Excel Ortalama Alma Sorunu - Yardım

Kodla Büyü

KöfteHoRr

Süper Üye
Süper Üye
İyi akşamlar arkadaşlar. Excel'de 1. Dönem TEOG istatistikleri için ortalama hesaplıyorum. Yalnız ortalama alırken bütün öğrencilerin genel ortalamasını alırken farklı, sınıf-sınıf ortalama alıp sonra onların ortalamasını genel alınca farklı sonuç çıkıyor.
Bende mi, matematikte mi, yoksa excelde mi bir problem var?

Ekli dosyalar

• Kitap1.rar
    10.8 KB · Görüntüleme: 45
Re: Excel Ortalama Alma Sorunu

Hocam,

C sütunun tamamının ortalamasını alma yerine sınıf ortalamalarını tek tek toplayıp ortalamasını alabilirsin

Re: Excel Ortalama Alma Sorunu

habibocak' Alıntı:
Hocam,

C sütunun tamamının ortalamasını alma yerine sınıf ortalamalarını tek tek toplayıp ortalamasını alabilirsin
Onuda yapmıştım, yine farklı sonuçlar veriyor hocam. Çıkamadım içinden

Sınıflardaki öğrenci sayıları eşit oladığı için sonuçların farklı olması normal..
örnek:
8a ve b için;
8a, öğrenci sayısı 31, toplam puan 2215, ortalama :71,45
8b, öğrenci sayısı 41, toplam puan 3435, ortalama 83,78

sen (83,78+71,45)/2 yapıyorsun.. buda 77,62 yapıyor..
halbuki gerçek ortalama (2215+3435)/72 =78,47 olması lazım.. b sınıfındaki öğrenci sayısı fazla olduğu için ortalama b sınıfına doğru kayıyor. ağırlıklı ortama..

Eğer 8A ile 8F nin ortalamasını alırsan öğrenci sayısı eşit oldğu için sonuç değişmez..

Hasan hocamın belirttiği gibi sorun öğrenci sayılarının eşit olmaması. Doğru sonuç için; sınıf ortalamalarını öğrenci sayısı ile çarpmalı ve sınıf sayısına bölmelisiniz.

hasan' Alıntı:
Sınıflardaki öğrenci sayıları eşit oladığı için sonuçların farklı olması normal..
örnek:
8a ve b için;
8a, öğrenci sayısı 31, toplam puan 2215, ortalama :71,45
8b, öğrenci sayısı 41, toplam puan 3435, ortalama 83,78

sen (83,78+71,45)/2 yapıyorsun.. buda 77,62 yapıyor..
halbuki gerçek ortalama (2215+3435)/72 =78,47 olması lazım.. b sınıfındaki öğrenci sayısı fazla olduğu için ortalama b sınıfına doğru kayıyor. ağırlıklı ortama..

Eğer 8A ile 8F nin ortalamasını alırsan öğrenci sayısı eşit oldğu için sonuç değişmez..
Hiç hesaba katmadım bak onu :D Çok sağolun hocam

Geri