Fatih Projesinde Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike

Kodla Büyü

Niyazi SARAL

Seçkin Üye
Seçkin Üye
“Her öğrenciye tablet” sloganıyla dile getirilen ve FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi’nin bir parçası olduğu belirtilen tablet bilgisayarlı eğitim herkesin gündeminde. Gerçek şu ki, bugün dünyanın hiçbir ülkesinde tüm K12 (ilköğretim ve lise) öğrencilerini kapsayan tabletli eğitim bulunmamakta ve söylenilenin aksine Portekiz, İngiltere, Kore gibi birkaç ülkede sadece pilot çalışmalar bulunmaktadır. Teknoloji ve internet altyapısı çok kuvvetli olan ülkelerden Kore’de bile ilk aşamada 2012 yılında sadece 489 okulda tablet PC’li eğitim hedeflenmektedir. Kore’de ki bu çalışmanın 2015 yılına kadar hedeflenen kısmında ise tüm müfredatın öncelikle z-kitap (animasyon, video ve benzeri görseller içeren interaktif dijital içerik) formatına dönüştürülebilmesi planlanmaktadır.

FATİH Projesinde çoğu kişi, tabletlerin nerede üretileceği, eğitimde tablet kullanımının getirecekleri, 15 milyon tablet üretileceği, tablet kullanımının eğitimde devrim olacağı vb. yalan yanlış birçok fikri tartışıyor. Bu projeyle birçok lobi oluştu; Win-tel lobisi, “Türk malı olsun bak biz yaptık” diye montaj tableti yutturmaya çalışanlar, telekomcular, 3G’ciler, iPad’ciler, teşvik alabilme umudu ile bir anda ağız değiştiren otomotiv sektörünü örnek alan “teşvik meraklıları” bunlardan bazıları. Ancak bunlardan hiçbiri bu projedeki ciddi bir tehlikenin altını çizme cesaretini göstermiyor.

FATİH projesinde, internete erişim amacıyla bir şekilde kablosuz özellikler içeren tabletli eğitim çocuklarımız için çoğumuzun görmekten çekindiği ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Hiçbir hükümet bu tür siyasi bir riski almak istememelidir. Bu makalede FATİH Projesi çerçevesinde kablosuz cihazların vücudumuz üzerindeki etkileri ve muhtemel tehlikelerinden bahsedilecektir.

6 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Parlamentosu çevre komitesi, cep telefonları ve bilgisayarlarda kullanılan kablosuz internet bağlantısının insan sağlığı için risk oluşturabileceği ve okullarda kullanımının yasaklanması gerektiği görüşüne varmıştır.

Yazının tamamı için tıklayınız!

Olaya farklı açıdan bakmanız güzel. Tesbitleriniz ,analiziniz ve gelişmelerden derlemeleriniz için teşekkürler.
Gelişen dünyada arabaya binenler kazada, yaylar ışıkta , uçak kullananlar havada her an hayatını kaybetme riski ile yaşıyor. Evimizde kablosuz modemler veya komşumuzda , aparman çatılarında baz istasyonları , cebimizde telefonlar radyasyon yayarken okullardaki radyasyona odaklanmayı doğru bulmuyorum.

Riskleri azaltarak teknolojiyi kullanacağız . Yada evrim geçirip radyasyona dayanıklı yeni bir türe dönüşeceğiz.

Niyazi hocamın tablet pc nin yanlış uygulama olacak fikrine katılıyorum fakat gerekçesine malesef katılmıyorum.

Benim görüşüm de Fatih projesinin ilk aşaması olan sınıflarda akıllı tahta kullanımı ve internet alt yapısının olması acil olarak gerçekleştirilmesi ve bt öğretmenlerinin bu uygulamanın gerek yürütücüleri gerekse geliştiricileri olması gerekmektedir.(tabi uygun şartlarda yani teknik eleman sıfatından çıkartılarak)
İkinci aşama olan tablet pc dağıtılması görüşüne aslında pozitif bakıyorum fakat süreci doğru bulmuyorm.Yani sağlığa zararı illaki tartışılmaz ama artık yaşadığımız dünyada radyasyondan kaçma şansımız kalmadı.Her yerde ama her yerde radyasyon yayan araçlar var.Baz istasyonları, mikrodalga fırınlar, cep telefonları vs vs. Ama sürec konusunda yanlış lar yapıldığını düşünüyorum.Tablet pc bence ilk olarak öğretmenlere dağıtılması gerekir.Bt öğretmenleri eşliğinde öğretmenlere eğitim verilmesi gerekir.Daha sonra lise son sınıftan başlayarak her yıl bir alt kademeye verilerek devam edilmesi gerekir bence.Geçiş yumuşak olacaktır.5.sınıf öğrencisi birden tablet olmayacaktır eline ilk önce öğretmeninde sonra abisinde, ablasında, akrabalarında bu şekilde geçişi yumuşatarak kayıpları azaltabiliriz.Tabi bu sürecte bt öğretmenlerini aktif olarak kullanmaları gerekir.

Bizim ülkemizde böleeee.önce lastık patlar kamyon devrilir sonra kafaya dank eder ... türkiye klasiği... bi de işin uzmanı olan konuşmaz. çöpçü siyaset yapar çöpçü öğretmenlik çöpçü mühendislik yapar. herkes her işi ustalıkla yapabiliyo zaten ne geldiyse başımıza bundan geliyo

Bunda abartılacak bir şey yok bence..
Biz zaten avrupayı geriden takip ediyoruz.
Normal herşey yolunda.

Niyazi SARAL' Alıntı:
“Her öğrenciye tablet” sloganıyla dile getirilen ve FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi’nin bir parçası olduğu belirtilen tablet bilgisayarlı eğitim herkesin gündeminde. Gerçek şu ki, bugün dünyanın hiçbir ülkesinde tüm K12 (ilköğretim ve lise) öğrencilerini kapsayan tabletli eğitim bulunmamakta ve söylenilenin aksine Portekiz, İngiltere, Kore gibi birkaç ülkede sadece pilot çalışmalar bulunmaktadır. Teknoloji ve internet altyapısı çok kuvvetli olan ülkelerden Kore’de bile ilk aşamada 2012 yılında sadece 489 okulda tablet PC’li eğitim hedeflenmektedir. Kore’de ki bu çalışmanın 2015 yılına kadar hedeflenen kısmında ise tüm müfredatın öncelikle z-kitap (animasyon, video ve benzeri görseller içeren interaktif dijital içerik) formatına dönüştürülebilmesi planlanmaktadır.

FATİH Projesinde çoğu kişi, tabletlerin nerede üretileceği, eğitimde tablet kullanımının getirecekleri, 15 milyon tablet üretileceği, tablet kullanımının eğitimde devrim olacağı vb. yalan yanlış birçok fikri tartışıyor. Bu projeyle birçok lobi oluştu; Win-tel lobisi, “Türk malı olsun bak biz yaptık” diye montaj tableti yutturmaya çalışanlar, telekomcular, 3G’ciler, iPad’ciler, teşvik alabilme umudu ile bir anda ağız değiştiren otomotiv sektörünü örnek alan “teşvik meraklıları” bunlardan bazıları. Ancak bunlardan hiçbiri bu projedeki ciddi bir tehlikenin altını çizme cesaretini göstermiyor.

FATİH projesinde, internete erişim amacıyla bir şekilde kablosuz özellikler içeren tabletli eğitim çocuklarımız için çoğumuzun görmekten çekindiği ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Hiçbir hükümet bu tür siyasi bir riski almak istememelidir. Bu makalede FATİH Projesi çerçevesinde kablosuz cihazların vücudumuz üzerindeki etkileri ve muhtemel tehlikelerinden bahsedilecektir.

6 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Parlamentosu çevre komitesi, cep telefonları ve bilgisayarlarda kullanılan kablosuz internet bağlantısının insan sağlığı için risk oluşturabileceği ve okullarda kullanımının yasaklanması gerektiği görüşüne varmıştır.

Yazının tamamı için tıklayınız!
Niyazi Hocam o zaman bu proje sadece Götürmek için yapılıyor mu diyeceğiz...

sağlık açısından riskli olduğu kesin ancak bunu okullardan uzak tuttuğumuzda doğru önlem aldığımız konusu tartışılır. evimizde kablosuz ağ bağlantılarını araştırdığımızda komşularımız üzerinden en az 4 5 tane bağlantı çıkıyor . evimizde de uzak durmak istesek dahi başaralı olamıyoruz. günümüzde bu durumda iken sadece okullardan uzak tutmak sağlık açısından avantajlı mıdır?

hocam ona bakarsak cep telefonlarını da yasaklamamız lazım burda önemli olan gerekli alt yapıyı oluşturmadan böyle girişimlerde bulunulması bence...

Günümüz şartlarında bu tür projelere olumsuz görüş bildirmek (haklı da olsanız) gerçekten cesaret isteyen bir durum. Niyazi Bey'i ve Tübideri 5 Ekim'deki paneldeki bildirilerinden dolayı da tebrik ediyorum.

Olaya kablosuz açısından bakmak yapılacak en son şeydir. Özü kaçırmışız.

Rant için yapılan tirübün siyasetidir.

Bizim açımızdan bakarsak hiç problem yok, öğrenciler tablet biliyor herkes biliyor nasıl olsa, göreceeğiz bakalım kimin ne bildiğini. Bir matematik, bir Fen öğretmeni göreyim dersini tablet PC üzerinden işleyen alnından öpeceğim.

Üzüntümüz, halkın parasının tribün ve rant siyasetine heba edilmesidir. Ama artık halk istedi, seçimlerinin sonuucuna katlansın diyorum.

cefecan' Alıntı:
Niyazi hocamın tablet pc nin yanlış uygulama olacak fikrine katılıyorum fakat gerekçesine malesef katılmıyorum.

Benim görüşüm de Fatih projesinin ilk aşaması olan sınıflarda akıllı tahta kullanımı ve internet alt yapısının olması acil olarak gerçekleştirilmesi ve bt öğretmenlerinin bu uygulamanın gerek yürütücüleri gerekse geliştiricileri olması gerekmektedir.(tabi uygun şartlarda yani teknik eleman sıfatından çıkartılarak)
İkinci aşama olan tablet pc dağıtılması görüşüne aslında pozitif bakıyorum fakat süreci doğru bulmuyorm.Yani sağlığa zararı illaki tartışılmaz ama artık yaşadığımız dünyada radyasyondan kaçma şansımız kalmadı.Her yerde ama her yerde radyasyon yayan araçlar var.Baz istasyonları, mikrodalga fırınlar, cep telefonları vs vs. Ama sürec konusunda yanlış lar yapıldığını düşünüyorum.Tablet pc bence ilk olarak öğretmenlere dağıtılması gerekir.Bt öğretmenleri eşliğinde öğretmenlere eğitim verilmesi gerekir.Daha sonra lise son sınıftan başlayarak her yıl bir alt kademeye verilerek devam edilmesi gerekir bence.Geçiş yumuşak olacaktır.5.sınıf öğrencisi birden tablet olmayacaktır eline ilk önce öğretmeninde sonra abisinde, ablasında, akrabalarında bu şekilde geçişi yumuşatarak kayıpları azaltabiliriz.Tabi bu sürecte bt öğretmenlerini aktif olarak kullanmaları gerekir.

tamamen katılıyorum. biz daha tablet pc görmeden minicik öğrencinin elinde olcak. bozuluncada direkt bize getirecekler. kademeli olması çok mantıklı... 4-5 seneye yayılması lazım bu sürecin

bu tablet pc olayı beni korkutuyor açıkçası..ben bile elime tablet pc almış kullanmış değilim 5.sınıf öğrencisinin elinde olacak pcler..kullanımını bilmicekler, öğretmenine sorucak o da bilmiyo olucak, hepsi gelip bana sorucak peki ben kime sorucam :p hadi biz öğreniriz bi şekilde ama şu da var bizim okuldakilerin bi çoğu zaten fakir aileden gelen öğrenciler izmitte olanlar gibi gider satarlarsa tabletleri hiç şaşırmam :)

Bazı arkadaşların metnin tamamını okumadan yorum yapması bence üzüntü verici bir durum. Sadece bir örnek vereceğim: Bir arkadaş oturduğumuz yerden zaten birçok WLAN bağlantısı alıyoruz.. gibi bir yorum yapmış, halbuki makalede WLAN bağlantısının diğer bağlantı tiplerine göre SAR değeri farklılıkları, hatta Türkiye'de ilk defa mesafeye göre elektromanyetik alanın nasıl azaldığı ve bağılıklık seviyeine ne zaman düştüğü diyagramlar ile gösteriliyor. Lütfen oyuyalım arkadaşlar, başımız ne geliyorsa bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan gelmiyor mu? Ben bu yazıyı harılarken onlarca makaleyi okudum. Dikkat ederseniz "yetkililer şunu açıkladı..." falan gibi bir tarz da hiç yok. Doğrudan linkler var. Kim nerde ne yapmış ve ne demiş... Doğrudan net bilgiye dayalı...

Çocukların kafatası yetişkinlerden daha ince olduğu için daha fazla etkileniyor bilginize....Bir ara okullarda kablosuz internet yasaklanacak diye bir haber çıkmıştı, tasarı mıydı neydi hatırlamıyorum.Bunun üzerine tablette 3G bağlantı şeklini düşünmez sanırım yetkililer...

Gerçekten kimsenin aklına gelmeyen ama oldukça önemli bir konuya değinmişsiniz hocam. Ne yazık ki küçücük çocukların eline oyuncak gibi cep telefonu veren velilerimizin de işin reklamında olan siyasilerimizin de üzerinde düşündüğü bir konu değil. Bu duruma bir şekilde dikkatlerin çekilmesi, alt yapının baştan buna göre kurulması lazım.

tam yazıyı paylaşayım diyodum geç kalmışım :) elinize sağlık Niyazi Hocam. Güzel tespitleriniz var. Ayrıca şöyle bir sıkıntımızda var ki tablet pc'leri alan öğrencilerin belli bir kısmı aldıkları gibi satıyorlar :D. ona nasıl bir çözüm bulunur onu bilemem :D

Diyavol' Alıntı:
tam yazıyı paylaşayım diyodum geç kalmışım :) elinize sağlık Niyazi Hocam. Güzel tespitleriniz var. Ayrıca şöyle bir sıkıntımızda var ki tablet pc'leri alan öğrencilerin belli bir kısmı aldıkları gibi satıyorlar :D. ona nasıl bir çözüm bulunur onu bilemem :D

Bahsettiğiniz sorun ve diğer birçok sorun hakkında haftaya yeni bir makale yayınlayacağım. Örneğin bu sorun için öğrencilere verilen tüm cihazların takibini yapabiliyoruz :) haftaya anlatacağım.

3G li tabletleri bulunduğum sınıfa sokmayacağım gibi geliyor bu gidişle hem bilgisayarlar hem wifi hem de 3G yazık bize

arkadaşlar kendi öz çocuklarımızdan pay biçelim. insan kendi çocuğuna nasıl kıyamaz, zarar görmesini istemezse, öğrencilerimiz de aynı şekilde. tam gelişme döneminde hepsi. dolayısıyla hepimiz evlatlarımızın gelişiminin iyi olmasını isteriz. ben de zarar vereceği konusunda hemfikirim ki oğlumun ileride gideceği okalda böyle bir problem olsun istemem...

evde 3g vınn kullanıyorum, zararlarını biliyordum ama okuyunca tekrar düşünmeye başladım. evdeki çocuğum için sözleşme dolar dolmaz iptal edip telekoma başvuracağım.

Tüm sınıflarında elekronik tahta ve projeksiyon, tüm öğretmenlerinde netbook olan bir okulda görev yapıyorum. FATİH ten çok önce bu uygulamaya başlandı okulumuzda. 2. yılına geçtik ve tüm öğretmenler alıştı (alışmak istemeyip işi başkasına yıkmaya çalışan bir bağlantıyı yapmayı öğrenmeye acizler hariç)
ama bence daha fazlası gereksiz sadece öğretmende olması yetiyor

Hocam bunları yasaklayarak bir sonuca varamayacağımız kesin.Benim kardeşim radyoloji teknisyeni ve bir hastanede günde yüzlerce hastanın tomografisini çekiyor ve aldığı radyasyon malum benim kardeşimin günahı ne deyip hadi tomografiyi yasaklayalım o zaman. Çözüm bu değil çözüm gereken önlemlerin en iyisini almak.

Geri