Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Faz-1/Faz-2 Güncel Kurumsal Windows 10 İmajı (Yeni Özellikler eklendi!)

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında exelsior tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. exelsior

exelsior Aktif Üye

Tak flaşı, at imajı kadar basit;
    İstenildiğinde uzman düzeyi kurulum yapacak kadar seçenekli.

Yeni eklenen özellikler:

(06.04.2018)

• Ağdan imaj alırken, belirli bir ağ yolundan otomatik olarak imaj almaya başlaması için AgYolu.txt ile ağ yolunun belirtilebilmesi özelliği eklendi.

(05.04.2018)

• Win7 den lisans etiketi alma aracı gatherosstate.exe, MevcutLisansAl klasörü altında USB ye eklendi. Belirtilen geniuneticket.xml dosyasının imaj kurulumu esnasında uygulanması sağlandı.
    • Kurulum esnasında(Ağdan yada USB den) D: sürücüne atılacak dosyaları(usb-ağ) belirtme işlevi eklendi.
    • Tüm güç profilleri için uykudan uyanınca parola sorma kaldırıldı.
    • ATAK kurulduğunda, masaüstündeki Kapat simgesi çalışmıyordu. Çalışır hale getirildi. bunun için ayrı bir araç kodlandı.
    • *.swf dosyalarının açılması için varsayılan olarak IrfanView Flash Player etkinleştirildi.

(22.03.2018)

• İmaj atma öncesinde kendi duvar kağıdınızı belirleyebilirsiniz. Sistemde kullanılan diğer renkler de, duvar kağıdınızın belirgin renklerine göre otomatik şekillenir.
    • İmaj atma öncesinde masaüstüne kendi kısayollarınızı ekleyebilirsiniz.

Videolar hem faz-1 hemde faz-2 ET ler için geçerlidir.

YouTube videoları:

1-İlk Uygulama

2.Sonraki Bakım İşlemleri

3. Yönetici İşlemleri Nasıl Yapılır ve Atak 2.0 Kurulum Örneği

KLAVYE ve USB Bellek gerektirmez. (Sonraki kullanımlar içindir, lütfen açıklamalara bakınız.)

ORJİNAL VE YASAL OLARAK BU İMAJ ETKİNLEŞTİRME İÇİN HİÇBİR YÖNTEM VS GEREKTİRMEZ. İNTERNETE BAĞLIYSA TAK DİYE ETKİNLEŞİR ve WİNDOWS 10 PRO EDUCATION OLARAK LISANLANIR. OLMASI GEREKEN BUDUR. HİÇ WİNDOWS 10 YÜKSELTMESİ YAPMAMIŞ ET LERDE DAHİ ŞU ANDA ETKİNLEŞTİRME SORUNSUZ VE YASALDIR.Bu fırsatı kaçırmayın.

Hem UEFI/GPT hem BIOS/MBR destekli kurulum desteği getirildi.

Tüm ayrıntılar indirme linkinde ve ISO dosyası içinde Bilgiler.pdf adlı dosyada yazılıdır.

İster sadece C: yi, ister hem C: hem D: yi, isterseniz komple sistemi yenileyin. Yükleme ortamını BTR öğretmenlerinin ihtiyaçlarına göre bizzat kendim kodladım. Kullanılabilir alanı 110 gb üzeri olan tüm disk boyutlarında kurulum yapar. Çünkü bu çalışma, başka bilgisayarda kurulu bir sistemin clonezilla, acronics, ghost gibi yansıması değildir, temiz kurulumdur. Kurulum esnasında disk boyutuna göre bölümlendirmeyi taze oluşturur, artan disk alanını d: sürücüsüne ayrır ve imajı uygular.

Hızlı açılış. (Windows yüklenme işareti göründükten sonra 10 saniye civarı) Amd intel tüm sürücüler güncel ve dahil. Atak 2.0 sorunsuz. Meb sertifikalar yüklü vs. ayrıntılar linkte yazılı.

Faz-1 lerde ürün etkinleştirme ya kurulum sonrası arkadaki etiketteki ürün anahtarı girilerek yada kurulumdan önce orjinal etkinleştirilmiş Windows 7 kurulu iken usb bellekteki MevcutLisansAl klasörü kullanılarak yahut daha önceden alınmış olan geniuneticket.xml dosyası bu klasöre atılarak imaj kurulumu esnasında yapılır.Daha önce windows 10 da bir defa etkinleştirilmişse, sonrasında etkinleştirme istemez.

Windows 10, WinPE ve WinRE üçlüsünün mükemmel uyumuyla BTR Öğretmenlerinin ilk kurulum sonrasında işlerini çok kolaylaştıracak.

İmaj dosyasını gelen geri bildirimlere göre güncellemekteyim. Son güncelleme tarihi indirme sayfasında mevcuttur. Lütfen en güncelini kullanın.

Paylaşımı okul web sayfasından yapıyorum: http://merkezyunusemreortaokulu.meb.k12.tr

İndirdikten sonra durum hakkında yorum yapmayı unutmayalım.

Sol menüdeki Fatih Projesi seçeneği ile gerekli bilgi, fotoğraf ve imajlara ulaşabilirsiniz.

Güncel bilgi ve sorularınız için lütfen en son mesajlara bakınız.

Kasım Tanyeli hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

FreePC hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bu ilk proje başlangıcındaki mesajım:
    Arkadaşlar kurumsal bir temiz kurulum imaj çalışması yapıyorum.

Clonezilla, acronics vs imajı değil.
    Orijinal windows dağıtımı.

Bu proje, kurulumu tamamlanıp ayarlanmış bir imaj değil.
    Tıpkı fatih projesi ilk kurulduğunda bakanlık ve vestel tarafından sunulan win 8.1 imajı gibi.
    İmaj yüklendikten sonra ilk çalışmada otomatik kuruluma geçerek tahtaya özel donanım ayarlamalarını yapacak ve temiz bir kurulumla hiçbir artık olmadan ilk kez siz çalıştıracaksınız ve hızlı çalışacak.

Bazı yardımlarınıza ihtiyacım var.

Sizlerden cevaplandırmanızı isteğim soru şu:
    Sadece lisans gerektirmeyen yazılımlarla sınırlı olmak koşuluyla etkileşimli tahtalarda hangi yazılımlar bulunmalıdır ve neden?
    Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleme: 9 Nisan 2018
    BaRBaRYaN, ercinc98, hiboz ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. dengem

dengem Süper Üye Süper Üye

Bütün video formatlarını destekleyen video oyanatıcısı..
    Ofis dosyalarını açıp düzenlemeye imkan verecek son sürüm paket program..
    Sıkıştırma programları..
    Web tarayıcıların en çok kullanılanları..
    Ağ kontrolü için yardımcı programlar..
    Antivirüs programları..
    Kilit programı...
    devamını da arkadaşlar eklesin :)

3. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

bu konuda çok sayıda başlık var.

4. exelsior

exelsior Aktif Üye

Peki V-Sınıf uygulaması. benim okulumda tablet yok, olanlar kullanıyor mu ki acaba?
    Ağ kontrolünden kasıt?
    windows defender yeterli olmaz mı ki?
    Kilit programı düşündüm ama imaja eklersem her okula uyar mı acaba?
    İmaj normal ETKullanıcı olarak açılacak, sınırlı kullanıcı...

5. dengem

dengem Süper Üye Süper Üye

V sınıfı şu ana kadar kullanan görmedim..
    Ağ kontrolü: Netop School tarzı uzaktan kontrol programları..
    Kendi okulunuzda kilit programı bütün tahtalarda çalışır..

exelsior bunu beğendi.
  6. Yılmaz YALÇIN

Yılmaz YALÇIN Aktif Üye

Pdf dosyalarını açmak için
    Açık kaynak FoxitReader

exelsior ve lionthecool bunu beğendi.
  7. lionthecool

lionthecool Üye

Sayın ExelSior hocam, bence çok bile olmuş; lazım olanı kullanmalıyız sadece. Bizde her şeyi abartmak adet olmuş. V-sınıf mesela bir çok okulda gerekmiyor maalesef çünkü tablet yok.

exelsior bunu beğendi.
  8. exelsior

exelsior Aktif Üye

Bu tarzda lisans gerektirmeyen veyon adlı bir yazılım var ama ağ taraması yaparak değilde her tahtayı tek tek ip sine göre eklemek gerekiyor ve ankarayla görüştüm tahtalarda otomatik ip olduğundan sıkıntılı bir durum var. Başka yazılım var mı?

9. exelsior

exelsior Aktif Üye

Epic Pen sanırsam artık ücretli olmuş, antropi ve Fatih kalem yükleyeceğim. Bazı öğretmen arkadaşlar ekran alıntısı aracını da bu amaçla güzel kullandıklarını söylediler.

Şu anda usb den imaj atma haricinde ağ paylaşım klasöründe bulunan imajı atma desteğini de ekledim. Bu durumda usb belleğin takılı kalmasına da gerek kalmıyor.

Son düzenleme: 18 Ocak 2018
  10. barissakallioglu

barissakallioglu Aktif Üye

GeoGebra olmazsa olmaz hocam. matematik derslerinde kullanılabilecek tek dinamik yazılım diyebiliriz. Ayrıca kalem için kendi üretimim olan MatsKalemi kullanıyorum ben epicten daha rahat işimi görüyor. Aşağıda bağlantısı var deneyin isterseniz.
    http://matematikstudyo.blogspot.com.tr/p/6snf.html

exelsior bunu beğendi.
  11. losar

losar Site Gezgini

FoxitReader

exelsior bunu beğendi.
  12. exelsior

exelsior Aktif Üye

Geogebra lisans istiyor mu?

13. barissakallioglu

barissakallioglu Aktif Üye

yok hocam ücretsiz bir uygulama.

exelsior bunu beğendi.
  14. exelsior

exelsior Aktif Üye

İmaj projemi sonlandırma az kaldı. MEB bağlantısı üzerinden indirilebilmesi için nereye yüklememi önerirsiniz?

Bir diğer husus da, imaj üzerinde gelecek olan Ebaadmin ve MEB-SBStd-User yönetici hesaplarını bilinen parolalarlamı oluşturtayım yoksa herkes tarafından(öğrenciler dahil) bilindiğinden artık farklı parolalarla kullanma zamanı geldi mi? Yada bunları iptal edip BTRAdmin diye tek bir yönetici hesabımı oluşturtayım. Katkıda bulunursanız sevinirim.

ETKullanici hesabı varsayılan parolayla işlemeye devam edecek.
    Boyut optimizasyonu için imaj içinde hiçbir tanımlı kullanıcı olmayacak tüm kullanıcılar ilk çalışma anında oluşturulacak. Şimdilik düşüncem bu.

15. exelsior

exelsior Aktif Üye

İmaj oluşturma işlemim bitmek üzere.
    Faz 2 Windows 10 - 1709 Fall Creators Update sürümü

Her tahtaya farklı bilgisayar adı verir. Ağ çakışmalarını önler, tam bir yükle kullan imajı. Hatta imaj yerine windows dağıtımı desek daha anlamlı olur. Usb ortamı, önceki vestel kurumsalı gibi. Clonzilla, acronics vs herhangi bir 3. parti yazılım kullanmıyor. Direk windows önyükleme ortamı.

Aktivasyon sorunu yok. Hiçbirşey yapmanız gerekmiyor.

Sağtuş menü aralıksız.

İçerdiği güncel programlar
    7 zip - winrar
    Java - silverlight - tüm tarayıcılara flashplayer - quictime
    K-lite codec mega pack - irfanwiew+plugins
    Acrobat Reader DC güncel - Foxit Reader Türkçe
    Libreoffice + Türkçe Yardım
    Sadece powerpoint wiever.(sunular düzgün açılsın diye, diğer türler için libreoffice yeterli)
    Geogebra matematik uygulamaları
    Dyned son sürüm ve güncel
    Winamp
    Edge-ie-firefox-chrome güncel ve eba ayarlı. Aramalar googla ayarlı
    Google earth (Artık kurulum gerektirmeyen hali, eski kurulumlara google desteği kesti)
    Haritalar.
    Tüm tarayıcılara, tüm kullanıcılar için meb sertifika yüklü (Firefox dahil ve hatta yeni kullanıcı oluştursanız bile çalışıyor)
    Dokunmatik klavye faal ve normal boyutta
    Fatih kalem ve antropi
    V sınıf (ne olur ne olmaz diye kurdum)
    Öğretmen yazım fontları
    Antivirüs yok, windows defender yeterli koruma sağlıyor.
    Lisanssız, kırık vs program yok.
    Windows photos ve hesap makinesi hariç tüm paketler sistem genelinden kaldırıldı.
    Atak, kullanıcı türlerine göre kurulumu ve kendisi stabil çalışmadığından eklemedim yada isteyen atak isteyen usb raptor kurar.

Tahtada genel kullanım programlarına yer verdim, mesela sadece biz BT öğretmenlerine hitap eden scratch, kodu lab gibi programları eklemedim.

Tüm gerekli sürücüler güncel

Varsayılan olarak müzik ve video için media player classic(hafif ve işlevsel, codeclerle herşeyi açıyor) pdf için foxit, tarayıcı Firefox ayarlı. Fotoğraflar için windows yerleşik aracı hocalar için dokunmatikte daha kullanışlı.

Fatih tema ayarlı. Kilit ekranı ayarlı. Start menü ve görev çubuğu simgeleri ayarlı.

Kullanıcı hesapları parola süre dolma sınırı yok.

Kullanıcıların arka plan, tema vs değiştirme engeli var(öğrenciler tahtayı maymuna çeviriyorlar). Görev yöneticisi devre dışı(atak servisi vs kapatılmaması için). System geri yükleme devre dışı(Zaten sorun olduğunda imaj atıyoruz). Bunların dışında sistem sağlığı ve hızı için daha birçok ayarlamalar mevcut.

Varsayılan kullanıcı ETKullanici. Yönetici hesapları EBAAdmin ve MEB-SBStd-User. Varsayılan parolalar. ETKullanici otomatik oturum açma. Hepsi ilk çalışmada oluşturuluyor, imaj içinde mevcut hiçbir kullanıcı klasörü olmadan geliyor. İlk siz giriş yapacaksınız. Yani bu çalışma, windowsu kur, üzerine programları kur ve ayarla, ondan sonra 3. parti bir programla imajı al şeklinde değil. Özelleştirilmiş bir windows 10 kurulum imajı gelecek ve ilk çalışmada tahtaya göre kendi donanımsal sürücü ayarlamalarını yapacak ve kullanıcıları ilk defa oluşturacak, bu nedenle kullanıcı klasörleri imaj içinde yer kaplamayacak. İlk loginlerde kullancıların klasörülerini oluşturacak. Mesela ilk otomatik olarak ETkullancici hesabıyla giriş yapılacağından bu kullanıcının klasörünü oluşturacak. Diğer yönetici hesapları tanımlı olacak ve ETKullanıcı üzerinde yetki gerektiren işlemlerde(Program yükleme, ayarlar, yönetici olarak çalıştırma) kullanılabilecek. Eğer bir yönetici hesabıyla oturum açılırsa, onun da kullanıcı klasörlerini ilk defa oluşturacak.

Daha önce süresi içinde windows 10 yükseltmesi yapılan ve etkinleştirilen tahtalarda sorunsuz kurulum ve etkinleştirme. (Gatherosstate ile geniuneticket yöntemine gerek yok.)

Boyutu şu anda güncellemesiz 6gb civarı. İmaj yüklemesini otomatik yapan ve bir sonraki sıfırlamalarda usb takılı olmasını gerektirmeyen bir ortamla servis edeceğim. İlk yüklemede harddiski sıfırlayacak ve bölümlendirecek. Sonra windowsda görünmeyen bir kurtarma bölümüne imajı atacak ve ordan kuracak. Bu şu demek, bir defa imaj atılan tahtayı sadece ufak boyutlu ve imaj içermeyen bir usb(mesela 512mb) ile sıfırlayabileceksiniz. Ve hatta bu ufak usb ile bu imajla hiç sıfırlanmamış tahtaları bir ağ paylaşım klasörü üzerine atılan imajla da sıfırlayabileceksiniz. Bu özellikler şu an çalışıyor ama tam yapılandırma biraz daha zaman alacak.

Şu anda haberler bunlar.

Yazmayı unuttuğum eksik bir şey olursa ekler, güncellerim.

Son düzenleme: 28 Şubat 2018
  16. elrond

elrond Süper Üye Süper Üye

hocam kilit programı için usb raptor tavsiye ederim... kurmaya gerek yok istemezsen hemen iki tıkla başlangıçtan alırsın devreye girmez. w10 uyumlu atak gibi sıkıntılı değil. biraz kilit ekranı basit ve geriye sayım yok...3 yıldır kullanıyrum herhangi bir sıkıntı yaşamadım

exelsior bunu beğendi.
  17. exelsior

exelsior Aktif Üye

İsteyen istediği programı kendi yüklesin, kurmak istemedim.

18. upburak

upburak Aktif Üye

takip

exelsior bunu beğendi.
  19. BaRBaRYaN

BaRBaRYaN Hiperaktif Üye Hiperaktif

ellerinize sağlık.

exelsior bunu beğendi.
  20. exelsior

exelsior Aktif Üye

Kurumsal Kurulum İmajı hazırlama sürecinin tamamladım.
    Aktivasyon vs. hiçbir sorun yok herşey çalışıyor. (Temiz kurulumlarda zaten bu sorun olmaz)
    Bugün itibariyle tüm windows güncellemelerini almış ve yukarı mesajımdaki yapılandırmalar uygulanmış 8gb MEB Kurumsal imaj oldu. Açılışı Fatih logosu göründükten sonra 10 sn civarı sürüyor.

Bunu dağıtmak için MEB engeli olmayan hangi platformu önerirsiniz?
    Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme: 6 Mart 2018
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal