F Klavye

Kodla Büyü

cevher---

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar liseye yeni laboratuar kuruldu, klavye olarak F alındı, alınmışken ortaokuldaki klavyeleri de değiştirelim istedim, ve bugün hepsini F klavye olarak değiştirdim, hemen ciddi manada farkettiler, çok kötü oldu vs. gibisinden.
Okulda F , fakat okulun dışında cafelerde, evlerde Q . Neler düşünüyorsunuz bu konuda, sizlerin BT sınıflarında durumlar nasıl? Ülkedeki F klavye seferberliği ne alemde acaba?

Sayın hocam, siz en doğrusunu yapmışsınız. Mevzuat gereği 2017 yılına kadar tüm kurumlar F klavyeye geçecek.
Öğrenciler başta şikayet edeceklerdir ama sonrasında alışacaklardır, kafanızı yormayın.

hocam alışırlar, alışacaklarda da, ben de onu söyledim fakat açıkcası tüm ülkeye yayılacağına inanmıyorum, F klavye olayının, Türk gibi başla, Alman gibi bitir sözü varya onun gibi, kısa zamanda unutulacak gibi geliyor sanki :(

saçma bence. okuldan başka yerde görmeyecekleri klavyeler. gereksiz akıl karıştırma zorlaştırma bence. bende f leri kaldırdım hepsini q yaptım.

meslek lisesinde öğrenci olduğumdan beri q klavye kullanıyorum. ama bakmadan yazamıyorum..
son 3 senedir f klavye kullanıyorum bakmadan ve daha hızlı yazıyorum. ve daha rahat yazıyorum. evdeki laptopun tuşlarını söküp onuda f yaptım.

şiddetle tavsiye ediyorum f klavyeyi ...

biz üniversite de iken evimize arkadaş Rus bir misafir getirdi Türkçe bilmediği için ben konuşamadım eleman günlük tutuyordu bilgisayarı kendi diline çevirdi başladı yazmaya ne okuduk ne anladık yazan kullanan nerede olursa olsun yazıyor. biz daha kendi dilimize uygun klavyeyi bile kabul etmiyoruz.
diğer bir anım Bingöl de katip arkadaş f klavye bakmadan yazıyordu klavye q olmasına rağmen kısayol tuşları ile hemen f geçiyordu işi bitince dil ayarını geri q da bırakıyordu. niye bu hızlı rahat yazı yazanlar f yazar. düşünmek gerek bu arada bu kadar yazıyı q klavyede yazmam bilmem anlatabildim mi.

Bende bu çok önemli mı diye düşünürüm hep. Ben 10 parmak yazmamıyorum, ama yazmam gereki mı emin değilim. Kod yazarken az yazıp çok düşünüyorum. Katip değilim diye önemsiz buluyorum...

xodeda' Alıntı:
saçma bence. okuldan başka yerde görmeyecekleri klavyeler. gereksiz akıl karıştırma zorlaştırma bence. bende f leri kaldırdım hepsini q yaptım.

hepsini düşündüm hocam , zor bir karar olsa da şimdilik buna devam edeceğim gibi.

06Davut' Alıntı:
meslek lisesinde öğrenci olduğumdan beri q klavye kullanıyorum. ama bakmadan yazamıyorum..
son 3 senedir f klavye kullanıyorum bakmadan ve daha hızlı yazıyorum. ve daha rahat yazıyorum. evdeki laptopun tuşlarını söküp onuda f yaptım.

şiddetle tavsiye ediyorum f klavyeyi ...

biz üniversite de iken evimize arkadaş Rus bir misafir getirdi Türkçe bilmediği için ben konuşamadım eleman günlük tutuyordu bilgisayarı kendi diline çevirdi başladı yazmaya ne okuduk ne anladık yazan kullanan nerede olursa olsun yazıyor. biz daha kendi dilimize uygun klavyeyi bile kabul etmiyoruz.
diğer bir anım Bingöl de katip arkadaş f klavye bakmadan yazıyordu klavye q olmasına rağmen kısayol tuşları ile hemen f geçiyordu işi bitince dil ayarını geri q da bırakıyordu. niye bu hızlı rahat yazı yazanlar f yazar. düşünmek gerek bu arada bu kadar yazıyı q klavyede yazmam bilmem anlatabildim mi.

hocam F klavye gelecekse tüm kurumlarda ve cafelerde olmalı, sadece okullarda olursa problem bu. Ben Q da on parmak yazıyorum, Bilmiyorum F de de deneyeceğim bakalım, nasıl olacak.
F klavye meselesi zor bir karar hala tekrar Q ya geri dönsem mi acaba düşünmüyor değilim.

nosTRa' Alıntı:
Bende bu çok önemli mı diye düşünürüm hep. Ben 10 parmak yazmamıyorum, ama yazmam gereki mı emin değilim. Kod yazarken az yazıp çok düşünüyorum. Katip değilim diye önemsiz buluyorum...

hocam haklısınız, ne için olduğu önemli.

D. Anadolu da bir köy okulunda görev yapmaktayım. Öğrencilerin hemen hemen hiç birinin evinde kendi bilgisayarı yok. Q klavyelerin hepsini kaldırıp F klavye taktım. Kendim de 2002-2011 arası Q klavye kullandım. 2011 den beri F klavye kullanıyorum. Gayet memnunum. Klavyeye bakmadan yazabiliyorum. Özellikler uzun yıllar Q klavye ye alışıp F klavye de yapamam korkusu yaşayanlara sözüm; korkacak bi durum yok. Zaman içinde f klavye ye de alışıyorsunuz.

xodeda' Alıntı:
Hocam konuya ön yargısız olarak bakın ve biraz araştırın derim. Göreceksiniz ki Q klavyenin hiçbir mantıklı yanı yoktur. Okuldan başka bir yerde görmeyecekler bu klavyeyi diyorsunuz, bakmadan yazan biri için görmek bir şey ifade etmiyor. Bakmak Q klavye için geçerli bir durum. Bakmadan yazan için klavye üzerindeki işaretlerin önemi yok. Tuş sayısı tuttuktan sonra Q olmuş F olmuş Arapça ya da Çince olmuş hatta hiçbir şey yazmamış fark etmez. :)

Lütfen iki klavyeyi de araştırın ve ön yargısız olarak çocuklara anlatın, seçimi onlar yapsın.

arkadaşlar ben de fikrimi söyleyeyim ama fikrimi yaşadıklarımla örtüştürerek söyleyeyim; 2002 yılında liseden mezun oldum 2006 da üniversiteden. lisede on parmak daktilo dersi aldık. tabi ki F klavye. F klavye ile dilimizdeki metinleri hızlı yazıyoruz haklısınız. dilimizde en çok kullandığımız harfler en güçlü parmaklarımızın yakınında. Q klavye ise ingilizcede en çok kullanılan harflere göre düzenlenmiş bir klavye. yalnız şöyle bir durum var ortada. Benim derslerimde öğrencilerimin klavye kullanarak yazdığı şeylerin büyük kısmı ingilizce. evet evet ingilizce. ingilizce bölümünde olduklarından değil programlama kodlarının tamamı ingilizce olduğundan. c# kullanıyorlar ingilizce, php kullanıyolar ingilizce. javascipt css ne lazımsa ingilizce. Q klavyeden F klavyeye geçtiklerinde o kodları öğrenmeleri zorken bir de yazmaları daha da zorlaşacak. Bu da bir daylem bence. F iyi ya da Q iyi demiyorum diyemiyorum ama ben üç dört yıl q klavye ile F düzende yazdım on parmak F klavye bildiğim için. Zamanla Q klavyeye alıştım programlamayla uğraştığım için hala da Q klavye ile yazıyorum. Tabi ki on parmak olmasa da 7-8 parmak ve ezbere.

önceki yıllarda forumda bu konu gündeme geldiğinde, F klavye düşmanı kesilmişti bi çok arkadaş. o günleri hatırlattı bu başlık bana. F klavyeyi destekleyenleri, milliyetçilikle, kafatasçılıkla suçlamışlardı. F klavyeciler, hazır olun, yine aynı minvalde gelecek suçlamalara!

inikat' Alıntı:
arkadaşlar ben de fikrimi söyleyeyim ama fikrimi yaşadıklarımla örtüştürerek söyleyeyim; 2002 yılında liseden mezun oldum 2006 da üniversiteden. lisede on parmak daktilo dersi aldık. tabi ki F klavye. F klavye ile dilimizdeki metinleri hızlı yazıyoruz haklısınız. dilimizde en çok kullandığımız harfler en güçlü parmaklarımızın yakınında. Q klavye ise ingilizcede en çok kullanılan harflere göre düzenlenmiş bir klavye. yalnız şöyle bir durum var ortada. Benim derslerimde öğrencilerimin klavye kullanarak yazdığı şeylerin büyük kısmı ingilizce. evet evet ingilizce. ingilizce bölümünde olduklarından değil programlama kodlarının tamamı ingilizce olduğundan. c# kullanıyorlar ingilizce, php kullanıyolar ingilizce. javascipt css ne lazımsa ingilizce. Q klavyeden F klavyeye geçtiklerinde o kodları öğrenmeleri zorken bir de yazmaları daha da zorlaşacak. Bu da bir daylem bence. F iyi ya da Q iyi demiyorum diyemiyorum ama ben üç dört yıl q klavye ile F düzende yazdım on parmak F klavye bildiğim için. Zamanla Q klavyeye alıştım programlamayla uğraştığım için hala da Q klavye ile yazıyorum. Tabi ki on parmak olmasa da 7-8 parmak ve ezbere.

Hocam Q klavye ingilizce de en çok kullanılan harflere göre mi düzenlenmiş :D Böyle bir bilgiyi hangi kaynaktan edindiniz?

benim bildigim Q klavye İngilizce hızlı yazılsın diye değil yavaş yazılsın diye dizayn edilmiştir. Çünkü daktilo ilk çıktığı dönemde hızlı yazmak takılmalara neden oluyordu. Satanlar ise bakın hızlı yazıyor diye göstermek için İngilizce daktilo anlamına gelen type writer kelimesini hizlica yazarlarmış. Dikkat ederseniz type writer kelimesinin tamamı klavyenin üst sırasındaki harfler kullanılarak yazılır. Başka bir bilimsel calışma olduğunu zannetmiyorum.

iki tane bayan branş daş arkadaşla çalışıyorum, Düşman başına. kadınlar o kadar gamsız, vurdumduymaz ki lab yansa bilgisayarlar çöp olsa umurlarında değil. onlar yüzünden 15 gün okul kapanırken 15 günde okul açılırken seminer dönemlerinde ekde 1 saat herkesten önce gelerek bütün vaktim bilgisayarları, kablaları yeniden döşemek ve düzenlemekle geçti. Geçen sene klavyeler f klavye idi bayan lardan birisi de 8. sınıfların dersine giriyordu meslek hayatım boyunca ilk defa çocukların klavye tuşlarını söktüp götürdüklerini mause lerin kablolarını kopardıklaını, tuşlarını bilerek parçaladıklarını gördüm ve bunu çocuklar hem hocanın sınıfa hakim olamamasından hemde f klavyeler kaldırılsın diye gıcıklığına yapyorlardı.(önceki sene 8 lere ben giriyordum bir tane bile klavye mouse bozulmamıştı) her yerde q gören çocuk f kullanmak istemiyor. zaten bizim dersin uyduruk ders programında öyle şahım şahım klavye kullanacakları bir konu yok. bu sene bende madem q itiyorsunuz dedim 8. sınıflara 1 er lira para toplayıp q yaptım hepsini. artık zarar vermiyorlar klavyelere.

Ha arkadaşlar adam gibi yapsalardı işlerini böyle olmazdı belki. bilgisayarın başına oturup sınıfı boş verirsen olacağı bu.

neyse bu bayan zümrelerle ilgili çok doluyum konuşmayayım artık.

Geri