Fatih ağını nasıl dağıtabilirim?

Kodla Büyü

mahir_ci

Aktif Üye
Kütüphaneye 6 pc kondu. fatih ağını switch ile dağıtabilirmiyiz? Daha önce bi ksıtlama olduğunu okumuştum. Böyle bi durum var mı? ona göre malzeme alıp bu işe girişeyim.

ağ alt yapını kuran firma teknisyenleri bize şöyle söyledi; eğer kendi internetinizi modeminizi bizim cihazlarımıza bağlarsanız garanti dışı kalır. sorumluluk farklı bi cihazı kabinete bağlayan kişidedir. o yüzden kendinizi riske atmayın fiber internet gelmesini bekleyin. artık 2 yıl mı geçer 3 yıl mı onların bileceği iş. kendi internetinizi satın alacağınız dağıtıcılarla sağlayın

braveheart06mg' Alıntı:
ağ alt yapını kuran firma teknisyenleri bize şöyle söyledi; eğer kendi internetinizi modeminizi bizim cihazlarımıza bağlarsanız garanti dışı kalır. sorumluluk farklı bi cihazı kabinete bağlayan kişidedir. o yüzden kendinizi riske atmayın fiber internet gelmesini bekleyin. artık 2 yıl mı geçer 3 yıl mı onların bileceği iş. kendi internetinizi satın alacağınız dağıtıcılarla sağlayın

fiber internet var zaten dostum, örneğin sınıfın birine swicht bağlasam 5-6 bilgisayara dağıtabilecek miyim onu soruyorum

orası projede BT sınıfı olarak görünüyorsa ordaki uç açıktır aksi durumda sorun çıkar bloke olur diye düşünüyorum.

hocam il kordinatörüne ulaşın, yardımcı olur.
Merkezden swich'deki porta swich takma izni veriyorlarmış... Forumda telefon numarası falan da vermişlerdi... yalnız aramadan önce o odaya giden kablo swich de nereye takılı bir köşeye not alın...

Çekiç al kabinden başla vurmaya emin ol dağılır :)
Bu soğuk espriden sonra konuya gireyim

Ben olsam bir router -switch alıp dhcp sini kapatıp manuel ip ile dağıtırım.
DHPC si kapalı olmalı , aynı ağda ip dağıtan ikinci bir aygıt işleri bozar.
Sonra bu router e taktığın yeni PC lere fatih ağından farklı bir ağ gibi farklı ipler ver
fatih ağı 10 x x x fakat sizin yeni ip yapınız 192 x x x olsun.

Tahminim olmayacak birşey değil. Anlattıklarımda gözden kaçan husus olabilir.

fatih ağında çakılan uçların bir kısmı sadece pc bir kısmı ise switch destekleyen uçlar (bt sınıfları için olanlar mesela).

geçen yıl 1 uçtan 1 den fazla bilgisayarın bağlanmasını merkezden engellediler swichler yardımıyla. Ben laboratuvar için arıza kaydı bıraktım bir Ankara numarası arada beni labaratuardaki bir bilgisayarın fiziksel adresini istedi ve çoğalabilmesi için o ucu açtı. öyle birşey yapman gerekir benim fikrim.

switch ile dagilmiyor malum kisitlamadan dolayi. ister arayip actirmaya calisin isterseniz iki ethernet karti olan ana bir bilgisayar koyup ikinci ethernet uzerinden switch ile dagitim yapin. Sanki her seyi super planlayarak yapiyolarmis gibi boyle bir kisitlama koymak ise neyin mantigi anlamiyorum.

ip router özelliği olan bir switch in ayarlanınca yapması lazım. Yeterki fatih ağından ip istemesin bence olur.
kabinetteki cihaz aynı fiziksel port tan ikinci ip nin verilmesini engekker fakat data hattının ilerde kaça ayrıldığını kontrol edemez kanımca.
ip dağıdan bir router kullanılması şartıyla olur diye tahmin ediyorum. Okulda olsam denemeye çalışırım. Şimdilik sadece tez aşamasında kalıyorum :)

Merhabalar hocalarım geçen hafta okulumuza fiber geldi çok şükür. BT sınıfını da bu nimetten faydalandıralım dedik. Fakat Bt sınıfındaki swtiche Fatih Projesinde çekilen kanallarda bulunan uç bağlantı noktalarından rj45le bağlantı yaptık ama maalesef sınırlı bağlantı dedi ve internete bağlanamadık. Nasıl yapabileceğimizi bilen var mı arkadaşlar? Yardımcı olursanız sevinirim.

alibaba37' Alıntı:
Merhabalar hocalarım geçen hafta okulumuza fiber geldi çok şükür. BT sınıfını da bu nimetten faydalandıralım dedik. Fakat Bt sınıfındaki swtiche Fatih Projesinde çekilen kanallarda bulunan uç bağlantı noktalarından rj45le bağlantı yaptık ama maalesef sınırlı bağlantı dedi ve internete bağlanamadık. Nasıl yapabileceğimizi bilen var mı arkadaşlar? Yardımcı olursanız sevinirim.
İlk geldiğinde bizdede böyle sıkıntılar oldu. Hatta okuldaki bazı sınıflar bağlanıyor bazı yerlerde bağlanamıyor dediğin gibi ünlem işareti vardı. İlgili firmayı aradık, eleman gelip tekrardan kabinetteki cihazları konfigüre etti, hatta uzaktan bağlanarak yaptılar.
Öncelikle okulun herhangi başka bir yerinden fiberle bağlanılabiliyor mu? bağlanılıyorsa İlgilenen firmanın telefonunu sistem odasında kabinetin üzerinden yada forumlardan bularak ulaş gelip çözsünler.
Not: (IP ve DNS ayarlarınız Oto Olacak bağlanırken)

Ankara'da bu konuyla ilgilenen kişinin telefon veya mail adresini bilen var mı?

Benden duymuş olmayın ama akıllı tahtaya gelen turuncu ağ kablosunun ucuna switch bağlayınca internet dağıtılabiliyor.

Çift ethernet olayını denedim. bağlantıları köprülediğim anda switch portu komple kapatıyor anlamadım bu bir donanım sorunumu yoksa güvenlik önlemimi çözemedim. fakat faz 2 switchi ne switch nede çift eternet olayını yemedi. her nasıl oluyorsa algılıyor demekki. acaba modemlerin wan girişine taksak ve modem ara yüzünden bir ayar çeksek olurmu diye merak etmiyor değilim ama bunuda yüksek ihtimalle yemeyecektir diye düşünüyorum... bilgili ve çözüm üretebilecek arkadaşlar için kendi sorunumuda buraya ekleyeyimde birdaha başlık açıp kalabalık yapmayayım :) sorunu erisim@meb.gov.tr ye mail atarak ilettim sorun çözülürmü umutsuzum attığım maili paylaşıyorum durumu anlayacaksınızdır...

"Kurumumuz eski bir yapı olduğundan ve idari oda sıkıntısı
yaşandığından Bilişim Teknolojileri Sınıfını(bundan sonra BTS olarak
anılacaktır) odaları olmayan Okul Memuru ve Rehberlik Öğretmeni ile
paylaşmak durumunda kalıyoruz. Bu bilgisayarların idari ağı görmeleri
şart zira dosya paylaşımı ve yazıcı paylaşımı ancak bu şekilde mümkün
oluyor. Fakat mevcut durumda BTS den bağlantı kuran bilgisayarlar
idare ile aynı havuzdan ip almadıklarından idari bilgisayarlarla
iletişim kopuk durumda. Memur bilgisayarını akıllı tahtanın altında
yer alan öğretmen bilgisayarı için ayrılmış olan A03 isimli girişe
takarak idari ağa bağladım fakat Rehberlik bilgisayarı ile aynı şeyi
yapmam mümkün değil çünkü A03 benzeri 2. bir idari uç BTS de mevcut
değil. Bu nedenle A03 isimli ucun SWITCH uç olarak tanımlanması
gerekli. Bu kontol uzaktan tarafınızdan yapılıyormuş. Dolayısıyla
yardımınıza ihtiyacım var. Gerçi gerekli şifreleri verirseniz kendi
düzenimizide kurabiliriz ama (com portundan bağlanarak terminalden
tanımlama yapılabilinir) sanırım bu resmiyette mümkün değil.

2. olarak ap ler ile ağa telefonları yada laptopları ile bağlanan
arkadaşlar idari ağdaki yazıcımızı kullanamıyorlar. Çünkü ap lerde ki
ip havuzu da idareninkinden farklı bu nedenle öğretmenler odasından da
bir ucun switch ucu olarak tanımlanması yada öğretmenler odasında AP
nin idari ip havuzundan ip vermesi sağlanabilirse bu şekilde bir çözüm
üretmek istiyoruz. Bu konuda mail yada telefon ile bilgi
verebilirseniz sevinirim.

FATİH projesi hayatımızı kolaylaştırmalıydı ancak bu şekilde
zorlaştırmış oluyor eminim projenin mimarları bu zorlukların
oluşmasını istememiştir.

Okul ili: Balıkesir
Okul ilçesi: Edremit
Okul Adı: Kadıköy Leman Akpınar Ortaokulu
Binamızın kodu: 10.09.144.01
Switch olarak ayarlanmak istenen uç: A03
Switch olarak ayarlanmak istenen ucun Fatih switch adresi : SW2-01 (2.
switch 1 nolu port)
İdari ip havuzu: 192.168.7.0
İdari alt ağ maskesi 255.255.248.0
İdari ağ geçidi: 192.168.0.1
Aklıma gelen isteyebileceğiniz bilgiler şimdilik bu kadar. Farklı bir
bilgiye ihtiyaç duyarsanız telefon numaramı paylaşıyorum. Şimdiden
teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Telefon numaram:50685798731"

Beni geri aradılar ve BT sınıfı değilse switch açamayacaklarını belirttiler. İl Fatih yöneticisine ek idari uç ihtiyacı belirtebileceğimizi söylediler. Öğretmenler odası içinde kablosuz ağdan yazıcıya (öğrenci tabletleri yada bilgisayarları yolu ile) çıktı gönderilmesin diye idari ağ ile kablosuz ağ havuzunu değiştirdiklerini söylediler. Yazıcı ya sadece kablosuzdan yada sadece idari hattan çalışabilirmiş. Hayatımızı kolaylaştıran bu proje için kime teşekkür etsek ne kadar teşekkür etsek az doğrusu... Öncesinde öğretmen arkadaşlar cep telefonlarından bile yazıcıları kullanabiliyordu. istediğimiz bilgisayara sabit ip yoluyla dhcp yi kapatarak özel ağ kurabiliyorduk. Neyse şeytan dürtüyor konsoldan bağlanıp ayarları sıfırlayıp kendi özel ayarlarımızı yapıp ağı yönetmek elimizde de işte sonrasında yazılım gitti deyipte fatura filan çıkartırlar diye korkuyorum :)

Bt sınıfı hariç hiç bir yeri açmayız dediler bana da. Öğretmenler odası için de olmaz dediler. Öğretmenler odasındaki bilgisayarları(3 tane) bt sınıfı diye yutturabilir miyim

portu açık olan bt sınıfından bir kablo çekin ağ güvenliğini korumak kaydıyla dilediğiniz şekilde kullanın.

Arkadaşlar, port çoklama işlemlerinde süreç şu şekilde işliyormuş. Eğer BT sınıfı olarak planlanan yer ilk kurulumdan itibaren BT sınıfı ise direkt erisim@eba.gov.tr adresine eposta atılınca gün içinde dönüş sağlanıyor mutlaka. Ama sonradan BT sınıfı yapılan yerler için ise BT il koordinatörünün erisim@eba.gov.tr adresine e-posta göndermesi gerekiyor.

Bilgisayarda olmayacak şey yok Router (Ucuz olsun Diye Wan Portlu Accespoit) kullanıp halledersin tabi belirteceğin ağ maskesi fatihin alt ağına uygun olsun merkezde tek istemci gibi duracak merkezdekilerin fark etmesi de çok zor

Fatih Projesinde kullanılan switchler; tanımlanmış portlar, DNSler ve IP adresleri dışındaki her türlü tanımlamayı saldırı olarak algılamaktadır. Bu nedenle sisteme dışarıdan herhangi bir yönetici nitelikli cihaz bağlanması sistemin kendisini kapatmasına neden olacaktır. Switch yapılandırmalarında birden fazla VLAN mevcuttur. belirtilen Sanal Ağın özelliğine göre portlara özellik tanımlanmıştır. Bu sebeple sisteme yapılan yazılımsal veya donanımsal müdahaleler sistemi devre dışı bırakmatan başka bir işe yaramayacaktır.

Bunun için, kurumun resmi maili adresini kullanarak;
  • BT portuna çevirmek istediğiniz port numarasını,
  • neden BT portuna çevirmek istediğinizi
  • varsa (mümkünse) bununla ilgili resmi yazıyı (kararı)
erisim@eba.gov.tr adresine mail atıp, bakanlık tarafından o portun BT portu olarak güncellenmesini talep ediniz. Öncesinde İl Koordinatörü ile iletişime geçerseniz belki onlar da bakanlıkla iletişime geçebilirler.

İçerisinde araştırma amaçlı bilgisayar bulunan kütüphaneler için zengin kütüphane (Z-Kütüphane) tanımı kullanılabileceğini düşünüyorum.

Ancak, öğretmenler odası veya diğer bölümlerde bu şekilde bir işlem yapmamanız hem sistemin çalışması hem de güvenlik açısından daha doğru olacaktır.

ben de z- kutuphaneye bilgisayar baglamak istiyorum. bana port acilmasi icin idarenin ilceye onlarin da ile resmi yazi yazmasi lazim dedi il sorumlusu. gerek yok mu yani? mail yeter mi?

03122969507-08 nolu hattı arayı 5 dakikada hallediyor ( z kütüphane pcl eri için çoklu uç açtırma işlemi )

iyi günler okulumuza fatih internet alt yapısı yeni kuruldu okul binasının dışında özel eğitim binası var ordan kablosuz ağ çekmiyor.duvarda kablolu giriş için imkan var buraya acces point bağladım ordan kablosuz bağlansınlar diye ama internet olmadan bağlı diye uyarı çıkıyor. bu şekilde duvardaki girişe acces pointi bağlayıp dağıtma imkanımız yok mu hocalarım?

iyi günler okulumuza fatih internet alt yapısı yeni kuruldu okul binasının dışında özel eğitim binası var ordan kablosuz ağ çekmiyor.duvarda kablolu giriş için imkan var buraya acces point bağladım ordan kablosuz bağlansınlar diye ama internet olmadan bağlı diye uyarı çıkıyor. bu şekilde duvardaki girişe acces pointi bağlayıp dağıtma imkanımız yok mu hocalarım?
Hocam o portu Fatih Ankara'ya bildirip birden fazla bağlantı için açtırmanız lazım.

Geri