Exper Okul Bilgisayarı Sürekli Kapanıyor

Kodla Büyü

osbitos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bilgisayarı açıyoruz. Bazen anında, bazen 10 saniye sonra, bazen de birkaç dakika sonra kapanıyor. Markası Exper. Sizce neden olabilir?

Güncel bir konu daha var bununla ilgili. İşlemci fanı sorunu olduğunu tahmin ediyorum. Ancak sizin bilgisayarınız hemen kapandığı için HDD ya da RAM Sorunu olma olasılığı da var.

Hocam o zaman imkanın varsa farklı bir güç kaynağı ile test et. Sorun muhtemelen güç kaynağı.

İşlemci fanı sağlam, sorun devam ediyor.
Var mı başka çözüm öneriniz?

aynı sorun bende de var. Bazen 5 dk bazen 15 dakika sonra kapanıyor. Varsa bu sorunla karşılaşıp çözen yardımcı olursa seviniriz.

Başıma bunun gibi bir olay gelmişti işlemci soğutucusu fanı çalışıyordu fakat soğutu aleminyum olan anakarttan çıkmış dolayısıyla işlemci ile temas etmiyor ve bilgisayar kapanıyordu. Soğutucuyu yerine taktığımda çalıştı seninde böyle bir sorun olablir.

fan sağlam olabilir ama termal macun kurumuş olabilir, Fanın tozunu iyice alıp, termal macunu işlemciye yeniden sürün.

xyuxexesx' Alıntı:
Başıma bunun gibi bir olay gelmişti işlemci soğutucusu fanı çalışıyordu fakat soğutu aleminyum olan anakarttan çıkmış dolayısıyla işlemci ile temas etmiyor ve bilgisayar kapanıyordu. Soğutucuyu yerine taktığımda çalıştı seninde böyle bir sorun olablir.

AKLIMA YATTI HEMEN DENİYORUM. TEŞEKKÜRLER.

Hocam exper model ve önü siyah olan kasaların anakarttındaki kondanstörlerinde şişme oluyor, bu şekilde 3 tane anakarttım çöpe gitti, senin dediğin gibi hemen ve ya belirsiz bir süre sonra kendinin kapatıyor, reset değil.Senden ricam anakarttın üzerinde yanlış hatırlamıyorsa ramin yan taraflarında 3 tane, 2 si yanyana kondansatör var onların tepelerinde şişme varmı varsa geçmiş olsun :D

USB girişlerinden herhangi biri bozulmuş olupda siz oraya birşey takıyorsanızda bilgisayar kendine reset atar hocam

yusufpb' Alıntı:
Hocam exper model ve önü siyah olan kasaların anakarttındaki kondanstörlerinde şişme oluyor, bu şekilde 3 tane anakarttım çöpe gitti, senin dediğin gibi hemen ve ya belirsiz bir süre sonra kendinin kapatıyor, reset değil.Senden ricam anakarttın üzerinde yanlış hatırlamıyorsa ramin yan taraflarında 3 tane, 2 si yanyana kondansatör var onların tepelerinde şişme varmı varsa geçmiş olsun :D

Umarım yoktur. Bakalım bi.

Eğer fandan veya aradaki macunun kurumasındansa BIOS ekranından da anlaşılabiliyor. O açık kaldığı anlarda BIOS'a girip harware monitor ya da buna benzer bir menüde işlemci sıcaklığına bakın hocam. Sabit kalmayıp da sürekli şekilde yükseliyorsa macun kurumuştur ve soğumuyordur işlemci.

osbitos' Alıntı:
yusufpb' Alıntı:

Umarım yoktur. Bakalım bi.

Durum nedir hocam?

Bence de işlemci ısınması birinci sırada. Fanın dönmesi de sizi kandırmasın. işlemci sıcaklığına ve fan dönme hızına biostan bakarmısın. sıcaklık 60 dereceden fazla veya fan dönme hızı 1500 den az ise sorun var demektir. Sorunu çözersen Başlığın sonuna (ÇÖZÜLDÜ) ifadesi eklersen iyi olur. Benzer durumu ilerde yaşayacaklar için örnek olur.

BİRAZ GEÇ OLDU AMA :?
SORUN KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLDÜ.
AYNI BİLGİSAYARI ÇOCUKLAR DERSTE AÇMIŞLAR KULLANIYORLARDI, BEN DE ŞAŞIRDIM NASIL OLDU BU İŞ DİYE.
O GÜNDEN BERİ SORUN YOK :)

Geri