Excel'de Makro/Kod sonrası kilitlenme sorunu

Kodla Büyü

halilturkoglu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,

Halk Eğitim Merkezinde çalışanlar için hazırlamaya çalıştığım excel dosyasında şöyle bir sorunla karşı kaşıya kaldım. Uygulamayı açıyorum, gerekli bilgileri girip, makroları/kodları çalıştırıyorum. Buraya kadar herşey normal. Bu aşamadan sonra; Devam Çizelgesi, Ders Defteri, Yıllık Plan gibi sayfalara geçiş yaptığım zaman Excel yanıt vermiyor şeklinde bir uyarı alıp, Excel'i kapatmak zorunda kalıyorum. Çözümünü bulamadım. Excel konusunda bilgisi olan arkadaşlarımdan bu sorun için yardım bekliyorum.

Ayrıca dosyada düzenleme gerektiren alanlar var, yani henüz tamamlanmadı. İdareci bölümü çalışsada Öğretmen bölümünden Devam Çizelgesinin güncellenmesi gerekiyor. O kısmı henüz yapmadım. Önerileriniz de dikkate alınacaktır.

Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Kurs Programı.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 58
excel 2010 ile açtım , yeni bir kurs ekledim , herhangi bir hata vermedi.

yıllık plan

ders defteri sayfalarına geçiş yaptığımda herhangi bir hata olmadı.

ofis sürümünüzden kaynaklanıyor olabilir mi?

hocam sisteme yeni bir öğretmen ekleyin, daha sonra o öğretmene bir kurs açın ve öğretmen girişi yaptıktan sonra kurs seçip, belgeleri ayarla deyin. ondan sonra kilitlenme sorunu ortaya çıkıyor. en azından benim kullandığım 4 bilgisayarda bu sorun var.

halilturkoglu' Alıntı:
hocam sisteme yeni bir öğretmen ekleyin, daha sonra o öğretmene bir kurs açın ve öğretmen girişi yaptıktan sonra kurs seçip, belgeleri ayarla deyin. ondan sonra kilitlenme sorunu ortaya çıkıyor. en azından benim kullandığım 4 bilgisayarda bu sorun var.

Bahsettiğiniz adımları uygulayınca hata verdi.

Kurs açılış ve kapanış saatlerini doğru olacak şekilde yazarak denemek lazım.
08:00 - 16:00 şeklinde yazdığım zaman
bilgisayar işletmenliği kursu 160 saat için
Kurs bilgileri bölümünde çok küsüratlı bir sayı çıkıyor. Bu küsüratlı sayı hataya sebep olabilir.

yok hocam size gönderdiğim sürümde kurs saatlerini eklemede değişiklik yapmıştım onun kodlarını düzenlemeyi unutmuşum. ondan kaynaklanıyor. Kapanış saatini kendisi belirliyor hocam. Sadece başlangıç saati ve ders saati giriyoruz. Örnek: 08:30 - 5 şeklinde

Ekleme: Sıkıntı sadece Öğretmen Girişi yapıp, Belgeleri Düzenle dedikten sonra ortaya çıkıyor. O aşamada yapılan işlemler:
  • Ders Defteri, Yıllık Plan, Devam Çizelgesi için yazdırma alanının belirlenmesi
  • Kursiyer Listesinin Kursiyer Bilgileri sayfasından alınıp, doldurulması

O kadar incelememe rağmen, sıkıntının kaynağını bulamadım. Dosyanın, hataları düzeltilmiş halini gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• Kurs Programı.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 38
O fonksiyon Module1 içerisinde bulunuyor. İsmi belirtilen sayfanın yazdırılacak bölümlerinin otomatik olarak belirlenmesini sağlıyor.
Kod:
Public Sub Set_Print_Area(ws As Worksheet, sut1 As Integer, sut2 As Integer, footer As Boolean, header As Boolean)
    Dim protected As Boolean
//1
    If ws.ProtectionMode = True Then
        protected = True
        ws.Unprotect
    End If
//2
    ws.PageSetup.PrintArea = Range(Cells(2, 1), Cells(ws.Cells(1, sut1).Value, ws.Cells(1, sut2).Value)).Address
//3
    If footer Then
        ws.PageSetup.LeftFooter = Worksheets("Kurs Bilgileri").Range("B7").Value & vbCr & "Kurs Öğretmeni"
        ws.PageSetup.RightFooter = Worksheets("Temel Bilgiler").Range("B5").Value & vbCr & "Kurs Merkezi Müdürü"
    End If
    If header Then
        ws.PageSetup.CenterHeader = Worksheets("Temel Bilgiler").Range("B7").Value & vbCr & Worksheets("Kurs Bilgileri").Range("B2").Value & " KURSU " & ws.Name
    End If
//4
    If protected Then ws.Protect
End Sub
kodu bu şekilde.
  1. Öncelikle sayfanın Korumalı olup olmadığını kontrol ediyor, eğer korumalı ise korumayı kaldırıyor.
  2. Daha sonra parametre olarak gönderilen sütun bilgilerinden (yazdırma alanı sınırları o sayfa içerisindeki bazı sütunlara dinamik olarak oluşturuluyor) yazdırma alanı sınırlarını oluşturuyor.
  3. Eğer footer yada header tanımlanmış ise yazdırılacak sayfanın footer ve header larını düzenliyor.
  4. Eğer sayfa korumalı ise korumayı yeniden oluşturuyor.

Aslında bana da sorun buradaymış gibi geldi ama bulamadım. :( :verymad:

halilturkoglu' Alıntı:
O fonksiyon Module1 içerisinde bulunuyor. İsmi belirtilen sayfanın yazdırılacak bölümlerinin otomatik olarak belirlenmesini sağlıyor.
Kod:
Public Sub Set_Print_Area(ws As Worksheet, sut1 As Integer, sut2 As Integer, footer As Boolean, header As Boolean)
    Dim protected As Boolean
//1
    If ws.ProtectionMode = True Then
        protected = True
        ws.Unprotect
    End If
//2
    ws.PageSetup.PrintArea = Range(Cells(2, 1), Cells(ws.Cells(1, sut1).Value, ws.Cells(1, sut2).Value)).Address
//3
    If footer Then
        ws.PageSetup.LeftFooter = Worksheets("Kurs Bilgileri").Range("B7").Value & vbCr & "Kurs Öğretmeni"
        ws.PageSetup.RightFooter = Worksheets("Temel Bilgiler").Range("B5").Value & vbCr & "Kurs Merkezi Müdürü"
    End If
    If header Then
        ws.PageSetup.CenterHeader = Worksheets("Temel Bilgiler").Range("B7").Value & vbCr & Worksheets("Kurs Bilgileri").Range("B2").Value & " KURSU " & ws.Name
    End If
//4
    If protected Then ws.Protect
End Sub
kodu bu şekilde.
  1. Öncelikle sayfanın Korumalı olup olmadığını kontrol ediyor, eğer korumalı ise korumayı kaldırıyor.
  2. Daha sonra parametre olarak gönderilen sütun bilgilerinden (yazdırma alanı sınırları o sayfa içerisindeki bazı sütunlara dinamik olarak oluşturuluyor) yazdırma alanı sınırlarını oluşturuyor.
  3. Eğer footer yada header tanımlanmış ise yazdırılacak sayfanın footer ve header larını düzenliyor.
  4. Eğer sayfa korumalı ise korumayı yeniden oluşturuyor.

Aslında bana da sorun buradaymış gibi geldi ama bulamadım. :( :verymad:

fonksiyonu bulup incelemiştim.

kursiyer bilgileri sayfasını oluştururken hata oluşuyor gibi .deneme amaçlı kursiyer bilgisi eklenip bir de öyle denenebilir

Footer ve Header bölümünü kaldırınca sorun ortadan kalktı, ama burada da şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Ders Defteri ve Yıllık Planda Müdür Adı, Öğretmen Adı görüntülenemiyor. Ve tümünde kurs adı görüntülenemiyor.
Anlamadığım nokta footer ve header neden sıkıntı yarattı. Herşey normal görünüyor aslında.

Geri