FATİH Ağında İnternet Bağlantısı Problemi (DNS)

Kodla Büyü

mas1961

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulumuzda ve birçok okulda son birkaç haftadır sık sık FATİH hattında İnternet bağlantısı problemi yaşadık. Sıkıntılı bir sürecin sonunda Innova yetkililerinden 'Telekom DNS ayarlarını yeniden yapılandırdığı için FATİH hattında genel bir internet bağlantısı sorunu yaşandığını. Sorunun tahminen 1 ay içinde çözüleceğini ve internete otomatik DNS ile bağlanılabileceğini' söylediler.

Sorunu gidermek için bütün etkileşimli tahtalara ve fatih ağına bağlı bilgisayarlara el ile DNS adreslerini aşağıdaki gibi girmek gerekiyor.

IP adresi otomatik bırakılacak.
DNS adresi kısmı ise aşağıdaki gibi doldurulacak.

195.175.37.137
195.175.37.138

ben okuldakı bılgısayarlar dahıl tum akıllı tahtaların dns ayarını 195.175.39.39/195.175.39.40 olarak ayarladım hıc ama hıc bır problem cıkmadı çatır çatır nete gırıyoruz sıkıntı yasamıyoruz

Bende @g.cetin.66 hocamın dediği şekilde ayarladım cihazları sorunsuz giriyorlar. Ama maalesef öğretmenlerin telefonları dahil tek tek girmek gerekti modem arayüzüne bi türlü ulaşamadım 192.168.*.* adresleri bir türlü yüklenmedi neden acaba :eek: :?:

SYSOP' Alıntı:
Bende @g.cetin.66 hocamın dediği şekilde ayarladım cihazları sorunsuz giriyorlar. Ama maalesef öğretmenlerin telefonları dahil tek tek girmek gerekti modem arayüzüne bi türlü ulaşamadım 192.168.*.* adresleri bir türlü yüklenmedi neden acaba :eek: :?:

modemim ip sini öğrenmek için otomatik ip alan bir pc den ağ paylaşım merkezinden, yerel internet bağlantısının özellikler kısmından (sağ tık) ayrıntılara bakarak IPV4 varsayılan ağ geçidine bakın modemin ip si budur. Tabii bu Ağınızda DHCP servisi olarak modemi kullanıyorsanız geçerli.

bazı modemlerde ip adresi 10.0.0.1 yada 10.0.0.2 de olabiliyor.

Geri