden çıkan kabloyu switche doğrudan değilde, switchten sınıftaki kanala gelen yere taktım.(switchte beyaz kabloların olduğu kısım) daha sonra laptopla fatih switche bağlandım internete bağlandım ancak switchte accesspointlere giden kırmızı kablonun olduğu yerde internet yok. dolayısıyla tahtalarda da yok. elle ip de verdim otomatik de verdim olmadı.

accesspointte 2 kablo takılı bu ikisini mi birbirine bağlıyoruz rj 45 uzatma konnektörü ile? bir de sizin altyapıyı kuranlar modemden çıkan kabloyu switchte tam olarak nereye takmışlar? (beyaz kabloların olduğu kısma interneti verebilmeme rağmen aynı kabloyu kırmızı kabloların olduğu yere taktım ama interneti veremedim
teşekkürler...

elrond' Alıntı:
Fiber internet bağlantısı olmadan okul bağlantısını paylaştırmak intihar olur arkadaşlar. 30 tane tahtanın aynı anda ebaya ulaştığını düşünsenize. Okulumuzun hızı 24 mbps. Pcnin yavaşlığını internete yükleyen ve internet çok yavaş diyen bir camianın içindesiniz. Yok yere huzurunuzu kaçırmayın. Ebadaki videolar idm ile indirilebiliyor. Basitçe gösterin indirmeyi bi zahmet dersten önce indirip video olarak izletsin. Aynı şekilde z kitapları da anlatın. Onun içinde nete gerek yok indirdikten sonra. Ben bu şekilde yaptım öğretmenlerimiz çok rahat kullanıyorlar. Fiber gelene kadar bu mantıklı geldi bana. Yoksa idareniz e okula cep telefonundan girer :D
valla ben intihar ettim hocam, sosyalci arkadaş bugün 2 saatin nasıl geçtiğini bilemedik diyor, her kes her zaman kullanmıyor zaten interneti. Benim tahtada da ebam sürekli açık, şifresini unutan öğrenciye tak diye veriyor. 20 bilgisayar (lab) 6-7 öğretmen, idare bilgisayarı sürekli internette zaten... 5-10 tahtayla da çok sorun olmuyor, tüm tahtalara interneti verip, saat 4-5 te interneti olan tahtaların yüklenmelerini isteyeceğim.

hocam modemin ip numarasını değiştirin, orjinal numarasını kullanmasın, aradaki kablosuz vb tüm cihazlar dhcp olayını modeme bıraksın sıkıntı yok. ha bizde ap yok.

Ağ alt yapısı döşenmiş ama fiber internetin orta ve uzun vadede gelmesi zor olan okulların bir şekilde kurulan ağ alt yapısını kullanması lazım..
Ben birşeyler yaptım ve kullanıyorum..

Geri