Faz2 altyapı fiber internet

Kodla Büyü

ege1977

Site Gezgini
Selam arkadaşlar faz2 altyapı çalışması sona erdi.Fiber bağlatma konusunda sıkıntımız var. Alt yapı için gelen arkadaşlar bağlantıyı bakanlık yapacak diyor.Bazı arkadaşlarımız ise kendi okulunuz telekoma müraacat edecek diyor. HAnği yolu izlemeliyiz Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Konu hakkında hiç bilgim yok lakin;
FATİH Projesinin hangi aşamasında kurumlarımız bir yere başvurdu ki Fiber için başvurulsun. Kurum listeleri, adresler,...vs Telekomda hazırda bekliyordur diye düşünüyorum. Kendi aralarındaki koordineyle ilgili değil mi sizce ?

Biz faz1 için uğraşmıştık hocam. Hatta telekom müdürlüğüne şahsen de gittim. Mem telekoma başvurun dedi, telekom farklı bir ilden özel bir firma ilgileniyor, sizin yapacağınız bir şey yok dedi. Bu iş yatar demiştim ama kendi çalışma takvimi içinde internetimizi bağladılar. Yani sizin de bir şey yapmanıza gerek yok.

Teşekkürler arkadaşlar .O zaman telekoma idare resmi olarak başvursun bakalım sonra beklemeye geçelim.

Hocam fiber için herhangi bir yere başvurmanıza gerek yok.alt yapıya geldikleri gibi internet için de zamanı gelince gelecekler.alt yapı farklı internet farklı işliyor.her biri için farklı kurumlarla ihaleler yapılmış.ayrıca fiber gelince telekomla bir işimiz kalmıyor.her şey artık merkezden.arıza kayıtlarını merkeze bırakıp beklemeye geçiyoruz.eskisi gibi değil artık.
Bu arada biz de faz2yiz ve aynı durumdayız.fiberi beklemeden access point alip meb hattini dagitacaz okula.

Fiber için alt yapıyı hazırlamışlarsa sınıflara ve odalara ethernet girişleri yerleştirilmiş, sistem odanıza kabinet kurulmuş olması lazım. İnternet olmasa da siz kabinet içindeki switchleri çalıştırın. Okulun herhangi bir noktasından ADSL modeminizi ethernet aracılığı ile duvara bağlayın. İnternetiniz tüm sisteme dağıtılacaktır. Alt ağ maskenizi ve modemdeki DHCP serveri bağlanacak istemci sayısına göre ayarlarsanız hiç sıkıntınız kalmaz.

Hocam şu bölümü anlayamadım yardımcı olursanız evinirim.'' Alt ağ maskenizi ve modemdeki DHCP serveri bağlanacak istemci sayısına göre ayarlarsanız hiç sıkıntınız kalmaz.''

Genellikle modemlerde alt ağ maskesi 255.255.255.0 olarak geliyor, bu da modemin dışında maksimum 253 istemci çalıştırabiliyor. Eğer size gereken daha fazlası ise A sınıfı bir ip tanımlayıp 10.0.0.1 gibi ve alt ağ maskenizi de 255.0.0.0 yaparak bağlanabilecek istemci sayısını artırabilirsiniz. Başlangıç ve bitiş ayarlarını DHCP kısmından da yapmanız gerekebilir.

Siniflardaki access pointleri kanali söküp devre dışı bırakmadan kabinetten internet dağıtılamıyor malesef.access pointler faz2de henüz aktif değil çünkü.

Telekom dan 2 kişi geliyor ve okul idaresi yani müdür ile sözleşme imzalıyorlar ve daha sonra fatura 3 ve 4 binlira arası geliyor siz ödemiyorsunuz bilginiz olsun.

Geri