excel de şöyle birşey vardı.

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaşlar
2009 da askerlik yaparken, nöbetleri yazan asker bizim nöbetleri excelde yapıyordu. Ona da geçmiş dönemlerde askerlik yapan bir asker yapıp vermiş.
Aşağı yukarı 30-40 kişiyi belki de daha fazlaydı.. çizelgeye yazıyordu tek tek.. ama mesela benim adımı yazıyordu beni daha önce yazmışsa benim daha önce ismimin olduğu hücre sarı zemin üzeri koyu renkle belli oluyordu. böylece o 2.nöbeti bana bana yazıp yazmamaya karar veriyordu.
Nasıl olduğunu bilen excelci arkadaşlar var mı?

not: bu ne işine yarayacak diye düşünen arkadaşlar.. mesela sınıfta performans ödevlerini dağıtırken, sınıf oturma planı yaparken vs vs işlemlerinde kullanabilirim diye düşünüyorum... o da olmasa merak işte :) )

(şimdi bi bakayım dedim de excelde kuralları vurgula bölümünde yinelenen değerleri seçtiğimde tüm yinelenen değerler renkleniyor. boş bir hücreye aynı değeri yazarak denediğimde bişey çıkmıyor. enterleyince o da diğerleri gibi renkleniyor...)

Şöyle diyeyim;
A1 - E15 arasi oluşan bir çizelgede diyelim ki
A7 hücresinde Ali yazıyor.
E9 hücresine de Ali yazdığımızda A7 hücresi sarı zeminli olarak kendini belli etsin. Biz böylece Ali'yi daha önce yazmış olduğumuzu görmüş olalım...

hocam koşullu biçimlendirmeye şöyle bir formül =YADA(A1=A2:A15;A1=B1:B15;A1=C1:C15;A1=D1:D15;A1=E1:E15) girerseniz oluyor.Başlangıçta boş olduğu için tümüne koşullu biçimlendirmeyi uyguluyor.

namaldish' Alıntı:
koşullu biçimlendirme - yinelenen değerler
Menu çubuğundaki koşullu biçimlendirmeden;
Kuralı uygula -> yinelene. Değerler seçtim.
Örneğin B7 boş. Diğer hücrelerde aynı bilgilerin yer aldığı tüm hücreler renklendi. Mesela ali-ali veli-veli... Tüm yinelenenler aynı rebklendi. Dedim tamam hadi oyle olsun. Kalktım B7 ye mesela Ali yazdım. B7 nin kendisi diğer hücreler gibi renklendi.
Sonuç: amaca hizmet etmedi

Benim dediğimde şöyleydi; Hücrelerin hiçbirinde arkazemin rengi yok. Ne zamanki hücreye bilgi girdim o zaman o bilginin aynısının daha önce girdiği hücreler renklenerek "biz burdayız" diyorlardı.

Geri