Faz 2 alt yapı kurulumuna meb hattı bağlama

Kodla Büyü

misskinn

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar alt yapı tamamlandı, fiber hat daha bağlanmadı. Okulumuzda var olan meb hattını sistem odasındaki kabine takıp tahtalar a dağıtmak istiyorum. Resmini ekleyecegim, tam olarak nereye baglamam gerekiyor. Bizim normal hattimiza baktığımda çok fazla switch kullanılmış. Kabinin yanına getirdigim internet kablosu direk modemden değil. Denemelerimde olmadı.
365e9fb0368f46182495bc04b6fedccf.jpg

HM NOTE 1W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yukarıdaki kırmızı kablolar 11 tane akıllı tahtanın, alttaki beyazlarda 13 tane öğrt odası, rehber odası, memur ods v.b. yerlere giden kablolar. ben beyaz kablolara ilk önce uğraştım internet getirmeyi ve olmadı.

Hocam bizde altyapı kurulumu daha tamamlanmadı, kurulum yapan kişiler dediklerine göre sistem odasını kurmak için başka bir firma gelecek ve cihazı kuracak dediler. bu yüzden sadece kablo takmakla o işlerin olacağını sanmıyorum.

Hocam ben senin dediğin gibi kullanıyorum. İnterneten olan ağından ve ya doğrudan modemden gelen kabloyu ÜST SWİCHTEKİ SAĞDAKİ 27. PORTA TAKACAKSIN. BÖYLECE TAHTALARA - İDARİ ODAYA internet verirsin. Tahtaların çalışması için sınıflardaki accespointlerin kablolarının (Düz Bağlanması)takılı olmaması gerek.

Sağ olasın hocam. Düz bağlantıdan demek istediğini anlayamadım. Teşekkürler

Şuan accespointlerin ışıkları yanıyor.

Hocam ben o soruyu altyapıcılara sordumda. Mevcut ADSL modemin bu sistemde çalışmayacağını söylediler. Sonradan fiber uyumlu modem geleceğini ve bağlayacaklarını söylediler. Onlar gelesiye kadar tabiki tahtalarda internet olmayacak dediler. Eski sisteminizi kullanacaksınız dediler.

Faz 1 de yapmistik çalışıyordu.

Söyle anlatayım. ben bu düşüncemi altyapı kurulurken altyapıcılarla paylaştığım için bana bilgi verdiler. Aslında sistem fiber uyumlu ama şuan kullanmak için ilk önce yukarda dediğimi yapacaksın.
Tahtalara İNTERNET gitmesini istiyor isen (BUNU ALT YAPICILARA DANIŞARAK YAPSAN İYİ OLUR) SINIFLARDAKİ ACCESS POİNTLERE BİR GİREN BİRDE ÇIKAN KABLO VAR O İKİ İNTERNET KABLOSUNU birleştireceksin hocam. Yani acces pointe girmeden doğrudan tahtaya ulaşacaksın

BUNU ALT YAPICILARA DANIŞARAK YAPSAN İYİ OLUR YANLIŞ BİR UYGULAMA YAPMAK SENİ GÜÇ DURUMA SOKABİLİR

skydive707' Alıntı:
Söyle anlatayım. ben bu düşüncemi altyapı kurulurken altyapıcılarla paylaştığım için bana bilgi verdiler. Aslında sistem fiber uyumlu ama şuan kullanmak için ilk önce yukarda dediğimi yapacaksın.
Tahtalara İNTERNET gitmesini istiyor isen (BUNU ALT YAPICILARA DANIŞARAK YAPSAN İYİ OLUR) SINIFLARDAKİ ACCESS POİNTLERE BİR GİREN BİRDE ÇIKAN KABLO VAR O İKİ İNTERNET KABLOSUNU birleştireceksin hocam. Yani acces pointe girmeden doğrudan tahtaya ulaşacaksın

BUNU ALT YAPICILARA DANIŞARAK YAPSAN İYİ OLUR YANLIŞ BİR UYGULAMA YAPMAK SENİ GÜÇ DURUMA SOKABİLİR
Anladım, hiç uğraşmaya değmez. Kablosuz bağlanıyorduk aynı şekilde devam edelim o zaman. Teşekkürler bilgi için. İyi günler

skydive707' Alıntı:
Hocam ben senin dediğin gibi kullanıyorum. İnterneten olan ağından ve ya doğrudan modemden gelen kabloyu ÜST SWİCHTEKİ SAĞDAKİ 27. PORTA TAKACAKSIN. BÖYLECE TAHTALARA - İDARİ ODAYA internet verirsin. Tahtaların çalışması için sınıflardaki accespointlerin kablolarının (Düz Bağlanması)takılı olmaması gerek.
tam olarak nereye hocam bir işaretleseydin

hocam biz meb hattını tahtalarda kullanıyoruz. altyapıyı yapanlar bağlantıyı bu şekilde yapmış. daire içine aldığım beyaz kablo modemden swich e bağlanmış. 27 numaralı porta. mavi kablo ile de üst swich ten alttakine bağlantı verilmiş. tahtalarda da acces pointe gelen ucu çıkarıp doğrudan tahtaya giden key stone jack a bağladık. kanalın içinde kalıyor. kabloları çekerseniz görürsünüz. ama tabi fiber devreye gireceği zaman bağlantıları normale çevirmek lazım. yoksa acces pointler devreye giremez. umarım yardımı olur.

Ekli dosyalar

• 20160420_115721.jpg
    20160420_115721.jpg
    184.5 KB · Görüntüleme: 962
Sağol dostum. Bundan sonra merak edenler için güzel bir resim ve yazı olmuş

Merhaba arkadaşlar, bu başlık altında belki benim sorunumuda çözebiliriz. Bizim okulda da faz 2 altyapısı mevcut fiber yok. Modemden net bt sınıfına geliyor switch ile bt sınıfındaki bilgisayarlara internet dağıtılıyor. Sistem odasına da modem den bir çıkış var. Tahtalar sistem odasına bağlı fakat benim sınıftaki pc lerde net var tahtalarda net bazen var bazen yok, sorun ne olabilir acaba arkadaşlar?

baris52' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, bu başlık altında belki benim sorunumuda çözebiliriz. Bizim okulda da faz 2 altyapısı mevcut fiber yok. Modemden net bt sınıfına geliyor switch ile bt sınıfındaki bilgisayarlara internet dağıtılıyor. Sistem odasına da modem den bir çıkış var. Tahtalar sistem odasına bağlı fakat benim sınıftaki pc lerde net var tahtalarda net bazen var bazen yok, sorun ne olabilir acaba arkadaşlar?
okulun modemi o kadar bilgisayarı kaldıramıyor. Modem aç kapa yapınca düzelir benimde aynı sorunum var

misskinn' Alıntı:
skydive707' Alıntı:

Anladım, hiç uğraşmaya değmez. Kablosuz bağlanıyorduk aynı şekilde devam edelim o zaman. Teşekkürler bilgi için. İyi günler

BENCEDE HİÇ RİSK ALMAYA GEREK YOK

Harun BARIŞ' Alıntı:
hocam biz meb hattını tahtalarda kullanıyoruz. altyapıyı yapanlar bağlantıyı bu şekilde yapmış. daire içine aldığım beyaz kablo modemden swich e bağlanmış. 27 numaralı porta. mavi kablo ile de üst swich ten alttakine bağlantı verilmiş. tahtalarda da acces pointe gelen ucu çıkarıp doğrudan tahtaya giden key stone jack a bağladık. kanalın içinde kalıyor. kabloları çekerseniz görürsünüz. ama tabi fiber devreye gireceği zaman bağlantıları normale çevirmek lazım. yoksa acces pointler devreye giremez. umarım yardımı olur.
reSİM ÇOK YARDIMCI OLMUŞ BENİMDE ANLATMAK İSTEDİKLERİMİ ÖZETLEMİŞ

Faz2 lerde tahtalara giden hat once access point lere gidiyor ordanda tahtalara. Yani access point lerin aktivasyonu yapılmadiysa calismayacaktir. Su aşamada aktif değil birçoğu. Faz1 lerde sorunsuz baglarsiniz.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Harun BARIŞ' Alıntı:
hocam bizim sistem odasında beyaz kabloların olduğu switchte internet var.yukarıdaki kırmızı kablolaların olduğu switchlerde internet yok.beyaz kabloların olduğu yani internet olan swichte boş olan portların herhangi birinden en üstteki 27.porta kablo taksak üstteki switclere de internet gider mi?ya da ne yapmamız lazım?yardımcı olursanız sevinirim.

Tüm tahtalara sabit ip verdim bizdeki değişiklik yaptığım panelin fotosu umarım işini görür

Ekli dosyalar

• 20160425_092735.jpg
    20160425_092735.jpg
    122.5 KB · Görüntüleme: 561
  • 20160425_092515.jpg
    20160425_092515.jpg
    101.5 KB · Görüntüleme: 562
kırmızı kabloların olduğu portlarda internet var.laptopu kabloyla portlara takınca bağlantı sağlıklı bir şekilde sağlanıyor.yalnız access pointleri devre dışı bırakıp düz bağlantı yapınca sınıfların bazısında internet olmasına rağmen bazılarında sınırlı bağlantı diyor sabit ip ile de düzeltemedim.

okulundaki swtichler altta eklediğim resimdeki gibi olup da meb bağlantısı kullanabilen var mı? adamların söylediği harici bir switch al ve access pointleri devre dışı bırak. ben bu switchleri kullanmak istiyorum var mı aynı durumda olan?

fiber gelmeden kullanamazmışız.neden??? yani fiber dediğin bambaşka kablolar mı geliyor? illa portun birini kullanabilmeliyiz ama ben çözemedim işi...

Ekli dosyalar

• image-28-04-16-12-16.jpeg
    image-28-04-16-12-16.jpeg
    467.2 KB · Görüntüleme: 539
izmirli_312' Alıntı:
okulundaki swtichler altta eklediğim resimdeki gibi olup da meb bağlantısı kullanabilen var mı? adamların söylediği harici bir switch al ve access pointleri devre dışı bırak. ben bu switchleri kullanmak istiyorum var mı aynı durumda olan?

fiber gelmeden kullanamazmışız.neden??? yani fiber dediğin bambaşka kablolar mı geliyor? illa portun birini kullanabilmeliyiz ama ben çözemedim işi...

Bizde de durum aynı. Okul hattını verince portların bir kısmında özellikle kırmızı kabloların olduğu portlardan sıkıntısız bağlantı sağlanıyor fakat diğerlerinde bağlantı olmuyor.
Boş bir porta takıyorum internet var hemen yanındaki beyaz kabloyu çıkarıp kontrol ediyorum yok.
Switch alıp hazır çekili kablolar vasıtası ile ap'leri devre dışı bırakarak kullanabilirsiniz diyorlar.
Evet hazır kablolar çekili, switch alıp çözelimde ilerde okulun pek işine yaramayacak malzemeye 100lira bile olsa para vermek istemiyorum.

Programlanabilir cihazlar olduğu için ben yazılımsal bir çözüm olduğunu ve bu nedenle pek müdahele edemeyeceğimiz kanaatindeyim.
Bu cihazlarla ilgili fikir verebilecek arkadaşımız varmı?

Geri