Fiber Bağlantı

Kodla Büyü

murathan21

Seçkin Üye
Seçkin Üye
biraz önce türk telekomdan bi yetkili okulumuz sistem odasında kabinet içine resimdeki cihazı yerleştirdi tahtalarım ve bilgisayarlar nete bağlanıyor ancak daha önce modem bağlıyken sistem odasındaki kablosuzu kullanıyorduk ceplerden şimdi kablosuz modem iptal a.p ler hala çalışmıyor bu cihaz hakkında bilgisi olan var mı a.p ler olmadan wifi özelliği yok mu bunun ?

Ekli dosyalar

• fiber1.jpg
    fiber1.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 2,873
Hocam cihaz fiber optik bağlantı sağlayan bir modem işlevi görüyor. değeri 7000 dolarcık mış. :scared:
(Çok akıllı bir cihazmış her makineye hız düşmeden bağlantı sağlıyormuş) Cihazın herhangi bir kablosuz bağlantı özelliği yok. Sizin yapacağınız alt yapıda bulunan herhangi bir rj45 çıkışından accespoint kullanarak interneti kablosuz olarak dağıtmak.

Merhabalar hocam,
bu konuyla ilgili benim de bir sıkıntım var. Dün ben yokken telekomdan gelip sizdeki fiber modemi bağlamışlar. internet tüm okulda sorunsuz, fakat ağa direkt bağlı olan fotokopi mak.nı yazıcı olarak kullanamıyoruz. 192.168.1.1 ile arayüze de giremiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

fotokopi makinesini otomatik ip al diyerek ayarlayın.

daha sonra kurulum yaptığınız bilgisayarın yazıcılar listesindeki yazınının ayarlarındaki bağlantı noktası yapılandır tıklayın oradaki ip numarasını otomatik aldığı ip numarasını yazın.

not: fotokopi makinesinda mevcut aldığı ip yi raporlar network raporundan öğrenebilirsiniz.

murathan21' Alıntı:
biraz önce türk telekomdan bi yetkili okulumuz sistem odasında kabinet içine resimdeki cihazı yerleştirdi tahtalarım ve bilgisayarlar nete bağlanıyor ancak daha önce modem bağlıyken sistem odasındaki kablosuzu kullanıyorduk ceplerden şimdi kablosuz modem iptal a.p ler hala çalışmıyor bu cihaz hakkında bilgisi olan var mı a.p ler olmadan wifi özelliği yok mu bunun ?
Amasya bölgesinde o cihazların kurulumunu bizzat ben yaptım.
Kablosuz özelliği yok o cihazın başka bir sorunuz varsa sorabilirsiniz hocam.

hocam bu katlardaki uçlara takacağım a.p ile kablosuz yapabilr miyim ? bazı arkadaşlar cihazların belli sayıda makineye izin verdiğini söylüyor

Sadece cihaz mı bağlandı, cihazla birlikte hattın fibernete geçmesini de otomatik olarak yapıyorlar mı?

selcuklu' Alıntı:
Sadece cihaz mı bağlandı, cihazla birlikte hattın fibernete geçmesini de otomatik olarak yapıyorlar mı?
bakanlık sadece cihazların takılmasını sitedi fiberlerin verilmesi şuanda yasak ama ben birkaç müdürün bilgisayarına veridm orası ayrı.

developer' Alıntı:
selcuklu' Alıntı:
bakanlık sadece cihazların takılmasını sitedi fiberlerin verilmesi şuanda yasak ama ben birkaç müdürün bilgisayarına veridm orası ayrı.

Teşekkürler sayın hocam. Biz gelecek yıla geçeceğiz anlaşılan artık.

bize de geldi fiber ve bağlantı verildi

bütün et lerde elle ip ve dns vermiştim. 192.168.1.170 ve 195.175.39.39 gibi.fiber bağlanınca internet gitti.

fakat fatih den gelen elemanlar otomatik ip yapın demiş. bende otomatik yapınca iinternet geldi.

şimdide wireless ayarlarını yapamıyorum.

fotolarda fibere bağlanınca alınan ip ve dns ler var.

bir de sadece a.p olarak kullandığım tplink marka router in menüsü var.

router ayarlarını bilen yardımcı olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• ip.JPG
    ip.JPG
    44.1 KB · Görüntüleme: 2,677
  • ana modem.JPG
    ana modem.JPG
    53.5 KB · Görüntüleme: 2,675
  • dhcp.JPG
    dhcp.JPG
    57.9 KB · Görüntüleme: 2,675
Alt yapısı kurulan tüm okullara bu cihaz Türk telekom müdürlüğü tarafından bağlanıyor mu?

hakansia' Alıntı:
Alt yapısı kurulan tüm okullara bu cihaz Türk telekom müdürlüğü tarafından bağlanıyor mu?
Türk telekom bağlamıyor hocam Türk telekomun ihalesini alan firmanın elemanalrı bağlar yada o ile gidemeyeceklerse ildeki bir bilgisayar firmasına işi verirler cihazları gönderirler o firma bağlar.

yazıcı vs gibi cihazlarınızda sabit ip vrsa onları değiştirmeniz lazım.
bilgisayara otomatik ip aldırıp bakın
sonra orda aldığı ip yi çakılı hale getirin
orada size alt ağ maskesini ve dns numaralarını da veriyor.
onlara göre yazıcı - fotokopi makinası gibi cihazlarınıza sabit ip vereceksiniz.
ve yazıcı özelliklerinden de ip yapılandırmasını seçip verdiğiniz ip yi oraya gireceksiniz.
kablosuz bağlantıya gelince:
makinalarda kablosuz özelliği yok
bi access point ile işinizi göreceksiniz.
okulun interneti uçuyo resmen arkadaşlar
download 95mbps upload 96 mbps çıkıyo.
tıkladınmı iş bitiyo.
şükür kurtulduk kağnı internetlerden...

Arkadaşlar bizde de takılan cihaz sonucunda fotokopi makinesini kullanamaz olduk ağ üzerinden gözükmüyor. sıkıntıyı bir türlü gideremedim. Ne yapabilirim?

Arkadaşlar bizim okula da fiber bağlandı. ağ üzerinden çalışan yazıcı ve fotokopi makineleri çalışmadı. bağlantıyı yapan kişiyi aradık. fotokopi ya da yazıcı ayarlarından sabit ip vermeyip DHCP özelliğini açık ya da etkin yapın dedi. DHCP özelliği açık olunca makine otomatik ip alıyor. daha sonra yazıcı ekleden yazıcı ekle kısmından kurulumu yaptım. daha önce yazıcılarlistelenmiyordu. bizde iki tane fotokopi var kyocera taskalfa 221 ve konica minolta. kyocera listede görünmedi. istediğim yazıcı listelenmiyor kısmına tıkladım daha sonraki ekranda TCPIP adresi veya ana bilgisayar adı kulanarak yazıcı ekle kısmına tıkladım sonraki pencerede fotokopi makinesinin otomatik aldığı yeni IP adresini girdim. konica minolta listede göründüğü kurulumu kolay oldu.

Arkadaşlar merhaba. Sizlerden bir problemim hakkında yardım isteyeceğim. Okulumuza fiber bağlantı yapıldı. Tahtalarda internet var sorun yok. Ancak idari ve öğretmenler odasındaki bilgisayarlardan bazıları internete bağlanamıyor. Uçlarda falan sorun yok bazı bilgisayarları takınca var ama bazılarında bağlantı yok. IP adresi DNS onlar da otomatik. Sebebi ne olabilir acaba??

ağınızda otomatik ip veren diğer cihazları kapatın. onlardan otomatik ip aldığı için çalışmıyordur.

Resimde görülen cihaz bir Cisco Router. Görevi özetle Fiber interneti Vlan'lara ve alt ağlara bölerek ip bloklarına erişim hızları ve sınırlılıkları dahilinde dağıtmak.
Alet modem değil. Bilmeyen kurcalamasın.
Admin şifesi olmadan zaten ayar yapamazsınız.
Bu şifre sadece Telekom servis yetkililerinde olur.
Cihaz telekom sorumluluğundadır.
Size verilen port dışındaki porttan sinyal alamamanız için %95 diğer tüm portla off konumundadır.
Cihaz her portu ayrı-ayrı yönetilip programlanabilecek özelliktedir.

AP'ları yönetmek için ayrıca 2. bir cihaz gelmektedir.Çeşitli sebeplerden bazı okullara önce birisi sonra öbürü geliyor. Bazen ikisi birden gelip kuruluyor.
2. cihaz Cisco Server ve üzerinde çalışan AP controller yazılımı ile tüm kablosuz ağı mac filtreleme ile yönetiyor. Bütünleşik ve cihazlar arasında kesintisiz dolaşıma izin veren yapıda çalıştırıyor. O GELMEDEN WİFİ'ların çalışmasını BOŞA beklemeyin.
Bilgi almak için INNOVA yetkilileri ile Telekomla görüşebilirsiniz.

Ayrıca 3. bir ldu AP cihazları ET dışına çıkartılıp duvara monte ediliyor ve Adaptörleri iptal ediliyor.Cihazlar enerisini POE swictchlerden alacak. Bunu sağlamak için kabindeki Siwichlerden biri veya birkaçı POE destelki Switch'ler ile değiştiriliyor. Bu işlemde yapılsa bile yukarıda bahsettiğim cihaz gelmeden WİFİ çalışmaz. Çünkü bu AP cihazları iki tip çalışma modu vardır.
Lightweight ve Autonomous'mod dur.

Piyasada satılan basit ev tipi ve küçük ölçekli cihazlar Tplink'ler filan tem otonom(Autonomous) çalışan cihazlardır.
Resetle gir menüden basitten ayarala kullan yani.

Okullardaki Lightweight moddadır. Çevirmek için firmware güncelleme gerekir ve bunu yaprasanız cihaz garanti dışı kaldığı gibi sorumlusu siz olursunuz.
Cihazı terkrar fatih ağına entegre etmez ve Firmware atmazlar. KURCALAMAYIN.
Bu cihazlar bu modda AP Controllerdan (Kabine eklenen ikinci server tipteki cihazdan) config bilgisini alır.

DHCP özelliğini yazıcı ayarlarından mı aktif ediyoruz arkadaşlar modem den mi

2. Faz altyapıya ne zaman router gönderileceği belli mi ya da gönderiliyor mu bu sıralarda???

çepp' Alıntı:
Yazıcı ayarlari. Bizde fotokopi makinesi vardı. ağ ayarlarında dhcp özelliği.

Sayın çepp hocam bizim yazıcı fatih ethetnet kabloları takılınca cıktı vermemeye başladı olayı biraz acıklayabilir misiniz yarın deneyeceğim DHCP özelliğini yazıcı ayarlarından mı açıyoruz nasıl oluyor yardımm !!

Aynı durum hocam. Yazıci ayarlarından dhcp özelliğini bul açık yada etkin yap makineye göre değişiyor. Bizdeki fotokopi makinesi ayarların aktif olması için kendisi kapanıp açılıyordu. Sizinki kendisi reset yapmıyorsa dhcp yi açınca kapatıp açın. Yazıcı ayarlarından ip kısmına bakın otomatik ip almış olması lazım. Bu ip adresi ile yazıciyi kur. Sonra dhcp özelligini kapat.

çepp' Alıntı:
Aynı durum hocam. Yazıci ayarlarından dhcp özelliğini bul açık yada etkin yap makineye göre değişiyor. Bizdeki fotokopi makinesi ayarların aktif olması için kendisi kapanıp açılıyordu. Sizinki kendisi reset yapmıyorsa dhcp yi açınca kapatıp açın. Yazıcı ayarlarından ip kısmına bakın otomatik ip almış olması lazım. Bu ip adresi ile yazıciyi kur. Sonra dhcp özelligini kapat.

tmmdr hocam yani yazıcıyı ekle deyip tekrar kuracağım öyle mi

Geri