Exper öğrenci bilgisayarını kurtarma dvdsindn yükleme sorunu

Kodla Büyü

m17h41r

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar exper öğrenci bilgisayarında kaynakalanan bir sorundan dolayı kurtarma DVDsinden geri yükleme yapmak istedim. Önce koruma kartını kaldırdım. Sonra da Dvd den sistemi geri yükledim. Yükleme bitip sistemi restart ettiğimde windows açılış ekranı biryerde takılıyor. Renkli ekran geliyor ama kullanıcıları seçiceğim kısım gelmiyor. Daha önce böyle bir problemle karşılaşan bir arkadaş veya konuyla ilgili fikri olan birileri yardım ederlerse çok iyi olur.
Acaba koruma kartını kaldırdıktan sonra kurtarma dvd si ile yükleme yapmak için setup dan herhangi bir ayar yapmak gerekiyor mu ?
Herkese iyi çalışmalar....

nedenben' Alıntı:
hocam zaten sorunlu bu exper dvd leri

hocam bazıları sorunlu çıkabiliyor ama ben daha dün 2 bilgisayarıma image kurdum exper öğrenci dvd sinden

şimdi ilk mesaja m17h41r hocamaın sorusuna cvp yazalım;

Exper Öğrenci PC’sinde Sistemi Yeniden Yükleme İşlemi

Öğrenci bilgisayarının sistemi bozulduğunda, ya da herhangi bir sebepten dolayı yeniden
yüklenmek istendiğinde imaj-DVD’si kullanılarak, sistem fabrika ayarlarına geri döndürülebilir.
Fakat bunu yapmadan önce bir takım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sırasıyla;

• Güvenlik kartı sistemden yazılımsal olarak kaldırılmalıdır
• Bunun için, bilgisayarın açılışı sırasında güvenlik kartının menüsü 3 sn kadar ekranda
kalır. Tam bu sırada CTRL+HOME tuşlarına basılır
• Şifre girilir (Şifre: 12345678)
• Fonksiyonlar menüsünden “Tab” tuşu yardımıyla sağ tarafa geçilir ve “Güvenlik Kartını
Sistemden Kaldır→Kaldır”
a basılır.
• İki kere Enter
• Bilgisayar kapatılır ve güvenlik kartı sistemden donanımsal olarak kaldırılır yani kasadan
çıkartılır
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir
• Bios’ta “Advanced→Peripheral Configuration→Ata Controller Config” kısmındaki
değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir

S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary

• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit →Save Changes&Exit ” kısmına basılarak kaydedilir
ve çıkılır
• Bilgisayar DVD’den açılmalıdır
• PC açılırken, açılış esnasında F12 fonksiyon tuşuna basılır ve açılış seçenekleri menüsü
ekrana gelir
• Bu sırada öğrenci makinesi kurtarma DVD’si DVD-ROM sürücüsüne takılır
• Açılış seçenekleri menüsünden “CD-ROM DRIVE” seçilerek bilgisayarın DVD’den
açılması sağlanır
• Bilgisayar DVD’den açıldıktan sonra iki ayrı onay penceresi ekrana gelir
• Bunlardan birincisi, partition boyutlarını (HDD bölüm boyutlarını) onaylayıp
onaylamayacağınız konusudur. Normalde partition boyutları, 20+60=80’dir. Kurulumcu
isterse bu oranı buradan değiştirebilir. Mesela, 30+50 ya da 40+40 yapabilir
• İkinci soruda ise kullanıcı, diskteki bütün bilgilerin silineceği konusunda uyarılır ve eğer
kullanıcı kurtarma işleminden vazgeçmek istiyorsa bu noktada vazgeçebilir.
Bu iki onay kutusuna da “Yes” dendiği takdirde disk teki bütün bilgiler silinir, disk
formatlanır ve sistem, fabrika çıkış ayarlarına geri döner

• Sistem geri kurtarıldıktan sonra Bios’ta yapılan değişiklikler geri alınmalıdır.
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir. Bios da “Advanced→Peripheral Configuration→Ata Controller Config” kısmında bulunan aşağıdaki değer şu konuma geri getirilir;

S-ATA Mode = Native

• Daha sonra yapılan değişiklik “Exit → Save Changes&Exit ” ten kaydedilerek çıkılır.

Hocam dediklerinizin hepsini yapmıştım zaten, bir tek son dediğiniz işlemi yapmamıştım. Bugün onu da yaptım yine olmadı. Sanırım dvd de bir sorun var. bende sıfırdan windows kurdum bugün. yine de sağolun...

Advanced--> sonraki Peripheral Configuration
denen kısım yok ee napcaz şimdi
neyi yanlış yaptım acaba

enginozdil hocam anlatmış gerçi ama şu adrese bir bakın hocam meb bt sınıfları destek portalı http://meb1400.probil.com.tr/ (ekranın sağ tarafında dökümanlar var) kolay gelsin..bazen geri yükleme ile ilgili sorunlar oluşabiliyor.bende bt sınıfındaki 15 pc nin 13 ünü geri yükledim ama 2 sine ne yaptıysam exper dvd leri ile geri yükleyemedim.

hocam en güzeli çalışan diğer bir experinden acronis yada benzer bi yazılımla yedek al. arızalı bilgisayarına yükle. ben tek yedeği bütün makinelerime kurdum. bilgisayar isimlerini ve ip leri değiştirdim. canavar gibi çalışıyolar...

çok acil cevap verebilirmisiniz......exper kurtarma dvdsi bende 3 tane var...dvd 1, dvd 2 ve dvd 3 diye ..birinci dvd yle başlıyorum ama hata veriyor..

t85' Alıntı:
çok acil cevap verebilirmisiniz......exper kurtarma dvdsi bende 3 tane var...dvd 1, dvd 2 ve dvd 3 diye ..birinci dvd yle başlıyorum ama hata veriyor..
hocam sana tavsiyem üç dvd ile uğraşacağına direk tak win7 dvdsini daha kısa sürede bitiyor.
aynı sorunla bende uğraştım sonra mecbur win7 dvd ile attım daha kolay oldu

Arkadaşlar exper öğrenci kurtarma dvdsinden admin şifresini bilen varsa gönderebilir mi soncen23@ gmail.com

Geri