Faz 2 duvar usb girişleri

Kodla Büyü

Parhelion

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar faz 2 ag sistemi yeni kuruldu fakat duvarlardaki usb girisleri calismiyor. Kurulumu yapanlar faz 2lerde bunlarin amacinin farkli oldugunu calismayacaklarini soylediler. Ikna olamadim cok sacma geldi boyle birsey var mi sizde calisiyor mu girisler? Ona gore tutanak yazacagiz

Bize geçen yıl Mayıs ayında kurulum yapıldı. Duvardaki prizlerden tahtaya kablo gidiyor. Kablo USB porta takılarak duvar prizindeki USB portlar çalışır hale geliyor.
Kısaca bizde duvardaki USB portları çalışıyor.

herzemsah' Alıntı:
Hocam bizde hepsi çalışıyor. Baska ne amaçla ola bilir ki? Süs mu?

Harici bir bilgisayar bağlandığında tahtanın dokunmatiğinin çalışması için.

coook' Alıntı:
herzemsah' Alıntı:

aynen boyle birseyler zirvaladilar hocam da simdi anladim olayi. hdmidan bagladigimiz bilgisayarin faresini tahtanin dokunmatigi ile kullanabilmek yani.. ama cok nadiren ihtiyac olur ona ya keske uzatma kablosu gorevinde yapsalarmis :-1: yine de ben bi sartnameyi inceleyeyim tesekkurler hocam

Parhelion' Alıntı:
coook' Alıntı:
herzemsah' Alıntı:

aynen boyle birseyler zirvaladilar hocam da simdi anladim olayi. hdmidan bagladigimiz bilgisayarin faresini tahtanin dokunmatigi ile kullanabilmek yani.. ama cok nadiren ihtiyac olur ona ya keske uzatma kablosu gorevinde yapsalarmis :-1: yine de ben bi sartnameyi inceleyeyim tesekkurler hocam

:+1: :alkis:

hocam bizimki de faz 2 normal çalışıyor. uzatma kablosu gibi. sadece usb3 harici HDD yi taktığımda görmüyor. onu direkt tahtaya taktığımda çalışıyor. ayrıca mouse için çalışan bır usb normal bir flash disk için çalışmaz mı?

Biz duvardaki usb leri flaş bellek girişi için kullanıyoruz. Tahtanın kendisindekiler USB 3.0 ama bozulmaya çok müsait. Sürekli tak çıkar yapınca bozulabilir. O yüzden siz de flaş bellek için duvardakileri kullanın, her ne kadar kullanım amacı farklı olsa da çalışıyor.

Duvardan gelen kablonun ucu böyle. Bunu tahtanın USB girişine takamadığım için USB girişlerinde flash bellek kullanamıyorum.

Ekli dosyalar

• yazici.png
    yazici.png
    86.3 KB · Görüntüleme: 701
anlasilan 2 farkli baglanti yapiyorlar. bizdeki duvara giden usb gordugunuz gibi type b girisinden baglanmis ve uzatma amacli calismiyor. ustte ise 2 adet usb 3.0 mevcut ikisi de bosta

ve isin ilginc yani sartnamede girisin amaci ve uclar icin type belirtmesi yapilmamis. veya ben bulamadim. ama karisikliga sebebiyet verdigi kesin. her yuklenici maddeleri kendi anladigina gore kablolama yapiyor

4.16.10. Bağlantı Prizi ile Etkileşimli Tahta arasına kanal içinden çekilecek USB kablo tek parça, orijinal ve uçları fabrikasyon sonlandırılmış olacaktır. USB kablosunun Bağlantı Prizi tarafı bağlantı prizine uygun ve Etkileşimli Tahta tarafı erkek olacaktır. USB kablonun tümü veya Etkileşimli Tahta tarafı kırmızı olacaktır. Etkileşimli tahtanın kurulu olmadığı durumlarda Teknik Şartname 12.2 Maddesi geçerlidir.
4.16.11. Dersliklerdeki Etkileşimli Tahta ile Bağlantı Prizi arasındaki bağlantı kanal içinden çekilmek üzere en az 3(üç) metre olmak üzere tahtanın bağlantı prizine mesafesine göre uygun uzunlukta USB kablosunun montajı yapılacaktır. Etkileşimli tahtanın kurulu olmadığı durumlarda Teknik Şartname 12.2 Maddesi geçerlidir.
4.16.12. USB kablonun teknik özellikleri aşağıdaki tabloda belirtilen değerlere eşit
veya daha iyi olacaktır.

Teknik Özellik Teknik Değerler
Versiyon: USB Versiyon 3.0
USB Tipi: High and full speed

Ekli dosyalar

• IMG_20160420_084939-01.jpeg
    IMG_20160420_084939-01.jpeg
    405.3 KB · Görüntüleme: 646
Parhelion hocam, evet. Sanirim 2 farkli kablo turu var projede. Flash bellekleri direk tahtaya taktirmak istemiyorum. Nasil çözüm bulacagiz bilmiyorum.

coook' Alıntı:
Parhelion hocam, evet. Sanirim 2 farkli kablo turu var projede. Flash bellekleri direk tahtaya taktirmak istemiyorum. Nasil çözüm bulacagiz bilmiyorum.

İdarenizle konuşun usb çoklayıcı alabilirsiniz hocam.Maliyetide çok fazla olmaz hem de tahtaların usb girişilerini korumuş olursunuz.
Yanılmıyorsam faz1 de usb leri tahtalara direk takmayın diye yazı da vardı.
Faz2 de panodaki bağlantılar harici bilgisayarı bağlamak için usb b kablolama seklinde çoğunda.

coook' Alıntı:
hocam bence 2 farkli tur yoktur. sanirim boyle bir karisiklik olabilecegi ongorulmemis ve sartnamede belirtilmesi unutulmus. bir netlik olmadigi icin de her yuklenici kendi yorumladigi gibi yapmis. ama hangisi yanlis yorumlamis orasi mechul. ben de tahtadakileri kullanmalarini istemiyorum acaba su adresteki donanim sorumlularindan gorus mu istesek? http://eogrenim.meb.gov.tr/SitePages/Fa ... tisim.aspx

soruna çözüm bulan var mı ben tahtaya direk takmak yerine duvardaki usb girişine takmak istiyorum

bizede dokunmatiği aktarmak için dediler, bende sizin olsun o usb girişleri dedim. sen bu kadar para harca yaptığın sisteme bak. vestelde iyi valla bi usb tamirine bin lira istiyor öylemi? sonra niye desteklenmiyor yerli malı deniliyor. işte bundan ötürü desteklenmiyor. adı üstünde işte yerli MALI...

Geri