Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Kurumsal Windows 10 İmajı (Kararlı Sürüm - Ağdan İmaj Alabilen vs özelliklerle)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Hocam yönetici işlemleri ile ilgili videoda gösterdiğim gibi, bilgisayar yönetimini yönetici olarak çalıştırıp Yerel Kullanıcılar ve Gruplar altında Kullanıcılar sekmesine gelin. Sağ tıklayıp Yeni Kullanıcı ya tıklayın. Kendinize göre bir kullanıcı oluşturun. Daha sonra oluşturulan kullanıcıya sağ tıklayıp özelliklere girin ve üyelik kısmına ekle->gelişmiş->şimdi bul dan administrators ü ekleyin. Oturumu kapatıp, bu kullanıcı ile giriş yapın.
  Artık yöneticisiniz. Denetim masasından diğer tüm kullanıcıları kaldırın. gpedit.msc ile sistem ayar kısıtlamalarını (tema, renk vs.) kaldırabilir, netplwiz ile de oluşturduğunuz kullanıcı hesabı ve parolasıyla otomatik oturum açılmasını sağlayabilirsiniz.
  Kolay gelsin.

  @mehmetkeskin19 hocam bu mesaj senin içinde faydalı olabilir.
   
 2. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Hocam masaüstü arkaplanı değştirmek için USB içindeki MAYGUNimg klasörü altında istediğniiz duvar kağıdını DuvarKagidi.jpg adıyla atmanız yeterli.

  Yeni kullanıcı eklemek isterseniz, bir üst mesajda nası lyapılabileceğini açıkladım.
  Ayrıca yönetici izni gerektiren tüm işlemleri yönetici hesabına giriş yapmadan ETKullanici hesabi üzerinden yapılabilceğini ilk mesahdaki ilgili videoda gösterdim. Videoda gpedit.msc kullanımı da mevcut. Özel mesajınızı da yanıtladım.
  İncelemeniz için teşekkürler, kolay gelsin.
   
 3. fanihayat

  fanihayat Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  Dosya sistemini NTFS yapınca Rufus'da şöyle bir hata alıyorun. Ne yapmam lazım

  mevcut seçili dosya sistemi bu iso türüyle kullanılamaz
   
 4. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  İndirme alanındaki Bilgiler.pdf adlı dökümanı incelemenizi ve Rufusun doğru sürümünü kullandığınızdan emin olmanızı öneririm.
  Sorunu çözerseniz de çözüm yolunuzu paylaşmanızı bekliyorum.
   
  Son düzenleme: 6 Nisan 2018
 5. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Bugün bir güncelleme daha yayınladım.

  (06.04.2018)
  Ağdan imaj alırken, belirli bir ağ yolundan otomatik olarak imaj almaya başlaması için AgYolu.txt ile ağ yolunun belirtilebilmesi özelliği eklendi.


  Bu özellik daha önceden düşündüğüm ama anca sıra gelen bir özellikti.

  Bilindiği üzere kodlamış olduğum kurtarma ortamı:
  1. Otomatik süreç yeni imaj alacak şekilde işlediğinde öncelikle usb bellek üzerindeki imajı kontrol etmekte ve imaj mevcut değilse
  2. Otomatik süreç dışına çıkılıp, ağ üzerinden imaj alma seçildiğinde
  Ağ üzerinden imaj alabilmek için ağ paylaşım klasörünün yolunu ve eğer gerekirse kullanıcı adı ve parola sormaktaydı.

  Bu durum hızlı imaj aktarımı sağlasada, her seferinde ağ yolunun, gerekli ise kullanıcı adı ve parolanın tam ve eksiksiz girilmesi gerekmekteydi. İmaj kaynağı olarak sürekli aynı paylaşım klasörü kullanılacaksa dahi, her cihazda tekrar girilmesi gerekmekteydi. Bu durum verimliliği düşürüyordu.

  Okulumda yeni imaj işlemlerini daha cazip gelmesi nedeniyle ağ üzerinden gerçekleştirmeye başladım. Avantajları şunlar:
  1. Hızlı imaj aktarımı.
  2. USB belleğin cihaz üzerinde takılı kalmasını gerektirmemesi.
  3. İmaj dosyası, duvar kağıdı ve kısayol özelleştirmeleri ile D: sürücüsüne aktarılacak dosyalarının tek klasör üzerinden güncellenebilip yönetilebilmesi. (Aynı işlemlerin usb bellek üzerinde yapılması daha hantal ve bu şekilde kullanılan USB bellek sayısı birden fazla ise daha da zor olmaktadır)

  Bu avantajlar güzel ama her defasında aynı ağ yolu bilgilerini girmek zorunda kalma işi mi yavaşlatıyordu.

  Bu durumda aynı ağ yolu bilgilerini tekrar tekrar girmemek ve önceden belirttiğim bir ağ yolu ile otomatik imaj almaya başlaması için bir yöntem geliştirdim.

  Diğer txt dosyası oluşturma yöntemleriyle aynı şekilde, ana dizinde AgYolu.txt adlı bir metin belgesi oluşturuyoruz. İçine tek satır olarak ağ yolunu ve gerekiyorsa erişim için gerekli kullanıcı adı ve parolayı yazıyoruz. Bu kadar. Şu şekilde:
  \\bilgisayaradı\paylaşımklasörü PAROLA /user:KULLANICIADI

  Ağdan imaj alma işlemi başladığında AgYolu.txt var ise ilk olarak bu dosyada belirtilen ağ yoluna bağlanmayı deneyecektir. Başarılı olursa imaj almaya başlayacaktır. Başarısız olursa da ağ yolunu soracaktır.

  Örnek Senaryo:

  Bilgisayar adı BTSinifi olan bilgisayarda imaj adlı bir klasör oluşturup, bu klasörü paylaşıma açıyoruz. Sonra bu klasör içine maygun.wim imaj dosyamızı, kendi DuvarKagidi.jpg mizi, ek masaüstü kısayollarımızı, DSurucusu adlı bir alt klasör oluşturup içine D: sürücüsüne atılmasını istediğimiz dosya ve klasörlerimizi yerleştiriyoruz.

  Kullanacağımız USB belleğin ana dizininde AgYolu.txt metin dosyamızı oluşturup, içine tek satır olarak ağ yolu erişim bilgilerini giriyoruz. Şu şekilde:
  \\BTSinifi\imaj Fatih.1234 /user:ETKullanici
  Otomatik süreçte O cihazda daha önce bu imaj uygulanmış işe, cihaz üzerindeki imajı kullanmaması için ImajYenile.txt oluşturuyoruz ve direkt ağdan imaj almaya geçmesi için, usb bellek üzerindeki imaj dosyasını siliyoruz, eğer gerekli ise geçici olarak adını değiştirsek de olur.
  (yada imajsız mini önyükleme ortamı ISOsuyla oluşturulmuş ufak bir USB bellek kullanabiliriz.)

  USB bellek ile tahtamızı başlatıyor, tahminen 30 saniyede ağdan imaj alındığını görünce USB belleği çıkarıp gidebiliyoruz. Bu şekilde ard arda tüm sınıfları usb ile başlatıp, diğer sınıfa hızlıca geçebilirsiniz.

  Bu işlemi klavyesiz, f7 gerektirmeden yapmak istiyorsak bu AgYolu.txt özelliğini destekleyen imajın uygulanmış olduğu cihazlarda, windows tümleşik kurtarma ortamı üzerinden İmajla Yenile özelliğinin çalıştırılması ve o anda cihaza üzerinde \MAYGUNimg klasörü ile birlikte ImajYenile.txt ve AgYolu.txt olan herhangi bir usb belleğin takılı olması yeterlidir.
   
  Son düzenleme: 7 Nisan 2018
  mas1961, sahinyayli, nasri ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 6. sahinyayli

  sahinyayli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2017
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  3
  hocam elinize sağlık bunu da deneyicem hemen bi de fikir olarak sunun dediğiniz için mesela okulumdaki btün tahtalara veya bilgisayarlara bu imajın uygulandıktan sonra örneğin d sürücüsüne bir dosya veya klasör attığımızda tüm tahtalara otomatik gitmesi müthiş olurdu yani bir nevi direk d sürücülerinin birbirlerine bağlı olması ve bu sayede bazen sınıfları tek tek dolaşıp video filan atmamız gerekiyordu tesekkürler
   
 7. sahinyayli

  sahinyayli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2017
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  3
  hocam imaj atarken değil onu zaten yapmışsınız yane artık tahtalar kurulduktan sonra d sürücüleri otomatik birbirine bağlı olsa gibi demek istedim
   
 8. sahinyayli

  sahinyayli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2017
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  3
  hocam tahtalarım faz2 indirdim denedim kuruluyor onda sıkıntı yok. Lakin Ağdan imaj alma işlemini tam olarak işleme sokuyorum bence lakin normal paylaşım ayarlarını yapmada sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
  Şimdi Faz2 tahtanın masaüstünde imaj adında klasör onun içinde DSurucusu Klasörü ve maygun.wim dosyası var .SAğ tuş paylaşıma aç Diyorum. Tahtanın adını bil yaptım
  Ağ yolunu \\bil\imaj Fatih.1234/user:ETKullanici da txt dosyasına yapıp kaydettim. Tahtayı imaj almaya geçiriyorum ama erişim engellendi hatası alıyorum. O ndenle sizin imajınız da Ağ paylaşım ayarlarını da nasıl yapmalıyız onu da açıklarsanız çok güzel olacak çünkü ben paylaşım ayarlarını yanlış yapıyorum büyük ihtimal teşekkürler
   
 9. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Hocam İmaj kurulumu tamamlandıktan sonra tüm tahtalarını D sürücüsüne istediğimiz dosya değişikliğini yapabilmek bu İmaj koruma kapsamı dışında bir konu.

  Ama şöyle bir çözüm de mümkün. Aynı ağdaki bir bilgisayar üzerinde bahsettiğinşz lazım olabilecek dosyaları bir klasöre atıp paylaşıma açarız bu paylaşımı klasörünün kısayolunu da D sürücüsüne yada daha iyisi direkt masaüstüne atılmasını sağlayabiliriz. öğretmenler bu kısayol sayesinde o dosyalara erişebilir. Dosyaları tek biryerden yönetir, sadece okuma izni verirsenizde ailme değiştirme yapamazlar. En uygun ve mantıklı seçenek bu görünüyor. Lakşn paylaşım klasörü mesai saatlerinde sürekli açık kalmalıdır. Aslında bu iş için özel olarak hazır bir ağ sürücüsü alıp kullanmak daha faydalı.

  Yok fiziksel anlamda kurulum sonrası illa dosyaların d sürücüne atılmasını istiyorsanız, bunu kopyalama işlemini yapacak bir bat dosyasını çalıştırarak yada mstsc ile uzaktan bağlanıp el ile yaptırabilir. Yada 3.parti bşr yazılımla.
   
 10. sahinyayli

  sahinyayli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2017
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  3
  anladım hocam. Peki asıl Sorum Şu en son imajınızla ilgili imajı kurdum tahtaya sonra aynı tahtaya imaj klasörü oluşturup paylaşıma açtım gibi ama (İşte burda sıkıntı olduğunu düşünüyorum) masaüstünde içinde DSurucusu ve maygun.wim dosyasını attım. Diğer tahtada da aynı şekilde en son imajı kurdum. Sonra denemek için belleğime MAYGUNimg klasörü AgYolu.txt ve ImajYenile.txt de oluşturdum. AgYolu.txt içinde \\BIL\imaj Fatih.1234/user:ETKullanici yaptım sonra diğer tahtada imajla yenile die başlattım sıkıntı yok ağ yolundan kuracam die gördün onda da sıkıntı ama bi türlü ağ yolunu doğru tanıtamadım herhalde bunu tam olarak nasıl yaptınız açıklarsanız çok iyi olur
   
  exelsior bunu beğendi.
 11. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Hocam paroladan sonra bir boşluk olmalı. Şu şekilde:
  \\BIL\imaj Fatih.1234 /user:ETKullanici

  Eğer paylaşımın dosya ve paylaşım izinlerini everyone için ayarlarsanız parola ve kullanıcı adı girmeye de gerek kalmaz, sadece yol gerekir. Lakin gerek yok, kullanıcı adı ve parola ilede sorunsuz çalışıyor.
   
  sahinyayli bunu beğendi.
 12. mehmetkeskin19

  mehmetkeskin19 Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  19
  Beğeni:
  2
  Hocam bu bahsettiğiniz kısmı netplwiz ile kullanıcı oluşturup -->özellikler-->grup üyeliği->yönetici seçtiğimizde yapılan işlemle bir farkı var mı.

  gpedit komutunu sık kullandığım için kolaylık olsun yazmaya uğraşmayayım diye flash disk üzerinden çalıştırıyordum. sanırım o yüzden çalışmadı. pazartesi yeniden deneyip yazarım hocam. teşekkür ederim.
   
 13. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Hocam sanırsam dediğiniz gibi netplwiz yönetici olarak çalıştırılırsa da yapılabilmesi lazım.

  Gpedit.msc yi diğer yönetici araçları gibi sınırlı kullanıcı üzerinden çalıltırırken sağ tık yönetici olarak çalıştır yapmayı unutmamaız lazım.
   
  Son düzenleme: 9 Nisan 2018
 14. nasri

  nasri Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Nisan 2016
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  12
  merhaba.
  Ağ üzerinden imaj alma işlemini yapabildim sayenizde. D sürücüsüne 22gb Z-kitap uygulamalarımıda ekleyip öyle yapıyorum.
  birkaç sorum olacak:
  1) önceden sizin sistemin kurulu olduğu makineye bu imajı ImajYenile.txt kullanarak yaparsam sistem ağdan imaj alacak
  peki bu aldığı imaj ile birlikte yedekteki(kurtarma) imaj da yenileniyor mu.

  2) sizin sisteminiz kurulu ise sonraki kurulumlar da ağ üzerinden imaj alındığında sadece C sürücüsü mü yenilenir.ImajYenile.txt ve AgYolu.txt mini imajsız flash ile birlikte kullanılacak.
  3) faz2 Windows 8 tahtalarımıza ilk kurulumu ağ üzerinden yapsak. C ve D sıfırlanıyor mu.
  4) bazı tahtalarımız kablosuz ağ ile internete bağlanıyor. Kablo ile bağlı olan tahtalar ağ içerisinde görebiliyorum ama kablosuzları göremiyorum bu haliyle imajı alabilecek mi
  5) bu soru konu dışı. Bilgisayar labaratuarımda 21 pc birde akıllı tahta var. Fatih in altyapısını kullanıyoruz. Ağ üzerinden dosya transferi için uğraşıyordum. Bilgisayarlar birbirlerini görüyor ama tahtaları görmüyor. Aynı şekilde tahtalarda birbirlerini görüyor ( kablosuz bağlı olanlar görmüyor). sanki 3 farklı ağ var. Masaüstü bilgisayarlar + Kablolu bağlı akıllı tahtalar+ kablosuz bağlı tahtalar. Bu 3 ağ sorununu nasıl çözebilirim

  şimdiden teşekkürler
   
 15. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  @nasri hocam merhaba;
  Sorularınısırayla cevaplandırıyorum.

  1) tahta üzerindeki mevcut imajın kullanılmadığı her durumda, ilk olarak cihaz üzerindeki imaj yenilenir. Yani cevabım EVET.
  Not olarak: Duvar kağıdı ve masaüstü kısayollarınız da cihaz üzerine iliştirilir. Ama d: sürücüne aktarılacak dosyalar cihaz üzerine iliştirilmez. Nedeni ise d sürücüne aktarılacak dosya boyutunun belli olmaması. İmaj için cihaz üzerinde 20Gb lık bir alan ayrılmıştır. Mesela sizin örneğinizde 22gb lık d sürücüsü dosyalarını da buraya aktarmaya çalışırsak, 8gb da imajın kendisi var sığmaz. Daha sonra cihaz üzerindeki imajla yenileme yaparsanız duvar kağıdınız ve masaüstü kısayollarınız aynen uygulanır ama d. sürücüsüne dokululmaz.

  2) Bu imajın kurulu olduğu cihazlarda her türlü imaj işlemleri varsayılan olarak sadece windows sürücüne uygulanır. Cevabım EVET.

  3) Bu imajın uygulanmamış olduğu cihazlarda ilk kurulumlarda disk yapısı uyumsuzluğu nedeniyle kendine uygun disk bölümlendirmesi oluşturası için tüm disk sıfırlanır. Cevabım EVET.

  4) Fatih ağına kablosuz ağ ile bağlanan cihazların ağ havuzu tahtalarınkinden farklıdır. Üstelik kablosuz ağ yavaştır. Bir şekilde kabloyla bağlamaya çalışın, imajı alamaz. Cevabım HAYIR.

  5) BT sınıfı bilgisayarlarının bağlı olduğu ağ havuzu da tahtalarınkinden farklıdır. Tahtaları görmez.

  Okulda kablosuz cihazlar ile idari cihazlar, tahtalar ve BT sınıfı switchine bağlı cihazların ağ havuzları farklıdır. Birbirlerini göremezler.

  BT sınıfındaki tahtanın ethernet kablosunu, sınıftaki swithe takarsanız, öğrenci bilgisayarları ile tahta birbirini görür.

  Fatih kabinetindeki akıllı switchlerde sınıflardaki AP lere ayrılan portlar, idari bilgisayaralra ayrılan portlar ile BT sınıflarına ayrılan portların ağ havuları birbirinden farklıdır. Aynı switch üzerinde yer alsalar dahi birbirinden sanal ağlarla yalıtılmışlardır. Diğer yandan sınıflardaki AP lerden de etkileşimli tahtalara kablo gider. AP lere kablosuz bağlanan cihazlar benim okulumda idari ağ ile aynı havuzdadır. Ama AP lere kabloyla bağlı olan etkileşimli tahtalar ise ayrı havuzlardadır. Ayrıca fatih ağına bağlı hiçbir cihaz ayrıyetten DHCP yayını yapamaz. Bu da kısıtlanmış.
  Bu kadar bilgiyi şunun için verdim. Bizlerin bu ağ yapısını ihtiyaçlarımıza göre değiştirme iznimiz yok, sadece ankaradan müdahale ediyorlar. Daha önce ankara ile konuştum ama güvenlik gerekçesiyle olmaz vs. nedenler öne sürüyorlar. Mesela sadece bir porta DHCP açsalardı, tüm tahtalara aynı anda imaj atmaya başlayıp 5 dakikada tüm okulun tahtalarını sıfırlayabilme düşüncem bu nedenle hayata geçebilirdi, olmadı. Yasaklı siteler için vs zaten meb engeli var, okuldaki kabinetten kontrol edilen birşey değil. Demem o ki ne gereği var,burası okul Milli İstihbaharat Teşkilatı değilki! Ne güzel hızlı çalışan ağ altyapımız var derken, binlerce liralık ağ donanımı özelliklerden verimli faydalanamadan YASSAĞHH kardeşim zihniyetine kurban gittik.
  Birde o kadar imkan dahilinde akıllı tahtalara uzaktan erişim yapıp güncelleme de yapmıyorlar. Tablet konusuna hiç girmeyeceğim. Sanırsam sadece kağıt üzerinde herşey fevkalade.

  Hocam konuyu biraz dağıttım ya kusra kalma. Kolay gelsin.
   
  Son düzenleme: 11 Nisan 2018
  nasri bunu beğendi.
 16. nasri

  nasri Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Nisan 2016
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  12
  Hocam cevap için çok teşekkürler. Sayenizde hızlı birşekilde işlerimizi görüyoruz. 36 tahtada bu imajı ağ üzerinden atacağım sonrasında z-kitapları yükleyecem. Sonraki yüklemelerde yedekte ki imajı alırım klavyesiz.
  Diğer Formatör arkadaşlara da sistemi verecem onlarda kursunlar.
   
  exelsior bunu beğendi.
 17. siyanur86

  siyanur86 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  329
  Beğeni:
  0
  Hocalarım merhaba bu imajı faz1 lere yükleyen var mı? Nasıl performansı?
   
 18. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  İmaj kurulumu sırasında yaptırabilirsiniz, bir önceki mesajınızda da bu şekilde yazmıştınız.
   
  nasri bunu beğendi.
 19. nasri

  nasri Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Nisan 2016
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  12
  çok soru sordum ama maksat sistemi kullanmak ve geliştirmek.
  iki tane ayrı multiboot lu flash bellek kullanıyorum
  1) Aio(all-in-one) Bootable Multiboot | Multiboot Usb Creator
  2) Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable
  sizin ISO dosyanızı bu sistemlerde kullanabilirmiyim

  bu multiboot larda
  clonezilla - sergei strelec - remix os- pardus - windows 7-8-10-xp yüklemesi yapabiliyorum
  sizin sistemi de multiboota eklersem tek flashta herşey çözülecek.
  rufus ile flash a sistemi yüklemek yerine multiboot tan çalıştırabilirmiyiz ?

  haftasonu bir deneme yapacağım bakalım başarılı olursa yazarım.
   
  exelsior bunu beğendi.
 20. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  433
  Beğeni:
  107
  Daha önce @red_d hocam sadece wim dosyasını kullanarak buna benzer bir işlem yapmayı istemişti ama olmamıştı.

  Direk ISO kalıbı olarak belirttiğimiz şekilde USB ye eklerseniz çalışabilir. Büyük ihtimalle USB den açılınca ayrı bir sürücü olarak bağlar.
  Ama txt yöntemlerini kullanabilmek bu durumda devre dışı kalıyor galiba.

  Bir de not olarak: @nasri hocam daha önceki mesajları bir göz attım da, kullandığın USB harici diskteki olası yavaşlamanın nedeni ise diskte bulunan dosyaların konumları. O sabit diske attığın ilk dosyaların konumları başta olduğundan hızlı okuma yapabilir, ama disk doldukça en son attığın dosyalar git gide daha yavaş okuma hızlarına sahip olurlar. USB flash bellek yada bir SSD diskin olsaydı farketmeyebilirdi.
   
  nasri ve red_d bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal