Fatih Altyapı Akıl almaz Foto !!!

Kodla Büyü

ali04

Süper Üye
Süper Üye
Teknik şartname derki data ve elektrik kablolarında kesinlikle ek yapılmaz.
Daha okulumuzun kabulü yapılmadı. Bir arkadaşımızın dikkati sonucu gördüğümüz bir örnek !!!
Sac Tavadan tek gelen kablo ; kabinete girmeden ikiye ayrılıyor ve kabinete iki adet kablo giriyor.
Yorumsuz ....

Ekli dosyalar

• IMG_20140211_093512.jpg
    IMG_20140211_093512.jpg
    404.4 KB · Görüntüleme: 2,248
  • IMG_20140211_093525.jpg
    IMG_20140211_093525.jpg
    372.4 KB · Görüntüleme: 2,248
Re: Fatih Altyapı İnanılmaz Foto !!!

bunun tamamını kontrol etmek imkansız kanalları tekrar açıp bakmak çok zaman isteyen bir iş. şanslısınız ki sizinki görülen yerdeymiş ya görünmeyen yerlerde olanlar ne yapsın. tamamen vicdan

kurulum yapılırken yanlarında olun diyorlar ama adamları biz nasıl takip edicez onlar da en kısa şekilde işlerine geldikleri gibi döşeyip gidiyorlar alın size alt yapı

gecen sene haziran ayından beri uğraşıyorlar. 8 ay olmuş.

ali04' Alıntı:
Daha okulumuzun kabulü yapılmadı. Bir arkadaşımızın dikkati sonucu gördüğümüz bir örnek !!!
Sac Tavadan tek gelen kablo ; kabinete girmeden ikiye ayrılıyor ve kabinete iki adet kablo giriyor.
Yorumsuz ....

Hocam anlamadığım neden kabloyu ikiye ayırmış, yani bu demektir ki kabinetin içinde iki farklı sokete takacak. Ama neden? :!:

xtasy' Alıntı:
data kablosu neden ikiye ayrılır ben anlamadım bu işi

Hocam UTP kabloda 8 adet kablo var. Data aktarımında 4 adeti yeterli oluyor, diğer 4 adeti yedek oluyor bir sorun olursa

Bu akıllılar 1 kabloyu 2 kablo gibi kullanmak istemişler, kar amacı ile

Yalnız UTP kabloda datalar sinyaller şeklinde gittiği için bu şekil yapı hızı düşürecektir.

hocam yaptıkları her şeyi takip etmemiz imkansız. Zaten okulun mesai saatleri dışında çalışıyorlar. Ama il milli eğitim komisyonundan gelen bilişimci arkadaşlar teslim alırken zaten bizimle birlikte her şeyi kontrol ediyorlar. Biz teslim aldık çok şükür. Şu anda bütün etkileşimli tahtalarımızda internet var. geçen yıl 2. dönem başlamıştılar çalışmalara. Geçen hafta ancak teslim aldık. Maalesef fiber internete geçemedi henüz ilçemiz. Seneye ancak diyorlar. mevcut internetimizle işin hiçbir cazibesi yok. Tahtaları 1 yıl internetsiz kullandık. 1 yıl da bu meb hattıyla geçecek. Fiber internet gelene kadar tahtalar eskidi :)

AKADEMİA' Alıntı:
ali04' Alıntı:
Yorumsuz ....

Hocam anlamadığım neden kabloyu ikiye ayırmış, yani bu demektir ki kabinetin içinde iki farklı sokete takacak. Ama neden? :!:

Benim anlayabildiğim kadarı ile ; önceden 3 adet farklı marka / renk kablo cekmişler. Teknik şartname kablolar aynı olmak zorunda diyordu.(Sonradan değiştirildi birçok madde gibi) . Onlarda kabloları tekrar çekmek yerine kabinete yakın yerden ek yapmışlar. Ama neden iki tame uca böldü ben de anlamadım.

biz ilçede bütün BTRler bir gün toplandık bizim okula geldik.
tek tek tüm linyeleri kontrol ettik, tüm sigortaları tek tek denedik. doğru hatta bağlı mı diye.

Kablo test cihazları var. bunlardan aldık .
birer de telsiz bulduk. Bir kişi sistem odasında kaldı, bir kişi idari kata geçti diğerleri sınıflara geçerek. okula dağıldık.
Örneğin telsizle , sistem odasına,

5 nolu sigortayı kapat dedik , o kapattı eğer doğru priz ve tahtaların elektriği kesilmişse sorun yok. aynı şekilde , data uçlarında test cihazını A65 'e tak dediğimizde doğru kabloda ışıklar yanıyorsa sorun yok:)

150 data ucunun hepsini tek tek denedik. uçları switchten sökerek doğru etiketlenmiş mi , bağlantı var mı diye kontrol.
( test cihazı olmayanlarda tahtalar açıkken , switchten kabloları tek tek sökerek doğru etiketli tahtaların internetleri kesiliyor mu diye kontrol edebilirler )

ufak tefek yanlış etiketleme dışında çok birşey çıkmadı. Çok şükür sistem doğru çalışıyordu.

Kesinlikle tek tek kontrol yapılmalı , yoksa iş sakat. güven olmuyor bunlara.

BİM'de kablo test cihazlarından var 10 TL ye düşmüş olmayan varsa , alsın bence çok faydalı bir cihaz :)

Bizim buralara Fatih Projesi henüz gelmedi, burada veya gittiğim yerde gelirse sıkıntı yok ancak büyük okullarda çok problem. Bizim öğrenci sayımız 130 ortaokul 80 kişi. Bunlara hakim olmak o kadar zorlamıyor.

Ancak özellikle şehir okullarında büyük okul olanlar ciddi problem. Bence ders saati yeten ve paraya çok ihtiyacı olmayan varsa kesinlikle çekilmez. Sürekli bozulan tabletler, kırılanlar, sürekli virüsler, sürekli benim ki çalışmıyor diyenler. Hele bir de yaşlı öğretmenler var ki maalesef onlar öğrenciden daha da zor. Ders falan dinlemez çağırırlar. Tek BTR o kadar büyük okulda sadece tamirci olur başka bir iş yapamaz.

Bu sebeple derse girip çıkmak, BTR olmamak o okullarda çok daha iyi. Baştan idare ile konuşup ben BTR olmayacağım bu sebeple sorunlar için yanıma gelmeyin demek, bunu öğretmenlere de söylemek işi kolaylaştırır. Ama BTR olmadığı halde tüm bu işleri yapan arkadaşlar var ki onları anlamak da zorlanıyorum.

Geri