excel soru

Kodla Büyü

crscnt61

Site Gezgini
herkese iyi günler.
elimde öğrenci listelerinin olduğu bir excel doyası var. bu dosya ile ilgili şöyle bir şey yapmak istiyorum. ikinci çalışma sayfasında diyelim ki 9a sınıfını seçtiğimde o sınıfa ait öğrenci listesi otomatik olarak nasıl gelir ?
bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz acaba ?

FİLTRE komutu ile yapılıyor. Office 365 veya 2021 yüklü ise FİLTRE komutu çalışır. Örnek dosyayı ekledim.

Ekli dosyalar

• SINIF.rar
    8.9 KB · Görüntüleme: 52
Makro ile yapıp kullandığım bir dosya ekliyorum. umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• Otomatik Sınıf Listesi.rar
    474.3 KB · Görüntüleme: 79
Office 365 veya 2021 sahip değilseniz, daha eski excellerde şu şekilde yapılabilir. Öğrencilerin isimlerinin sol tarafındaki hücrede Sınıf isimleri yazıyorsa, DÜŞEYARA komutunu ikinci sayfada kullanarak yapılabilir.

Arkadaşlar excel de bir işlem yapmak istiyorum ama bir yol bulamadım. a1 hücresine
#EXTINF:-1,Kral 0 http://
yazıp http nin başına tıklayıp Alt+Enter ile bir alt satıra alıyorum, sonra a1 hücresi ile b1 hücresini birleştirmek için birleştir formülünü kullanıyorum fakat birleştirme işlemi sonucunda aynı hücrede tek satır oluyor. Ben ayırdığım yerden 2 satır olmasını istiyorum. Bunu yapabilecek bir formül var mıdır.

Üstte hocamızın paylaşmış olduğu tablodaki formüleri excelin önceki sürümleri için düzenledim.
"TÜM" sayfasında 15 bin satırda veri, "RAPOR" sayfasında bir sınıfta en fazla 100 öğrenci olacak şekilde.
Kod:
Sırasıyla Sınıf, Adı, Soyadı formülleri.
=EĞERHATA(İNDİS(TÜM!$A$1:$A$15000;KÜÇÜK(EĞER((TÜM!$A$1:$A$15000=RAPOR!$B$1);SATIR($A$1:$A$15000));SATIR(1:1))-0);"")
=EĞERHATA(İNDİS(TÜM!$B$1:$B$15000;KÜÇÜK(EĞER((TÜM!$A$1:$A$15000=RAPOR!$B$1);SATIR($A$1:$A$15000));SATIR(1:1))-0);"")
=EĞERHATA(İNDİS(TÜM!$C$1:$C$15000;KÜÇÜK(EĞER((TÜM!$A$1:$A$15000=RAPOR!$B$1);SATIR($A$1:$A$15000));SATIR(1:1))-0);"")

İkinci daha kolay çözüm kaydır formülü ile "TÜM" sayfasında ve "RAPOR" sayfasında veri sınırlaması yok. Ancak sınıflar karışık yazılmamalı.
Kod:
=KAYDIR(TÜM!$A$1;KAÇINCI($B$1;TÜM!A:A;0)-1;0;EĞERSAY(TÜM!A:A;$B$1);3)

Ekli dosyalar

• SINIF-2.rar
    15.7 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Geri