Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Kurumsal Windows 10 İmajı (Kararlı Sürüm - Ağdan İmaj alma +++ vs özelliklerle)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam soruları konu başlığı altında cevaplıyorum. İlk mesajdaki bu konuyla alakalı videoyu izlemenizi öneririm.

2. exelsior

exelsior Aktif Üye

ATAK programının imaj kurulumuyla seçimlik olarak beraber yapılması işi şu anda biraz beklemede kalacak gibi. Muharrem hocamla bazı değişiklikler yapmamız gerekebilir.

Diğer yandan USB Raptor adlı programın imaja seçimlik olarak eklenmesi sürecini de başlattım, aşama aşama gidiyorum. Programın yapımcısıyla görüşüyorum. Bu konuda sonraki versiyona bazı eklemeler yapacağını ifade etti ama ben şu anki hali ile başladım.

Usb Raptor hakkında birkaç bilgi vereyim. Eğer imajla beraber Usb Raptor yüklenmesini isterseniz:
    • USB Raptor imaj usb belleğinde hazır gelecek.
    • Ayarlamaları tek tıkla yaptıracaksınız.
    • Sadece parola belirleyip, okul ismi belirteceksiniz.
    • Ardından tek tıkla, imajla beraber kurulum için gerekli bir dosyayı oluşturacaksınız.
    • İmaj kurulduğu her tahtada usb raptor kurulu ve ayarlı gelecek.
    • Anahtar flash bellekleri kolayca tek tıkla oluşturabileceksiniz.
    • Anahtar usb bellekler kopyalanarak kullanılamaz olacak.
    • Tek anahtar usb bellek tüm tahtaları açabilecek.

Gelişmeleri yine burdan duyuracağım

Son düzenleme: 10 Kasım 2018 21:17
  3. scofield9

scofield9 Site Gezgini

Hocam ellerine sağlık çok güzel ve kapsamlı bir çalışma olmuş. Allah Razı Olsun.:)

4. ramseyy

ramseyy Site Gezgini

hocam elinize sağlık imaj çok işimize yaradı.
    Ancak klavyede Q klavyeyi seçince görsel olarak klavye değişiyor ama yazımda hala F klavye düzeni devam ediyor. bu sorun sadece bizde mi var acaba?? o_O

5. exelsior

exelsior Aktif Üye

hocam ctrl+shift ile sürekli geçiş yaparak kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı.
    Değişik bir durum, farklı şekillerde deneyip tekrar bildirimde bulunabilirseniz daha anlaşılır olabilir.

6. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam atak 2.0 kurun. Atak 1.09 usb anahtarları atak 2.0 ı açar. Yönetici olarak çalıştır ile kurabilirsiniz.

Ayrıca 39 tane tahta için ağ üzerinden kurulum seçeneğini kullanarak hızlıca seri şekilde kurulum yapabilirsiniz.

Şu anda imaj ile beraber istenildiğinde otomatik atak kurulumunun da yapılması üzerine çalışıyordum. Ama bazı sıkıntılardan dolayı bu beklemede kaldı. O nedenle USB Raptor ü aynı şekilde kurdurma çalışmalarım var. İsterseniz bekleyebilirsiniz.

7. scofield9

scofield9 Site Gezgini

Hocam ben dün kurdum FAZ-2 tahtaya. Windows etkinleştirilemedi yazıyor. Fazladan yapmam gereken bir şey var mı? Sayfalara göz gezdirdim ama benim gibi sorun yaşayan olmamış sanırım.

8. exelsior

exelsior Aktif Üye

Aslında bu gibi soru çok sruldu, başlık altında birçok mesaj var :) Sağlıklı bir internet bağlantısı var ise fazladan birşey yapmanıza gerek yok. Sadece bekleyin, microsoft kaynaklı bir durum.

Son düzenleme: 10 Kasım 2018 21:18
  9. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam konu başlığı altından cevaplıyorum.
    Faz-1 ler için usb belleğin oluşturulması gibi farklılıklar var. Bunun için açıklama dosyasına bakabilirsiniz. Ayrıca bu başlık altında bununla ilgili birçok mesaj var.

10. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam konu başlığı altında biraz daha araştırırsanız bu konuyla ilgili birçok mesaj var.

11. murataxu

murataxu Site Gezgini

Eyvallah hocam. Sağolasın. İnceleyip bir netice elde etmeye çalışacam.

12. exelsior

exelsior Aktif Üye

hocam deepfreeze ve time freeze hiç kullanmadım tahtada ve elimde de yok.
    Zaten güvenlik kısıtlamaları öğrencilerin sisteme zarar vermelerini engelliyor. Biz hiç sıkıntı yaşamıyoruz.
    görev yöneticisini açmak isterseniz grup ilke yöneticisini yönetici olarak açıp ile yapabilirsiniz.

13. exelsior

exelsior Aktif Üye

Bir süredir imaj kurulumuyla beraber USB Raptor kurulu üzerine çalıştığımı belirtmiştim.

Öncelikle USB Raptor ün ortaya çıkaran kişi ile bizzat iletişime geçerek konu hakında tartışarak kaynak kodları inceledim. Ve nihayetinde bir yolunu buldum ve USB Raptor ün yapımcısı Nikos Georgousis de bunu teyit etti.

Hatta sonraki versiyonda bu isteğime özel işlevler de eklemeyi de düşünüyor.

Son tahlilde ise bu işlev şu anda çalışır halde imaj kurulum işlevlerine eklendi.

Screenshot_2018-11-09-22-06-21-630_com.google.android.gm.jpg

Bu seçenek işleri çok daha kolaylaştıracak.

Son düzenleme: 9 Kasım 2018
    stubborn_cansu bunu beğendi.
  14. esperaza

esperaza Üye

selam hocam bütün sayfaları okudum aklıma bir kaç soru geldi.
    1 faz 1 tahtalardaki pardus bölümü siliniyor mu? siliniyorsa resmi açıdan bir sıkıntı oluşturur mu?
    2 faz 1 tahtalar (win 7) için son yayınladığınız imajda yüklü lisans kodunu kurulumdan önce almamız gerekiyor mu yoksa otomatik kendisi alıyor mu? eğer biz almamız gerekiyorsa her tahta için yüklü lisans kodunu ayrı ayrı alıp mı işlem yapmamız gerekir? (22 sayfayı kısa sürede okuyunca biraz kafam karıştı)

teşekkürler emeklerinize sağlık

15. exelsior

exelsior Aktif Üye

Hocam Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum şimdi sırasıyla sorularınıza gelince

1. İmaj ilk kurulumda tüm diski sıfırlar yani Pardus bölümünüz gider. Pardus bölümünün gitmesinin bir sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum zaten Faz 1 lerin garantisi neyi de bitti

2. Faz 1 ler için eğer ilk defa Windows 10 yüklenecek s yapılması gereken bir iki işlem var Öncelikle Hazırladığınız USB belleğin içinde bu işlem için bir klasör ve bir uygulama var.Bu uygulamayla mevcut etkinleştirilmiş Windows 7 lisansını aktarmak için bir dosya alıyoruz. Öncelikle tüm tahtalardan bu dosyayı alıp saklamanızı öneririm, hangi tahtaya İmaj yükleyeceksiniz onun dosyasını usb bellek içerisindeki ilgili klasörde bırakmanız yeterli.

Detaylı açıklama bilgiler.PDF dosyasında var
    Faz 1 leri yükleme yapan arkadaşlar bu konu hakkında pek geri dönüş yapmadı. Sanırsam sorun çıkmadı. Ama mesela bir arkadaşla sorun çıkmıştı ona da tahtalardan aldığı lisans dosyalarını Windows 10 kurulduktan sonra el ile ilgili klasöre atmasını söylemiştim.

Sizde bu süreçte uygun işlem adımlarını takip edip geri bildirimde bulunursanız sevinirim.

En kötü ihtimal Windows 10 kurulduktan sonra tahtaların arkasındaki Windows 7 ürün anahtarını girerek de etkinleştirilebiliyor Windows 10 da bir kez etkinleştikten sonra o tahta bir daha böyle bir işlem gerektirmiyor

16. exelsior

exelsior Aktif Üye

Arkadaşlar, İmajla beraber seçimlik USB Raptor kurulumu özelliğini ekledim ve çalışıyor ama henüz yayınlamadım.

İmajı kurmadan önce USB Raptor için parola ayarlıyor ve okul adınızı belirliyorsunuz.

İmaj kurulumu yapılırken USB Raptor de bu ayarlarla kuruluyor ve sistem açıldığında otomatik olarak USB Raptor devreye giriyor. Normalde imaj kurulduktan sonra manuel olarak bu tarz kurulumları yapmanız gerekir.

Lafın özü bir tahtayı bu şekilde sıfırlamak istediğinizde sadece 1-2 dakilalık bir zaman gerekli, sonra bırakın gidin tahtanın başında durmanız gerekmiyor.

Ayrıca bu özellik tahta yedeğine iliştiriliyor. Bir sınıfa girdiniz ve tahta sıfırlama yapmanız gerekiyorsa windowsun yerleşik kurtarma seçeneği ile imaj işlemini başlatıp usb bellek ve klavye gerekmeksizin halledip çıkabileceksiniz.

Tabii bu dediklerim USB Raptor kullanmak isterseniz. İstemezseniz kurulmaz.

USB Raptor programı ISO dosyaaı içinde hazır gelecek. Örneğin bunu öğretmenler odasındaki bilgisayara ayak altında olmayan bir yere kopyalayıp masaüstüne kısayol atacaksınız. Parolayı bilen öğretmenler programı çalıştırıp kolaylıkla anahtar usb belleklerini kolayca kendileri oluşturacak ve aynı ayarlarla kurulan her tahtayı açabilecekler.

Et de USB Raptor açılınca sol üstte ufak bir USB Raptor yazısı olacak ve değişen ekran renkleriyle okulun adı kayan yazı şeklinde akacak. Sade bir görüntü.

Çok kolayca isteyen herkes USB Raptor ü kendi parolası ve okul adıyla imajla beraber kurabilecek. USB Raptorün ayarlarıyla uğraşmayacaksınız, hepsi hazır olacak.

17. exelsior

exelsior Aktif Üye

Güncelleme:
    Arkadaşlar isteğe bağlı USB Raptor kurulumunu ve nasıl yapılacağını ISO dosyalarına ekleyip, yayınladım.

Eğer imaj ile beraber USB Raptor kurulumununda yapılmasını eklerseniz USB Bellek içerisinde USB Raptor adlı bir klasör var. Bu Klasörü kullanarak aşağıdaki işlem adımlarını yaptıktan sonra tüm ET lere USB Raptor kurulumunu kendi parolanızla gerçekleştirebilrisiniz.

Basit İşlem Adımları:
    1. Adım: IlkAyarlariYap uygulamasını çalıştırın.
    2. Adım: USB Raptorü açıp parola belirleyin ve USB anahtar oluşturun. more_settings.ini de Okul adınızı belirtin.
    3. Adım: ImajKurulumunaHazirla uygulamasını çalıştırın.
    4. Adım: USBRaptor.maygun ve more_settings.ini dosyasını imaj klasörüne kopyalayın. Tamamdır.

Dikkat! Antivirüs programınız varsa devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Son düzenleme: 12 Kasım 2018 19:19
  18. exelsior

exelsior Aktif Üye

Arkadaşlar bugün bir etkileşimli tahtada deneme yaptım ve tüm özelleştirmeleri test ettim. Bunlar duvar kağıdı, masaüstü lnk ve url uzantılı kısayolları, kedi belirlediğim parola ve Okul adıyla USB Raptor kurulumu ve D: Sürücüsüne atılacak dosyalar özelleştirmeleriydi.
    Ve hepside sorunsuz çalışmakta. Aşağıda ekran görüntülerini paylaşıyorum:

IMG_20181112_140751.jpg IMG_20181112_141313.jpg

Konuyla alakalı @Zizu_ , @newteacher , @eddielee , @jenba555 ,@nasri , @red_d

nasri bunu beğendi.
  19. nasri

nasri Site Gezgini

Hocam ellerinize sağlık. hemen indirip bir deneme yapacağım.

20. canerarslan

canerarslan Üye

Merhaba hocalarım, imajı 20 tane etkileşimli tahtaya timefreeze ile beraber kurdum. Şu an açıldıktan 3-4 dk sonra hepsinin dokunmatigi donuyor. Timefreeze i pasif duruma getirdim yine donuyor. Öncesinde win8 kuruluydu böyle donma olmuyordu. Sizce neden olabilir?

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal