Fatih Projesi - Eleştirel Yaklaşım

Kodla Büyü

hokuspokus2

Site Gezgini
Bu iş bana "Fatih Projesi"nden çok "Fatih İhalesi" gibi geldi, ihalede imzalar atılır ve ihaleyi alan işine bakar, ve artık olan olmuştur, artık tartışmanın da manası pek kalmaz..
Proje tasarımında ise, yeni iş dünyasında özellikle, projenin somut işlerinden çok proje için analize daha çok vakit harcanır, analizler belirlenir, kaygılar alınır, projenin gerçek hedefleri (öğrenci-öğretmen) görüşlerine başvurulur..
Bunlar yapılmazsa, proje değil, ihale olur.
İhale de ülkemizde ne kadar adil yapılıyorsa o kadar adil yapılır (bunu isteyen istediği gibi yorumlayabilir)..

Projeye eleştirel yönle bakmanın tahammülsüzlüğünü bu sitede görünce şaşırdım doğrusu, aslında projeye ne olumlu ne olumsuz bakıyordum, hatta kısmen olumlu bakıyordum denebilir ama burdaki tahammülsüzlüğü görünce bunun bir proje değil de ihale olduğu yönünde düşünmeye başladım..

bazı arkadaşlarımızın egitek bürokratı gibi projeyi savunması yine bana ilginç gelmezdi. tabikide inanmıştır, savunabilir. ama burda ona düşen, savunma yapmasıdır.

ama burda gördüğüm bazı bürokratötesi arkadaşlarımızın, projeyi eleştirenlerin sesini kesme eğilimi beni endişelendirdi.. projeyi eleştirenler ne kadar doğru/yanlış olsa bile bu yapılmamalıydı.

mesele isim değil isimin kullanılış şekli. şekilciyiz bizler. camiyi çalan minareyi hazılar. bu bana göre bir ihale. dyned projesi vb. gibi büyük paraların vergi aflarının döndüğü fakat uygulanabilirlikte sınıfta kalan bir proje daha diyebilirim. dyned projesinin uyulanabilirliğine bile bakılmadan para yatırıldı. aynı olaylar ubundada dönüyor. kimler bundan rant sagladı neler oldu bilinmiyor ama açıklamaya gerek yok herhalde çünkü geçmiş gelecegin aynasıdır.

hokuspokus2' Alıntı:
Proje tasarımında ise, yeni iş dünyasında özellikle, projenin somut işlerinden çok proje için analize daha çok vakit harcanır, analizler belirlenir, kaygılar alınır, projenin gerçek hedefleri (öğrenci-öğretmen) görüşlerine başvurulur..

Katılmamak elde değil, meb önceki projelerinden zaten sabıkalı. Çok büyük mali kaynak gerektiren bu projeyle ülkemizin teknolojik cihaz çöplüğüne dönmesi an meselesi.

Çocuklarımız daha iyi şartlarda eğitim görsün, projeksiyon olsun, sınıfta pc olsun, hatta hepsinin önünde pc olsun. Hepimiz bunu isteriz ama böyle büyük işlere gireceksen donanım ve yazılım altyapın olmalı, yerli üretimin olmalı. Yeteri kadar yetişmiş elemanın olmalı vs. vs. Bir laf vardı elin bilmem nesiyle bişey yapılmaz diye ama aklıma gelmedi şimdi..

Proje ile ilgili olumsuz yorum yapılan başlıkların kilitlenmesine şaşırdım. Artık herkes projeyi ve içeriğini az çok biliyor. Tunay beyin bahsettiği, projedeki en önemli kişiler bizler (BİTEFOlar) neden bunun hakkında konuşamayalım. Yada eleştirmek burada da mı yasak artık? Burada her türlü eleştirel yaklaşıma saygı duyulmasını başlıkların bir eleştiri yüzünden kapatılmamasını beklerdim. Demekki artık burada da MEB ve projeleri hakkında eleşti yazmak yasak.
Projeye gelince: MEBin şimdiye kadar yaptıkları bundan sonra yapacaklarının teminatıdır. Büyük para olan işten büyük adamlar nemalanır. Son yıllarda hep sergilenen bir Türkiye gerçeği. Okullar-eğitim kimin umrunda? Filler ve Çimen anlıcanız...

hokuspokus2' Alıntı:
Bu iş bana "Fatih Projesi"nden çok "Fatih İhalesi" gibi geldi, ihalede imzalar atılır ve ihaleyi alan işine bakar, ve artık olan olmuştur, artık tartışmanın da manası pek kalmaz..
İhale de ülkemizde ne kadar adil yapılıyorsa o kadar adil yapılır (bunu isteyen istediği gibi yorumlayabilir)..

Projeye eleştirel yönle bakmanın tahammülsüzlüğünü bu sitede görünce şaşırdım doğrusu, aslında projeye ne olumlu ne olumsuz bakıyordum, hatta kısmen olumlu bakıyordum denebilir ama burdaki tahammülsüzlüğü görünce bunun bir proje değil de ihale olduğu yönünde düşünmeye başladım..

bazı arkadaşlarımızın egitek bürokratı gibi projeyi savunması yine bana ilginç gelmezdi. tabikide inanmıştır, savunabilir. ama burda ona düşen, savunma yapmasıdır.

ama burda gördüğüm bazı bürokratötesi arkadaşlarımızın, projeyi eleştirenlerin sesini kesme eğilimi beni endişelendirdi.. projeyi eleştirenler ne kadar doğru/yanlış olsa bile bu yapılmamalıydı.

Tespitiniz gerçekten etkileyici. İhale ile projeyi ayıran temel unsurlardan birini irdelemişsiniz. Kesinlikle bizi ve ülkemizi ilgilendiren her mesele eleştirilmeli . Bir önceki konulara ben yetişemedim yönetici arkadaşlarımın bildiği vardır diyorum.. ali hocamın kilitlenen konusunun nedeni proje değil sanırım ikili tartışmalar

Fatih projesi ile ilgili şuan bilmediğimiz çok şey var.Mesela veli ve öğrencilere sorulup anketler düzenlenmiş. Bize neden sorulmadı orasını bilemiyorum.
Aslıdan ilk elden sorulması gerekirdi. Bizim hakkımızda da bir anket düzenlenmişti hatırlarsanız o anketide bu konuya bağlarlarsa şaşırmayın. Bu biraz kulağı ters tutmak gibi. Ne yapacağını söylemezsin soruları sorarsın, cevaba göre ben bunu yapacam dersin ama o saatten sonra yav olurmu dediğindede biz sormuştuk derler.

İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız.

Ancak unutmamak gerek resmi açıklama halen yok. Eğt. Tek. Genel.mud.Yrd Tunay ALKAN ın dediklerinden yola çıkıyoruz. Herşey netleşsin esas eleştiriler o zaman gelecek.

Bekleyelim ve görelim yönetici arkadaşlarında anlatmaya çalıştığı bu sanırım... :wink:

projenin sunumunu görmüşken ben iyi veya kötü bir şey demiyorum. benim kızdığım projenin resmi lansmanı yapılsın bir ortaya çıksın ondan sonra istediğiniz kadar başlık açın. bunu deyince eğitekin adamı oluyoruz ya da projeden paylanan

Hocam bu projeye öyle bir lansman yaparlar ki, hepimiz bakar kalırız bu lansman nasıl lansman diye. Medya desteğiyle süper proje olur bu, bizden başka herkes de sevinir, biz de sevinirdik ama işin hamallığı bize kalacak -hadi hamallığını da yapardık- yabancı sermayeye dökülen paralar cabası, gerçi artık kimsenin böyle şeyleri dert ettiği yok bu zamanda :)

Bakan her sınıfı bt ile donatacağız dedi, genel müdür de fatih dedi, ihaleleri de yaptılar mı ne söylesek boş artık kimseye birşey anlatılmaz. Birşey yapılacaksa, söylenecekse tam zamanıdır. Ha burada kendi kendimize konuşuyoruz da ne oluyor orası ayrı konu..

Geri