Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Hocam tekrar yazıyorum.

Yeni imajın özelliklerini test etme amaçlı olarak ilk yüklemeyi yapmadan önce bazı özelleştirmeler uygulayalım. Daha önce bu imajın hiç kurulmadı ET ye ilk yükleme yapılacağını varsayarak yazıyorum, eğer daha önceden bu imajın önceki sürümü yüklü ise lütfen uyarın.

Kendi özel duvar kağıdınız
Kendi özel bir web sayfasına ait masaüstü kısayolunuz
D: sürücüsüne atılacak uygulama, dosya ve klasörler
D: sürücüsüne atılan yukarıdaki içeriğe ait kısayollar(bu kısayolları aynı içeriği başka bir bilgisayarda d: sürücüsünde oluştup masaüstüne kısayollarının atarak oluşturabilirsiniz)
Kendi verdiğiniz bilgisayar adı
İmajla beraber USB Raptor kurulumunun da sağlanması

Bunların nasıl yapılacağı iso içindeki bilgiler.pdf dosyası içinde yazmaktadır. Olmayanı özelden yazacağım. Takıldığınız yer olursa haberleşiriz.
Hocam usbraptoru denemedim. özel duvar kağıdı hariç diğerlerinde sıkıntı yok.
Sistem gayet hızlı
Windows 10 1809 lisanslama sıkıntısı olmadı.
yarın da inşallah usbraptor deneyip haber ederim

Hocam usbraptoru denemedim. özel duvar kağıdı hariç diğerlerinde sıkıntı yok.
Sistem gayet hızlı
Windows 10 1809 lisanslama sıkıntısı olmadı.
yarın da inşallah usbraptor deneyip haber ederim

Anladığım kadarıyla
Masaüstü web ve dosya klasör kısayolları özelleştirmesi çalıştı.
D: sürücüsüne dosya klasör aktarma da çalıştı.
Bilgisayar adı verme de çalıştı.

Hocam duvar kağıdını denemediniz mi yoksa denediniz de olmadı mı?
Dosya gezgininin uzantıları gizleme özelliği varsayılan olarak etkindir. Bu durunda duvar kağıdı dosya isminde uzantı .jpg görünmez, siz jpg olduğundan eminseniz sıkıntı olmaz zaten dosya türü olarak da açıklamasında yazar. Eğer uzantıları gösterecek şekilde ayarları değiştirirseniz o durumda Duvarkagidi.jpg olmalıdır.
Daha öncede bu şekilde sorun yaşayan olmuştu. Bir hocam dosya adını DuvarKagidi.jpg yapmıştı ama dosya uzantılarını gizleme etkin olduğundan dosya aslında DuvarKagidi.jpg.jpg şeklinde oluşmuştu ve imaja uygulanmadı. İnşallah anlatabilmişimdir.

O nedenle Bilgiler.pdf dosyasının başlangıcında dosya uzantısını gösterme özelliğinin açılması gerektiğini belirtmiştim.

USB Raptor imaj yüklemeden önce ayarlanan bir kilit programı, imajı kurarken istenirse bunuda kuruyor.
Şimdi duvar kağıdı ve usb raptor için tekrar bir yükleme yapmanız gerekiyor, zahmet olmazsa bunu aynı ET üzerinde yapmanızı istiyorum.

Aynı ET ye tekrar kurulum yaparken usb bellekteki ayarlar klasörü içinde ImajYenile.txt ile AyarlariSil.txt oluşturunuz. ImajYenile.txt kurulum esnasında ET içindeki yedek imajın kullanılmasını engeller ve yeni imajın usb/ağ ortamından alınarak ET üzerindeki imajı günceller ve uygular.
AyarlariSil.txt yeni eklediğim bir özellik. Bu kullanılmazsa imaj yenilenirken daha önceki kurulumda belirtilen özelleştirmeler muhafaza edilir. Kullanılırsa tüm önceki özelleştirmeler kaldırılır. (duvar kağıdı, kısayollar, usbraptor kurulum ayarları ve bilgisayar adı).

O nedenle bu kurulum öncesi usb bellekte farklı kısayollar ve bilgisayar adı belirtiniz. Duvar kağıdınızı ve usb raptor ayarınızı da unutmayınız.
Usb raptor ön ayarlamaları esnasında en az bir tane anahtar usb bellek oluşturmayı unutmayın. Çünkü imaj yükleyince direkt uab raptor devrede olacak ve bu usb anahtarla açacaksınız.

Hocam merhaba. Önceki imajı okulumuzdaki Akıllı tahtalara kurduk. Emeğinize, aklınıza sağlık. Kullanan tüm öğretmenler çok memnun. Sadece, bazı tahtaların etkinleşmesi hemen olmasına rağmen bazıları daha sonra etkinleşti. Bazıları da hala etkinleşmedi. Zaman içerisinde etkinleşecektir. Yeni imajı ne zaman paylaşacağını öğrenmek istedim. Merakla bekliyorum. Rica etsem sakıncası yoksa (hazırsa) paylaşabilirmisin. İkinci döneme yeni imajla başlamak güzel olacaktır...
Hocam ben BT öğretmeni değilim. Okulumuzda da yok. Akıllı tahtalarla ilgilenen kimse olmadığı için gönüllü oldum. Çabalarımla ve özellikle senin imajla çok rahatladık. Tekrar teşekkür ederim.Eline sağlık.

Hocam yeni sürüm kurulum imajının şu anda gönüllü kadaşlarla son kontrolleri yapılıyor.

Siz de bu ekibe dahil olun size de göndereyim.

Özelleştirmeleri kullanıyor musunuz, usb kilit programına ihtiyaç duyuyor musunuz, et ler faz 1 mi faz 2 mi?

Hocam yeni sürüm kurulum imajının şu anda gönüllü kadaşlarla son kontrolleri yapılıyor.

Siz de bu ekibe dahil olun size de göndereyim.

Özelleştirmeleri kullanıyor musunuz, usb kilit programına ihtiyaç duyuyor musunuz, et ler faz 1 mi faz 2 mi?

Hocam;
okulumuzdaki ET ler Faz 2,
ATAK 2.0 sorunsuz olarak kullanılıyor,
D sürücüsüne dosya klasör aktarmada sıkıntı yaşanmadı.

Başka özelleştirme kullanmadım.
Elbette yardımcı olmak isterim. Ne kadar olabilirim bilmiyorum.
Haftaya okula uğrayıp akıllı tahtaları kontrol etmeyi düşünüyorum.

Hocam;
okulumuzdaki ET ler Faz 2,
ATAK 2.0 sorunsuz olarak kullanılıyor,
D sürücüsüne dosya klasör aktarmada sıkıntı yaşanmadı.

Başka özelleştirme kullanmadım.
Elbette yardımcı olmak isterim. Ne kadar olabilirim bilmiyorum.
Haftaya okula uğrayıp akıllı tahtaları kontrol etmeyi düşünüyorum.
Hocam yeni sürümde atak kurulumunu, imajı kurduktan sonra usb bellekteki atak klasörünü kullanarak ordaki imajaatakkur uygulamasıyla başlatarak kurun.

İmajı daha önce kurarken kullandığınız imaj hangi tarihe ait bilmiyorum ama AgYolu.txt desteği var ise imajı ağ destekli olarak kolayca güncelleyebilirsiniz.

Öncelijke önceki imajınızın bilgiler.pdf dosyasından AgYolu.txt destekleyen sürümü olup olmadığına bakın. Eğer bu destek var ise bir ET üzerinde imaj paylaşım klasörü oluşturup, yeni imajı ve d: sürücüne atılmasını istediğiniz dosyaları buraya koyun. Var ise özelleştirmeleri de ekleyebilirsiniz.
Herhangi bir usb bellekte MAYGUNimg klasörü oluşturun. Önceki imaj sürümünde geçerli olan ana dizinde ImajYenile.txt ve AgYolu.txt dosyalarını oluşturun. AgYolu.txt içine paylaşım klasörünün bilgilerini girin. Bunun videosu var idi.
Son olarak da bu usb belleği ET ye takıp windows kurtarma seçeneklerinden imajla yenilemeyi başlatın.
Ağ paylaşım klasöründenki imaj kullanılarak ET yenilenecek, d sürücüsüne dokunulmayacaktır. Var ise d: sürücüne aktarılacak dosyalar yine de aktarılacaktır.
D: sürücünün temizlenmesini isterseniz usb belleğe DTemizle.txt de oluşturun yada ET nin komple temizlenmesini isterseniz TamTemizlik.txt de oluşturabilirsiniz.

Mustafa Hocam emekleriniz için teşekkürler büyük kolaylık sağladı.
FAZ 2 tahlarda imaj kontrol
- imaj atma işleminden sonra otomatik yeniden başlama > problem var (bu ekranı kapattıktan sonra ilk kurulum özellştirmelerini yapıp sistemi açıyor)
1.jpg
- Faz 2 etkinleştirme >çalıştı ( Sistemi birkaç defa yeniden başlattıgımızda kendilğinden oluyor)
5.jpg
- Duvarkagıdı özellştirmesi > çalıştı
- DSurucusu dosya kopyalama > çalıştı
- Mini Önyükleme Ortamları > çalıştı
4.jpg

- Kısayol Kişiselleştirme > çalıştırmadım (rufusla oluşturulmuş imaj usb'de DSucursune portable program attım, bu programın kısayonunu MAYGUNimg'e oluşturdum kurulumdan sonra kısayolu masaütüne aldı ama yol olarak gösteremeyi beceremdim sanırım )
2.jpg

-Sagtıklama menüsü aralıklı
3.jpg

FAZ 1 tahlarda imaj kontrol
Rufus'da Disk bölüm düzenini yanlış seçmişim ("UEFİ için MBR düzeni ) bundan dolayı Usb'ile boot ediyrum fakat yükleme ekranına geçemedim takıldı. Tekrar deneyip güncelleyecegim

Hocam masaüstü simgelerinin yerini sabitleme özelliği varmıydı ?

Son düzenleme:
@terhan hocam yaptıklarınızı inceledim. Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Sanırsam imaj oluştururken test etmek istediğim birkaç şey için otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırakmıştım. Ben unutmuşum, farkettiniz. Bir de orda parametre hatalı yazıyor, onuda not aldım.

Ek masaüstü kısayolları oluştururken, ET de kısayolların hedefi nerede olacaksa kısayolların hedef adresi de öyle olmalıydı. Bu işlemi en kolay bir bilgisayarın d: sine aynı içeriği atıp, bunlara sağ tık gönder masaüstünde kısayol oluşturursanız o zaman o kısayolların hedefi de D:\.... şeklinde olurdu. Siz direkt usb bellek üzerinde kısayol oluşturduğunuzdan hedefleri yine aynı yerde arıyor.

Sağ tık menü aralıklarını Microsoft bu windows sürümünde zorunlu kılmış. Şu an yapacak birşey yok malesef. Alışılacak mecburen.

Faz1 ler için bios\mbr olarak usb bellek oluşturmak gerekli idi. Bu şekilde oluşturulan usb bellek ile ayrıca UEFI.txt kullanarak faz2 lere de UEFI kurulum yapılabiliyordu.

Hocam bir de faz1 ve faz2 lerde tanınmamayan donanım varmı ona da bakabilirmisiniz? Bir de bilgisayar adı özelleştirmesini deneyebilir misiniz?

Masaüstü simge sabitlemekten kasteddiğiniz sanırsam öğrencilerin simge yerlerini değiştirememesi. Bu malesef windows ile alakalı bir durum. Ama yine de bir bakacağım.

Son düzenleme:
Hocam merhaba,
imaj faz1 de çalıştı, bilgisayar hızı donanıma göre normal
FAZ 1 tahlarda imaj kontrol
- imaj atma işleminden sonra otomatik yeniden başlama > problem var (komut ile yeniden başattıgımızda (dokunmatik çalışmıyor/ faz2 de çalışıyordu) ilk kurulum özellştirmelerini yapıp sistemi açıyor)
1.jpg
- Faz 1 etkinleştirme >çalışmadı ( Bir makienede windows 10 lisanslı görünüyordu, kurulumdan sonra ektinleştirme çalışmadı , GenuineTicket yöntemi ile yapılacak sanırım )
- Duvarkagıdı özellştirmesi > çalıştı
- DSurucusu dosya kopyalama > çalıştı
- Mini Önyükleme Ortamları > çalıştı
-Tanınmaya donanım> yok
3.jpg 4.jpg 5.jpg

-Dokunmatik hassatiyetinin ayarlaması gerek biraz.

FAZ 2 tahlarda
-Tanınmaya donanım> yok
6.jpg 7.jpg 8.jpg

artık öğrenci - öğretmen kullanımına göre takibini yapacagım

Ben kurulum sonra atakta problem yaşadım.
Kurulduktan sonra Ebaadmin şifresi girmeden devreye girmiyor. (yanlışım yoksa tahtanın fişi çekilirse oluyor. tekrar deneyecegim)
Normal kullanıcıya admin yetkisi verirlirse açılışta şube ismi girmeden başlamıyor.
kurulumu imajı attıktan sonra sizin dökümandaki gibi yaptım. Şuan bunun çözümünü bulmaya çalışıyorum
Usb Raptor hakkında ne düşünüyorsunuz ? onu deneyecegim sanırım

Son düzenleme:
@terhan hocam faz1 lerde dokunmatik çalışmadı demişsiniz, sonra dokunmatik hassasiyeti ayarlanması lazım demişsiniz. Aygıt yöneticisinde ise dokunmatik tanınmış olarak görüyor. Sorunu tam olarak algılayamadım. Usb den önyükleme yapıldığında mı çalışmıyor?

Faz1 ler için dokunmatik kalibrasyon programı yüklü, başlay menüsünde sağ tarafta olmalı.

Eğer faz1lerde daha önce windows 10 etkinleşmesi olduysa yine otomatik etkinleşmesi lazımdı. Daha önce windows 10 kurulumunda lisans anahtarına göre aürğm seçiyorudu, bu sefer imajı oluştururken pro education seçeneği vardı o şekilde oluşturmuştum. Etkinleştirilmiş başka faz1 tahta var ise orda hangi windows sürümü olarak lisanslandığına bakabilir misiniz. Eğer yine pro education ise zamabla etkinleşmesi lazım.

Atak usb bellekteki atak klasörü içindeki imajaatakkur.exe uygulamasını yönetici olarak çalıştırarak kurunca sorun olmaması lazım.
Usb raptor daha stabil ve sorunsuz. Hem anahtar usb bellek oluştururken, hem de kullanırken. Üstelik imaj ile beraber kurulabilmesi büyük avantaj. Kurulum bitince direkt devreye giriyor.

Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:
@terhan hocam faz1 lerde dokunmatik çalışmadı demişsiniz, sonra dokunmatik hassasiyeti ayarlanması lazım demişsiniz. Aygıt yöneticisinde ise dokunmatik tanınmış olarak görüyor. Sorunu tam olarak algılayamadım. Usb den önyükleme yapıldığında mı çalışmıyor?
Hocam orda şunu demek istedim Faz2 de kendiliginden başlamasa bile komut/ klavye bağlamadan pencereyi kapatarak yeniden başlatabiliyorduk, Faz1 de bu ekranda dokunmatik devre dışı. kuranlara bilgi amaçlı yazdım

Faz1 ler için dokunmatik kalibrasyon programı yüklü, başlay menüsünde sağ tarafta olmalı.
kuranlara bilgi amaçlı yazdım

Eğer faz1lerde daha önce windows 10 etkinleşmesi olduysa yine otomatik etkinleşmesi lazımdı. Daha önce windows 10 kurulumunda lisans anahtarına göre aürğm seçiyorudu, bu sefer imajı oluştururken pro education seçeneği vardı o şekilde oluşturmuştum. Etkinleştirilmiş başka faz1 tahta var ise orda hangi windows sürümü olarak lisanslandığına bakabilir misiniz. Eğer yine pro education ise zamabla etkinleşmesi lazım.

Hocam bize başka okullardan 4 tane faz1 geldi şu an 2 si çalışır durumda, onlardanda 1'inde lisans vardı. Benim atladıgım birşey olabilir gene kontrol ederim.
10.jpg 9.jpg

Atak usb bellekteki atak klasörü içindeki imajaatakkur.exe uygulamasını yönetici olarak çalıştırarak kurunca sorun olmaması lazım.

Tam sebebini anlamadım 1. gün 5 faz2 de ATAK sorunsuz kuruldu tahtaları yeniden başlatınca otomatik devreye de girdi , etresi gün tekrar kontrol ettigimde bahsettigim sorun oldu (bu arada görebildigim tek şey tahtaların silindiği için fişini çekmişler ) bunada net bişerşey diyemiyorum tüm tahtaları sıfırlamaya çalışınca detaylı inceleme fırsatım olmadı, sorunla ilgili birkaç yöntem deneyebildim.

Birde USB raptoru deneyecegim.

Hocam ben teşekkür ederim yardımlar için, imaj gayet stabil.
"7. Adım: "ImajKurulumunaHazırla.exe" uygulamasını çalıştırın. "USBRaptor.maygun" adlı bir dosya oluşturulacak. Bu dosyayı ve "more_settings.ini" dosyasını imaj klasörüne (imaj dosyasının yanına/ USB ya da Ağ fark etmez) kopyalayın."

Bu yöntem akıllı tahtaya sonradan kurulum için degil sanırım degil mi ? imaj atarken otomatik kurulum için..

Güncelleme.
İmaj ile kurulumu içinmiş :)

Son düzenleme:
Hocam orda şunu demek istedim Faz2 de kendiliginden başlamasa bile komut/ klavye bağlamadan pencereyi kapatarak yeniden başlatabiliyorduk, Faz1 de bu ekranda dokunmatik devre dışı. kuranlara bilgi amaçlı yazdım

kuranlara bilgi amaçlı yazdım

Hocam bize başka okullardan 4 tane faz1 geldi şu an 2 si çalışır durumda, onlardanda 1'inde lisans vardı. Benim atladıgım birşey olabilir gene kontrol ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 62401 Ekli dosyayı görüntüle 62400

Tam sebebini anlamadım 1. gün 5 faz2 de ATAK sorunsuz kuruldu tahtaları yeniden başlatınca otomatik devreye de girdi , etresi gün tekrar kontrol ettigimde bahsettigim sorun oldu (bu arada görebildigim tek şey tahtaların silindiği için fişini çekmişler ) bunada net bişerşey diyemiyorum tüm tahtaları sıfırlamaya çalışınca detaylı inceleme fırsatım olmadı, sorunla ilgili birkaç yöntem deneyebildim.

Birde USB raptoru deneyecegim.

Hocam ben teşekkür ederim yardımlar için, imaj gayet stabil.
"7. Adım: "ImajKurulumunaHazırla.exe" uygulamasını çalıştırın. "USBRaptor.maygun" adlı bir dosya oluşturulacak. Bu dosyayı ve "more_settings.ini" dosyasını imaj klasörüne (imaj dosyasının yanına/ USB ya da Ağ fark etmez) kopyalayın."

Bu yöntem akıllı tahtaya sonradan kurulum için degil sanırım degil mi ? imaj atarken otomatik kurulum için..

Güncelleme.
İmaj ile kurulumu içinmiş :)

Aynen öyle @terhan hocam. Tahtaya imaj atılırken aynı anda usb raptor de kuruluyor. İmaj kurulumundan sonra tekrat usb raptor kurulumu ile uğraşmaya gerek kalmıyor. Zamandan ve emekten tasarruf için.

Ben bunu imajı başlat gerisini unut gitsin diye yaptım. Mesela tüm okul için düşünürken, imajı ve usb raptor ayar dosyalarını ağ paylaşımına atıp, içinde MAYGUNimg klasörü olan ve ImajYenile.txt ile AgYolu.txt dosyalarını barındıran bir usb belleği herhangi bir ET ye takıp, windows kurtarmadan imaj yüklemesini başlatarak her sınıfta 1-2 dakika zaman alacak bir işlem ile tüm okulu kısa bir sürede güncelleyebilmek için düşündüm.

Diğer arkadaşlardan kullanan varmı bilmiyorum ama usb raptor özelliğini ilk kullanan sizden duydum. Atak programını ben de kullanıyorum ama hem usb anahtar oluşturmadaki sıkıntıları hemde stabil çalışmaması beni düşündürüyor. Okulumuzda öğretmenlermiz kendi usb anahtarını kendi oluşturuyorlar, bu da atak da sıkça sorun oluşturuyor.
Usb raptor ü hazırlayan kişi ile görüşerek imaja eklemesini yapmıştım. Aynı şekilde atak ı oluşturun muharrem hocayla da görüştüm ama şu an için atak daki sıkıntıları aşamadık.

Hocam, imaj ne zaman hazırlanır. 2. dönem bazı okulların tahtalarına tekrardan imaj kurulumu yapacağız. Sizin imajınızı bekliyoruz. İyi çalışmalar dilerim...

Hocam, imaj ne zaman hazırlanır. 2. dönem bazı okulların tahtalarına tekrardan imaj kurulumu yapacağız. Sizin imajınızı bekliyoruz. İyi çalışmalar dilerim...

Şu anda yeni sürümle birlikte bazı yeni özelliklerinde eklenmesiyle test sürecinde.

Yeni sürümde kurulum imajın uygulanmasının ardından windowsu özeleştirip sonrasında kendi imajınızı oluşturabiliyorsunuz.
Bu şekilde oluşturulan imajlar forumdaki diğer imajlar gibi bir klon imajı oluyor.

Hem kurulum imajı hem de klon imajı başka bilgisayara atarken bilgisayar adını belirleyebiliyor, üstelik istersek rasgele bilgisayar adı vermesini de sağlıyabiliyoruz.

Bir bilgisyara imaj kurulduğunda tekrar imaj yenileme işleminde aksi belirtilmediği sürece bilgisayar adı, duvar kağıdı, kısayol özelleştirmeleri saklı kalıyor.

Benim tarafımda da bazı düzenlemeler ve iyileştirmeler de yaptım.

Tüm bunlar katılan arkadaşlarla beraber test sürecinde. Kararlı hale geldikten sonra yayınlayacağım.

Bir özellik daha ekledim.
Masaüstü simge yerleşimini sabitledim.

Masaüstü simgelerinin yeri değişse bile sonraki açılışta yada masaüstü sağ tık menüsündeki seçenekle eski haline getirilebiliyor.

Son haliyle test imajına eklenen özellikler:

• Windows güncelleştirme kapatıldı
    • Kendi imajınızı oluşturma ve bu imajı uygulama seçenekleri eklendi
    • Faz 1 için kalibrasyon yazılımı eklendi
    • Sürücüler güncellendi.
    • Sistem iyileştirmeleri yapıldı.
    • Bazı alt yapı ve kullanıcı programları eklendi.
    • ETKullanici için uzak masaüstü bağlantısı etkinleştirildi.
    • Wake On LAN özelliği çalışır hale getirildi(BIOS ayarlarınızın buna elverişli olacak şekilde yapılandırılması size ait).
    • İmaj yenilerken önceki özelleştirmelerin korunması ve tekrar uygulanması sağlandı. İsteğe göre özelleştirmeler kaldırılabilir.
    • Bilgisayar adını belirleme işlevi eklendi.
    • Rasgele bilgisayar adı belirleme işlevi eklendi. Bu kendi aldığınız imajı uygularken aynı isimli bilgisayarlar oluşmasını engeller.
    • İmajı sistem yedeğine almadan direk uygulama işlevi eklendi(Sistem yedeğinde tutulan imajı yenilemeden, ona hiç dokunmadan direk kaynağından C: ye imaj uygulama. Normalde imaj kaynağından önce sistem yedeğine kopyalanır ve ordan C: ye atılır. Bu yöntem ise bir imajı denemek için ideal bir yöntem, yeni yüklenen imaj beğenilmez vs nedenlerle tekrar sistem yedeğindeki son kayıtlı imaja dönüşebilir).
    • Otomatik işlem sürecini iptal etme seçeneği eklendi.
    • Yeni önyükleme ortamlarında ayar txt dosyaları Ayarlar adlı bir klasörde toplandı.
    • Atak için imaja özel kurulum ön programı güncellendi.
    • Masaüstü simge yerleşimi değişikliklere karşı sabitlendi. Sistem açılışında ya da masaüstü sağ tık menüsünden direkt yapılabilir.
Unuttuğum var ise ekkerim.

Değerli hocalarım yeni imajı test amaçlı olarak genele paylaşma kararı verdim.

Not: İmaj test amaçlı olduğundan dolayı sadece ağ üzerinden imaj yükleme işlevi aktifdir. Direkt usb bellekten imajı almamaktadır. İmajın yenilenmesi için ImajYenile.txt ayar dosyasına ihtiyaç vardır, bu olmazsa ET üzerindeki yer alan önceki imajı tekrar yüklemeye geçer, buna dikkat edin. Artık ayar dosyaları USB belleğin kök dizinine değil Ayarlar adlı klasör altında bulunmaktadır.

İmaj dosyasının yanında BilgisayarAdi.txt dosyası vardır. Bu dosyayı da ağ paylaşım klasörüne atıp yükleme yapılan bilgisayarlara önceden bilgisayar adı verebilirsiniz.
BilgisayarAdı.txt içeriğinde ne yazıyorsa bilgisayar adı o olur. Eğer bu dosya yok ya da içeriği boş ya da içinde * karakteri var ise rasgele bir bilgisayar adı üretilir.
Bilgisayar adı verilirken 15 karakter sınırını aşmaya dikkat edin.

Son düzenleme:
Hocam ana konudaki imajı (1709) yükledim bugün deneme amaçlı. Ekran klavyesi sadece internet explorer ve windowsta otomatik geliyor. Chrome, firefox ve libre office de otomatik gelmiyor. Niye böyle bir sıkıntı oldu acaba?

Hocam ana konudaki imajı (1709) yükledim bugün deneme amaçlı. Ekran klavyesi sadece internet explorer ve windowsta otomatik geliyor. Chrome, firefox ve libre office de otomatik gelmiyor. Niye böyle bir sıkıntı oldu acaba?

hocam çünkü onların üretici microsoft....
isterseniz bir üst mesajdaki son imajı yükleyin. Son sürümde böyle bir sıkıntı yok galiba.

Son düzenleme:
Değerli hocalarım imajı yine test amaçlı olarak genele paylaşma kararı verdim.

Yeni imajın linkini veriyorum: https://drive.google.com/open?id=1eJ4SeONfOj-bdM5I7I_NNNYHLpuAOWbj

Not: İmaj test amaçlı olduğundan dolayı sadece ağ üzerinden imaj yükleme işlevi aktifdir. Direkt usb bellekten imajı almamaktadır. İmajın yenilenmesi için ImajYenile.txt ayar dosyasına ihtiyaç vardır, bu olmazsa ET üzerindeki yer alan önceki imajı tekrar yüklemeye geçer, buna dikkat edin. Artık ayar dosyaları USB belleğin kök dizinine değil Ayarlar adlı klasör altında bulunmaktadır.
İmaj dosyasının yanında BilgisayarAdi.txt dosyası vardır. Bu dosyayı da ağ paylaşım klasörüne atıp yükleme yapılan bilgisayarlara önceden bilgisayar adı verebilirsiniz.
BilgisayarAdı.txt içeriğinde ne yazıyorsa bilgisayar adı o olur. Eğer bu dosya yok ya da içeriği boş ya da içinde * karakteri var ise rasgele bir bilgisayar adı üretilir.
Bilgisayar adı verilirken 15 karakter sınırını aşmaya dikkat edin.
bu imajı usb ye atıp kurulum yapılamıyor şuan ağ üzerinden kurulum yapılıyor, doğru mu anlamışım hocam.
Bir de masaüstü arkaplan vs değiştirmeyi yönetici onayı ile kurulum dışında yapamıyor muyuz?

bu imajı usb ye atıp kurulum yapılamıyor şuan ağ üzerinden kurulum yapılıyor, doğru mu anlamışım hocam.
Bir de masaüstü arkaplan vs değiştirmeyi yönetici onayı ile kurulum dışında yapamıyor muyuz?
Hocam imajlı önyükleme isosunu indirin, bunun içindeki imaj dosyasını ağ paylaşım klasörüne atmanız gerekecek.
Mini önyükleme isosu ile usb bellek oluşturun. İsterseniz usb belleği imajlı önyükleme isosuyla da oluşturabilirsiniz, bu hem uzun sürer hem de oluşturduktan sonra ağdan imaj almaya geçmesi için imaj dosyasını usb den silmeniz gerekir.

Masaüstü arkaplan vs. kurulum esnasından yapnaız daha uygun olur, kurulduktan sonra yapmak için yönetici izni gerekir ve kısıtlamları kaldırmanız gerekir bu da sizin windows sistem bilginize bağlıdır.

Hocam kullandıktasn sonra geri bildiriminizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Hocam imajlı önyükleme isosunu indirin, bunun içindeki imaj dosyasını ağ paylaşım klasörüne atmanız gerekecek.
Mini önyükleme isosu ile usb bellek oluşturun. İsterseniz usb belleği imajlı önyükleme isosuyla da oluşturabilirsiniz, bu hem uzun sürer hem de oluşturduktan sonra ağdan imaj almaya geçmesi için imaj dosyasını usb den silmeniz gerekir.

Masaüstü arkaplan vs. kurulum esnasından yapnaız daha uygun olur, kurulduktan sonra yapmak için yönetici izni gerekir ve kısıtlamları kaldırmanız gerekir bu da sizin windows sistem bilginize bağlıdır.

Hocam kullandıktasn sonra geri bildiriminizi bekliyorum.
Kurulum yapmak için sormamıştım hocam, okuduğumu doğru anladıysam araştırma yapacaktım o yüzden sordum ki doğru anlamışım. Bu doğrultuda biraz araştırma yapacağım. Yaptığınız imaj dosyasını hazırlamada hangi yöntemleri kullandığınızı da anlattığınız bir makale vs hazırlarsanız ( yoksa tabi ki, varsa ben bilmiyorum kusuruma bakmayın) yöntem ve çalışma yolu göstermek adına çok faydalı olacaktır.

Kurulum yapmak için sormamıştım hocam, okuduğumu doğru anladıysam araştırma yapacaktım o yüzden sordum ki doğru anlamışım. Bu doğrultuda biraz araştırma yapacağım. Yaptığınız imaj dosyasını hazırlamada hangi yöntemleri kullandığınızı da anlattığınız bir makale vs hazırlarsanız ( yoksa tabi ki, varsa ben bilmiyorum kusuruma bakmayın) yöntem ve çalışma yolu göstermek adına çok faydalı olacaktır.
Hocam bunun için önceki sayfalarda bilgi vermiştim yapım aşamaları vs yazıyordu çünkü dah aönce de çok sorulmuştu.

Geri