Evrensel İmaj Alma - SYSPREP

Kodla Büyü
yakuphan' Alıntı:
100 MB'lik bölümü oluşturmamanın daha kolay bir yöntemi var.
Windows 7 Kurulumuna başladıktan sonra sabit diski kaça bölecekseniz bölün, kurulum 100 MB'lik alanı da oluşturacaktır. Ardından C bölümüne karşılık gelen bölümü silin, 100 MB'lik bölümün üzerine sağ tıklayıp, genişlet deyip, bütün bölünmemiş alan miktarını yazın. Daha sonra da bu bölümü seçip, kuruluma devam edin. 100 MB'lik alan ortadan kalkmış ve C haline dönmüş olur.
:+1:

Ben de eski sysprepçilerdenim :D
XP'den bu yana kullandım ama maalesef bazı sistemlerde hata verir, her zaman yemez. :-1:

Çok çok daha pratik olan ve her sistemde yiyen şey, diğer arkadaşların dediği gibi Acronis Universal Restore'dur :)
Bunun için Acronis 2011 veya 2013 kurduktan sonra yanında gelen Plus Pack'i yüklerseniz ve bir Bootable CD/DVD hazırlarsanız. Bu CD/DVD ile sistemi açtığınızda imajı geri yüklerken ekteki resimdeki gibi ekstra bir seçenek açılır. Bu kutucuğu işaretlediğinizde sysprep'in yaptığı işi fazlasıyla yapar. Yani evet sysprep güzel yöntem ama biraz demode ve pratik değil. Yine de paylaşım için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• snap072.jpg
    snap072.jpg
    43.5 KB · Görüntüleme: 1,954
yataylimit' Alıntı:
Ben de eski sysprepçilerdenim :D
XP'den bu yana kullandım ama maalesef bazı sistemlerde hata verir, her zaman yemez. :-1:

Çok çok daha pratik olan ve her sistemde yiyen şey, diğer arkadaşların dediği gibi Acronis Universal Restore'dur :)
Bunun için Acronis 2011 veya 2013 kurduktan sonra yanında gelen Plus Pack'i yüklerseniz ve bir Bootable CD/DVD hazırlarsanız. Bu CD/DVD ile sistemi açtığınızda imajı geri yüklerken ekteki resimdeki gibi ekstra bir seçenek açılır. Bu kutucuğu işaretlediğinizde sysprep'in yaptığı işi fazlasıyla yapar. Yani evet sysprep güzel yöntem ama biraz demode ve pratik değil. Yine de paylaşım için teşekkürler.

hocam bu işlem için win server gerekli midir?

Düzeltme : Server sistem gerekli değildir. snap deploy ile karıştırdım

:mrgreen:

Peki ya bu nedir arkadaşlar :?: Yakup hocam. win 8 deki sysprep klasörü bu.
Bence daha kullanışlı.

Gerçi internette açıklama yok ama önemli olan felsefesi.Ben henüz buradaki olayı tam kavrayamadım.anladım ama kavramak başka.Yukarıdaki dosya ile çalışmak daha pratik değilmi? :?:
Sanırım en başta sürücüleride siliyor.(emin değilim)hızlıca başladı ve ben pili söktüm ve açılması uzun sürdü (1 dk)sora herşey normal oldu.(Yoksa 15 sn de açılıyor laptobum)Şu sıralar bana şiddetle lazım makinam ama
:tr: siz yorumlayın istedim.

Ekli dosyalar

• Sysprep.rar
    333.3 KB · Görüntüleme: 44
GRİNGO' Alıntı:
:mrgreen:

Peki ya bu nedir arkadaşlar :?: Yakup hocam. win 8 deki sysprep klasörü bu.
Bence daha kullanışlı.

Gerçi internette açıklama yok (Yeni buldum)http://blogs.technet.com/b/itprotr/archive/2013/04/02/windows-8-sysprep-yeniligi-mode-vm.aspxama önemli olan felsefesi.Ben henüz buradaki olayı tam kavrayamadım.anladım ama kavramak başka.Yukarıdaki dosya ile çalışmak daha pratik değilmi? :?:
Sanırım en başta sürücüleride siliyor.(emin değilim)hızlıca başladı ve ben pili söktüm ve açılması uzun sürdü (1 dk)sora herşey normal oldu.(Yoksa 15 sn de açılıyor laptobum)Şu sıralar bana şiddetle lazım makinam ama
:tr: siz yorumlayın istedim.

Ekli dosyalar

• Sysprep.rar
    333.3 KB · Görüntüleme: 82
Sysprep bilgisayardaki sürücüler kaldırılır, silinmezler. Yani sysprep'in ardından bilgisayarı açtığınızda sizden istediği bilgileri girdiğinizde, önceden kurulu sürücüleri yeniden yükleyecektir.
Eğer o anda sabit diski başka bir bilgisayara takarsanız, o bilgisayarda da windows açılır ve eğer tanıyamadığı sürücü varsa onu sizden ister.
Normal çalışan bir bilgisayar için kullanılan bir yöntem değildir, lab'lardaki birbirinden farklı donanımlara sahip bilgisayarlar için tek bir imaj dosyası hazırlayıp, hepsine yüklemek amaçlı kullanılıyor genelde.
Bu konu yıllar önce 2010 yılında hazırlandı. O zamanlar windows 7 bile belki de yoktu. İlk mesajdaki anlatım XP içindi sonradan Windows 7 için de ekleme yaptım. Windows 8, Windows 8.1 sürümlerinde de windows 7'ye benzer şekilde, sizin verdiğiniz klasördekini kullanarak yapmak mümkün.

GRİNGO' Alıntı:
http://blogs.technet.com/b/itprotr/archive/2013/04/02/windows-8-sysprep-yeniligi-mode-vm.aspx

sizce bu linke bakarak.
win 8 mümkünmü hocam?
yukarıdaki verdiğim dosya ile.
Sayın hocam, ilk mesajdaki Windows 7 yönergelerini Windows 8 için de uygulayabilirsiniz.

çok güzel, haberim bile yoktu kim bilir daha neler var bilmediğimiz, sağolasınız hocam.

kemalkarademir' Alıntı:
DENEDİM MAVİ EKRAN HATASI VERİP YENİDEN BAŞLIYOR İŞE YERAMADI
Bir yerlerde bir hata yapmış olmalısınız. Sysprep uygulamasını yaptıktan sonra bilgisayar kapansın. Tekrar açtığınızda Windows'un başlamasına izin vermeden, USB ya da CD ile boot edip, imaj almalısınız. sysprep işleminden sonra windows yeniden başladığında her şey eski haline dönecektir, bu nedenle bilgisayar kapandığında tekrardan ilk açtığınızda imaj almalısınız. Bu nokta çok önemli.

Geri