Eylülde atanıp Kasımda Askere gitmek ile ilgili soru?

Kodla Büyü

TurkAdam

Aktif Üye
arkadaşlar askerlikle ilgili kafama takılan sorum var. araştırdım netten ama içim rahat etmedi.

ben üni.den yeni mezun oldum ve eğer atanıp da eylülde öğretmenliğe başlarsam kasımda askere gitmeyi düşünüyorum. bunun için yardımcı olun bana, bu işi nasıl çözerim?

1- yeni mezun olduğum için 2 yıl tecilli miyim. askerliğe gidip bir işlem falan yapmama gerek var mı?

2- askere gitmem için tecili 3 ay önce bozdurmam mı gerek?

3- eğer ben tecili bozdurursam eylüldeki atamamda sıkıntı olur mu? yani tecili bozdurmuş şekilde tercih yapsbilir miyim ve mebde atamamı yaparlar mı?

beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

1.2.adayligini 2sne icinde kaldirablrsn ama bence ilk sene adayligini kaldirmaya bak.seneye kasimda gidersn(bnde gecen sene atandm bu kasim askere gitcem sene basinda tecil yaptirdm. Mezun olunca 2sene tecil etme hakkin var bunun icinde diploma ve transkript gerekiyor. Bozdururkende bunun belli donemleri var misal kasimda gitmek icin agustos 15e kadar bozdurman gerekiyor.bzodurmak icnde diploma trankript goturuyorsn(fotokopi)
3.askerdeyken bile atanabilrsn sıkıntı yok. Ama adayligini kaldir derim ben çünkü zorlaşcak yasa gecerse

hocam teşekkürler ama ben bu 3 numaralı maddedeki durumdan emin değilim.
(3- eğer ben tecili bozdurursam eylüldeki atamamda sıkıntı olur mu? yani tecili bozdurmuş şekilde tercih yapsbilir miyim ve mebde atamamı yaparlar mı?)

öğretmenliğimin yanmasını istemem. bu yüzden tecil yaptırıp öyle atama olcam inşallah. askere de en erken olarak şubatta giderim artık.

Oluyor diye biliyorum ama sen tecilini yaptir seneye git icin rahat etsin seneye agustosta gider ogretmen askerlik denersin

Askerdeyken atana biliyorsunuz hocam. Bizzat 3 arkadaşım askerde atandılar. Çokta keyifliydi. Askeriye izin veriyor tercih yapmanıza. Hİç bir sıkıntısı yok. Aklınızda bulunsun. NOT olarak askere ne kadar erken giderseniz o kadar yararlı oluyor. Keşke daha önce gitseydim dedim. Hocamızın dediği gibi 1 yıllık adaylık sürecinde gitmeye bilirsiniz. Bu size kalmış.

duzceli81' Alıntı:
arkadaşlar askerlikle ilgili kafama takılan sorum var. araştırdım netten ama içim rahat etmedi.

ben üni.den yeni mezun oldum ve eğer atanıp da eylülde öğretmenliğe başlarsam kasımda askere gitmeyi düşünüyorum. bunun için yardımcı olun bana, bu işi nasıl çözerim?

1- yeni mezun olduğum için 2 yıl tecilli miyim. askerliğe gidip bir işlem falan yapmama gerek var mı?

2- askere gitmem için tecili 3 ay önce bozdurmam mı gerek?

3- eğer ben tecili bozdurursam eylüldeki atamamda sıkıntı olur mu? yani tecili bozdurmuş şekilde tercih yapsbilir miyim ve mebde atamamı yaparlar mı?

beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

1. 2 yıl tecil olayı doğrudur hocam (kendimden biliyorum.)

2. si de doğru galiba

tavsiyem şu şekilde olacak. maalum genelde doğu tarafı açılacaktır ilk atamada eğer ki doğuya atanırsan (özellikle zorunlu hizmeti 3 sene olan bir yere gidersen) 3. seneni tamamlayıp daha sonra askere gitmen yönünde olacaktır. maalum askerlikten sadece puan alabiliyorsun (hizmet sürene eklenmiyor.) 6 ay yüzünden 1 sene daha bekleme bence. şu var asker öğretmenlik faktörü de var çıkarsa rahat edersin yok çıkmazsa 6 ay için 1 sene beklersin.

arkadaşlar teşekkürler fakat ben askerliği bir an önce yapmalıyım(evlilik işlerinden dolayı). bu yüzden hemen kasımda gitmeyi düşünüyorum o olmazsa şubatta gidicem. yani eylülde göreve başlayıp şubatta askere devam.

AlimertX' Alıntı:
Evlilik durumu varsa git gel aradan çıksın !

evet hocam bu yüzden bir an önce gidip gelmem lazım. yani 15 ağustos a kadar tecili bozdurup bu kasımda askere gidebilirim sanırım :s

meb'deki adamlar gelip de bana: "sen tecili bozdurmuşsun. eylülde göreve başlayıp 2 ay sonra kasımda askere gideceksin. o yüzden atama yapamayız." diyemezler değil mi?

Oyle bisi yok sen rahat ol sen kasimda gitceksen 15agustosa kadar diploma ve transkriptnle birlikte en yakin askerlik subesine git. Diploma transkript bide kimliginin 3 fotokosini alda git

akoluacik' Alıntı:
Oyle bisi yok sen rahat ol sen kasimda gitceksen 15agustosa kadar diploma ve transkriptnle birlikte en yakin askerlik subesine git. Diploma transkript bide kimliginin 3 fotokosini alda git

eyvallah hocam inşallah olur. ondan önce milli eğitim müdürlüğüne bir danışcam bakalım.

arkadaşlar bugün milli eğitim müdürlüğüne sordu konuyu. aday memurken askere gidemezsin 1 yıl öğretmenlikten sonra yaparsın askerliği dedi. şaşırdım.

daha sonra başka bir milli eğit. müd.de çalışan bir abimle görüştüm. "öyle bir şey olmaz dedi. biz ağustosta tecili bozdurduk ve kasımda bizi askere alacaklar" dedi. askerden gelince de hemen göreve başlıcaz dedi.

yani ben şimdi bu 15 ağustosa kadar tecili bozdurmam gerek. eylülde de öğretmenliğe atanıp göreve başlarsam kasımda askere gidicem. sanırım bunda bir sorun olmaz doğru mudur??

ben yine de kesin bilgi içi yarin ankaradaki meb i arıcam.

Sorun olmaz rahat ol meb boyledir biri olur biri olmaz der. Ama senn atama isleminde askerlikle ilgili soru bile sorulmaz. Sen rahat ol zaman kaybetmeden gtmek istiosan 15ine kadar bozdur. Ama benim onerim adayligini kaldir seneye git. Bunu dememin sebebide adayligi kaldirmak zorlascak tek sebebi o yani :)

hocam haklısınız dediğiniz gibi heralde bu meb işleri :) ama belirttim yukarıda da evlilik işlerinden dolayı aradan çıkarmak istiyorum. Allah izin verir de işler yolnda giderse seneye bu zamanlar evleneceğim.

bugün ankara-mebi aradım bir memurla görüştüm. aynen durumu anlattım sorun olmaz dedi. gayet emin konuştu. yine de isterseniz pazartesi şube müdürünü arayın dedi. pazartesi arıcam tekrar.

ayrıca 15 ağustosa kadar tecili de bozduracağım. eylülde atanırsak inşallah 2 ay sonra kasımda askere gideriz (bu hesaba göre).

Geri