evlilikte kararsızlık

Kodla Büyü

sözbende

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Daha önce evlilikle ilgili faaliyetim maalesef fiyasko ile neticelendi. Bunlar beni ciddi manada olumsuz etkiledi . Kafama göre birini bulamayacagım endişesi beni Artık bekarlıgı bir yaşam tarzı seçip yalnızlığı bir kader kabul etme durumuna getirmişti. Ancak ailemin ve yakın çevremin bıktırıcı laflarindan sonra ailemin uygun gördüğü biriyle tanıştım. Kız güzel ama yaşam tarzlarımız çok uyumlu değil. Kız zamanla bu durumun rayına gireceğini ve kendisinin buna uzun sağlayacağını söylüyor. Aileside beni sevdi . Ancak hala teredütlerim var . Ya bununla mutlu olmasam diye. Bazen bu durumun fırsat olduğu kaçırmamam gerektiğini düşünürken bazende ya birbirimize ayak uyduramasak sorun yaşar ve mutsuz olurum diyorum kendi kendi me. Öte taraftan kızın ailesi bir an önce karar vermemi istiyor( aile muhafazakar o yüzden nişan olmadan görüşmemizi pek istemiyor). Anlayacağınız iki arada bi derede kalmış vaziyetteyim. . . Fikrinizi almak istedim.

hocam en kötü karar kararsızlıktan iyidir.
ama insan korkularla yasarsa hiç birşey yapamaz ,kötü düşünmeyin o sizi gerekli yere götürecektir.

hayat tarzları çok uç noktalarda ise elbet bir yerden patlak verecektir. şu şekilde düşünün. evlilikte siz siz olmaktan veya o, o olmaktan vazgeçerse belki bir orta nokta bulunmuş olur ama kişi kendisi gibi olmadan sürekli uyum sağlamak için çaba göstererek ne kadar mutlu olabilir nereye kadar dayanabilir?

bunu bir düşünün derim. benim bekar olarak görüşüm bu. asıl evli arkadaşlarımızın yorumları önemli.

Benzer durum bizde de vardı hocam, bizim aramızda pek fark yoktu da aileler arasında sizinkine benzer durum vardı. Çok zorlu bir süreç gerçektende, ne kadar takmasamda diğer insanları, maalesef yıprattı ikimizi de bu süreç. Sonunda atlattık hepsini de yine de böyle bir durumda ailelerden uzak durmak gerekiyor. Kızla anlaşıp kesin kararınızı verirseniz önünüzde birşey duramaz hocam.

abi yaşam tarzın tutmuyorsa ne yapacan, dünyada cehenneme mi girecen,
hem .arı gısmı zor düzelir, ayak uydurma falan hikaye, biraz dışarı bırak hızına bile yetişemezsin.
boşuna hem okurum, hem kariyer yaparım diyorlar.
Dünyada roller ve senaryo belli zaten. sadece oyuncular değişik, emme ben hâlâ kadının rolünü çözemedim.

zor ve dandik bir süreç(karardan evliliğe kadar olan zaman). Allah kolaylık versin. Ama kızların ayak uydururum dediğine bakma tamda bu süreçte gösterecektir gerçek yüzünü.

Üstadım bu durumları bence sanalda pek paylaşma. Adam karısıyla kavgalı olur, "Ne yapacan evlenip de yavvvv..." der sani caydırır, herif mutlu olur belki yılda sadece o gün mutludur, "Hocam bırak kendini hayatın akışına evlilik kadar güzel birşey yok" der... Yani ne biliyim bu arabadaki taş izlerini nasıl rötuşlarım diye başlık açmaya pek benzemez. Artık birçok şey değişti, fedakarlıklar saygı sevgi aşk... Bunların tanımlarını bile TDK sözlüğünde yakında değiştirirler. İçini dinle... Milleti değil...

Nişandan once gorusmememe olayi sacma geldi. Ya anlasamazsaniz, kizlarinin nisani atilmis olacak daha zararli cikacaklar..birlikte yaptiginiz seylerden ikiniz de zevk almiyorsaniz zor, evlilik yurur mu yurur saygi cercevesinde istenirse. Yaparsinis bir cocuk kendinizi ona adarsiniz..

evlilik sonrasında da bir milyon sorun ve kararsızlık yaşayacaksanız bence işe yeni başlarken tereddütler en az seviyede olmalı.

En küçük şüphen varsa vazgec yol yakınken dön.
Ancak acabalarla , kuşkularla , kendi kendini kurmayla hayat çekilmez olur .

ayak uydururum demesine şaşırdım:)
genelde erkekler der böyle şeyleri :lol:

Bir süre daha görüşmenizde fayda var. hemen nişan işine girmeyin bence.. aileyi kız arkadaş biraz oyalasın, tam anlayamadım falan desin ailesine. hemen nişan çok acele olur.
Allah hakkınızda hayırlısını versin

ailelerden uzak bir şehir olması en azından ilk 3-4 senede birbirinize uyum açısından çok yararlı olur.
kızların ayak uydururum demesine bakma nişan yaparsan tersine dönüşleri görürsün evlilik yapınca da direk u dönüşü olabilir. tabi bunları tanımadan söylüyorum ama insanlar evlenince çok fazla değişmezler. ancak birazcık esneyebilirler bunuda göz önünde bulundurun.

sezgin meriç' Alıntı:
ailelerden uzak bir şehir olması en azından ilk 3-4 senede birbirinize uyum açısından çok yararlı olur.
kızların ayak uydururum demesine bakma nişan yaparsan tersine dönüşleri görürsün evlilik yapınca da direk u dönüşü olabilir. tabi bunları tanımadan söylüyorum ama insanlar evlenince çok fazla değişmezler. ancak birazcık esneyebilirler bunuda göz önünde bulundurun.
+1

Ne gibi bir yaşam tarzında uyumsuzluk olduğunu düşünüyorsun hocam. Karşına kim gelirse gelsin bu tereddütlerin hepsini yaşayacaksın. Ailelerin uyum sağlaması çok önemli ki bu anlamda sorun yok sanırım. Ve de bir bayan olarak şunu söyleyeyim fıtrat olarak bayanlar erkeklere daha çabuk uyum sağlıyor ki kız da ben böyleyim ben buyum dememiş bu gibi şeyler söylememiş bu iyi bişey bence gerisi bence karşılıklı anlayışa kalmış hakkında hayırlısı olsun hocam

sezgin meriç' Alıntı:
:alkis:

valla hocam evlilik işi zor.
Burda ne kadar söylersek söyleyelim yaşamadan bilemezsin :)
Ama şunu söyleyeyim sana;
Eğer yanında vakit geçirebiliyorsan, yanında olmak hoşuna gidiyorsa bu işe adım at yoksa diğer türlü zor be hocam...
Sözlere, vaatlere çok da inanma.
Sonrasında hepsi unutulur :wink:

insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur ama isterse meleklerin üstüne bile çıkabilir

hocam sen sen ol net bi karar ver iyi ya da kötü olsun ama bi kararın olsun.

hocam yaşının daha genç, 86-88 doğumlu olduğunu tahmin ediyorum. ben acele etme bekle önünde daha zaman var diyorum. Allah korusun sonu olumsuz olacaksa 2 sene beklemenin zararı olmaz. öncelikle bu kızın konuşma tarzı, hangi konulardan bahsettiği, evlenme niyetine ve amacını iyice öğrenmeye çalış. muhafazakar ailelerin kızları herzaman ailesinin tarzında olmayabilir. (yada muhafazakar olmayan bir aileden muhafazakar biriside çıkabilir) bunlardan bağımsız kızı anlamaya çalış kendini onun yerine koy. aradığın karar onun ağzından doğaçlama çıkan küçük ipuçlarında saklı. bu süreci de fazla uzatma ve kararsız kaldıysan fazlada düşünme beğenmedim ceyran alamadım de geç gitsin. Allah yardımcın olsun

evlilik kadar, aile olmak kadar güzel bir duygu yok...
Amaaaaaaaa insan çok iyi yıllarca görüştü biriyle bile yeri geliyor anlaşamıyor. O yüzden aranızdaki olumsuzlukların en azami olduğu biriyle evlenmekte yarar var. İnsan evlenince bile anlaşamadığı durumlar olabiliyor. Herkesin başına gelir insan bazen öz kardeşiyle-yıllarca birlikte yaşadığı insanla- bile anlaşamayabiliyor. O yüzden iyi tart-ölç-biç-düşün...

hocamı biraz kızın güzelliği cezbetmiş anlaşılan. bunun için

1- atalarımız der ki: kendisi güzel olandan usanırsın da huyu güzel olandan hiç bıkmazsın

2- hadis-i şerife binaen: ya güzelliği için ya dini için ya da malı mülkü için (buna soy sopta ekleniyo)

hocam peygamber(s.a.v) bu konuya açıklık getirmiş. kızla niçin evleneceğin hakkında ki kriteri belirlersen bi sorun kalacağını zannetmem.
Allah kolaylık versin

hasari' Alıntı:
sezgin meriç' Alıntı:
+1
Gördüm ve artırıyorum +3

omd' Alıntı:
hasari' Alıntı:
sezgin meriç' Alıntı:
+1
Gördüm ve artırıyorum +3
bir boşanma avukatıda yakın birşeyler söylemişti. "kesinlikle karşımdaki insan evlenince değişecek diye evlenmeyin"
ama evlilik tam müslüman işi ben çok fazla beklemişim diyorum hep 27 ten sonrası geç kalmıştır(ben 30 da evlendim)

dostum kadınlar üç aşağı beş yukarı aynı (gıcık, dırdırcı .. vs.)
en önemli konu yaşam tarzı yaşam tarzınız birbirine yakınsa evlen gitsin yok farklıysa vazgeç

dndd' Alıntı:
dostum kadınlar üç aşağı beş yukarı aynı (gıcık, dırdırcı .. vs.)
en önemli konu yaşam tarzı yaşam tarzınız birbirine yakınsa evlen gitsin yok farklıysa vazgeç
:puhaha: :puhaha: birileri ölecek gibi

Hocam herşeyden önce sen kendine bir sor evlenmek istiyor musun evlenmeye hazır mısın diye gerisini sonra düşün bence. Çünkü geçmişte yaşadıklarını bırakıp ikinci evliliğe öyle başlaman lazım eğer hala eski evlilikten birşeyler kaldı ise içinde başkalarına da sebep olma ve en önemlisi asla gidenle geleni kıyaslama yapma... Herşeyden önce hakkında hayırlısı olması temennisiyle...
Evlilik herşeye rağmen güzeldir... Helede yaş ilerledikçe....

Geri